MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Trwają przygotowania do konserwacji fresków w Zespole Pocysterskim

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 6 czerwca 2012, 8:03
Aktualizacja: 8:04
Autor: Angela
Ustalono wstępnie, które freski w Zespole Pocysterskim będą poddane zabiegom konserwacji oraz późniejszej ekspozycji. Podczas lokalnej wizji określili to specjaliści, którzy brali udział w pracach komisji kwalifikującej dzieła.

Komisja, przy udziale prof. Andrzeja Kozieła i prof. Józefa Nykiela obejrzała tynki i freski na sporej powierzchni, przekraczającej 1.300 m kwadratowych.

– Sprawa konserwacji jest wyjątkowo skomplikowana – powiedziała Mirosława Dzika, zastępca prezydenta Jeleniej Góry – bowiem dotyczy nie tylko samych malowideł i ich technicznej, czy estetycznej konserwacji, ale też wzmocnienie tynków pochodzących z XVII w., na których te freski powstały.

Jak informuje Cezary Wiklik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, z punktu widzenia sztuki konserwatorskiej należy prowadzić prace w taki sposób, by „odbudować” rysunek fresków na podstawie posiadanej ikonografii, ale jednocześnie zadbać o to, by można było gołym okien odróżnić fragmenty zachowane od innych, współcześnie naniesionych. Jednocześnie trzeba usunąć część zmurszałych tynków na wysokość ok. 1.5 m od podłogi, by umożliwić naturalne osuszanie murów i zabezpieczyć istniejące w wyższych partiach ścian malowidła.

- Ustalono kolejność działań w poszczególnych pomieszczeniach w taki sposób, by konieczna konserwacja była możliwie najmniej kolizyjna z całością prac modernizacyjnych w Zespole Pocysterskim – dodaje C. Wiklik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wypadek przy baniakach  

Będą opłaty za billboardy

Podatki – zmiany  

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~xzy 6-06-2012 18:13
Wypadało by podać, o jaki Zespół Pocysterski chodzi...
~ksawercia 6-06-2012 18:22
A moje pytanie jest zasadnicze; kto jest właścicielem tego Zespołu Pocysterskiego? Czy miasto nabyło, przejęło nieodpłatnie lub dzierżawi od kościoła Rzymskokatolickiego w/w nieruchomość? Czy może wszystko miasto pięknie wyremontuje za przysłowiowe "Bóg zapłać" a duchowni będą mieć za publiczne pieniądze załatwiony na lata problem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Studium na początek

"Gorące przyciski" w autobusach MZK

XX Karkonoskie Dni Lajtowe już wkrótce

O rozpadających się górach

Chwile wzruszenia podczas Złotych Godów  

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
100
Tak
63%
Nie
35%
Nie wiem
2%