MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Trwają przy sobie od ponad pół wieku

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 28 lipca 2011, 9:57
Aktualizacja: 10:02
Autor: Angela
Fot. Angela
Wczoraj w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Jeleniej Górze „Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” odebrali Kazimiera Adrian z mężem Eugeniuszem oraz pani Bogumiła Chłopeniuk z mężem Marianem. Medal otrzymała też pani Zofia Zawadzka, której mąż Franciszek nie doczekał tej pięknej chwili, zmarł kilka dni temu.

Uroczystość wręczenia dyplomów, odznaczeń i kwiatów parom, które przeżyły ze sobą co najmniej pięćdziesiąt lat, rozpoczęła się o godzinie 10.00. Słowa uznania i podziękowania do przybyłych gości skierował zarówno kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Janusz Milewski, jak i Prezydent miasta, Marcin Zawiła.

- Czyny, za które przyznawane są odznaczenia i medale kojarzą się z czymś gwałtownym, jednokrotnym i wyjątkowym. Państwa trwanie w małżeństwie przez pięćdziesiąt lat jest czymś znacznie ważniejszym, wymagającym większego poświęcenia. Młodzi ludzie cały czas biegną i potrafią z małych rzeczy zrobić straszną tragedię, często są zapatrzeni w siebie, a w związku małżeńskim trzeba trochę z siebie zrezygnować. Dlatego proszę byście przekazywali im tą swoją mądrość. Byście ich przekonywali do tego, że bycie razem, posiadanie męża, żony – przyjaciela jest podstawą do przeżeglowania przez to wzburzone życie. Gratuluje Państwu i dziękuję Wam za to, czego dokonaliście, życzę wszystkiego co najlepsze – mówił Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry.

Pary jednogłośnie mówiły, że przepisem na tak długie bycie ze sobą jest wzajemny szacunek, troska o siebie, zrozumienie, wyrozumiałość, miłość i kompromis. Małżonkowie przyznali, że w każdym małżeństwie bywają trudne chwile, zapewniali jednak, że wspólnie można je przetrwać.

- Te pięćdziesiąt lat przeleciało nam jak kilka dni. Naszym zdaniem każde małżeństwo musi opierać się na wzajemnej tolerancji i akceptacji, również wad, które każdy z nas ma. Do tego niezbędny jest szacunek i miłość – mówili Państwo Bogumiła i Marian Chłopeniuk.

Na uroczystość wręczenia medalu Państwu Adrian przybyła ich wnuczka, Justyna Daniec, która zdradza, że już teraz radzi się dziadków w sprawach sercowych. Mówi, że są oni dla niej wzorem.

- Bardzo podziwiam moich dziadków m.in. za to, że cały czas tak się kochają, szanują i sobie ufają. To jest niezwykłe. Mam nadzieję, że mi też się tak uda – mówi pani Justyna.

Pani Zofia Zawadzka na uroczystość dotarła sama, ale z mężem przeżyła ponad 50 lat.
- 1 kwietnia br. minęło pięćdziesiąt lat naszego małżeństwa. Bywało różnie, teraz czuję ból i żal po stracie męża. Czasami się człowiek na siebie złości, ale zawsze jest ten ktoś. Teraz brakuje jego bliskości – mówiła pani Zofia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Powstanie trasa rowerowa – sprostowanie

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~gyal 28-07-2011 12:28
coś pieknego! spotkać w zyciu kogoś zupełnie obcego i spędzić z nim poł wieku! podziwiam takich ludzi, wielki szacunek :)
~wyborca 28-07-2011 12:31
JAKIE UROCZE TRWAĆ,trwać i trwać, bo pogadać nie ma oczym "wesołe jest zycie staruszka".
Piipi Jelonkowa 28-07-2011 14:51
~Pan Prezydent .. *to ma fajnie ! .. bo może pic alkohol w pracy ! /..patrz.zdj.nr.05 /
~ 28-07-2011 17:39
szkoda tej pani-wdowy...
~galla 28-07-2011 17:43
co im po medalu , prezydent powinien im zrobic fete i to przy muzyce w jakims lokalu, a tak dal kawal metalu czy medalu kwiatki lampka szampana i wio bo czasu nie ma
~ 28-07-2011 18:12
Galla, ale prezydent chyba nie jest od prywatnych fet, to rodzina powinna im wyprawić. Współczuję tej pani, której małżonek nie doczekał jubileuszu, bo Ona jeszcze bardziej odczuwa osamotnienie i opuszczenie wśród tych wesołych ludzi...
~wnuczka 28-07-2011 20:02
Rodzinka oczywiście fete wyprawi bo jakby nie było okazja jakich mało ;)
~olo do olo 28-07-2011 21:27
moi rodzice sa po slubie 54 lata i jakos nikt im medalu nie proponuje ,czyzby sa wybrancy od urzedasow a moze jakies przywileje trzeba miec lub lecy
~Sto lat 28-07-2011 22:57
Bogusi i Mariankowi s t o lat w dobrym zdrowiu zyczy Barbara z rodziną.
~ 28-07-2011 23:06
Moi dziadkowie miesiąc temu mieli 60 lecie ślubu , był tort, życzenia i impreza z wielkim rozmachem, chociaż oni sami chcieli świętować skromnie i w gronie rodziny a jakoś nikt o tym nie pisał,. już chyba faktycznie brak Wam tematów. Szkoda............,,
~tak 30-07-2011 20:42
Moi rodzice byli ze sobą krócej (już nie żyją).Myślę,że ludzie są ze sobą z różnych powodów :z miłości,z przywiązania,z obowiązku,ze strachu i wielu innych.Kto po pierwsze zdoła przeżyć do takiej rocznicy ,po drugie wytrzyma , a po trzecie jest do tego jeszcze szczęśliwy, to zasługuje na podziw i wyróżnienie. 100 lat tym szczęśliwym parom.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Mobilizacja przed II turą

Dotacja na usuwanie azbestu

PSZOK tylko bez zaległości

Akcja krwiodawstawa w areszcie śledczym

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2228
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%