MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Trzy jeleniogórskie nabożeństwa dla jedności chrześcijan

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 20 stycznia 2009, 8:36
Aktualizacja: 8:37
Autor: Angela
Wnętrze pięknej barokowej świątyni Zbawiciela w Cieplicach.
Fot. TEJO
Do najbliższej niedzieli (25.01) w kościołach różnych wyznań w całej Polsce odprawiane są ekumeniczne modlitwy w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Z tej okazji w Jeleniej Górze planowane są trzy msze, pierwsza z nich już dziś w świątyni zielonoświątkowców przy ulicy Wolności.

W tym roku spotkania wiernych odbędą się pod hasłem zaczerpniętym z Księgi Ezechiela: „Aby byli jedno w Twoim ręku”. Z tej okazji w Jeleniej Górze zaplanowano trzy nabożeństwa. Wszystkie odbędą się o godzinie 18.00: pierwsze z nich już dziś u zielonoświątkowców, kolejne w najbliższy piątek (23.01) w kościele Zbawiciela w Cieplicach i w niedzielę (25.01) w kościele Matki Bożej Miłosierdzia przy ulicy PCK.

Wszystkie trzy uroczystości uświetni cieplicki chór „Światło serca” z dyrygentem Andrzejem Gniewkiem na czele. Zwyczajem przyjętym w Polsce na nabożeństwach ekumenicznych stosowana jest gościnna wymiana duchownych głoszących Słowo Boże. Dziś kazanie wygłosi ks. Bazyli Sawczuk, proboszcz parafii prawosławnej św. Piotra i Pawła z Jeleniej Góry. Piątkową mszę odprawi ks. Józef Stec z parafii MBM w Cieplicach, a w niedzielę w świątyni przy ul. PCK gościnnie pojawi się ks. Wiesław Suchorab, proboszcz ewangelickiej parafii Zbawiciela.

Zgodnie z ustaleniami podjętymi przez Polską Radę Ekumeniczną i Kościół rzymskokatolicki, na msze Tygodnia Ekumenicznego zapraszani są nie tylko duchowni i wierni bratnich Kościołów. Księża zachęcają też wiernych własnego Kościoła do udziału w nabożeństwach w świątyniach i kaplicach Kościołów innej tradycji.

– Żyjemy w jednym chrześcijańskim kraju i mamy wspólnego Boga, ale różne drogi dojścia do niego – mówi ks. Wiesław Suchorab, inicjator tegorocznych jeleniogórskich obchodów Tygodnia Ekumenicznego. Te spotkania są bardzo istotne, umożliwiają integrację ludzi, wiele spraw wyjaśniają i chronią przez różnego typu ksenofobią, nietolerancją.
– Chciałbym, by co roku do obchodów Tygodnia Ekumenicznego włączało się coraz więcej kościołów, by w każdym z tych siedmiu dni nabożeństwa odbywały się w różnych świątyniach i by wierni chętniej i liczniej w nich uczestniczyli - dodaje ksiądz Wiesław.

Ogłoszenia

Czytaj również

Promowali się w stolicy

O rozpadających się górach

Będzie kręcone!

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~EM 20-01-2009 8:53
Do "bob" i "Rewizor - jakie Wasze opinie są nt. Tygodnia Ekumenicznego?, skoro skrytykowaliście uroczystości w Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego z okazji jubileuszu 300–lecia istnienia jednej z najpiękniejszych polskich świątyń.
HankaOdRumcajsa 20-01-2009 9:44
...chyba do Cieplic się wybiorę...
~:-) 20-01-2009 10:01
Brawo dla ks. Suchoraba - fakt przed nietolerancją chroni najlepiej poznanie innych. Ile konfliktów by się uniknęło gdyby to hasło było popularne...
~bob 20-01-2009 12:16
Do ~EM.O ile mnie pamięć nie myli to uroczystości z Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Swiętego nie miały charakteru ekumenicznego , a raczej wojskowego show z udziałem biskupa sztucznie utworzonej diecezji oraz miejscowych oficjeli .Nie wspominając już o fakcie ,że wojskowe uroczystości odbywają się w Kościele Garnizonowym , który ni jak nie ma się do obecności garnizonu w Jeleniej Górze , a służy jedynie do utrzymania posad księży oficerów.
~Domi 20-01-2009 13:46
Droga Redakcjo! Ekumeniczne nie mogą być msze, tylko nabożeństwa. W kościele ewangelickim od XVI w. nie ma mszy i wszelkie spotkania ekumeniczne mogą być wspólną modlitwą lub nabożeństwem. Zwrot \"ekumeniczna msza\" jest nie do przyjęćia. Ks. Stec też wygłosi homilię, czy kazanie w kosciele ewangelickim, na pewno nie odprawi tam mszy!!!!
~wow 20-01-2009 16:01
Domi masz racje. Jestem babtystą i tak jak ewngelicy mamy tylko Nabożeństwa! Pozdrawiam wszystkich Protestantów:)
~erg 20-01-2009 22:40
Do "bob" - a ilu to księży oficerów ma parafia garnizonowa w JG ???
piipi 21-01-2009 0:46
..do - [~HankaOdRumcajs..]..moge pozyczyc miotle !.
~ 21-01-2009 9:52
fałszyzm
~Domi 21-01-2009 11:52
Czemu zaraz "fałszyzm"? Trzeba próbować zmieniać ciemnotę i brak tolerancji w naszym kraju, zamiast krytykować i nic nie robić. Kazdy powinien mieć swój własny!!! światopogląd, wynikający z poznania, wiedzy i własnych!!! przemyśleń, a nie ślepo powtarzać, co każą mu inni.
~Domi 21-01-2009 12:14
Pewnie, że do prawdziwego ekumenizmu brakuje nam jakieś 500 lat, ale to nie znaczy, że mamy siedzieć w domach i godzić się, żeby naszym dzieciom wciskali, że w innych kościołach spadają cegły na głowy.
HankaOdRumcajsa 22-01-2009 11:39
Piipi! ...a masz?... To polecimy razem...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stoi kolej na Kopę

Spore zainteresowanie dopłatami

Wypadek przy baniakach  

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa!

MPGK przygotowane na zimę

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
842
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%