MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Trzy jeleniogórskie nabożeństwa dla jedności chrześcijan

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 20 stycznia 2009, 8:36
Aktualizacja: 8:37
Autor: Angela
Wnętrze pięknej barokowej świątyni Zbawiciela w Cieplicach.
Fot. TEJO
Do najbliższej niedzieli (25.01) w kościołach różnych wyznań w całej Polsce odprawiane są ekumeniczne modlitwy w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Z tej okazji w Jeleniej Górze planowane są trzy msze, pierwsza z nich już dziś w świątyni zielonoświątkowców przy ulicy Wolności.

W tym roku spotkania wiernych odbędą się pod hasłem zaczerpniętym z Księgi Ezechiela: „Aby byli jedno w Twoim ręku”. Z tej okazji w Jeleniej Górze zaplanowano trzy nabożeństwa. Wszystkie odbędą się o godzinie 18.00: pierwsze z nich już dziś u zielonoświątkowców, kolejne w najbliższy piątek (23.01) w kościele Zbawiciela w Cieplicach i w niedzielę (25.01) w kościele Matki Bożej Miłosierdzia przy ulicy PCK.

Wszystkie trzy uroczystości uświetni cieplicki chór „Światło serca” z dyrygentem Andrzejem Gniewkiem na czele. Zwyczajem przyjętym w Polsce na nabożeństwach ekumenicznych stosowana jest gościnna wymiana duchownych głoszących Słowo Boże. Dziś kazanie wygłosi ks. Bazyli Sawczuk, proboszcz parafii prawosławnej św. Piotra i Pawła z Jeleniej Góry. Piątkową mszę odprawi ks. Józef Stec z parafii MBM w Cieplicach, a w niedzielę w świątyni przy ul. PCK gościnnie pojawi się ks. Wiesław Suchorab, proboszcz ewangelickiej parafii Zbawiciela.

Zgodnie z ustaleniami podjętymi przez Polską Radę Ekumeniczną i Kościół rzymskokatolicki, na msze Tygodnia Ekumenicznego zapraszani są nie tylko duchowni i wierni bratnich Kościołów. Księża zachęcają też wiernych własnego Kościoła do udziału w nabożeństwach w świątyniach i kaplicach Kościołów innej tradycji.

– Żyjemy w jednym chrześcijańskim kraju i mamy wspólnego Boga, ale różne drogi dojścia do niego – mówi ks. Wiesław Suchorab, inicjator tegorocznych jeleniogórskich obchodów Tygodnia Ekumenicznego. Te spotkania są bardzo istotne, umożliwiają integrację ludzi, wiele spraw wyjaśniają i chronią przez różnego typu ksenofobią, nietolerancją.
– Chciałbym, by co roku do obchodów Tygodnia Ekumenicznego włączało się coraz więcej kościołów, by w każdym z tych siedmiu dni nabożeństwa odbywały się w różnych świątyniach i by wierni chętniej i liczniej w nich uczestniczyli - dodaje ksiądz Wiesław.

Ogłoszenia

Czytaj również

W planach remont ulicy

Trwa "Davos" w Karpaczu

Tydzień Zrównoważonego Transportu – od wczoraj  

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~EM 20-01-2009 8:53
Do "bob" i "Rewizor - jakie Wasze opinie są nt. Tygodnia Ekumenicznego?, skoro skrytykowaliście uroczystości w Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego z okazji jubileuszu 300–lecia istnienia jednej z najpiękniejszych polskich świątyń.
HankaOdRumcajsa 20-01-2009 9:44
...chyba do Cieplic się wybiorę...
~:-) 20-01-2009 10:01
Brawo dla ks. Suchoraba - fakt przed nietolerancją chroni najlepiej poznanie innych. Ile konfliktów by się uniknęło gdyby to hasło było popularne...
~bob 20-01-2009 12:16
Do ~EM.O ile mnie pamięć nie myli to uroczystości z Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Swiętego nie miały charakteru ekumenicznego , a raczej wojskowego show z udziałem biskupa sztucznie utworzonej diecezji oraz miejscowych oficjeli .Nie wspominając już o fakcie ,że wojskowe uroczystości odbywają się w Kościele Garnizonowym , który ni jak nie ma się do obecności garnizonu w Jeleniej Górze , a służy jedynie do utrzymania posad księży oficerów.
~Domi 20-01-2009 13:46
Droga Redakcjo! Ekumeniczne nie mogą być msze, tylko nabożeństwa. W kościele ewangelickim od XVI w. nie ma mszy i wszelkie spotkania ekumeniczne mogą być wspólną modlitwą lub nabożeństwem. Zwrot \"ekumeniczna msza\" jest nie do przyjęćia. Ks. Stec też wygłosi homilię, czy kazanie w kosciele ewangelickim, na pewno nie odprawi tam mszy!!!!
~wow 20-01-2009 16:01
Domi masz racje. Jestem babtystą i tak jak ewngelicy mamy tylko Nabożeństwa! Pozdrawiam wszystkich Protestantów:)
~erg 20-01-2009 22:40
Do "bob" - a ilu to księży oficerów ma parafia garnizonowa w JG ???
piipi 21-01-2009 0:46
..do - [~HankaOdRumcajs..]..moge pozyczyc miotle !.
~ 21-01-2009 9:52
fałszyzm
~Domi 21-01-2009 11:52
Czemu zaraz "fałszyzm"? Trzeba próbować zmieniać ciemnotę i brak tolerancji w naszym kraju, zamiast krytykować i nic nie robić. Kazdy powinien mieć swój własny!!! światopogląd, wynikający z poznania, wiedzy i własnych!!! przemyśleń, a nie ślepo powtarzać, co każą mu inni.
~Domi 21-01-2009 12:14
Pewnie, że do prawdziwego ekumenizmu brakuje nam jakieś 500 lat, ale to nie znaczy, że mamy siedzieć w domach i godzić się, żeby naszym dzieciom wciskali, że w innych kościołach spadają cegły na głowy.
HankaOdRumcajsa 22-01-2009 11:39
Piipi! ...a masz?... To polecimy razem...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Wandale kontra naukowcy

Będzie taniej za wodę i ścieki

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Projekt Kom(m)ando

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
590
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%