MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Tu był zajazd i katownia UB

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 21 lipca 2009, 20:42
Aktualizacja: Środa, 22 lipca 2009, 7:35
Autor: TEJO
Fot. TEJO/Archiwum/K.Piotrowski
Gospoda „Stara nadzieja” (Alte Hoffnung) mieściła się przed 1945 rokiem w budynku na zdjęciu naszej Fotozagadki z AD REM. Nagrodę wylosowała pani Elżbieta Wiązowska. Gratulujemy!

To nie byłe Archiwum Państwowe jak sugerowała większość Czytelników, którzy odpowiadali na zagadkę. Prezentowany na fotografii wykonanej pewnego wiosennego dnia w 1991 roku budynek przy ulicy Kasprowicza (Sandstrasse) – choć wygląda bardzo niepozornie – jest jednym z najstarszych zachowanych budynków w Jeleniej Górze. Powstał w 1733 roku z przeznaczeniem na gospodę i był nią aż do końca niemieckiego panowania w stolicy Karkonoszy. Wyszynk, który tam się znajdował, nazwano od początku XX wieku „Starą nadzieją” (Alte Hoffnung) dla rozróżnienia od hotelu „Nadzieja” (Hoffnung) zbudowanego w pobliskim gmachu (dziś siedziba Sanepidu).

W 1945 roku „Starą nadzieję” przejął Urząd Bezpieczeństwa. Jak wspomina Ivo Łaborewicz, były tam nie tylko biura UB, lecz także cele dla więźniów. Do dziś podobno w piwnicach zachowały się napisy wyryte przez osadzonych w murach wiekowego budynku.

Dopiero po 1956 roku został przeznaczony na mieszkania komunalne. Nieremontowany podupadł i został przez lokatorów opuszczony. W latach 90. XX wieku urządziły się tu firmy handlowe, w tym sklep motoryzacyjny nazwany adekwatnie do stanu „Starej nadziei” – Ruiną. Gruntownego remontu doczekał się kilka lat później i dziś w niczym już nie przypomina rudery, jaką był. Szkoda jedynie tylko, że część miasta, w której się ten budynek znajduje – choć bardzo ciekawa historycznie – jest w katastrofalnym stanie technicznym. I nie zanosi się na poprawę.

Gratulujemy raz jeszcze pani Elżbiecie Wiązowskiej i zapraszamy po odbiór nagrody od wydawnictwa AD REM, patrona naszej zabawy, do redakcji przy ulicy Skłodowskiej-Curie 13/2 od poniedziałku do piątku w godz. 12 – 16. Dziękujemy za udział w dzisiejszym konkursie i zapraszamy na kolejny odcinek za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Szkolili się w Mechaniku

Wyborcze obiecanki cacanki

Jesienny krajobraz rozstrzygnięty

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ 21-07-2009 21:37
panie Tejo,niemiecki się kłania (Hoffnung)
~beltek 21-07-2009 21:39
Ile imprez w tym budynku sie odbyło a człowiek nawet nie zdawał sobie sprawy że bawi się w budynku starej gospody czy później nawet Urzędu Bezpieczeństwa!! ;)) Pozdr! dla Was MISIAKI!! ^^ PS. HoFFnung przez 2 'f' ! ;)
kazimierzp 21-07-2009 21:39
Przez wiele lat zgodnie z planami zagospodarowania przestrzennego opracowanymi w latach osiemdziesiątych XX wieku ulica Kasprowicza przewidziana była jako odnoga Obwodnicy Północnej. Odnoga która miała sprowadzać ruch od obwodnicy do małej poczty. Była ona wtedy "ważna" bo tędy miały być wożone prefabrykaty z "wielkiej płyty" na przyszłe osiedle centralne! Dlatego, iz większość budynków przy Kasprowicza miała być wyburzona to przy nich nic nie robiono i popadały w ruinę! Niektórych już dawno nie ma! W 1993 roku rozstrzygnięto przetarg na firmę urbanistyczną która miała wykonać nowy plan dla śródmiescia Jeleniej Góry. Ówczesny Zarząd wybrał biuro urbanistyczne wybitnego urbanisty, nieżyjącego już, Andrzeja Gretschela z Wrocławia. Dlatego przy tym planie nie pracowali komunikanci z Jeleniej Góry którzy wcześniej z uporem maniaka lansowali te wyburzenia i te stare kierunki prowadzenia tras. Gdy nowi specjaliści od komunikacji przeprowadzili analizy ruchu, przeprowadzono badania natężenia ruchu to okazało się, że nie ma potrzeby budowania trasy od Obrońców Pokoju do Małej Poczty o taaakich parametrach! Rada Miejska przyjęła nowy plan który ograniczył wyburzenia do minimum i dzięki temu budynki po obydwu stronach ulicy Kasprowicza mogą być remontowane, sprzedawane, odnawiane. Ta ulica może i powoli odżywa!
~oooooo!!!! 21-07-2009 22:41
kiedyś był tam Urząd Biespieczeństa czyli katownia dla ludzi a teraz jest tam katownia dla
~Jurecki 21-07-2009 23:29
Kasprowicza 13 Prawda co do katowni W piwnicach znajdowały się ślady po torturowanych ludziach A z tyłu podwórza była stolarnia oraz Kolumna Transportu sanitarnego
~właściciel 21-07-2009 23:39
Po pierwsze to ten budynek wybudowano w 1728 r. po drugie jest w prywatnych rękach od 1982 r. wiec miasto już wtedy sprzedawało domy na tej ulicy , także z tymi planami to tak nie do końca się ich trzymano . Ale o co chodzi z tą "Katownią dla" to nie wiem???
~ 22-07-2009 8:02
Siwy miał tam przez chwilę knajpę... MC Deth tam grało...
~tutejszy 22-07-2009 9:06
Nie sprzedawano budynków z zachodniej strony ulicy która od tej własnie strony miała byc poszerzona! Wschodnia stroną się nie przejmowano i tez nie remontowano!
~do ~beltek 22-07-2009 14:52
hahaha - ano odbywało się, na paru to i sam byłem - ale do głowy by mi nie wpadło, że to aż tak stare miejsce...
~Lipa 21-08-2009 21:48
No i tu jeszcze bedziecie się chwalili jakie to imprezy mieliśmy w tym budynku... ;p A co tam sie działo to wolałbym nie wiedzieć wcześniej...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ktoś zniszczył choinki

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Ekumenicznie i świątecznie

O transplantacji w Żeromie

Uczniowie szkolą się w Bautzen  

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
940
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%