MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Turystyczna Jelenia Góra. Czy na pewno?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 4 sierpnia 2011, 8:15
Aktualizacja: Piątek, 5 sierpnia 2011, 7:39
Autor: Petr
Czy jeleniogórskie atrakcje wystarczą, aby przyciągnąć turystów? A może nasze miasto straciło na znaczeniu jako centrum turystyki?
Fot. RED
Czy Jelenia Góra rzeczywiście jest miastem popularnym wśród turystów, a może jesteśmy jedynie koniecznym „przystankiem” w drodze do Szklarskiej Poręby lub Karpacza? O to zapytaliśmy szefów hoteli w stolicy powiatu.

Czy Państwa zdaniem Jelenia Góra rozwija się pod względem turystycznym? Miasto stawia na tę dziedzinę życia?

Zdzisław Ziomek, „Mercure”, hotel manager:

Trudno tu mówić o rozwoju. Możemy jedynie wspomnieć o postępach, jakie dokonują się w turystyce w Jeleniej Górze. Obecnie w mieście promuje się tzw. zdrowe spędzanie czasu, np. w formie wycieczek rowerowych czy aktywnym wypoczynku w górach. Nie promuje się, albo inaczej, za mało mówi się natomiast o konkretnych miejscach czy atrakcjach turystycznych, z których jako mieszkańcy naszego regionu możemy być dumni.

Janina Lasecka, dyrektor hotelu „Europa”:

Według mnie w Jeleniej Górze turystyka jest raczej słabo propagowana. Kiedyś odwiedzali nas ludzie z całej Polski, a nawet z zagranicy. Obecnie zainteresowanie miastem i okolicą jest zdecydowanie mniejsze. Nie wiem, może to wynik tego, że stawia się bardziej na kulturę oraz imprezy o charakterze lokalnym, czyli na inną dziedzinę niż ta, której dotyczyło pytanie.

Jolanta Moritz, dyrektor hotelu „Jelonek”:

Czy Jelenia Góra rozwija się pod względem turystycznym? Bez wątpienia, o rozwoju się mówi z kolei robi w tym temacie – za mało i za wolno. Osobiście dużo podróżuję i często spotykam się z ludźmi, którzy na pytanie o nasze miasto odpowiadają: „Tak. To jest gdzieś w okolicach Szklarskiej Poręby i Karpacza, prawda?”. Uważam, że miasto winno postarać się o promocję samego siebie, albowiem to właśnie mogłoby wpłynąć korzystnie na jego dalszą egzystencję.

Obecnie mamy więc do czynienia ze spadkiem liczby turystów w Jeleniej Górze? Jak to wygląda z perspektywy osób zarządzających hotelami w mieście?

ZZ: Turyści odwiedzający nasz hotel to zarówno uczestnicy zbiorowych wycieczek, jak i osoby pojedyncze. Pod względem frekwencji jest nieźle, bo i nie tutaj należy szukać problemu. Ten leży zupełnie gdzie indziej, mianowicie – odwiedzający Jelenią Górę turysta pyta nas o to, co tak naprawdę może tu zwiedzić. Z uwagi na fakt, że większość rzeczy wartych zobaczenia jest poza miastem, wśród dużej liczby turystów panuje przekonanie, iż jesteśmy bazą wypadową do innych miejscowości. Trudno powiedzieć czy to dobrze czy źle. Zależy od punktu widzenia.

JL: Tak naprawdę trudno jest oszacować liczbę turystów na podstawie gości hotelowych. To dlatego, że nie wszystkie osoby goszczące w „Europie” przebywają w Jeleniej Górze w celach turystycznych. Bardzo często kierują nimi sprawy biznesowe, delegacje itp. Trudno też mówić o sytuacji hotelu. Mamy wielu stałych gości, którzy chętnie do nas wracają, lecz obecnie nie jest to liczba w pełni nas zadowalającą.

JM: Szczerze mówiąc, nie odczuwamy jakiegoś drastycznego spadku liczby odwiedzających nas gości. Należy jednak podkreślić, że wielu z nich nie przyjeżdża tu w celach turystycznych – z czym mają do czynienia także inne hotele w mieście. Co zaś się tyczy klientów, którzy są u nas stricte ze względu na chęć zwiedzania okolicy, ci narzekają, że w centrum Jeleniej Góry jest zdecydowanie za mało rzeczy godnych uwagi. Daje się to we znaki zwłaszcza tym, którzy nie posiadają własnego samochodu.

Dziękujemy za rozmowę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Docenili grupę wieńcową

Tak nie parkujemy

Co z szubienicą?

Komentarze (55) Dodaj komentarz

~ 4-08-2011 8:53
To prawda włodarze miasta nie dbają o wizerunek. Nie starają się wymyślić imprezy która była by na światowym poziomie. Wysyłają scoterami kolesi do kołobrzegu. Bu hahahaha. Pewnie wydadzą znów folder za 150tyś a Pani w niebieskiej sukience odpowiedzialna za promocje miasta to jeszcze pracuje ? Mam nadzieję że tak ale nie w tym wydziale.
~sqandal 4-08-2011 8:59
jeżeli Jelenia Gora ma być turystyczną < perełką> to należy zainewstować tylko gdzie znalez kase na to . Bieda , brak pomysłu a te niby rajdy roverowe to można wszędzie organizować , do tego nie potrzeba gór. A My mamy gory i przepiękne okolice i ........ no i dziadostwo i tyle.
~Jan Owczarek 4-08-2011 9:14
Lansowana przez dziesięciolecia już chyba teza, że Jelenia Góra jest miastem turystycznym, jest fałszywa. Jelenia Góra jest miastem, w którym gospodarka turystyczna jest nie bez znaczenia, ale to nie powinno być priorytetem. Trzeba stworzyć warunki do bezinwazyjnego dla natury przemysłu i przyciągnąć instytucje innego typu, które chętnie widziałyby tu np. swoje przedstawicielstwa. Samą turystyką miasto nie wyżyje. Młodzi wyjeżdżają bez chęci powrotu. Jelenia Góra liczyła już prawie 94 tysiące mieszkańców, a teraz ma ich 86 tysięcy. I choć jest to problem także innych (w tym wielkich) miast, to proces depopulacji Jeleniej Góry jest wyjątkowo duży. Na pewno przyczynił się do tego upadek statusu miasta wojewódzkiego i likwidacja jednostek wojskowych.
~do 08:59 4-08-2011 9:27
ehhh... maratony rowerowe przyciągają tu rzesze zafascynowanych tym sportem ludzi, wraz z rodzinami... przyjeżdżają co prawda na dwa, lub trzy dni, ale zawsze to coś. a poza tym mistrzyni świata pochodzi z JG to chyba też dobry powód do promocji?? róbmy cokolwiek żeby promować naszą "perełkę" hehe
Piipi Jelonkowa 4-08-2011 9:29
~Pani Lasecka ..co ona opowiada ! Ludzie chętnie l odwiedzają Jelenią Górę, ale wybierają inną bazę turystyczną ze względu na comfort .. i spotkanie z Naturą ! ~Naprawdę .. bo współczesny Polak potrzebuje spotkania z . .rodziną bociana np. w Pałacu Wojanów ! Powtarzam zawsze słowa do "obcego" człowieka ze "Święta majowego" - W.Goethego - ".. jakze wspaniale promieniuje przyroda,jak błyszczy słońce,jakże się niwa raduje" - mówię,że to "moja" Jelonka i jej okolice,bo przecież "władca" epoki Romantytmu tutaj przebywał . .tam,kiedyś !
~ 4-08-2011 9:30
Jakie WLADZE takie MIASTO
~^ 4-08-2011 9:32
Profesorze... jako nauczyciel w LO wie pan dokładnie jakie podejście mają młodzi ludzi. Jeśli ich na to stać wyjeżdżają do dużych miast studiować, jeśli nie, jadą za granice do pracy. JG jest miastem bez żadnych perspektyw dla młodego człowieka... więc po co tu zostać.
~marcoo111 4-08-2011 10:23
Cieżko powiedzieć, co można tak na prawdę zwiedzić w Jeleniej Górze. Trochę murów, Pałac w Cieplicach, w którym jest szkoła, Muzea w remoncie. Trochę mało. Okoliczne wioski mają więcej atrakcji turystycznych. Może ktoś podpowie co jeszcze można obejrzeć w Jeleniej?
~ 4-08-2011 10:27
niech pan menager Mercure nie narzeka każdego dnia cały parking pełen autokarów - wiadomo z jakiego landu-
~mat 4-08-2011 10:37
mieliśmy gości, którym pokazaliśmy Kotlinę i jej okolice, wieczory spędziliśmy w Karpaczu , Wojanowie. Jelenia w czasie wakacji nie ma nic do zaproponowania. Teatr zamknięty, Filharmonia też.Za rok te funkcje przejmą Cieplice, odremontowane. Szkoda, bo wieczorem to miasto zamiera ,kiedy jako stolica regionu powinna przyciągać do siebie. Szczególnie widać to jak wieczorem turyści z hotelu na Sudeckiej idą do miasta, pobłąkają się i wracają.Smutny to widok.
~ 4-08-2011 10:42
Promocja miasta,nie może zaczynać się o godz.8 a kończyć o 15 z chwilą zamknięcia biura.Jeleniej Górze potrzebny jest menedżer - PASJONAT,np./patrz Owsiak/ Człowiek,którego nie szuka się w biurze ale w terenie.Bezpartyjny.Organizator,który wie jak rozmawiać,z kim rozmawiać. Słucha.Ma POJĘCIE na czym polega promocja.Są w Jeleniej Górze,tacy pasjonaci.Jest też ,kilka doskonałych pomysłów aby to miasto znane było, nie tylko w kraju.Można wydawać foldery ale to nie ta droga,zbyt kosztowna! Efekt marny.To nieprawda,że nie ma pieniędzy,są tylko często, idiotycznie lokowane i wydawane.
~WSM 4-08-2011 10:57
Ale na managera sportu ani turystyki z prawdziwego zdarzenia nie ma pieniędzy. Lepiej trwonić kase w bezsensowny sposób. Bez projektu bez pomysłu. Tylko prawdziwe mistrzostwa albo impreza na miarę openera po której zostanie kupa śmieci. Po której mohery będą wypisywać że głośno było. może przynieść rozgłos i pieniądze. Ale na markę imprezy trzeba pracować tak jak na markę miasta. Pieniądz robi pieniądz. Jak zarobić na sprzedaży nie inwestując w towar.
~gość 121 4-08-2011 11:04
Jelenia Góra to dziura.... żyje TYLKO!!! w godzinach otwarcia sklepów..... Poza tym......... zastanawiam się juz .....od godziny..... i nic mi nie przychodzi do głowy....... O wiem! - o 22.00 mogę wpaść na BP na hot doga......
karmazyn 4-08-2011 11:18
Za parę lat Jelenią będą wszyscy turyści omijać szerokim łukiem. Jedynie Ci, którzy lubia turystyke ekstremalna będą się tu pojawiać. I ekipy filmowe poszukujące plenerów do filmów wojennych i obyczajowych, traktujących o biedzie.
~sabotage 4-08-2011 11:21
10:42 ma rację: zamiast wydawać na wycinkę drzew z Wojska Polskiego...
~JOACHIM88 4-08-2011 11:24
Od kilku lat Jelenia Góra jest promowana jako miasto rowerów, moim zdaniem jest to jedynie slogan, kilka tras rowerowych wokół miasta nie uprawnia do takiego tytułu, w samym mieście trudno poruszać sie na rowerze, nie ma stojaków, o osobnych pasach można pomarzyć( jak w całej Polsce). Należy promować J.G jako miasto wypadowe, mamy zabytki ale wszystko można zobaczyc w jeden dzień, atutem Jeleniej Góry jest położenie.
~sabotage 4-08-2011 11:27
10:42 ma rację: zamiast wydawać na wycinkę drzew z Wojska Polskiego...
~osa 4-08-2011 11:53
w samej Jeleniej Górze nie ma aż tyle do zwiedzania, to małe miasto, aby przyciągnąć turystów na dłużej potrzebny jest klimat, atmosfera, której wyraźnie brakuje, nie ma miejsc gdzie można po prostu miło posiedzieć, turysta nie musi spędzać całego dnia w jg, mógłby wracać na wieczór i spędzać czas w knajpach itp. a i jeszcze jedno jelenia góra nie ma żadnej atrakcji która jednoznacznie kojarzyłaby się z miastem, po prostu nie ma...
ebee 4-08-2011 11:58
Jelenia Góra nie jest przyjazna dla przyjezdnych. W restauracjach jest drogo, brakuje miejsc parkingowych, nie istnieje tzw. życie nocne. Poza kilkoma techno- pubami rozrywki żadnej. Nawet za parking w Galerii Grodzkiej trzeba wybulić 2 złote, choć w innych misatch pakowanie do godziny jest darmowe ( Wrocław, Legnica, Wałbrzych). mamy za za to naprawdę w dobrym stanie ulice. Na tym odcinku dużo się zmieniło. Wrocławia nie pobijemy, ale Wałbrzych i Legnice zdecydowanie tak. Pozdrawiam ,EBEE
karmazyn 4-08-2011 12:12
Ostatnio nawierzchnia w Jeleniej sie pogorszyła. Coś długo łatają te dziury po zimie.
~ 4-08-2011 12:45
DOLNOŚLĄZAK. J.G. jest miastem turystycznym i alternatywą dla górskich kurortów. Ciekawa historia miasta i obiekty - wprawdzie nie klasy 0 - ale zawsze. W czasie minionym wycieczki grupowe obowiazkowo w programie miały zwiedzanie J.G. w ramach tzw. objazdówki "wokół kominów". Teraz dominuje zmotoryzowany turysta indywidualny, który nocuje głównie w Karpaczu lub Szklarskiej. W czasie niepogody - i nie tylko - ten turysta opuszcza kurorty. Szuka innych atrakcji w okolicy. Przyjezdżajac do J.G. jest zwykle turystycznym a...lfabetą. Warto sprobować zatrudnić przewodników, którzy /gratis/ o określonych godzinach oprowadzaliby po J.G. A foldery o J.G. z informacja o atrakcjach i możliwości zwiedzania winny być w kurortach. cdn.
~Xyz 4-08-2011 12:53
Gdzie sie podzialy teatry uliczne ktore przyciagaly ludzi z calej europy i ktore bylynawet transmitowane w tvp
~Xyz 4-08-2011 12:58
Rynek staroci tez zepsuli, byl organizowany na rok i przyciagal mase ludzi, teraz jest 4 razy w roku przez co stracil na swojej unokalnosci i swieci pustkami i tylko okolicznymi chandlarzami
~*.* 4-08-2011 13:07
Jelenia Góra to takie dziurazik park. Na ulicach same dziury.
~ 4-08-2011 13:17
Mam POmysł zrobić muzeum lenina stalina frekfęcja gwarantowana wszak tu co 2 to ubek pamiętacie tych z PZPR ORmO SB SD SLD -TE to na Manekiny się nadają
~walus4Masz 4-08-2011 13:17
Chcąc przyciągnąć turystów do Jeleniej Góry trzeba wpierw utrzymać porządek ,ulice nie zamiatane systematycznie,chodniki krzywe, pełno nierówności, sypiący się tynk przykład przy ulicy Pocztowej 1i nie tylko tam ale również winnych miejscach w mieście.Zaplecze hotelowe bardzo mizerne. żadnych miejsc typu rozrywkowego.A już pięknym wizerunkiem miasta jest odcinek ulicy 1ego Maja od dworca PKP do centrum miasta. Takimi walorami i obecną rzeczywistością miasto nasze nie ma szans na przypływ turystów.Winne temu są wszystkie ekipy rządzące miastem od wszystkich kadencji od czasu transformacji ustrojowej.Miejmy nadzieję może znajdą się ludzie wybrani w następnej kadencji, którzy zmienią ten nienormalny stan rzeczy i nasze kochane miasto odzyska SWOJE MIEJSCE NA MAPIE TURYSTYCZNEJ KRAJU.
~Dada Life 4-08-2011 13:33
Turystyczna Jelenia Gora ? hahahahah. Jak juz to martwa. W zyciu nie przyjechalbym do miasta w ktorym nie ma nic ciekawego i ´po 20 nie ma w nim czego szukac !! ZENADA
~ 4-08-2011 13:35
cd. z 12:45. Sezon turystyczny w Kotlinie trwa cały rok, a zaczyna się od "majówki trzydniówki". Kulminacją są wakacje. W 2011 r. Starostwo popełniło wystawę-kiermasz Tourtec. Urzędnikom brakło jednak wyobraźnii ażeby to nieba...lne i ciekawe przedsięwzięcie zrealizować w czasie najazdu turystów 30.04 -4.05. W sezonie warto pokusić się i w teatrze zorganizować kilka spektakli z udzialem znanych aktorów. Takie widowiska-gotowce - o nieskomplikowanej scenografii - należy tylko zaimportować. "Klimakterium" - w czasie majówki - w Golębiewskim z udziałem Sienkiewicz zapełnilo widownię. Urzednikom-samorzadowcom brak wyobraźni. DOLNOŚLĄZAK
~ 4-08-2011 13:50
Więcej parkingów płatnych!!!!Papa JGóra
~$$$ 4-08-2011 14:11
do piipi.j pytanie czy przeciętnego turyste stać 500PLN zapłacić za 2 osoby w pałacu Wojanów pięnie jest a reszta terenu pustki tam przyjeżdżają Niemcy których stać z emerytury na luksus dlatego Polacy jadą za granice bo jest taniej i bezpieczniej jak jest teraz w Jeleniej G.po 22 jest tragedia tylko widać grupy wyrostków czekających na łatwą zdobycz a patroloi na lekarstwo w Międzyzdrojach życie zaczyna się w nocy a w J.G zamiera to j akie to miasto turystyczne pan Zawiła trochę przesadził
~wrocławianin 4-08-2011 14:19
Dzisiaj usiłowałem dojechać w różne miejsca w w mieście. Pełno korków, parkingi pozajmowane samochodami w różnymi, nie lokalnymi rejestracjami. Widać, że zjechało mnóstwo turystów do miasta. Lubię to miasto ze względu na atmosferę, urokliwe handlowe zaułki, Konopnickiej niejedno miasto może pozazdrościć. W najbliższy weekend zjadę z rodzinką na plac Ratuszowy na spektakl Teatru pod namiotem. Ciekawe jak spodoba się wnukowi. Nie mogę się doczekać końca przebudowy Muzeum Okręgowego, teraz chyba Karkonoskiego i może wreszcie zobaczę cała kolekcję szkła, ciekawe jak te nowe wnętrza wykorzystają? Ale macie malkontentów na forum, tak jak na forach innych miast, łącznie z moim rodzinnym Wrocławiem.
~jarko 4-08-2011 14:20
taa turystyczne-spróbuj sobie jeden z drugim pospacerowac po sciezkach turystycznych a napotkach dekli na motorkach bawiacych sie w redbull xracing:( zalosne-a policja i nadlesnictwo ma to w du...az ktos zginie przez tych dekli
~*** 4-08-2011 14:28
w "Janie" otworzą Aquapark to będzie więcej turystów i skorzysta też Jelenia Góra
~doda 4-08-2011 14:58
do wrocławina dobrze trafiłeś jak lubisz handlowe zaułki to dopisz jeszcze Warszawska.Spółdzielcza .Okopowa.i tak.zwane Zeto.tam są dopiero uroki handlowe oczywiście bez stróży prawa polecam
~ 4-08-2011 15:22
Jelenia Góra jest miastem jakich w Polsce wiele.Faktycznie powinna być alternatywą dla górskich kurortów.Dobre kino,miłe, kafejki,muzea,koncerty...Powinna być zawsze przygotowana aby wpaść tu na chwilę i jeszcze chcieć doń wrócić.ALTERNATYWA -podana na ,,ładnym półmisku,zawsze pełnym.Sporo jest,trzeba tylko umieć podać i sprzedać.Chcieć sprzedać!. Jedziesz do Zakopanego,Kazimierza,Sandomierza,Torunia-tu grają tu malują,dorożki,serki,muzyka,taniec,śpiew-KICZ! ale taki swojski, dobrze sprzedany.Dla faceta w garniturze,turysty z plecakiem,rowerem,nartami.Trzeba sprawić aby chciało się chcieć!!Przykro,ale nie zrobi tego Pani w biurze.Nie słucham-kiedy słyszę pieniędzy brak bo to absolutna bzdura.Mieć w ,,gospodarstwie,, GÓRY i mówić,że- kasy brak!.Pamiętajmy o tym i nie dajmy się zwodzić.
~do dody 4-08-2011 15:29
a najlepszy handelek na zgorzeleckiej ale doda o tym nie wspomniała bo to jej miejsce handlu..... pupą....(czytaj ze zrozumieniem)
___x 4-08-2011 15:55
dajcie se siana z tą turystyką można jakoś lepiej wykorzystać środki niż na z góry przegrane konkurowanie z Karpaczem i Szkl Por, zastanawia mnie też czemu żaden z garniturowców nawt nie spróbował ODZYSKAĆ WOJ. JELENIOGÓRKIEGO, a po za tym przydałoby się zaorać te oszczane poniemieckie kamieniczki z żulami w bramach (mieszkańcom dać mieszkania rzecz jasna) przy okazji poszerzyć ulice na te obiecane tramwaje; wg mnie wyd. kulturalne to będzie lepszy wybór niż turystyka , jeśli udałoby się rozpędzić republikę kolesi to nasze miasto mogłoby bardzo się rozwinąć
~AJ 4-08-2011 16:24
Wielką "atrakcją" jest wizyta w Chińskiej Galerii.
~ 4-08-2011 16:54
15:55- Co Ty bredzisz człowiecze..!
~wios 4-08-2011 17:02
A kiedy Jelenia miała coś z turystyką wspólnego ? To miasto przelotowe. Ewentualnie centrum handlowe. I nikt i nic tego nie zmieni.
~rahan 4-08-2011 18:06
hehehe miasto turystyczne. Tu nie ma co zwiedzać i dlatego to powinno byc miasto wlasnie jako 'baza noclegowa" byle bylo co wieczorami w niej robić. Aktywnie czasu w jeleniej tez nie spedzimy bo gdzie? Kiedys słyszałem hasło, w tvn bodajże "jelenia góra, rowerową stolicą karkonoszy", myslałem ze umrę ze smiechu zwłaszcza ze tras rowerowych mamy łącznie niecałe 15km hehehe. Śmiechu warte jest to wszystko. Faktem jest to ze powinno zainwestowac miasto w tanie noclegi, w śropdki komunikacji aby łatwo było dojechac w miejsca gdzie mozna faktycznie cos zwiedzic i miejsca w których wieczorami po zwiedzaniu okolic można było gdzie wyskoczyc a tu brak basenów, pożądnego centrum handlowego, sieciowego kina z prawdziwego zdarzenia, jakiejś kręgielni, squasch'a, jakis tor kartingowy. Masakra w tej JG
kazimierzp 4-08-2011 18:06
Zakopane to tak naprawdę Krupówki i kilka ulic wokół. Pełno tam turystów szwendających się w te i wewte ale oni przyjechali głównie w Tatry, a po Krupówkach wypada łazić i szpanować. Nie ma w Zakopanem cennych zabytków gotyku, renesansu, czy baroku. Nie ma teatrów, filharmonii,... Śpi się w Kościelisku. Murzasichlach, Poroninie, Kotlenicy, Antałowce. Za to obok są Tatry. Jelenia Góra ma obok i na swoim terenie Karkonosze, ale ma też kilka teatrów, filharmonię, dwa duże Muzea, kilka wspaniałych zabytków: gotycki kościół Erazma i Pankracego, barokowe kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św., Kościół św. Jana w Cieplicach, zbór ewangelicki Zbawiciela , ... cenne zespoły kamieniczek, wspaniałe pałace wokół i na swoim terenie! Lepsze obiekty handlowe od Zakopanego, ale oczywiście dla ...
~bard 4-08-2011 18:36
kiedy liczba mieszkańców spadnie do 60 - 50 tyś to może ktoś pójdzie po rozum do głowy. panie prezydencie, pani Zofio, pobudka!
~Zdzich 4-08-2011 19:21
Ludzie... O jakim mieście czy nawet regionie turystycznym my tu mówimy? Miałem wczoraj okazję zobaczyć jak wygląda centrum kiedy zamknięty zostaje ostatni sklep. Od Podwala do Kościoła Garnizonowego nie dzieje się kompletnie nic. Niby są ogródki, ale ludzi w nich nie za wiele, zresztą jak na całym Ratuszu. Dalej nie dzieje się kompletnie nic, bo wszystko zamknięte. Przez całą drogę ludzi można na palcach policzyć. W Pizzy Hut też ruch niespecjalny. Czym to miasto ma zachęcić, skoro po godzinie 18 tam gdzie życie powinno tętnić nie ma żywej duszy?
~Zdzich 4-08-2011 19:26
Inna sprawa to pytanie czym Jelenia Góra chce zachęcić? Sam fakt, że Maja Włoszczowska stąd pochodzi nie sprowadzi tutaj tysięcy rowerzystów, wszak to tras rowerowych tego typu w Sudetach jest sporo. Ponadto Jelenia Góra sama w sobie jest zwykłym miastem, jak chociażby Nowy Sącz. To Karpacz czy Szklarska są "kurortami", a Jelenia tylko dodatkiem do nich. Kolejna rzecz jest taka, że gdyby Karpacz czymś do siebie zachęcał to i w Jeleniej ludzi byłoby więcej. Karpacz chce być takim tutejszym Zakopanym, ale wystawianie góralskich oscypków w Karpaczu, który z tamtym regionem nie ma nic wspólnego jest co najmniej śmieszne. Ponadto w Zakopanym ludzi mnóstwo, a w Karpaczu? Karpacz musi odnaleźć swoją tożsamość, aby zacząć ludzi do siebie przyciągać.
~adelajda2011 4-08-2011 19:37
Zabytki Jeleniej Góry są extra, ale to nie wszystko...większość ludzi potrzebuje też rozrywki, jakaś fajna impreza cykliczna zakończona koncertem gwiazdy/zespołu znanego w Polsce /i nie tylko/, o którym słyszał prawie każdy (Kombi, Pectus itp.) Bardzo przydałby się też AquaPark ale taki z prawdziwego zdarzenia z mega extra zjeżdżalnią dla dużych i małych to przyciągnie jak magnes :) Przydała by się też jakaś perełka - coś z czego Miasto słynęło kiedyś a co można by wykorzystać obecnie do promocji Jeleniej. No i oczywiście kino w stylu Heliosa, a nie tylko sklepy, galerie.... Pozdrawiam Mieszkanka Podkarpacia ;)
~Sir Galahad 4-08-2011 21:24
Co można zwiedzić? Cerkiew, Kościół Łaski, przejść się traktem miejskim, pójść na wieżę Krzywoustego, Paulinum,, Kościoł Erazma i Pankracego,Muzeum szkła, Chojnik no i Cieplice, to co jest z Doliny Pałaców to akurat w JG budynki publiczne. Trochę mało. Cała Kotlina to co innego. Tutaj multum atrakcji. Ale trzeba mieć auto i wiedzieć co i gdzie. Przydały by się sklepy w lokalnymi produktami na majówce. PODOBNO LOCHY MAJĄ POTENCJAŁ ciągle nieodkryte. Pan prof. Owczarek ma rację. Sektor turystyczny mamy znacznie większy niż Ciechanów jakiś czy Tarnobrzeg. Ale też nie jest to Łeba. Całe miasto się z turystyki nie wyżywi. Ale trzeba ją rozwijać, ale nie fetyszyzować.
~student 4-08-2011 21:41
A wkrótce oddadzą do użytku NOWĄ OBWODNICĘ i kilkadziesiąt osób rocznie nawet nie zobaczy Jeleniej z bliska. A jak pociągną kiedyś obwodnicę dalej to już nawet nikt nie powie iż " Jelenia to miasto niedaleko Szklarskiej i Karpacza.
~student 4-08-2011 21:47
nie kilkadziesiąt a kilkadziesiąt tysięcy.
~mały autobus 4-08-2011 22:21
@ zdich PO osiemnastej to wszyscy śpią bo do roboty. @240- 260 godzin w kryśce za 3,70 to masz siłe po trotuarach biegać no no jak radna rotara by odpuściła to i owszem i by się POsiedziało i piwo wypiło a tak co kicha o pardomsik krycha. A tak na marginesie jak ona na stronie pięknie fruwa !!!zobacz na górze...
~SKM 4-08-2011 22:29
Pamiętam, że jeszcze w pierwszej połowie lat 90tych Festiwal Teatrów Ulicznych przyciągał do JG mnóstwo ludzi. Teraz trochę podupadł. Jest krótszy. Nie przebija się do telewizji. Nawet jak coś fajnego się dzieje jak np. Jarmark Historyczny czy widowisko z okazji 900lecia to nie przebija się to do telewizji. Jakieś pierdoły typu konkurs gospodyń wiejskich czy zlot ludzi z nazwiskiem jaskółka potrafią mieć swoje 5 w jakimś teleexpres...e, a nasze eventy ani słowa...
~bumcyk 4-08-2011 22:35
Zapomnijcie w Jeleniej o wielkim przemyśle tu już go nie będzie, jedyna szansa to turystyka i tu macie sporo atrakcji których jak widzę nie dostrzegacie. Góry, zabytki ciekawa starówka, nawet sam fakt bycia bazą wypadową w kotlinę to już sukces. Legnica tego nie posiada. Tylko trzeba skończyć z malkontenctwem, no i nie może życie zamierać po 22. We Wrocławiu o tej porze się dopiero zaczyna.
~Szczecin 5-08-2011 0:18
Ale narzekania! Właśnie zwiedziłem Jelenią Górę, trochę na piechotę, trochę autem. Jest co zwiedzać w samym mieście, jest dokąd robić wypady w okolicę. Trzeba wykorzystywać co się ma, a nie marudzić albo na siłę robić atrakcje-atrapy. Miasto ma klimat, swój urok, nie musi konkurować i niczego udowadniać. Hotelarze pewnie chcieliby mnóstwa gości i 200% rezerwacji, ale to marzenia nierealne. A ja w informacji turystycznej znalazłem przydatne foldery i ulotki, kupiłem przewodnik dla dziecka, w którym razem zbieraliśmy pieczątki, odwiedziłem kilka ciekawych sklepików, galerię, nawet magistrat! I nocuję w Karpaczu. Dla małej odmiany przyjechałem zwiedzić miasto. Ot tyle.
~Bezrobotny 5-08-2011 7:29
Zycie towarzyskie codziennie zaczyna się w powiaatowym urzędzie pracy i tam trwa do godziny 14.Tam trzeba skierować turystów aby zobaczyli nędzę i bezrobocie jakie panuje w mieście i powiecie.
~x 8-08-2011 22:44
za niemcow byla m. turystycznym. komuchy to zpieprzyly, obecna pseudo demokracja dba o wlasna warstwe malopracujacych bogatych bisnes-ludzi z klasy posiadajacej duzo z h.. wie zkad.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Debata o odpadach

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
333
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%