MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Turniej rycerski na Zamku Chojnik

Wiadomości: Region
Niedziela, 21 sierpnia 2016, 13:05
Aktualizacja: Poniedziałek, 22 sierpnia 2016, 7:37
Autor: Robert Czepielewski
Fot. Robert Czepielewski
Dwudziesty siódmy Turniej Rycerski o „Złoty bełt” za nami. Wzięło w nim udział 60 osób, reprezentujący bractwa i stowarzyszenia rycerskie takie jak: Drużyna Rycerska z Czech, Rycerstwo Golubsko–Toruńskie, Stowarzyszenie Rycerskie „Zagończyk”, Drużyna Kusznicza z Czerwionki i Bractwo Rycerskie Zamku Chojnik.

Ta barwna i mająca już swoją historię impreza przyciągnęła tłumy oglądających, którzy przybywali całymi rodzinami, by zobaczyć rycerzy w ich zmaganiach, ubranych w lśniące zbroje i stroje z epoki .

Program turnieju był bardzo bogaty. Uczestnicy startowali w konkurencjach kuszniczych, łuczniczych w Turnieju o Złoty Bełt, turnieju o tytuł Wielkiego Łowczego, turnieju szwajcarskim, turnieju Wilhelma Tella oraz turnieju o pierścień Kunegundy.

W niezwykle dowcipny sposób zaprezentowała pokaz walk rycerskich drużyna z Czech, wzbudzając salwy śmiechu. Ulubieńcem publiczności został rycerz Jarosław, którego imię skandowali oglądający przedstawienie.

Choć impreza była bardzo udana to ziarnko goryczy do beczki miodu wrzucił Kasztelan Zamku Chojnik Andrzej Ciosański, który obawia się, że jest coraz mniejsze zainteresowanie młodych ludzi historią, a szczególnie tą czynną.

- Obecnie bractwa rycerskie zamieniają się w bractwa tetryczne. Młodzież uwiązała się smartfonami, telefonami, komputerami. Coraz mniej wśród młodzieży jest chętnych, żeby włożyć trochę wysiłku w zdobycie i uszycie stroju, popracować nad kondycją fizyczną, nauczyć się władania bronią - powiedział Andrzej Ciosański.

Wyniki 27 Turnieju Rycerskiego wyglądają następująco:Turniej Wilhelma Tella wygrał Zbigniew Jakubowski. Pierścień Kunegundy zdobył Witold Zamiara. Tytuł Wielkiego Łowczego zdobył Mateusz Malszewski. Zwycięzcą turnieju szwajcarskiego został Andrzej Kaczmarek. W trójboju siłowym nie miał sobie równych Dariusz Milewski. W turnieju o Złotego Bełta pierwsze miejsce zajął Łukasz Damzoł, drugie Andrzej Stasiński, a miejsce trzecie przypadło Zbigniewowi Jakubowskiemu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nagroda za zdjęcie z Biegu Piastów

Radni KO za podwyżkami

Bilety MZK też podrożeją?

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ 21-08-2016 19:06
a gdzie slynny rycerz łysa pala - co pokazuje kazdemu album ze zdjeciami , a szczegolnie w sadach by kazdy , nawet sędzia , poczul respekt wiedzac z kim ma do czynienia
~dadek1 21-08-2016 19:40
totalne przemieszanie epok, stylu
~ 21-08-2016 20:12
Krzyżacy i Potop razem w zupie
~Fajne czasy 21-08-2016 22:43
Ciekawe ilu stało pod pręgierzem ?
~Manks 21-08-2016 23:56
A co robią w średniowiecznym zamku polscy sarmaci w kontuszach i Szwedzi jak z potopu???
~medieval 22-08-2016 13:17
Jak to co robią?? żyli w późniejszych czasach kiedy zamek też istniał więc czego jęczysz.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie na kanalizację?

Wokół wotum zaufania

PiS apeluje do mieszkańców

Cieplicki bulwar (prawie) gotowy!  

Utrudnienia w centrum Szklarskiej Poręby  

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
462
Tak
21%
Nie
77%
Nie mam zdania
2%