Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 9620
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/KRAJ: Trzy lata wiezienia za nękanie sms–ami? To możliwe

Środa, 20 października 2010, 9:34
Aktualizacja: 12:59
Autor: Angela
Uporczywe sms–y, e– maile i listy, rozpowszechnianie plotek, kontaktowanie się z kimś wbrew jego woli czy nękanie głuchymi telefonami – to kilka z najczęstszych form stalkingu czyli szantażu emocjonalnego. Ofiarą takich działań padł co dziesiąty Polak. Wczoraj rząd przyjął projekt rozporządzenia, zgodnie z którą prześladowca trafiłby do więzienia nawet na trzy lata.

Dotychczas osoby, które padły ofiarą emocjonalnego nękania poprzez wysyłane smsy, listy, e – maile, głuche telefony, prezenty, wystawanie prześladowców pod domem i pracą, rozpowszechnianie plotek czy zamieszczanie zdjęć w internecie, nie były przez wymiar sprawiedliwości traktowane szczególnie.

Takie działania były dotychczas karane jak wykroczenie, za które sąd mógł nałożyć co najwyżej karę ograniczenia wolności, grzywny do 1,5 tys. zł albo naganę. Jak pokazało życie, nie odstraszało to prześladowców. Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, w sondzie przeprowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości co dziesiąty Polak przyznał, że padł ofiarom takich działań. Co trzecia ofiara stalkingu bała się wyjść z domu, a co szósta zmieniła lub straciła pracę z powodu uporczywego prześladowania. Co więcej: w ostatnim czasie zjawisko rośnie w siłę.

- Od dłuższego czasu otrzymujemy takie zgłoszenia. Najczęściej takie działania podejmują zawiedzeni adoratorzy. Ich celem jest nakłonienie ofiary do powrotu lub po prostu „zatrucia” im życia. Zgłaszane są również głuche telefony czy smsy wysyłane np. od konkurencyjnych firm. Niestety, według obecnych przepisów prawa nękanie emocjonalne jest traktowane jak wykroczenie, przez co część prześladowców czuje się bezkarnie. Zmiana przepisów z pewnością wpłynęłaby na wyobraźnię sprawców i zmniejszyła skale tego zjawiska – mówi podinsp. Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Nowelizacja kodeksu karnego zakłada traktowanie stalkingu nie jako wykroczenia, ale przestępstwa zagrożonego karą do trzech lat pozbawienia wolności, a w przypadku kiedy ofiara będzie chciała popełnić samobójstwo – do 10 lat. Ściganie prześladowców następować będzie na wniosek ofiary. Ponadto sąd będzie mógł orzec wobec prześladowców zakaz kontaktowania się z określonymi osobami i zakaz zbliżania się do nich.

– Dotychczas to zjawisko było nieuregulowane prawnie. Znęcanie emocjonalne było karane w przypadku, kiedy zawierało groźby karalne lub znęcanie się nad członkami rodziny. Kiedy jednak sprawa dotyczyła tylko uporczywych telefonów i sms-ów nie mieliśmy zbyt dużego pola działania. Kary przewidziane za wykroczenie nie robiły na skazanych zbyt wielkiego wrażenia. Jest to krok ustawodawców do przodu, dostosowanie obowiązującego prawa do pojawiających się zjawisk. Po tych zmianach z pewnością część osób odstąpi od swoich zamierzeń, ale z doświadczenia wiem, że nie rozwiąże to problemu w stu procentach. Prześladowcy z pewnością nie będą mogli jednak czuć się bezkarnie, a ofiary będą wiedziały jak się bronić i gdzie szukać pomocy – mówi sędzia Andrzej Wieja z Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Zmiany prawa mają szansę wejść w życie jeszcze w tym roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
406
Tak
21%
Nie
40%
Czasami
26%
Nie chodzę
13%
 
Głos ulicy
Dlaczego biegają?
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Mroczne opowieści nadchodzą
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
 
Piłka nożna
Jedziemy na Euro, ale w grupie czekają potęgi! [PLAN]
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group