MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Turyści zapętleni w autobusach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 24 lipca 2008, 7:23
Aktualizacja: Piątek, 25 lipca 2008, 7:53
Autor: Angela
Fot. TEJO
W stolicy Karkonoszy nie ma żadnego oficjalnego parkingu dla autokarów. A Jelenia Góra w roku jubileuszowym przyjmuje tysięce turystów, którzy do grodu Krzywoustego przyjeżdżają tym środkiem transportu.

Kierowcy autokarów z wycieczkami mają problem z zaparkowaniem pojazdów. Turyści, zamiast zwiedzać miasto, tracą sporo czasu na podziwianie Jeleniej Góry zza szyb krążącego wokół centrum autobusu, który długo poszukuje miejsca, gdzie mógłby się zatrzymać i wysadzić wycieczkowiczów, a także zaparkować.

Na wyznaczonym dla wysiadających pasażerów autokarów miejscu przy ulicy Bankowej, najczęściej parkują samochody. Z kolei przy Podwalu turystyczne kolosy blokują przystanek autobusom Miejskiego Zakładu Komunikacji.
– To wyjątkowy absurd – komentuje jeden z kierowców. – Miasto posiada bowiem wiele pięknych miejsc, które turyści chcieliby zobaczyć, ale zanim wysiądą z autobusu, mija już sporo czasu przeznaczonego na zwiedzanie. Jeździłem do mniejszych miast w Polsce i nie spotkałem się z sytuacją, żeby nie było chociaż jednego wydzielonego miejsca dla autobusów – komentuje nasz rozmówca

O tym, że w mieście nie ma ani jednego parkingu dla autokarów w urzędzie miasta mówi się otwarcie i bez skrępowania. Na pismo wysłane do prezydenta przez Cezariusza Wiklika, szefa komisji kultury, sportu i turystyki w radzie, Marek Obrębalski odpisał: – Jelenia Góra nie posiada na chwilę obecną żadnej dokumentacji w zakresie miejsc parkingowych dla autokarów. Ponadto na terenie miasta nie funkcjonują żadne oficjalne parkingi, którymi zarządzałby Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. Ta sytuacja nie dziwi również dyrektora zarządu dróg.– Nie ma dokumentacji, bo nie ma parkingów, to jest raczej logiczne – kwituje Czesław Wandzel, szef MZDiM.

Jeszcze w roku ubiegłym spore nadzieje na częściowe rozwiązanie problemu dawał nowy dzierżawca wielopoziomowego parkingu na ulicy Pijarskiej. Tuż przed podpisaniem dokumentów dzierżawy obiektu Bogusław Kuś snuł plany przebudowy wjazdu oraz parteru, który miał być przystosowany do postoju kilkunastu autokarów. Po podpisaniu umowy zmienił jednak zdanie. Teraz już wiadomo, że na ulicy Pijarskiej parkingu dla autobusów nie będzie na pewno. Powód?

– Przepisy BHP, jakie muszą spełniać obiekty przeznaczone na parkingi dla autobusów, są tak surowe, że inwestorzy stwierdzają, iż gra nie jest warta świeczki – wyjaśnia Czesław Wandzel. Przystosowanie budowli do tych wymogów pochłania bowiem ogrom pieniędzy, które inwestorowi nie zwrócą się przez lata.
Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi więc...o pieniądze.

Tymczasem kierowcy autokarów znudzeni szukaniem postoju zatrzymują się tam, gdzie im wygodnie. Jeleniogórzanie zamiast cieszyć się z przyjazdu zwiedzających, klną na czym świat stoi, kiedy widzą na środku drogi przy kościele garnizonowym wysiadających gości. Zapewne takie zachowanie turystów do jeleniogórzan nie zbliża i nie zachęca do ponownej wizyty mimo urokliwych okolic.– Czy to nie jest wstyd dla miasta, że słynąca z turystyki stolica Karkonoszy nie ma ani jednego normalnego parkingu dla autobusów? – pytają mieszkańcy.

Marek Obrębalski zapewnia, że sytuacja wcale nie jest taka zła na jaką wygląda, co więcej wszytko idzie ku lepszemu. – Obecnie kierowcy autokarów mogą swobodnie parkować na placu PKS-Tour przy ulicy Obrońców Pokoju, z którym mamy podpisaną umowę na udostępnianie miejsca przyjeżdżającym turystom – tłumaczy prezydent miasta. Tyle że ta przyjemność kosztuje 20 złotych za dobę.

Samorządowcy chcą wybudować parking dla autokarów w rejonie ulicy Mostowej – Jana Pawła II, obok stacji paliw. Przygotowywane są już pod tę inwestycje niezbędne dokumenty. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem nowy parking zacznie funkcjonować od 2009 roku razem z nowoczesnym zapleczem sanitarnym i punktami gastronomicznymi. Pomieści on kilkanaście autokarów i sporą liczbę aut osobowych. Szkoda tylko, że nie stanie się to w roku świętowania przez miasto jubileuszu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wypadek przy baniakach  

Remont tarasu Karczmy Sądowej

Na stadionie już jasno

Komentarze (19) Dodaj komentarz

KochaSJG1983 24-07-2008 7:41
Co to jest dla Niemców 20 zł na dobę? To pikuś. W Jeleniej Górze powinno być wyznaczone miejsca parkingowe dla autobusów turystycznych w paru miejscach. Dlaczego w innych miastach mają pieniądze na ten cel, a w Jeleniej Górze nie ma ani miejsc oraz środków?
~4o3 24-07-2008 8:57
Wczoraj zaraz po 16 wjeżdżające autokary z Podwala na ulice Jasną całkowicie zablokowały ruch na Podwalu przy baszcie w kierunku Zabobrza. Chaos, bajzel i beznadzieja!! "Kochane" wadze kiedy to miasto ruszy do przodu??!!
~Jel_onek 24-07-2008 9:07
Nie ma dokumentacji, bo nie ma parkingów - to raczej logiczne - powiedział ponoć Cz. Wandzel. Konsekwencją tej logiki powinno być "i nie ma dyrektora, który ma tyle wyobraźni, co jednokomórkowa ameba". Nad swoją przyszłością powinni się też zastanowić ci, którzy rządzą miastem, jakie sami określają, że jest "centrum turystyki" i perłą Karkonoszy. Powoli mija drugi rok, odkąd przejęli władzę, a wcześniej deklarowali, że "by żyło się lepiej... Wszystkim". Już wiadomo, ku\omu się żyje dobrze i spokojnie. Pewnie nie turystom, których (ponoć) tak żarliwe zapraszamy
~Leonid B. 24-07-2008 9:12
20 złotych?! To jest dużo? A w innych miejscach to pewnie mają za darmo albo jeszcze im dopłacają?
~Łowca byków 24-07-2008 9:24
A po co nam ci tyryści tutaj? Nie będą nam tu ścierać bruku na ulczkach i na Placu Ratuszowym. Tranzytem to i owszem mogą przejechać, ale tylko do czasu wybudowania obwodnicy.
~Bunia 24-07-2008 10:08
Parking na Mostowej czy na placu PKS to nie jest rozwiązanie problemu, bo muszą być jeszcze wyznaczone miejsca bliżej centrum dla wysiadających z autokaru SENIORÓW czy decydenci nie mają rodziców dla których przejśćie z mostoiwej do rynku to juz jest wystarczająco długi odcinek, żeby nie mieć już siły na zwiedzanie, a pamiętajmy, że 50% naszych gości przekroczyło 70 dajcie im wysiąść w centrum i oznaczcie przejazd na parkingi autokarowe PROSZĘ
~czyj to pomysł??? 24-07-2008 10:12
Parking dla autokarów w rejonie ulicy Mostowej – Jana Pawła II, obok stacji paliw - czy ktoś przemyślał taką lokalizację? Już dzisiaj są poważne problemy z przejazdem przez ul. Mostową nie mówiąc o wyjeździe czy to z Lidla, czy Mac Donalda. Lokalizacja parkingu dla autobusów jeszcze bardziej pogorszy przejazd tą ulicą. Dla autobusów należałoby zrobić parking na pustym placu przy ul. Osiedle Robotnicze - ale miasto pewnie chce ten teren sprzedać.
~Czynownik 24-07-2008 10:38
Marek Obrębalski o wszystkim zaperwnia, że "sytuacja nie jest taka zła i że idzie ku lepszemu". Należy więc klaskać, bo w ten sposób prezydent spełnia obietnice przedwyborcze, a mogło być gorzej,gdyby nie wygrał wyborów...
~zazdrosna 24-07-2008 10:39
Zazdroszczę Waszemu prezydentowi dobrego samopoczucia
~JeleniogórzaninT 24-07-2008 11:19
Od lat straszą puste i zaniedbane przestrzenie po wyburzonych kamienicach na Osiedlu Robotniczym blisko skrzyżowania z ul Podwale.Dlaczego nikt nie pomyślał o takiej lokalizacji parkingu? Uporządkować teren, utwardzić, postawić kilka lamp i naprawdę byłby problem z głowy.
~turysta 24-07-2008 11:41
w innych miastach płacimy po np 6 zł za godzine na parking dla autokarów i jest ok. 20 zł na dobe to w cale nie duzo
~liszek 24-07-2008 12:36
Jelenia Gora hmmmmm juz dawno zwatpilem w czy to Perła Karkonoszy czy to Perła Biustonoszy..... Turysci tylko przeszkadzaja miastu bo ciagle czegos chca, a to parking, a to IT, a to WC... co ONI tutaj chca zwiedzac??? Zostala tylko przyroda, bo ja stworzyl ktos INNY!!! I jest na swoim miejscu!! Zaorac Jelonke i papapapapa :))
~Seti 24-07-2008 13:32
Zapewne 20 zl to nie jest duzo, ale w miescie brakuje znakow informujacych, ze wlasnie na PKSie moga parkowac autobusy turystyczne. Wiec skad przyjezdni kierowcy moga to wiedziec?
~ 24-07-2008 14:37
A ponoć Jelenia Góra jest miastem z co l ma już 900 lat.
~LuLu 24-07-2008 16:25
".. Słynąca z turystyki stolica Karkonoszy - mówią mieszkańcy... " Zaraz, zaraz, a o jakim mieście mowa ? O Jeleniej? Hehehhehehehe... Żenada.... :/
~'' 24-07-2008 17:21
popieram Jeleniogórzanina. Prosze zobaczyc ile parkingów jest nieopodal wejścia na Zamek Chojnik. Na prywatnym terenie, gdzie "miasto" nie przeszkadza, są aż cztery parkingi i dla samochodow osobowych i dla autokarów.
zloty666 24-07-2008 17:22
przecież 20 zyla za autobus to mało ! ! ! a może żadnej reklamy nie ma ? ! ? (np na wlocie do Jelnoiki)
~ 24-07-2008 22:06
Bo jak im sie nie chce przejść kawałek tylko muszą podjechać pod same miasto w Jeleniej Górze czy w Cieplicach to już ich problem ale taka prawda ze nawet jak przyjeżdżają do Cieplic do pensjonatu w parku "Edward" to autokar ich podwozi pod same drzwi i wjeżdza do parku...
~Ktos 24-07-2008 23:18
Parking dla autokarów przy Mostowej, nie jest irracjonalny. Ta inwestycja nie ma bytu ekonomicznego. Jakaś dziwna wizja ludzi którzy nie mają pojęcia o ekonomii. Nie problem jest zainwestować publiczne pieniądze w coś co będzie przynosić tylko straty. Ale przecież to są środki budżetowe, czyli chyba niczyje skoro można je wydawać na bzdurne pomysły.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie kręcone!

Nie bądźmy obojętni

Stoi kolej na Kopę

Studium na początek

Cecylia Woźniak skończyła 100 lat!

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
880
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%