MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Turysta: Szlak Papieski jest zaniedbany

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 25 lipca 2013, 7:39
Aktualizacja: 15:13
Autor: Turysta/Angela
Fot. Turysta
– Dlaczego nikt nie dba o Szlak Papieski w Sobieszowie, który obecnie nie przynosi chluby włodarzom miasta, a odwiedzającym to miejsce turystom pozostawia niesmak? – napisał do nas anonimowy Turysta.

Szlak Papieski, który zaczyna się przy Rzymskokatolickiej Parafii p.w. św. Marcina w Jeleniej Górze, biegnie uliczkami Sobieszowa do bram Karkonoskiego Parku Narodowego i szlakiem czerwonym na zamek, gdzie jest wmurowana pamiątkowa tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę, późniejszego papieża Jana Paweł II.

- Idąc na Zamek Chojnik wraz z znajomymi wybraliśmy Szlak Papieski – pisze Turysta. - O ile sam szlak czerwony nie budzi zastrzeżeń, to odcinek prowadzący uliczkami Sobieszowa już tak. Na początek zdziwił mnie widok śmieci pod pięknym, starym kasztanem - być może dlatego, że nie dostrzegłem tam kosza na śmieci. Następnie pozarastana chaszczami i krzewami ulica Chałubińskiego. Rozwalające się schody z przerdzewiałą poręczą. Następnie krótki odcinek prowadzący wśród krzewów, gdzie utrudnienia można wytłumaczyć prowadzonymi na tym odcinku robotami drogowymi. Dziwi fakt, że na tak krótkim odcinku nie można zadbać o porządek i bezpieczeństwo – dodaje Turysta.

Urzędnicy tłumaczą, że na ul. Chałubińskiego obecnie prowadzone są prace przy budowie kanalizacji, a wykonawca czyli spółka Wodnik ma obowiązek przywrócenia ulicy do stanu pierwotnego. Jak mówi Wojciech Jastrzębski, prezes Wodnika, tak też się stanie, ale po zakończeniu inwestycji.

- Prace potrwają tam do 2014 roku i nic nie można z tym zrobić – mówi Wojciech Jastrzębski. – Nie da się takiej inwestycji prowadzić bez utrudnień. Kiedy coś się kopie w ziemi, na około się kurzy i mimo, że robotnicy sprzątają na bieżąco, jest nieporządek – dodaje prezes Wodnika.
Jak podkreśla Turysta, prace remontowe można wytłumaczyć i zrozumieć.

- Nie mogę się jednak pogodzić z tym, co jest zależne od samych mieszkańców i gości, którzy wyrzucają śmieci gdzie popadnie i nie dbają, by trawy przy ulicy były wykoszone… jeśli nie z obowiązku, to z szacunku do patrona tego szlaku, Wielkiego Papieża, Jana Pawła II – dodaje Turysta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zamienili przejście w parking

Pamięci poległych

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (39) Dodaj komentarz

~ 25-07-2013 8:44
ale afera ja piernika; po pierwsze primo trwają tam roboty ziemne związane z wodociągami a po drugie primo ludzie idą na Chojnik i 1 na milion obchodzi szklak papieski
~noromalny 25-07-2013 8:58
Sa ważniejsze sprawy dla miasta niż wdawanie pieniędzy na przydrożne bożki
~AnonimGall 25-07-2013 9:08
O KAŻDY szlak trzeba dbać. Wystarczy zaniedbać jeden, a o WSZYSTKICH będzie się źle mówiło!
~embees 25-07-2013 9:45
Niech szlag trafi szlak.Czy tym szlakiem kiedykolwiek włóczył się Wojtyła?
~ 25-07-2013 10:02
Do poprzednikow, ponoc jestesmy miasteczkiem turystycznym....
~hawk 25-07-2013 10:35
Turystom wystarczają szlaki turystyczne. Po szlakach turyści nie chodzą jako "dyrektor", "prezes" "prezydent" "Kowalski", tylko jako turyści. Jak ktoś się zasłuży w turystyce, to nie oczekuje, by jego imieniem nazywać kościoły. Turyści na wieżach kościołów nie przyczepiają też swoich symboli. Więc dajcie spokój i w drugą stronę- ze "szlakami papieskimi" i krzyżami w górach... opamiętania!
~uzi 25-07-2013 10:51
Pytanie do oburzonego turysty: Czemu jako dobry katolik (bo takim pewnie jest), nie złapał za nożyce do żywopłotu, nie wyzbierał śmieci?... ;)
~xcz 25-07-2013 10:53
Kto w ogóle pozwolił na budowę tego koszmarka na Chojniku. Powinien ktoś gnić w więzieniu za takie niszczenie zabytków :/ A katolicy jak pies... teren oznaczyć muszą.
~kosanasztorc 25-07-2013 10:55
Papieże przychodzą, odchodzą, pamięć o nich zdycha,bo w końcu to normalne zjawisko.Ale żeby wyprawiać egzorcyzmy nad ścieżka zarośniętą przyrodą,ganić mieszkańców co nie wygolili trawników - o,to już nieco za bestro.Tymi ścieżki W ŻYCIU (a i po śmierci) żaden papież nie poruszał się, więc robienie gdzie popadnie szlaku papieskiego to ... godny katooszołomstwa.Które jak widać nawet w Jelonce się pcha do władzy jak muchy do efektu defekacji.Ja wiem,sezon ogórkowy,a wierszówkę za coś trza chapnąć,więc co?Ano ZAWSZE można chlapnąć o papieżu.TEGO nikt swojej d... miłośnik nie wytnie, bo zaraz mu mafia watykańska na łeb siądzie.Pamiętam,że jak chciałem cokolwiek załatwić,to zawsze zaczynałem:W rozmowie z panem Dyrektorem ustalono żeby.... I nie ma siły, żeby nie przeszło. MUSIAŁO.
~: 25-07-2013 10:56
Dzieki temu "prawdziwemu turyście" szlak ten zostanie niebawem gruntownie wyremontowany, będzie cieszył oko i ducha... Co tam bałagan, brud i smieci, dziury i pozapadane studzienki na ulicach - tego "zwykły" turysta nie zauważa!
Piipi Jelonkowa 25-07-2013 11:00
~Biedny Nasz Papież .. będzie wkrótce Świętym,a ... mieszkancy Sobieszowa się zapominają !
~ość portalu 25-07-2013 11:01
Tuszę, że sprawa dotyczy obecnego papieża Franciszka. Zasłużył na szlak turystyczny. Z naciskiem na TURYSTYCZNY.
~szlag 25-07-2013 11:04
do 09:45: Mowi sie po polsku"szlag trafi", a nie szlak trafi. To dla p...pow ortograficznych, czystych rodakow, nie tam mieszanych z Zydami ani ruskimi c...nami. Mozna kupic slowniczek, jesli ma sie problemy.
~AnonimGall 25-07-2013 11:05
Znowu stek komentarzy poniżej wszelkiej krytyki :((( Co się dzieje? Padają tu pytania o dobrych katolików, buddystów, agnostyków, izraelitów... a co to ma wspólnego z zarośniętym szlakiem TURYSTYCZNYM??? Oj, chyba już brak dobrych LUDZI w Kotlinie...')
~ 25-07-2013 12:09
A to u nas są jakieś zadbane szlaki w ogóle?
~AnonimGall 25-07-2013 12:22
do 12:09 - są!!! Wystarczy ruszyć cztery litery sprzed komputera... ;>
Nοstradamus 25-07-2013 12:38
Ta tablica na Chojniku została w chamski sposób zamontowana na ZDJĘTEJ TABLICY SchaffGotschów. Więc jak to mówią: jakim mieczem wojujesz... od takiego giniesz. Króżewnickie plemię postanowiło zniszczyć zabytkową tablicę i w to miejsce wstawić tandetę upamiętniającą mała znaczące wydarzenie. Ale ponieważ nowa tablica dotyczy Jana Pawła II to nikt nie miał odwagi zaprotestować! Jestem katolikiem, szanuję Papieża Polaka, szanuję pamięć o nim. Ale ta tablica go nie upamiętnia! Ona upamiętnia bałwochwalstwo tutejszego króżewnickiego nasienia które nie mają żadnego wkładu w dzieło Karola Wojtyły postanowiło się pochwalić że ten był tutaj kiedyś ... jeden raz ... i nie jako Papież tylko zwyczajny TURYSTA! Won z tą tablicą! Przywrócić oryginalną i NIE FAŁSZOWAĆ HISTORII ... KRÓŻEWNICKIE!
~embees 25-07-2013 12:52
do 11:04;ty chyba nie uważałeś na lekcjach polskiego.Jak napiszę:niech grom trafi ciebie ;to będzie źle? ty chyba mówić po polskiemu.
~~ 25-07-2013 13:16
A co to-jesteśmy Koreą Północną w wydaniu czarnej mafii vatykańskej?,żeby były jakieś bzdurne szlaki,posągi,tablice,krucyfiksy... Czyżby miejscowi dewoci siedzieli przy kompie?-na szlak -do roboty.Albo-lepiej będzie jak zarośnie i nie będzie obciachu wobec ludzi myślących normalnie.I tak wszystk przeminie-pasożyty vatykańskie-TAKŻE.
~AnonimGall 25-07-2013 13:29
"Króżewnickie plemię"... @Nostradamus, a twoje korzenie to gdzie są, w Transylwanii, Prowansji??? Nawet w tak prostej sprawie, jak zachwaszczone szlaki rozpętuje się wojenka... ech, dzieci Niesiołowskiego...
~Ktoś tam 25-07-2013 13:58
Ach... Czytając te wpisy mniemam, że ich autorzy nie do końca przeczytali artykuł. Szanowni Państwo, przecież jeśli jest droga a na niej schody , które jak widać z zdjęć się rozwalają, to znaczy , że to nie mieszkańcy mają je naprawić tylko odpowiednie służby odpowiadające za nie w mieście. To samo z wykaszaniem skwerów. Mieszkańcy mogą zadbać o swój teren a nie miejski. Przykre, że miasto wydaje na promocję wiele pieniędzy by pozyskać turystów a nie dba się o porządek i bezpieczeństwo.
~xcz 25-07-2013 14:13
@AnonimGall Nie wiem jak Twoje, ale korzenie większości tu piszących są w dorzeczu Wisły, gdzie mieszkamy od ponad 3000 lat. Zaledwie 1000 lat temu przypałętała się ta rzymskokatolicka sekta, która za cel postanowiła sobie zniszczenie tożsamości Słowian.
~xcz 25-07-2013 14:15
Co, jak widać, niestety w dużym stopniu się udało. Włącznie z zafałszowaniem historii i szkolnych podręczników.
~niewiedzący 25-07-2013 14:22
A Czy zamek Chojnik to nie jest samowola budowlana rozebrać to i po problemie....... :)))
~ALFA 25-07-2013 14:27
Podobno papież się w grobie przewrócił po publikacji tego artykułu
~mieszkanka 25-07-2013 14:28
Tak czytam wasze komentarze i zastanawiam się, jakie to ma znaczenie, czy jest to taki czy inny szlak. Tym szlakiem również chodzi sporo turystów i nie wywożą oni zbyt dobrego zdania o nas po spacerze po nim. A faktem jest, że ul. Chałubińskiego jest jedną z najbardziej zaniedbanych w Sobieszowie (zarówna nawierzchnia jezdni jak i tereny zielone miejskie), więc tym bardziej dziwi fakt, że miasto jakby o niej zapomniało - biorąc pod uwagę to, że korzystają z niej turyści i nie tylko. A ka...lizacja robiona jest tylko w górnej jej części, pierwsze odcinki są już dawno ska...lizowane.
~Turysta 25-07-2013 15:47
Przeczytałem wszystkie komentarze i muszę przyznać, że wstydzę się, że mamy w Regionie Jeleniogórskim tak wielu ludzi, którzy nie potrafią uszanować Wielkiego Papieża, Jana Pawła II, który już wkrótce ma zostać ogłoszony Świętym. A ponoć mamy w naszym kraju 95% społeczeństwa katolickiego. Tymczasem tyle jadu, wściekłości, jakiejś niezrozumiałej dla mnie nienawiści dawno nie czytałem w internecie......... Nie każdy musi wierzyć w Pana Boga i Jego Syna - Chrystusa, ale NIKOMU NIE WOLNO OBRAŻAĆ CZYJEJŚ WIARY! Chciałbym wszystkim uświadomić, że nasz Papież był zapalonym turystą i wielkim miłośnikiem gór i taka forma upamiętnienia wydaje się być jak najbardziej stosowna. Dlaczego społeczeństwo nie potrafi tego uszanować?
~ 25-07-2013 16:06
~Mam praktyczne pytanie.Kto wypłaci mi odszkodowanie za ewntualny wypadek i uszczerbek na zdrowiu-na połamanych schodach tkz.szlaku papieskego.? Obrzydliwie bogata mafia watykańska w Euro,czy też mój ubezpieczyciel w PLN.? Czy można domniemywać,że ten odcinek ziemi zwany "szlakiem papieskim"został automatycznie przyłączony do obcego państwa-watykańskiego-jako własność tego państwa? Wbrew pozorom moje pytanie nie jest niepoważne ponieważ każdy hektar polskiej ziemi wydarty nam przez kler -staje się prawnie własnością obcego watykańskiego państwa.Czy wiecie o tym-parafianie-i co oznacza to słowo?[patrz:słownik]Dawniej klecha zwracał się do osoby ,która przyszła:co chciałeś chamie- Dzisiaj-myśli tak samo,o parafianach-co na jedno wychodzi.amen.
~mieszkanka 25-07-2013 16:14
do : mam praktyczne pytanie - miałbyś problem, ponieważ tam przebiegają już trzy szlaki: czarny, czerwony i papieski....
~Krkonos 25-07-2013 17:14
Czy wiecie o tym, że idąc tym Szlakiem Papieskim na Chojnik, pomodlić się za papieża przed tablicą papieską, NIE TRZEBA PŁACIĆ ZA WSTĘP DO PARKU NARODOWEGO? Art. 12, pkt 7 Ustawy o ochronie przyrody mówi: "Opłat za wstęp do parku narodowego lub na niektóre jego obszary nie pobiera się od... 6) osób udających się do miejsc kultu religijnego." (tekst ustawy: http://tnij.org/xtpz). To samo dotyczy także Śnieżki i okolic - wystarczy powiedzieć w Karpaczu, że idziemy pomodlić się do kaplicy na Śnieżce i wchodzimy do KPN-u za friko. Wprawdzie mieszkańcy gmin karkonoskich nie muszą płacić za wstęp, ale przekażcie to swoim znajomym, jakby ci wybierali się w Karkonosze i musieli płacić. ZMUSZANIE DO KUPNA BILETU WSTĘPU DO PARKU NARODOWEGO JEST W TAKIEJ SYTUACJI ŁAMANIEM PRAWA!
Nοstradamus 25-07-2013 17:50
~Krkonos - hehehe ... regulamin jest regulaminem, więc to co mówisz jest prawdą. Ale zastanawiam się dlaczego KazimierzP pod pseudonimem "turysta" sadzi tutaj takie banialuki o obrażaniu Papierza. Obrazili go ludzi którzy z powodu błahego i nic nie znaczącego powodu zbudowali wielotonowy pomnik, dewastując przy tym tablicę którą postawili tam prawowici właściciele tego zamku i tej ziemi. Jaki zamiar mieli Ci którzy wymyślili cały ten Papieski Szlak?! Czyż Bóg w swoim NAJWAŻNIEJSZYM PIERWSZYM PRZYKAZANIU NIE NAKAZAŁ: - Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną! Ta tablica jest BOŻKIEM, bożkiem wstawionym tam tylko aby NAGANIAĆ TURYSTÓW!~To chamskie wykorzystanie autorytetu jakim wierni darzyli i darzą Jana Pawła II-go.
~ 25-07-2013 19:45
DOLNOŚLĄZAK. Czytając Pryszczroma-Nostradamusa zwróciłem uwagę na część tekstu cyt. ".....BOŻKIEM, bożkiem w s t a w i o n y m ........" Nasunęła mi się paralera z tekstem A.Osieckiej, cyt.: "....Ta mała pila dziś i jest w s t a w i o n a".
~AnonimGall 25-07-2013 20:11
Na początku to byli tu Wandalowie... i na koniec też, tyle, że przez małe wu... to pstryczek dla ~xcz ... :/
~@Nostradamus 25-07-2013 21:29
@Nostradamus: O jakim KazimierzuP piszesz? Taki z niego fanatyczny katolik?
~hawk 25-07-2013 23:48
do turysty z 15:47 Wiara to sprawa prywatna. Trzymaj ją w domu i w kościele. Ale nie pakuj się z nią siłą w miejsca publiczne, wspólne dla różnych ludzi, bo to może obrażać innych. Nie zawłaszczaj tego, co nie twoje. A papieża upamiętniajcie sobie w dowolnych ilościach w sercach i miejscach kultu. Jak piszę wcześniej - turyści nie znaczą kościołów swoimi symbolami, plakietkami, blachami mimo tego, że niejednokrotnie częściej w nich są (zwiedzając) niż tzw wierzący. Więcej pokory dla różnorodności świata.
~DUCH GÓR 26-07-2013 1:58
ech... pierwszy garnizon zbrojny który nas chronił przed zbójami,w którym stacjonowali zbrojni a było ich ponad 20.i z datków już kilkaset lat temu kapliczkę z czerwonego piaskowca za 20 kilka marek srebnych mieli zbudowaną.dziś na pamiątkę z datków pomnik również zbudowano.projektowała go firma a-z a jeden z młodych wykonawców miał 20 kilka lat czy jest w tym coś złego że miał prace że zagospodarował jedną ze ścian w tym pustostanie jak by z takich datków lub innych zagospodarować inne ściany było by tam całkiem ciekawie.ale was od tego dzieli wiele sążni a do walki kilkaset lat temu wystawiano dwóch zbrojnych na wojny i wszyscy mieszkańcy tych ziem się składali na to ,dziś mieszkańcy składają się na tym portalu na co???na zło które jest w nich samych.
~ 26-07-2013 7:33
Ad.~z 21:29. Kazimierzp. nie jest fanatycznym katolikiem? Chociaż preferuje skauting wg zasad klerykalnych. W swojej kaplico-świetlico-harcówce nie unika nabożeństw i pokropków z udziałem wielebnych. A w Święto Niepodległości z posłanką Machałek, przy świetle latarek, śpiewa bogoojczyźniane pieśni w zaciszu murów jezuickiego klasztoru na starówce. Fanatycznym katolikiem na pewno nie jest gdyż ma dwa oblicza, które - w zależności - od sytuacji pokazuje. Z fanatyzmu dyskwalifikuje go brak zasad etycznych, obowiązujących katolików. Nie stosuje się do ewangelicznej zasady "jeśli ktoś uderzył cię w policzek, nadstaw mu drugi". Kazimierzp. policzka nie nadstawia tylko wali na odlew czym popadnie. DOLNOŚLAZAK
~ 26-07-2013 12:00
...magiel...
~do 07:33 26-07-2013 18:44
Ale ja wciąż nie wiem o jakim KazimierzuP piszesz. Nie znam żadnego KazimierzaP. Jakiś duch cię straszy po nocach czy co?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Klasyki zjechały do Kowar

Spotkanie z przeszłością

Zamknęli przedszkole z powodu koronawirusa

Inwestycje wodno–kanalizacyjne we Wleniu

Odpust na Śnieżce

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
522
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%