MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Turniej wiedzy dla dzieci o Bożym Narodzeniu

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 7 grudnia 2014, 8:30
Aktualizacja: Poniedziałek, 8 grudnia 2014, 9:05
Autor: B–L
Fot. Barbara Ludorowska
4 grudnia 2014 r. W jeleniogórskim Zespole Szkół Elektronicznych i Gimnazjum nr 3 odbył się w czwartek (4.12) Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Bożym Narodzeniu. Jego celem było poznanie Ewangelii Dzieciństwa Jezusa, pogłębienie wiedzy uczniów na temat istoty Świąt Bożego Narodzenia oraz polskich tradycji świątecznych i zachęcanie do ich kultywowania. Organizatorkami były nauczycielki: Barbara Ludorowska, Klaudia Ostojewska i Ewa Szuba.

Do walki o Puchary Księdza Dziekana stanęło 10 drużyn z większości jeleniogórskich szkół podstawowych. Uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki i wyrównany poziom, doskonale radzili sobie z najtrudniejszymi, często podchwytliwymi pytaniami, a wszystkim towarzyszyły ogromne emocje nie tylko wśród uczestników, ale również nauczycieli.

Turniej składał się z czterech części. W pierwszej rundzie każdy
z uczestników odpowiadał na pytania zawarte w teście indywidualnym. Wyłonił on „Znawcę Ewangelii Dzieciństwa Jezusa”. Ten tytuł przypadł Kacprowi Żeliszewskiemu z SP 11. Drugą konkurencją była recytacja wiersza o tematyce bożonarodzeniowej. W tej kategorii zwyciężyła Aleksandra Szostak z SP 11.
Powyższe zmagania, chociaż punktowane były indywidualnie, to jednak praca osobista miała wpływ na liczbę punktów dla całej drużyny. Zdobyte punkty zostały zsumowane i dodane do ogólnej punktacji.

Następnie uczniowie pracowali w grupach. Ważne było odpowiednie zorganizowanie w zespole, podział prac i dobra znajomość tradycji związanych z Bożym Narodzeniem. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać krzyżówkę dotyczącą zwyczajów świątecznych, ułożyć z podanej listy potraw menu na polską wieczerzę wigilijną oraz napisać życzenia świąteczne. W tej części turnieju dwie drużyny zdobyły najwięcej punktów:
SP w Ścięgnach i SP 10. Wielkie brawa należą się drużynie ze Ścięgien, ponieważ stanowili ją uczniowie klasy czwartej i byli najmłodszymi uczestnikami turnieju.

Quiz multimedialny (do wyboru było 100 pytań) był najdłuższą i najtrudniejszą konkurencją. I tu zaczęły się prawdziwe emocje. Na tym etapie bardzo ważne okazało się zachowanie spokoju i uważne słuchanie pytań. Uczestnicy ścisłego finału potwierdzili, że posiadają ogromną wiedzę. Zacięta walka o końcowy sukces trwała do ostatniego pytania. Zwycięska drużyna, przygotowana przez Elżbietę Wasiuk z SP 11 w składzie: Kacper Żeliszewski, Michał Dębski i Mateusz Najman otrzymała Puchar Księdza Dziekana oraz nagrody książkowe, rzeczowe i słodkości. Szkole Podstawowej nr 7 przypadło drugie miejsce, a na trzecim uplasowała się drużyna z SP 8. Srebrnych mistrzów (Agata Puślednik, Ewa Kaczorowska, Julia Szuleka) przygotowała Maria Śliwińska, a zespół z SP 8 (Jacek Polkowski, Damian Sasiela i Gabriela Wolska) - Dorota Najman. Wszyscy uczestnicy otrzymali „Opowieść wigilijną” oraz pamiątkowe dyplomy.

Choć konkurs trwał 4 godziny, nikt się nie nudził. Krótkie przerwy były przeznaczone na poczęstunek, integrację czy zwiedzanie szkoły.

Wielkie podziękowania należą się katechetom, którzy przygotowali drużyny do konkursu: Dorocie Najman, Monice Jędrosz, Elżbiecie Wasiuk, Katarzynie Kowalewskiej, Annie Hamerze, Annie Pierunek, Krystynie Galas, Barbarze Sosnowskiej, Marii Śliwińskiej. Prace uczniów oceniała komisja w składzie: Ewa Szuba, Klaudia Ostojewska, ks. Tomasz Kołodziej i Barbara Ludorowska.

Dzięki pomocy uczennic należących do SK Caritas: Natalii Moczulskiej, Roksanie Sokołowskiej i Jessice Okienko oraz Oliwii Cywoniuk i Paulinie Maga udało się turniej sprawnie przeprowadzić.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zygzakiem po ulicy

Trwa "Davos" w Karpaczu

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w KPSW  

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~AD966 7-12-2014 8:43
To już tak cienko jest że kościoł nie starcza ,religia w szkołach ,TV Trwam itp. Myśl techniczną ,ekonomiczną będziemy importować z hameryki i bide.
~zlamany 7-12-2014 8:55
W jakim kraju żyjemy. KATASTROFA
~? 7-12-2014 9:06
Mam pytanie do jurorów (bo trudno wymagać odpowiedzi od dzieci) - Jaka jest data narodzin Jezusa, wystarczy określić dzień i miesiąc. Nadmieniam, że 25 grudnia jest datą mało prawdopodobną wręcz niemożliwą, gdyż jest datą urodzin boga Mitry, dużo starszego od Jezusa.
~ 7-12-2014 9:20
Maglowanie mózgów, niepotrzebne zaśmiecanie głowy, tak się robi niewolników.
~ 7-12-2014 12:03
A język polski, matematyka, historia itd leżą za to religia górą.Mam pytanie: jakim wykształceniem legitymują się Panie Barbara, Klaudia ,Ewa.Czy zwycięstwo w konkursie dawało wolny wstęp do seminarium kleryków?Rośnie nam nowa siła- przyszłość narodu.Proponuję w/w Panie do najwyższej nagrody MEN-u.
~łoś 7-12-2014 12:12
Pierwsza nagroda-600 dni odpustu....
~gość11 7-12-2014 12:14
Po co ta zapiekłość i nienawiść? Przecież dla dzieci i młodzieży jest mnóstwo olimpiad, konkursów i turniejów tematycznych: historycznych, przyrodniczych, matematycznych, artystycznych, filozoficznych, itp. Dlaczego nie turniej o tradycji Bożego Narodzenia? Przecież w prawie każdym polskim domu jest w tym czasie wigilia, choinka, kolędy... To nasza bodaj najważniejsza tradycja, która cementuje rodziny. Trzeba, żeby dzieci ją znały, bo kim będą w dorosłym życiu bez tyradycji, czyli korzeni?
~jasiek 7-12-2014 13:29
precz z ciemnogrodem
~ 7-12-2014 14:24
Tylko krytykować potraficie... Bardzo to jest przykre...
~ 7-12-2014 14:45
@ gość11. Ja jestem niewierzący, moja mama jest wierząca, dzięki naszej władzy zmuszona jest pracować za granicą i na dodatek w święta, ma możliwość zaprosić mnie do siebie na święta i opłacić moją podróż, ale ja nie mogę pojechać dzięki urzędnikom jeleniogórskim. We wszystkich państwowych przysięgach wspomina się o bogu, a tu w tak ważne święta, moja mama będzie sama. Gdzie ta Polska tradycja, "cementowanie" rodziny? Bóg to pic na wodę, bat na niewolników, dowodem tego są przysięgi Zawiły i wszystkich innych polityków, policji itp.
~ansz 7-12-2014 16:10
Bardzo fajna inicjatywa ! Gratuluję zwycięzcom. Oby jak najwięcej takich konkursów. Bardzo cieszą takie wydarzenia. Fajnie, że w niektórych szkołach mają miejsce wydarzenia, które są wspaniałe.
~ksawercia 7-12-2014 17:09
W liceach medycznych proponuję zorganizować konkursy na tematy bardzo ważne dla rozwoju intelektualnego przyszłych pielęgniarek i położnych; "Jak za sprawą Ducha Świętego zajść w upragniona ciążę bez korzystania z metody in vitro" ,lub "Zalety narodzin dzieciątka, bez utraty dziewictwa". Dla zwyciężczyń konkursów przewidziałam cenne nagrody.
~Dorciaa 7-12-2014 17:20
Fajna inicjatywa. Brawa dla dyrekcji. Zreszta w tym gimnazjum są liczne propozycje konkursów. KIedyś byłam na turnirju przyrodniczym. tez dla podstawówek. potem jak sie tam uczyłam, to pomagałam nauczycielkom w organizowaniu różnych konkursów. Fajna szkoła. Pozdrawiam nauczycieli
~MIM 7-12-2014 17:27
Indoktrynacja ......
~taknaserio 7-12-2014 17:42
Dziecko w klasie pierwszej po 3 miesiącach nauki umie dodawać w zakresie jedności - właśnie ukończyli poznawanie cyferki 3. Zna też kilka literek, o przyrodzie praktycznie zero, wychowania fizycznego nie ma, bo sala dla najmłodszych niedostępna, a jeszcze zna kilka słówek z angielskiego. W domu poświęca godziny na nieustanne kolorowanie jakiś głupawych komiksów i obrazków z każdego przedmiotu, zjechało już drugi komplet kredek - właściwie nic nie robi sensownego tylko koloruje i koloruje. Wyjątkiem jest oczywiście główny przedmiot w ilościach przebijających wszystkie, nauka na pamięć piosenek i modlitw, tam program jest realizowany znakomicie. Może dlatego cała reszta traktowana jak kula u nogi ?
~AD966 7-12-2014 18:21
W Polsce Święta Narodzenia Pańskiego sprowadzają się do obżarstwa /patrz parkingi przy marketach/ opilstwa /odór na pasterce/.
~lagren 7-12-2014 18:33
do ksawerci jaśka i innych niewierzących. Jeśli jesteście przeciw, to nie czytajcie takich artykułów i ich nie komentujcie. Szkoda waszego czasu na pisanie tych wypocin i naszego na ich czytanie. Pozdrawiam organizatorów i uczestników. Gratulacje dla najlepszych.
~Bezdomny 7-12-2014 18:40
Religia jest dla ludzi bez rozumu. J.Piłsudski Religia to opium dla ludu. K.Marks When one person suffers from a delusion it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. Autor: Robert M. Pirsig
~do Bezdomnego 7-12-2014 18:52
Trudno wzorować się na kimś takim jak Marks, czy schizofrenik Pirsig.
~jan 7-12-2014 19:00
Taki mamy system kształceni, każde kolejne pokolenie umie coraz mniej, ale musimy pamiętać, że głupim narodem rządzi się o wiele lepiej. Więc dalej wysyłajcie dzieci na lekcje religii, zamiast powiedzieć kategoryczne NIE! Religia powinna być w kościołach i salkach katechetycznych, a nie w szkołach!!!
~ 7-12-2014 19:31
@ 07-12-2014 18:33 | ~lagren | Napisz to temu, co napisał całą masę wypocin zwaną biblią, ten osobnik, pewnie się wypocił do suchej kości i nawet nie musieli go mumifikować.
~Omnibusik 7-12-2014 19:33
Religia powinna być w kościołach i salkach katechetycznych, a nie w szkołach!!! Z drugiej strony jak kościół ma rządzić dziećmi? Musi być przymus w szkole.
~Czytelniczka 7-12-2014 19:58
Brawa dla Jelonki, że w końcu nauczyła się pisać poprawnie nazwę miejscowości Ścięgny. Przez "e" z ogonkiem - tak jest prawidłowo. Widać nieustanne monity czytelników przynoszą pozytywne skutki. Pozdrawiam
AnonimGall 7-12-2014 20:20
Czas Adwentu to najlepszy czas na zastanowienie się nad sobą, nad swoim życiem. To oczywiście jest czas dla chrześcijan. Dzięki zmasowanej i rosnącej nienawiści anty-chrześcijan (nie mylić z niewierzącymi!) można lepiej poznać własną wiarę, a największą zdobyczą będzie umocnienie się w wierze. Rodzice czy opiekunowie prawni są jedynymi osobami, które mogą decydować w jakiej wierze czy niewierze wychowywać swoje dzieci, które jak dorosną to i tak pójdą swoją droga. I to jest prawidłowe. Czytając większość komentarzy mam wrażenie jakbym mieszkała w państwie skrajnie islamskim. To jest straszne, podobnie jak upieranie się i dopisywanie ogonka do nazwy podkarpackiej wsi Ściegny! PS Religia oczywiście powinna wrócić do sal katechetycznych. Wesołych Świąt i amen w temacie :)
~Matylda 7-12-2014 20:41
O, AnonimGall tradycyjnie ze swoją misją ewangelizacyjną. A tak naprawdę zwykły troll tego portalu. Który nawet nie zna pisowni pobliskich miejscowości, a Ścięgny lokuje na Podkarpaciu.
AnonimGall 7-12-2014 20:53
... misja ewangelizacyjna AnonimaGallla... buhaha... OK, czas pokoju i pojednania - zgadzam się na Ściemny :))) A dzieciakom gratuluję wiedzy :)
~... 7-12-2014 22:09
Fajny pomysł. Bardzo dobrze, że szkoła organizuje takie konkursy. Pozdrawiam.
~> 7-12-2014 22:22
Super ! Gratuluję szkole i nauczycielom. Bardzo dobry pomysł.
~.", 7-12-2014 22:29
Taki turniej przydałby się wielu, bo nieuctwo w tym temacie jest ogromne. Pozdrowienia dla organizatorów. Bardzo cenna inicjatywa, po prostu świetny pomysł.
~."" 8-12-2014 22:07
Super ! To mi się podoba.
~ 9-12-2014 12:45
Anonim Gall to jest przecież typowy mocherowy beret. Pisze ciągle o Chrystusie, pojednaniu, ewangelii etc, a zachowanie rzeczywiście jak u pospolitego trolla. Szuka ciągle guza na forum, kulturka też wychodzi przy każdej pierwszej lepszej okazji. Nie bez powodu większość forumowiczów go nie znosi. Zresztą przezwisko AnonimTroll wszystko wyjaśnia.
~Edi 12-12-2014 11:38
Mam nadzieję, że Ci wszyscy, którzy negatywnie odpowiedzieli na ten artykuł, NIE ZASIĄDĄ do stołu w Boże Narodzenie!!!!! Sama nazwa tych świąt mówi czego one dotyczą. To nie są święta zakupów, choinki i rodziny. To BOŻE NARODZENIE
~Do 11:38 12-12-2014 15:30
"Mam nadzieję, że Ci wszyscy, którzy negatywnie odpowiedzieli na ten artykuł, NIE ZASIĄDĄ do stołu w Boże Narodzenie!!!!!" - o, jaka odpowiedź "chrześcijanina". Aż kipi jadem. A ja mam nadzieję, że udławisz się ością rybią. Najpierw spróbuj zrozumieć o czym toczy się dyskusja, a potem możesz wygłaszać swoje "mondrości".
~abbsolwentka 12-12-2014 22:40
a ja pozdrawiam Panie nauczycielki, które wyszły z taką inicjatywą. TRójka to naprawdę dobra szkoła, tylko szkoda, że tak mało uczniów klas szóstych do niej przychodzi. pozdrawiam pana Przeorskiego. szkoda, że zleciał ze stołka. za jego czasów to była szkoła!!! wszystko było na swoim miejscu! To były czasy....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Internetowe warsztaty

Spotkali się z nauczycielami

Wandale kontra naukowcy

Radni z wizytą w szkołach

Rodzice: będzie walka o szkołę aż do skutku

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
599
Tak
26%
Nie
71%
Nie wiem
4%