MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Twoja krew ratuje życie – włącz się do akcji w Karpaczu!

Wiadomości: Region
Wtorek, 31 lipca 2012, 13:16
Aktualizacja: 13:29
Autor: Angela
Fot. Organiatorzy
Już w czwartek (2 sierpnia br.) w Karpaczu, kolejny przystanek bankowej akcji honorowego krwiodawstwa, która wystartowała 10 lipca br. w Ustce. Po drodze organizatorzy odwiedzili już 10 innych miast na Pomorzu, Mazurach i południu kraju. Organizatorem akcji jest PKO Bank Polski, a partnerem Narodowego Centrum Krwi. W tym roku akcję wspiera Kayah. W Karpaczu krew będzie można oddać od godz. 10.00 do 14.00 przy Skwerze Zdobywców (przed urzędem miasta).

W ubiegłym roku, w ramach akcji organizowanej przez PKO Bank Polski, bezcenny dar ofiarowało ponad 1300 osób, które oddały łącznie niemal 577 litrów krwi. W sumie w minionych 4 edycjach zebrano ponad 900 litrów krwi. W tym roku, w pierwszych trzech tygodniach akcji, krwiodawcy oddali prawie 130 litrów krwi.

- Nie przypadkowo bankowa akcja honorowego krwiodawstwa startuje w wakacje. Jest to okres, w którym placówki służby zdrowia potrzebują najwięcej krwi, a dawców jest wówczas najmniej. Dlatego w pierwszym etapie naszej akcji trwającej do końca sierpnia, mobilne punkty poboru krwi i miasteczka zdrowia pojawią się w znanych miejscowościach w
górach, na mazurach i w nadmorskich kurortach – piszą organizatorzy akcji.
We wrześniu, w drugim etapie, Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odwiedzi 12 największych miast w Polsce. Organizowanej przez PKO Bank Polski akcji krwiodawstwa, towarzyszą pokazy pierwszej pomocy i zajęcia edukacyjne dla dzieci. Dorośli mogą skorzystać ze specjalistycznych porad medycznych. W czasie akcji honorowego krwiodawstwa, w wybranych miejscowościach, będzie też możliwość złożenia deklaracje przystąpienia do rejestru potencjalnych dawców szpiku kostnego.

- Akcja oddawania krwi na rzecz osób potrzebujących, przewlekle chorych i po wypadkach, organizowana już po raz piąty, pokazuje, że w naszej organizacji społeczna odpowiedzialność jest dla pracowników ważna. Jestem przekonany, że angażując się w tego typu przedsięwzięcia , budujemy poczucie wspólnoty, a nawet dumy z banku, w którym pracujemy - mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

W ubiegłym roku, swój bezcenny dar, zdecydowało się oddać łącznie ponad 625 tys. Polaków. Dawców powinno być jednak jeszcze więcej.

- Krwiodawstwo to piękny i szczytny cel. Pamiętajmy, że tylko dzięki dobroci naszego serca możemy uratować zdrowie i życie drugiej osobie. Wszystkie grupy krwi są potrzebne, ponieważ istnieją biorcy o różnych grupach. Z całego serca apeluję o aktywne włączanie się w ideę honorowego krwiodawstwa - powiedziała Agnieszka Beniuk-Patoła, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Krew i jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, a temperatura ciała nie przekracza 37 C. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy.

O sukcesie Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa świadczy fakt, że do akcji przyłączyło się bardzo wiele znanych osób. Ambasadorem Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa był Krzysztof Cugowski lider zespołu Budka Suflera. Nasz projekt wspierali też: mistrz olimpijski Paweł Nastula, krakowski bard Jacek Wójcicki, piosenkarz Norbi i były reprezentant kraju w piłce nożnej Tomasz Iwan. W tym roku twarzą Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa jest Kayah.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mały Strażak dla jednostek OSP

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (5) Dodaj komentarz

lichter93 31-07-2012 17:05
Oddawałem 15 czerwca ostatnio,jest szansa że przymrużą oko,że nie minęło pełne 8 tygodni?
~borowa 31-07-2012 21:47
Do lichter93 niestety NIE.Pisze bo wiem z doświadczenia.Lecz będzie jeszcze wiele innych okazji.Idea wspaniała ale o nas dawcach jakby się zapomina w ciągu roku.Oddaje krew bez przerwy już blisko 30-dzieści lat i też wiem co pisze.POZDRO DAWCA
~Tatar 31-07-2012 21:58
Każda osoba w każdej chwili(nie mam na myśli systematycznych krwiodawców),może oddać krew a przyszpitalnym punkcie krwiodastwa. Namawiam do tego osoby wahające sie.Są przymiarki do likwidacji tego punktu a w konsekwencji przyjedzie bus 1,albo 2 x w miesiącu i ideę HDK szlaki trafi!Co daje wam bycie Krwiodawcą?-jesteście przebadani na nosicielstwo:HiV,wszelkich żółtaczek,cała morfologia a do tego siedząc wieczorem w fotelu,możecie pomyśleć sobie:"dziś dzięki mnie ,ktoś przeżył"-CZY TO NIE JEST SATYSFAKCONUJĄCE?
~Tatar 31-07-2012 22:01
Każda osoba w każdej chwili(nie mam na myśli systematycznych krwiodawców),może oddać krew a przyszpitalnym punkcie krwiodastwa. Namawiam do tego osoby wahające sie.Są przymiarki do likwidacji tego punktu a w konsekwencji przyjedzie bus 1,albo 2 x w miesiącu i ideę HDK szlaki trafi!Co daje wam bycie Krwiodawcą?-jesteście przebadani na nosicielstwo:HiV,wszelkich żółtaczek,cała morfologia a do tego siedząc wieczorem w fotelu,możecie pomyśleć sobie:"dziś dzięki mnie ,ktoś przeżył"-CZY TO NIE JEST SATYSFAKCONUJĄCE?
~uzi 31-07-2012 23:36
RCKiK w Wałbrzychu ma w d* jeleniogórski OT, zapraszam honorowych przy okazji do Wrocławia, inne RCKiK i inne podejście. Jak z malucha do mercedesa. Mała krytyka: uważajcie na nowe zestawy do pobierania, pielęgniara nie umie się obsługiwać i chlapie krwią gdzie popadnie. A do tego podnosi toto prawie pod sam sufit, jakby to miało w czymś pomóc.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Promesy dla strażaków  

Mina na Zabobrzu

Redakcja przeprasza Krzysztofa Golke

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
122
Tak
46%
Nie
43%
Nie wiem
11%