Jelenia Góra: Turniejowe zwycięstwo i porażka szczypiornistek Finepharmu

Piątek, 7 grudnia 2007, 21:31
Aktualizacja: 21:39
Autor: Łukasz Stawski
W hali przy ul. Złotniczej ruszyła rywalizacja w turnieju piłki ręcznej kobiet z okazji 900 – lecia Jeleniej Góry. Pierwszego dnia zmagań gospodynie z Finepharmu Carlos Jelenia Góra uległy Zagłębiu Lubin oraz wygrały z czeską Slavią Praga. Dwie wygrane zanotowały na swoim koncie szczypiornistki AZS AWFiS Dablex Gdańsk.

Turniejowe zmagania rozpoczęły sie pojedynkiem Finepharmu Carlosa z Zagłębiem Lubin. Lubinianki przyjechały do Jeleniej Góry osłabione brakiem Aleksandry Jacek, Kai Załęcznej i Klaudii Pielesz, które wraz z reprezentacja kraju grają na Mistrzostwach Świata we Francji. W barwach gospodyń wystąpiły testowane Ukrainki, do tej pory reprezentujące Galiczankę Lwów Anzhela Travyan i Kateryna D'Yaczenko.

O pierwszych minutach spotkania z Zagłębiem jeleniogórzanki chciałyby pewnie jak najszybciej zapomnieć. Podopieczne trenera Zdzisława Wąsa wyszły na parkiet rozkojarzone i po 19 min. przegrywały już 4:15. Od tego momentu gospodynie turnieju wzięły się do roboty poprawiły skuteczność rzutową i do przerwy przewaga Zagłębia stopniała do trzech bramek 14:17.

Początek drugiej połowy lepiej ułożył się dla Finepharmu. Gospodynie szybko odrobiły straty i po golu Iriny Latyszewskiej w 39 przegrywały już tylko 19:20. Niestety w kilku następnych minutach jeleniogórzankom przytrafiła sie seria strat w ataku, po których lubinianki wyprowadziły serię skutecznych kontrataków i w 42 min. prowadziły już 19:25. Mimo ambitnej postawy w końcówce i ponownemu zniwelowaniu strat do jednego trafienia – 29:30 w 54 min., gospodynie nie były już w stanie odwrócić losów meczu. Ostatecznie spotkanie zakończyło sie wygraną lubinianek 33:30.

Znacznie lepiej nasze dziewczyny wypadły w drugim swoim pojedynku ze Slavią Praga. Pierwsza polowa tego meczu była bardzo wyrównana. Do przerwy jeleniogórzanki prowadziły tylko 16:15. Druga połowa to już okres dominacji jeleniogórzanek.

Prażanki przyjechały do stolicy Karkonoszy zaledwie w dziesięcioosobowym składzie i wyraźnie brakowało im sił. Gospodynie dzięki znakomitym kontratakom kończonym przez Martę Gęgę, Martę Oreszczuk i Katarzynę Jeż z każdą minutą powiększały swoja przewagę i w 49 min. wygrywały już 34:25. W ostatnich minutach na parkiecie w jeleniogórskim zespole pojawiły się zawodniczki rezerwowe i Czeszki odrobiły znaczna część strat. Nie były już jednak odwrócić losów zmagań, które zakończyły sie rezultatem 35:32 dla Finepharmu.

Wyniki innych pojedynków: Galiczanka Lwów – Zagłębie Lubin 32:27, AZS AWFiS Gdańsk – Slavia Praga 31:29, AZS AWFiS Gdańsk – Galiczanka Lwów 43:32.

Finepharm Carlos – Zagłębie Lubin 30:33 ( 14:17)
Finepharm: Maliczkiewicz, Skompska, Nowak, Gęga 7, Jeż 5, Oreszczuk 3, Latyszewska 3, Dyba 3, Travyan 2, D'Yaczenko 2, Bogusławska 2, Kocela 1, Dąbrowska 1, Buchcic 1, Odrowska.

Finepharm Carlos – Slavia Praga 35:32 (16:15)
Finepharm: Maliczkiewicz, Nowak, Gęga 9, Jeż 6, Travyan 5, Oreszczuk 5, Buchcic 3, D'Yaczenko 2, Dąbrowska 2, Bogusławska 2, Dyba 1, Kasprzak, Latyszewska, Odrowska, Kocela.