MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Trzy pomniki w jednym miejscu

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 23 lipca 2018, 6:27
Aktualizacja: Środa, 25 lipca 2018, 8:02
Autor: Stanisław Firszt
Fot. Archiwum S. Firszta
W Cieplicach wśród wielu atrakcji i ciekawych miejsc jest jedno szczególne, przy którym odbywają się wszystkie ważniejsze uroczystości państwowe. Jest to niewielki plac przy ul. Cervi przy zachodnim wejściu do Parku Zdrojowego. Na placu tym, w jego wschodniej części przylegającej bezpośrednio do parku stoi drewniana rzeźba – Pomnik Martyrologii i Chwały Oręża Polskiego, zwany potocznie „Mieczami” („Mieczami Grunwaldzkimi”). Wykonał go wraz z grupą uczniów z cieplickiej Szkoły Rzemiosł Artystycznych artysta plastyk, nauczyciel w tejże szkole Marian Szymanik.

Rzeźba wykonana z drewna modrzewiowego, przedstawia dwa stylizowane miecze wbite w ziemię (nawiązanie do opisu bitwy pod Grunwaldem wg Jana Długosza oraz do wojennego odznaczenia z drugiej wojny światowej). Gałki rękojeści to głowy woja i żołnierza, a na jelcach i głowni umieszczone zostały liczne napisy. Pomnik stoi na betonowej podstawie umieszczonej na płytach granitowych, które tworzą trzy stopnie, Ostrza mieczy otoczone są dodatkowo granitowym murkiem od strony parku.

Ten granitowy murek jak i cała podstawa obecnego drewnianego pomnika powstały w okresie międzywojennym. Tu bowiem ówczesne władze Warmbrunn zlokalizowały pomnik i tablice ku pamięci żołnierzy, mieszkańców miasta, którzy polegli w pierwszej wojnie światowej. Do monumentu prowadziły trzy stopnie, a na murku od strony parku, w centralnym miejscu ustawiano rzeźbę przedstawiającą płaczącą kobietę. Po obu jej stronach znajdowały się granitowe murki zwieńczone hełmami. Na murkach zamontowano tablice z nazwiskami poległych. Autorem projektu i samego pomnika był artysta rzeźbiarz, nauczyciel Szkoły Snycerstwa Cirillo dell’ Antonio. Pod pomnikiem tym, w czasach Republiki Weirmarskiej, a szczególnie III Rzeszy Niemieckiej, odbywały się liczne uroczystości i to u jego stóp, na trzech wspomnianych stopniach składano liczne wieńce i wiązanki kwiatów.

Pomnik przetrwał wojnę, ale zaraz po jej zakończeniu, przy udziale sowieckich żołnierzy został szybko usunięty. Pozostał po nim podest z trzema stopniami i murek na którym stała wcześniej rzeźba i tablice.

Miejsce to nie robiło dobrego wrażenia, było zaniedbane i zarośnięte przez krzewy. I wówczas, a było to w latach 50. XX wieku, mieszkający w Cieplicach Śląskich Zdroju, artysta rzeźbiarz Jan Serafin, rodem z Otynia pod Stanisławowem, a mieszkający od 1946 roku „Nomen omen” w domu po Cirillo dell’ Antonio, postanowił je wykorzystać. Wraz z synami, Bogusławem i Eugeniuszem zaczęli tam budować polski pomnik przedstawiający naszego największego wieszcza Adama Mickiewicza. Tworzyli go przy pomocy gazet i gliny.

W końcu monument stanął na miejscu dawnej rzeźby płaczącej kobiety. I co ciekawe, nie zachwycił ani miejscowych władz, ani mieszkańców, ani ówczesnej prasy. W czasach, kiedy w sztuce królował socrealizm, pomnik Mickiewicza był zbyt awangardowy, zbyt zachodni i nie przystający do rodzącej się nowej socjalistycznej rzeczywistości. Rozpoczęła się więc wroga mu propaganda mówiona i pisana. Ówczesne gazety opisywały go jak najgorzej jako element szpecący ten fragment miasta. W końcu rzeźbę tę usunięto i na parę lat miejsce to znowu było zaniedbane, aż do czasu kiedy zbliżały się obchody 1000-lecia Państwa Polskiego. Wtedy nauczyciele ze Szkoły Rzemiosł Artystycznych zainicjowali ustawienie tam nowego pomnika, który wykonał Marian Szymanik. Stoi on tam do dzisiaj i pod nim odbywają się uroczystości połączone ze składaniem wieńców i wiązanek kwiatów.

Ogłoszenia

Czytaj również

To my mogliśmy mieć Muzeum Zabawek...

Towarzystwa Karkonoskie

Początki służb konserwatorskich

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~elefita 23-07-2018 9:47
Pomnik z płaczącą kobietą robi największe wrażenie.
~PJ 23-07-2018 9:56
A wiadomo co stało się z pomnikiem "Płaczącej kobiety" - rozebrany, ale czy gdzieś przetrwał czy rozbity w pył? I co się stało z płytami?
~ 23-07-2018 12:33
po raz kolejny: Jan Serafin był z Otynii, a nie z Otynia
~zaboberek 23-07-2018 21:10
Jednym z uczni p.Szymanika był uznany obecnie artysta rzeźbiarz Ryszard(chyba)Zając.
~Człowiek koń 24-07-2018 11:44
Pomnik ładny ale jego czas dobiegł końca i czas najwyższy na zastąpienie go innym pomnikiem. Mam tu na myśli ZAMACH w smolensku w którym poległa para prezydencka. Uważam ze te miecze powinny zostać zastąpione przez 96 krzyży symbolizujących 96 ofiar zamachu. Musimy isc z duchem czasu i pamiętać o tak ważnych wydarzeniach jak MORDERSTWO najważniejszych osób w Państwie!!
~jjjjjjjj 24-07-2018 13:24
do: ~Człowiek koń (11:44)
Coś takiego mógł wymyślić tylko Człowiek Koń z 11:44.
~Uj 24-07-2018 15:51
do: ~Człowiek koń (11:44)
Spojrz do lustra, maczales swoje rece w tym morderstwie ze taki jestes pewien.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Używki w kulturze

Nowy dyrektor WORD

Montują taśmociąg pod wyciągiem na Kopę

Nasze morskie sprawy

Przed nami finał WOŚP

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
218
Tak
18%
Nie
77%
Nie wiem
6%