MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Trzynastka na medal

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 24 listopada 2018, 13:05
Aktualizacja: Niedziela, 25 listopada 2018, 7:02
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Angelika Grzywacz– Dudek
Tym razem prezentujemy Miejskie Przedszkole nr 13, mieszczące się na jeleniogórskim Zabobrzu. Pod opieką tej placówki jest 125 dzieci, które uczą się w pięciu przedszkolnych grupach. Dyrektorem jest Ewa Duziak, która ponad wszystko ceni sobie współpracę z rodzicami. – To dzięki rodzicom nasze przedszkole ma tak wiele sukcesów, a dzięki mojej kadrze placówka tak pięknie jest ozdobiona – mówi szefowa placówki.

Rozskakaną grupą Żabek opiekują się: Maria Królikowska, Agnieszka Kitala i Anna Kaźmierczak. Kolorowymi Motylkami zajmują się: Małgorzata Lara, Emilia Paczkowska i Luiza Patlewicz. Z radosną grupą Stokrotek pracują: Ewelina Gadzina, Urszula Arasymowicz i Aneta Rąpała. Z tą gromadką Smerfów pracują: Arleta Łapacz, Ewa Duziak, Agnieszka Kostuj i Justyna Kruczyńska. A Biedronkami opiekują się: Urszula Sokołowska, Joanna Rak i Violetta Bartko.

Już od progu Miejskiego Przedszkola nr 13 widać, że placówka stara się, by maluszki czuły się tu jak w bajce czy we własnym domu. Korytarze, sale czy szatnie są tu pięknie udekorowane.

- To zasługa moich nauczycielek, ale nie tylko – mówi dyrektor Ewa Duziak. – Również cała obsługa angażuje się w dekorację przedszkola, a ja ich wspieram. Jedna z pań wymyśliła nam motto przedszkola, ktoś inny podpowiedział kolejne fajne rzeczy. Staramy się to wszystko wdrażać, bo to działa na wyobraźnię dzieci – dodaje dyrektor.

Ewa Duziak w swojej pracy stawia na dobry kontakt z rodzicami. Jak mówi – to w nich jest siła i moc tej placówki.

- Nasi rodzice spotykają się raz w miesiącu i dyskutują, co by jeszcze fajnego zrobić – opowiada szefowa przedszkola. – To dzięki nim mamy tyle ciekawych inicjatyw. To rodzice zapraszają maluchy do swoich miejsc pracy, przychodzą do nas, by czytać w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, przynoszą nam również różne rzeczy pomocne w nauce, wymyślają fajne inicjatywy. Na pierwszym miejscu są u mnie dzieci, na drugim rodzice. Rodzice są tu równolegle traktowani z kadrą pedagogiczną, bo nikt od nich lepiej nie wie, czego potrzebują ich dzieci – dodaje dyrektorka.

Poza stałymi zajęciami w przedszkolu odbywają się także: zajęcia teatralne prowadzone przez aktora teatru, szachy, rytmika, j. angielski, tańce czy terapia pedagogiczna i logopedyczna dla dzieci potrzebujących.
Placówka prowadzi też szereg programów autorskich: „Bezpieczny przedszkolak”, „Zdrowe dziecko”, „Adaptacja bez łez”, „Abc małego sportu- lubimy ruch i zabawę”, „Zabawa w teatr” (innowacja pedagogiczna zatwierdzona przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu), „Bądźmy bezpieczni”, „Przedszkolak w roli ucznia”, „Jestem przyjacielem zwierząt”, „Mały opiekun zwierząt”, „Wśród innych dla innych”.
W ramach licznych osiągnięć na swojej liście przedszkolaki 13 mają m.in.: mistrzostwo Dolnego Śląska w Edukacji dla Bezpieczeństwa „Uczę się bezpiecznie żyć” (2018r.), I miejsce w Jeleniej Górze w kategorii „Przedszkole na medal”, certyfikat „Bezpieczne przedszkole”, wyróżnienia i dyplom uznania w polsko-czeskich Dziecięco-Młodzieżowych konfrontacjach teatralnych „Teatrrrałki” (uczestniczymy od wielu lat), II i III miejsca oaz wyróżnienia w Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek.

- Jesteśmy także organizatorami wielu imprez i wycieczek: corocznej Tanecznej Olimpiady Malucha dla innych przedszkoli, Dzień Dziecka jest u nas wyjazdowy np. Dinoparku, Cyrklandu, Safarii Zoo w Czechach – wymienia Ewa Duziak. - Zorganizowaliśmy konkurs plastyczny „Dzień Kreatywności Akademii Wyobraźni Ciastoliny Play – Doch”, od kilku lat jesteśmy organizatorami ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Portret mojej mamy”, który cieszy sie ogromnym zainteresowaniem. Wymieniamy się pocztówkami z przedszkolami z całej Polski. Mamy też akcje charytatywne, przeprowadzane na terenie przedszkola jak i poza „Pomoc dla Marcelka”, „Zbiórka nakrętek”, zbiórki organizowane dla Domu Samotnej Matki w Pobiednej oraz „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”, „Góra Grosza”. Organizujemy Piżamę Party, połączoną z nocowaniem w przedszkolu. Co roku staramy się jak najwięcej pokazać dzieciom w ramach wycieczek grupowych m.in. do „Osady Średniowiecznej” w Kopańcu oraz do Bukowca pod hasłem „Zdobywamy wieżę widokową”, Żelazny Tygiel Waloński w Szklarskiej Porębie, na Ranczo Grappa w Pielgrzymce, do Fabryki Bombek w Złotoryi, wycieczki w góry „Zdobycie Śnieżki”, „Ostrzycy” oraz ogniska integracyjne w plenerze – wszystkie te wycieczki odbyły się wspólnie z całymi rodzinami. Braliśmy również udział w projektach ekologicznych we współpracy z Urzędem Miasta w Jeleniej Górze: „Twórczy recykling”, „Ekologiczno – przyrodnicze inspiracje”, „Mali badacze wody”. Włączamy się też w projekt edukacyjny „Piękna nasza Polska”. Mamy szeroki i atrakcyjny wachlarz zajęć otwartych dla rodziców i uroczystości przedszkolnych – wylicza E. Duziak.
Każdego roku w przedszkolu dzieci obchodzą urodziny i otrzymują personalizowany prezent np. poduszkę z imieniem czy ręcznik ...

Ponadto w przedszkolu odbywa się wiele imprez i uroczystości wenatrzprzedszkolnych, jak i integrujących środowisko. Przedszkole aktywnie uczestniczy w imprezach organizowanych też w środowisku lokalnym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przed nami finał WOŚP

Wandalizm czy profanacja?

Inauguracja senatora

Bosskie kobiety

Dla zrównoważonego rozwoju Dolnego Śląska

Gospodarni nagrodzeni

Większość za zmianą

Nowy dyrektor WORD

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
419
Tak
18%
Nie
77%
Nie wiem
6%