MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Trzeźwe spojrzenie dzieci na problem pijaństwa

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 19 listopada 2010, 8:24
Aktualizacja: 8:41
Autor: Angela
Fot. Angela
Ponad dwieście prac plastycznych, w których uczniowie szkół podstawowych pokazali, jak zachowują się pijani dorośli i jak powinien wyglądać dom bez trunków, wpłynęło na VIII edycję konkursu "Bądź sobą – nie pij alkoholu". Wczoraj w ratuszu nagrodzono autorów najlepszych prac.

Aleksandra Kanior z „ósemki” wygrała rysunkiem, na którym pijany mężczyzna wchodzi do domu na kolanach. Co dziewczynka chciała powiedzieć tym dorosłym? – Żeby dorośli nie pili alkoholu, bo kiedy ludzi są pijani, w domach dochodzi do kłótni i bicia. Rysując nie spodziewałam się, że wygram. Na nagrodę wybrałam sobie kurtkę na zimę – powiedziała laureatka.

Organizatorem akcji była Straż Miejska w Jeleniej Górze przy współudziale urzędu miasta Jelenia Góra. Jak mówił Grzegorz Rybarczyk z SM większość prac zawierała smutną prawdę o pijaństwie, biedzie i krzywdzie, jaką nietrzeźwi dorośli wyrządzają sobie nawzajem i dzieciom.

Wśród prac konkursowych znalazły się też i takie, które pokazywały szczęśliwe rodziny, w których nie ma alkoholu. Z dwustu nadesłanych prac wybrano dwanaście najlepszych. drugie miejsce zajęła Wiktoria Jaworska, a trzecie – Eliasz Bazarowski. Magdalena Galstyan, Adam Mazur, Marcin Jędrzejczuk, Karina Łuc, Kaja Czerkiewska, Dominika Wasiak, Ewa Słomska, Luiza Karczewska i Kasia Fabiańska – ci uczniowie dostali wyróżnienie.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace będą opublikowane w szkolnym kalendarzu na przyszły rok, który ukaże się już niebawem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dachowanie w Radomierzu

Wsparcie dla podopiecznych ośrodków wychowawczych

Projekt "Zdalna Szkoła +"

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Mieszkaniec 19-11-2010 9:16
Wielkie gratulacje!!!
~ 19-11-2010 9:24
wspaniala akcja, gratulacje dla madrych dzieci. Mnie ten temat bardzo interesuje i z wielkim zaciekawieniem przeczytalam ten artykul. Wszedzie, na calym swiecie dzieci cierpia z powodu alkoholizmu rodzicow., ale w Polsce fenomen Doroslych Dzieci Alkoholikow (DDA) jest szczegolnie bolesny, bo jest slabe zaplecze socjalne dla pokrzywdzonych dzieci, zon i matek alkoholikow.To wielki temat. Chwala wam za to, ze sie nim zajmujecie.
~ 19-11-2010 10:05
http://www.biomedical.pl/nalogi/dda-dorosle-dzieci-alkoholikow-194.html warto poczytac
~ 19-11-2010 10:32
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/dda_czyli_dorosle_dzieci_alkoholikow_58078-1-2--d.html#artykul-narzedzia
~sowa 19-11-2010 11:12
Moze lepiej byloby spytac dzieci w jaki sposob "rozwiazac" problemy zwiazane z choroba alkoholowa bo to choroba rowna innym jak padaczka czy narkomania i inne,poniewaz dorosli maja problemy z jego rozwiazaniem.Moze zapytac dzieci o przyczyny a nie rysowac chorej osoby,ktora ma problemy pomoc sobie samej.
~ 19-11-2010 16:30
Oj sowa....co ty piszesz. Dzieci sa nie po to, zeby rozwiazywac problemy doroslych. Porownujesz alkoholizm do padaczki? otoz owszem, alkoholizm to choroba, ale choroba z wyboru, bo sie samemu do tego doprowadzilo... A padaczki sie nie wybiera. Dziecko poprzez wizualizacje problemow, ktore w sobie nosi (czyli np. narysowanie czegos) pomaga sobie w poradzeniu z tym problemem, z pijanstwem rodzicow. Kazda terapia wspoluzaleznionych (tak-zony i dzieci sa wspoluzaleznione, chociaz nie pija) dzieci polega przede wszystkim na rysowaniu tego, co na ten temat mysli, a potem wspolnej z terapeuta interpretacji rysunkow. Dzieci sa po to, zeby je kochac, o nie dbac, wspomagac.Maja miec fajnie. One nie sa od naszych problemow. Nie zapomnij, ze kazde dziecko rodzica, ktory pije ma syndrom DDA (Dorosle Dziecko Alkoholika) albo DA, jesli jest jeszcze male. One maja juz i tak tragedii...a ty kazesz dzieciom rozwizywac problemy rodzicow uzaleznionych??? Wiadomo, ze jak piszesz, dorosli maja problem z
~ 19-11-2010 16:35
Wiadomo, ze jak piszesz, dorosli maja problem z alkoholizmem, szczegolnie w Polsce. Ale od rozwiazania nie sa dzieci. Dzieci sa od kochania i wychowywania.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Dotacja dla szkoły w Sadach Górnych

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Stypendia dla najzdolniejszych

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
99
Tak
44%
Nie
49%
Nie wiem
6%