MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Trwa walka z próchnicą w powiatowych szkołach i nie tylko

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Środa, 29 lutego 2012, 13:12
Aktualizacja: 13:28
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Ponad‭ ‬400‭ ‬uczniów powiatowych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zostało już przebadanych w ramach akcji‭ „‬Pokolenie bez próchnicy‭”‬ prowadzonej przez Karkonoskie Centrum Medyczne oraz Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze,‭ ‬które stawia na zdrową młodzież,‭ ‬jako przyszłość powiatu. Mówiono o tym podczas dzisiejszej sesji rady powiatu.

Starostwo jeleniogórskie ze starostą Jackiem Włodygą na czele czują się odpowiedzialni za poziom zdrowia mieszkańców‭ ‬m.in.‭ ‬takich miast i gmin powiatowych jak:‭ ‬Kowary,‭ ‬Szklarska Poręba,‭ ‬Piechowice,‭ ‬Karpacz,‭ ‬Stara Kamienica.‭ ‬Stąd też prowadzenie akcji prozdrowotnych w szkołach.‭ ‬Zdrowie młodzieży jest bowiem najważniejsze,‭ ‬a do wielu chorób przyczynia się brak dbałości o jamę ustną.‭

-‭ ‬W ubiegłych latach prowadziliśmy akcję‭ „‬Ratuj dzieciom wzrok‭”‬,‭ ‬a tym razem postawiliśmy na profilaktykę dentystyczną.‭ ‬Już w ubiegłym roku uzgodniliśmy z‭ ‬panią Moniką Mikulicz-Pasler z Karkonoskiego Centrum Medycznego,‭ ‬że nieodpłatnie przebadają młodzież w kierunku zaawansowania próchnicy.‭ ‬Wraz z pracownikami KCM stworzyliśmy program specjalistycznych,‭ ‬ale szybkich badań,‭ ‬dzięki którym w ciągu jednego dnia można zbadać uzębienie‭ ‬50‭ ‬osobom.‭ ‬Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród dyrektorów szkół i samych uczniów‭ – ‬powiedział Jacek Włodyga,‭ ‬starosta powiatowy.

Do badań przystąpili najpierw gimnazjaliści,‭ ‬później uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych.‭ ‬Łącznie przebadanych zostało już ponad‭ ‬400‭ ‬osób.

-‭ ‬Akcję rozpoczęliśmy wraz ze Starostwem Powiatowym‭ ‬1‭ ‬grudnia‭ ‬2011‭ ‬r.‭ ‬Polega ona na badaniu przesiewowym dzieci i młodzieży z Powiatu Jeleniogórskiego,‭ ‬pod kontem wykrywania wczesnych ognisk próchnicowych za pomocą kamery ultrafioletowej.‭ ‬Jest to specjalne światło,‭ ‬dzięki któremu wykrywamy najwcześniejsze‭ ‬zmiany próchnicowe,‭ ‬niewidoczne gołym okiem‭ – ‬powiedział Kamil Turek,‭ ‬lekarz stomatolog z KCM. -‭ ‬Okazuje się,‭ ‬że w jeleniogórskich szkołach jest mniej uczniów z próchnicą,‭ ‬niż np.‭ ‬w Szklarskiej Porębie,‭ ‬czy Kowarach.‭ ‬Obecnie prowadzimy również badania dzieci z Domu Dziecka w Szklarskiej Porębie‭ – ‬dodał Kamil Turek.

Kontynuowana jest też akcja badania dzieci z jeleniogórskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych,‭ ‬którą wspiera Urząd Miasta.‭ ‬Aktualnie badani są uczniowie z ZSO nr‭ ‬1‭ ‬w Jeleniej Górze. Stomatolodzy przypominają, że na kontrolę do dentysty powinno się chodzić minimum co pół roku.‭ ‬Zęby należy myć po każdym posiłku,‭ ‬a gdy nie jest to możliwe to przynajmniej rano po śniadaniu i wieczorem po kolacji. –‭ ‬Warto stosować nici dentystyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej.‭ ‬Zęby należy myć dwie minuty,‭ ‬dzieci metodą okrężną,‭ ‬a dorośli najlepiej szczoteczką elektryczną‭ – ‬mówi Kamil Turek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Międzynarodowe warsztaty w JCK

Kursy zawodowe za kratami

Wandale kontra naukowcy

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ 29-02-2012 14:01
A co z przedszkolakami?
~SARBLE 29-02-2012 16:03
Faktycznie niesamowita akcja. Przebadano, stwierdzono, nakazano myć zęby i co dalej z próchnicą, która niestety, jest bardzo poważnym problemem. Dlaczego nie podano wyniku tych badań, aby społeczeństwu uzmysłowić, z jakim problemem mamy do czynienia i ile ta fanaberia miasto kosztowała, ponieważ walka z próchnicą powinna być przeprowadzona przez leczenie tej próchnicy, a nie przegląd stanu uzębienia. A co z leczeniem, tych zaatakowanych przez próchnicę zębów????? Kto ma kasę to leczy, a kto ma "dziurę budżetową", to ma dziury i w zębach. Leczenie na "NFZ", to jedna wielka porażka.
~jelgór 29-02-2012 17:50
podajcie wyniki, ile dziur ma statystyczny uczeń, jaki stopień czystości zębów, ile osób od razu ze stanem zapalnym itp. inaczej akcja to sztuka dla sztuki
goscniedzielny 29-02-2012 20:09
przegląd ząbków, a ich leczenie to zupełnie inna bajka. Jeśli usłyszałbym, że w ramach tego programu, leczy się zapuszczone zęby dzieci, tak aby stan uzębienia ich się nie pogarszał, to byłoby się czym chwalić... a tak jedynie zdiagnozują - dziury są i róbcie sobie z nimi co chcecie. Znaczy Starostwo pokryje częściowo koszty jakiejś nowej maszyny, które KCM sobie kupiło... i w ramach reklamy i promocji, szumnej akcji, urządzenie to pokażą światu... a zęby u dzieciaków nieleczone jak były, tak i pozostaną... bo leczenie ich, to już prawdziwe pieniądze, a takich nikt nie ma ochoty wykładać.
~? 29-02-2012 20:16
Jakim cudem ten doktor w ogóle nie daje się wygooglać? To co On za jeden,że nigdzie nie figuruje?
~mim 1-03-2012 0:21
Nie "wygooglasz" tego doktorka,boć dopiero zaczął pracę,taki żółtodziób... A co do tych "badań profilaktycznych" - to powiem tak : taki sam efekt,jakby jakaś komisja przeszła się po Jeleniej Górze i stwierdziła,że część mieszkańców żyje w slumsach... I co dalej,pierwsza klaso??? Panie starosto,trzeba dać pieniądze na leczenie,bo organizując taką jak ta "imprezę", wyrzucił Pan pieniądze w błoto... Odpowiedź na pytanie dlaczego KCM "w to weszło" - jest prosta. Kto pomyśli - będzie wiedział... Brawo,gściuniedzielny...
~Oko Proroka 1-03-2012 0:29
Patrząc na taką i podobne akcje,nasuwa się pytanie: nie lepiej byłoby przeznaczyć te pieniądze na wyleczenie przynajmniej jakiejś liczby dzieci? Bo co z tego,że dzieciak sąsiadów przyniósł kartkę wymalowaną na zielono,żółto i czerwono,co z tego,że dzieci się przejechały do KCM ? Przecież to trzeba leczyć,a nie oglądać... Trzeba też popatrzeć na tę akcję i dowiedzieć się :kto ma w tym interes...
~ 1-03-2012 8:34
kiedyś w każdej szkole był dentysta i dzieciaki latały do niego ( może nie wszystkie z chęci wyleczenia zęba, ale np nie pójścia na matematykę :) ) Teraz rodzice sami muszą pilnować żeby zagonić je do dentysty, a ceny plomb-masakra jakaś.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W planach remont ulicy

Zygzakiem po ulicy

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Będzie taniej za wodę i ścieki

Są kolejne zakażenia (aktualizacja)

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
590
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%