MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Trwa walka o lipę i przestrzeń w Cieplicach

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 11 lutego 2014, 7:36
Aktualizacja: Środa, 12 lutego 2014, 7:10
Autor: Angela
Fot. Angela
– Pod samymi oknami chcą nam wybudować na Placu Piastowskim zawalidrogę w postaci szkaradnego, ogromnego budynku z paskudną odnogą, która ma stanąć na miejscu pięknej lipy, która rośnie tu od wielu lat – skarżą się Anna Skrzek i Janina Trawińska, mieszkanki budynku stojącego nieopodal planowanej inwestycji. Drzewo miało być już wycięte w minionym tygodniu, ale po proteście mieszkańców, wtrzymano prace do czasu zakończenia kontroli zleconej przez prezydenta.

Chodzi o budowę budynku usługowo- mieszkalnego, który ma stanąć na Placu Piastowskim, przy budynku banku (naprzeciwko poczty).

- Otrzymaliśmy informację o planowanej budowie i dostaliśmy siedem dni na odwołanie się, ale co można zrobić w siedem dni… – opowiada Anna Skrzek. – Wzięliśmy te wizualizacje do ręki i się przeżegnaliśmy. W projekcie jest wycięcie pięknej lipy, na miejscu której ma stanąć taka obrzydliwa odnoga. Dendrolog, który został opłacony przez inwestora stwierdził, że drzewo jest chore i zagraża mieszkańcom, a to jest przecież nieprawda. Były takie wiatry i nic mu się nie stało, nie spadły nawet gałęzie. Nic go nie toczy, nie ma żadnych wad, więc dlaczego chcą nam go wyciąć?

Druga z protestujących kobiet podkreśla, że obiekt zasłoni ich budynek, w którym mieszka pięć starszych rodzin.

- Ta landara całkowicie zasłoni nasze okna, odgrodzi nas od świata, a do tego zablokuje nasz wjazd, którym co roku dowożony jest mi węgiel pod piwnicę – dodaje Janina Trawińska. – Jak ja ten węgiel będę teraz kupowała, skoro nikt do mnie nie dojedzie? Poza tym przed naszymi oknami mają powstać schody prowadzące na piętro i każdy, kto będzie wchodził, będzie dosłownie zaglądał mi w okna – dodaje starsza pani.

Mieszkanki Cieplic podkreślają, że nie są przeciwne samej inwestycji, ale…

- Jeśli coś już musi tam powstać, to niech powstanie, ale mniejsze i bez tej szkaradnej odnogi, przez którą musi zginąć lipa – mówi Anna Skrzek. – Inwestycja, jeśli nie wbrew prawu, jest robiona na granicy prawa. Ale czy nie powinna być konsultowana z mieszkańcami, którzy żyją w tym miejscu od wielu lat? – pytają kobiety.
Po tym, jak w minionym tygodniu na miejscu pojawił się człowiek, który chciał wyciąć lipę, mieszkańcy przeciwni inwestycji zainteresowali tą sprawą Radę Cieplic oraz m.in. radnych Rady Miejskiej w Jeleniej Górze. Obecnie prace zostały wstrzymane.

- Poleciłem wstrzymanie wszelkich działań w tym miejscu i przeprowadzenie kontroli – mówi prezydent Marcin Zawiła. – Mieliśmy jednak przypadki, że drzewa, które pozornie wyglądały ładnie, zagrażały bezpieczeństwu ludzi. Jeśli więc się okaże, że to drzewo jest chore, a obok ma powstać nowy obiekt, to może właśnie jest to moment, by to drzewo usunąć. Byłem na miejscu, oglądałem tę lipę, ale nie znam się na rzeczy więc czekam na opinię fachowców. Ja drzewa bardzo lubię, ale trzeba zachować zdrowy rozsądek. Co do wysokości budynku, nie ma możliwości, by ktoś dostał zgodę na budowę obiektu niezgodnego z planem zagospodarowania przestrzennego. Niestety wiem, że w tą sprawę zaangażowała się cała grupa radnych opozycji. Ja rozumiem, że oni mogą mnie nie lubić i wykorzystywać takie historie, żeby mi dołożyć. Mam jednak do nich ogromną prośbę – zawrzyjmy pewien pakt, że jeśli ktoś inwestuje i chce tworzyć nowe miejsca pracy, a tym samym powiększać dochody miasta i działać na rzecz jego rozwoju, to trzymajmy za niego kciuki. W tych kwestiach wszelkie rozgrywki personalne odłóżmy na bok, w pozostałych sprawach możemy się spierać – dodał prezydent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Porównaj ceny z Jelonką.com

Komentarze (47) Dodaj komentarz

~Koja II 11-02-2014 8:46
Czyżby architekt wydał zgodę na budowę takiego koszmarka? A zresztą, mamy już "przepiękny"!!! obiekt w Karpaczu możemy i mieć i w Cieplicach. Gratulacje dla naszych włodarzy!!!
~no-no 11-02-2014 9:07
A panie, zamiast umyć włosy i uczesać się do zdjęcia, ubrały na głowę jakieś koszmarki :(
~ 11-02-2014 9:20
Nie czepiajcie się, miały przecież tylko 7 dni żeby się przygotować... A tak na poważnie, to stoję za nimi, budynek koszmarnie wygląda, nie pasuje do reszty, i rzeczywiście odcina ludzi od światła.
~~~Ela 11-02-2014 9:27
Tylko budować lokale usługowo-mieszkalne... Cieplice to mieścina w której tylko ciuchlandy- modne tanie ciuszki...choć tak piękne z piękną starówką to bardzo bardzo biedne, a ten budyneczek pasuje do aktualnej architektury??????
~go-go 11-02-2014 9:28
Panie Prezydencie Zawiła ! W tym całym wywodzie zapomniał Pan o najważniejszym ,o lokatorach zagrożonego budynku mieszkalnego, gdzie są zdjęcia pokazujące obraz w jakich warunkach zmuszeni będą żyć skarżące się lokatorki domu.Proszę nie mieszać do tego polityki , chociaż w tym okresie jest to dla Was najlepszy argument , a drzewo cóż to takiego przecież w Parku Zdrojowym nie takie piękne okazy zostały wycięte .
~kmam 11-02-2014 9:31
Rzeczywiście "śliczne"uzupełnienie zabytkowej zabudowy. Takie "coś" to można sobie wybudować na środku kilkuhektarowej posesji, żeby nikogo normalnego nie straszyło.
~rumcajs54 11-02-2014 9:41
A czy została zachowana minimalna odległość od sąsiedniego budynku (bank) i stosowna wysokość, jeśli idzie o światło dzienne - budynek tych Pań ?
~ 11-02-2014 9:43
Na podobne ... wyrażono zgodę na 1-Maja w Jeleniej. Jak mozna wydać zezwolenie na budowę takiego "czegoś" na tak pięknej ulicy. SKANDAL pewnie za ŁAPÓWĘ
~t-tryk 11-02-2014 9:44
Jak zawsze w Jeleniej , komercja wygrywa z interesem mieszkańców. takich radnych , takie władze sobie zafundowaliśmy.
~ 11-02-2014 9:49
Jest tyle mozliwosci na budowe, chocby na ugorach obok AGATU. Tam jest jeden smietnik i chaszcze. Najprosciej jest spi... i wyciac pomnik przyrody.
~s. 11-02-2014 10:09
Jest dziura więc trzeba zabudować, ale niech to trochę będzie zbliżone architektonicznie do zabytkowych budynków. Już na Wojska Polskiego ktoś się popisał i budynek pasuje do zabudowy jak świni siodło.
~normalny 11-02-2014 10:11
ten budynek będzie tam pasował jak świni homonto
~sensei68 11-02-2014 10:11
ludzie, po pierwsze - nie czepiajcie się wyglądu Pań, bo nie pozowały jako modelki, tylko jako mieszkanki, którym może stać się krzywda. Po drugie - czy naprawdę nie można zrobić niczego, żeby w Jeleniej i Cieplicach nie psuć założenia architektonicznego takimi..budowlami? Vide czarny koszmar na Podwalu lub inny czarny naprzeciwko sądu...Czy i Cieplice zostaną zepsute czymś takim? Kto i za ile wydał na to zgodę? Gdzie Towarzystwo Przyjaciół Cieplic? Nie można sie jakoś skrzyknąć albo co, bo to wszystko zaczyna przypominać (przepraszam z góry za stwierdzenie) cygańskie pałace pod Warszawą... naprawdę tego chcemy? Ludzie, ratunku...
~towarzystwo 11-02-2014 11:00
te całe towarzystwa przyjaciół, miłośników Cieplic, to jakiś chory wymysł nie wiadomo po co.
~ 11-02-2014 11:18
do 11:00 , racja , w sprawie zakręconej wody w zdroju też nic nie zrobili , a co będzie z warzywniakiem co od lat tam stoi ??????, ceny z kosmosu ale towar 1-sza klasa,
~danar 11-02-2014 12:16
Oj tam, oj tam! Co tam ludzie, co tam lipa, KASA się liczy, UKŁADY się liczą, ZNAJOMOŚCI się liczą! Każdy plan zagospodarowania przestrzennego można zmienić za odpowiednią cenę, a że ludziom się nie podoba? Chcą oddychać świeżym powietrzem? Takie zachcianki w uzdrowisku?
~GOŚĆ 11-02-2014 12:24
Informuję, że grunt został sprzedany przez miasto ( kilka lat temu) z przeznaczeniem na taką właśnie inwestycję za stosunkowo duże pieniądze.
~kokospoko 11-02-2014 12:26
Szkoda, ze tam nikt nie posprzata smieci jak taki fajny i potrzebny teren. Typowa ludzka zawiść, nie bo nie.
~jakitaki 11-02-2014 12:31
za Niemca, też w tamtym miejscu nie było, ino krzaczory i wspomniana lipa. Gdyby nie całkiem udany moim zdaniem budynek banku, to stałaby w tym miejscu tania, zlepiona z byle czego "kamienica" ....można to zobaczyć tutaj: http://www.vogel-soya.de/bilder/Hirschberg/Warmbrunn_Hirschbergerstr.jpg
~real 11-02-2014 13:49
Ta obłędna walka o drzewa- czasem stare drapaki - i o pieski nie o koty ,nie o krowy ,konie czy inne zwierzęta jest porażajace. Drzew te panie maja w" nowoczesnym" parku -pod nosem- multum O co im chodzi? Tlenu im brak? Mieszkaja wśród zieleni.To dziwactwo i kompleks niższości niedowartościowania i poczucie ze jak obroni drapaka to taka dobra będzie i tak ślicznie zrobi i taka wielka będzie-podziwiana .Drzew mozna zasadzić wiele i odrosna nie wiadomo kiedy,a tam pasuje ten budynek.Czego to stawiać wszędzie te bariery na nie? Te panie o siebie nie walczą tylko o drzewo to żałosne jak ludzie są upodleni
~ 11-02-2014 13:50
ten architekt to był chyba na haju ten budynek nie pasuje do sąsiedniego wbk
~ 11-02-2014 14:09
TAK NIE MOŻE BYĆ!!!! z cieplic zrobią nam zabobrze
~sensei68 11-02-2014 14:21
na zdjęciu z linka od "jakitaki" można zobaczyć, jak wyglądała ta ulica kiedyś, ile tam było zieleni w różnych, w tej chwili nie do pojęcia dla nas, miejscach...ależ to było piękne... Wiesz, real, najlepiej w ogóle powycinać wszystko oprócz parku, po co inne drzewa, np jedyne egzotyczne przedwojenne drzewo, które pozostało po wyjątkowo zadbanym i oryginalnym niemieckim ogrodzie przy zgl-owskim domu przy ul. Cieplickiej bodajże 68 (obok drogi do cerkwi). Też chcieli je po kryjomu wyciąć (lokatorzy, bo im przeszkadzało przy stawianiu auta...). Wtedy też najlepiej było powycinać, w końcu poodrastają jakieś samosiejki, bo nikt o to nie dba. Oczywiście, że najlepiej postawić kolejnego maszkarona, który będzie stał pusty, bo nikt tam nic nie wynajmie...
~tyś 11-02-2014 14:56
Po przeciwnej stronie stoi moloch pusty po banku i nikt nie ma pomysłu co z nim zrobić
~ 11-02-2014 15:06
Wzięli by się za restaurowanie starych kamienic, a nie za stawianie kolejnych szklanych domów, karczując przy tym kolejne pomniki przyrody.
~Ti 11-02-2014 16:22
Kij z tym drzewem ale też byłbym przeciwko budowaniu takiego badziewia nie pasującego w żaden sposób do pozostałych budynków.
kazimierzp 11-02-2014 16:51
Czytam artykuł, dyskusję pod nim i widzę, że zarówno autorka, jak i zainteresowani nie do konca wiedzą jaka jest sytuacja prawna. Nikt nie wydał decyzji o pozwoleniu na budowę domu w tym miejscu. Ba, z tego co wiem to projekt tego budynku jeszcze nie skończony. Na tym terenie obowiązuje plan zagospodarowania który określa co można lub nie budować. Gdzie były te panie i inni mieszkańcy jak ten plan był uchwalany. Uchwalany przez tych radnych którzy dzisiaj "z troską" pochylają się nad lipą. Zgodę na wycięcie zmurszałej lipy wydał konserwator zabytków na podstawie opinii uprawnionego dendrologa. Jak to sami mówią, w prywatnych rozmowach, mieszkańcy budynku to zrobią wszystko aby nic nie powstało, nic na terenie który do nich nie należy, ba grunt wokół ich domu też nie jest ich własnością!
~al 11-02-2014 18:13
Przyjdzie wichura drzewo wywróci na pobliskie mieszkania - bedzie lament krzywda i zobaczymy miny poszkodowanych Drzewa w miescie powinny być niskie i nie skłonne do wywrotek a nie kolosy które zagrazaja życiu i mieniu .Teraz komuny nie ma i nikt nie pomoże
~UpGraDe 11-02-2014 19:02
Nie będzie lipy, wezwiemy koksa, zrobi hardkor
~UpGraDe 11-02-2014 19:04
hardkorowo
~zdegustowany 11-02-2014 20:44
projekt wstrętny taki bubel architektoniczny to koło agauaparku niech budują pasował by tam:P
~ddd 11-02-2014 20:45
Dobry pomysł. W tej chwili jest tam puste zaśmiecone miejsce z ruiną kiosku. A przed kioskiem w okropnych warunkach ktoś tam sprzedaje warzywa i owoce. Budować i się nie zastanawiać.
~zdumiona 11-02-2014 20:49
do 16.51 - dziwny wpis. To jest dopiero niezrozumienie problemu! Nie będę komentować, ale jeśli taka osoba jak Pan Kazimierzp nie rozumie istoty problemu to usprawiedliwiam wszystkie delikatnie mówiąc "dziwne wpisy".
~Krzysiekk 11-02-2014 21:00
dziewczynki chyba się nudzą. może by tak powalczyły o lepszy byt dzieci z domu dziecka albo bezdomnych czy zwierzęta..... a nie o jakąś lipe
~ 11-02-2014 21:10
Pan Kazimierz P. to w ogóle jest jakiś dziwny. Proponuje nie przejmować się jego wpisami (starość nie radość) i pisać swoje. Jak będziemy dużo pisać, to na pewno swojego dopniemy i żadne dziwne Kazimierze nam nie przeszkodzą. W kupie siła!
~ 11-02-2014 22:07
żenada i nic więcej na ten temat jedzcie na jasną górę i módlcie się z pokorą o zdrowie psychiczne
~ 11-02-2014 22:14
Lipa musi zostac jak ja wytna to nie zaglosuje na tego prezydeta wiecej
~blok 11-02-2014 23:33
mikrozoo, mikrozoo lub domek dla rybek lub kotkow.......
~,,, 12-02-2014 0:00
Przykład posesji przy Cieplickiej 68 jest nietrafiony. Może i jakieś drzewo zostało po pięknym parku. Reszta to niechlujny teren, gdzie mieszkańcy palcem w bucie nie kiwną by posprzątać.....Piękna kiedyś willa jest zdewastowana ruiną...
~sensei68 12-02-2014 11:09
Na Cieplickiej właśnie zostało jedno egzotyczne po tym parku, rośnie blisko domu, przy drodze do zdewastowanego niestety garażu z niebyłą już wieżyczką. Reszta rzeczywiście dawno została zniszczona albo popada w ruinę. Chodziło mi o podejście niektórych wpisywaczy do drzew - drzewo to tylko drzewo, stare - to wyciąć, posadzić nowe. Podobnie można podejść do ludzi, prawda? Nie zawsze nowe jest lepsze, teraz nawet często nie jest. Coraz bardziej męczy mnie niefrasobliwe podejście ludzi do tego, co dostaliśmy czy to od natury (te np. wyśmiewane "kotki" i "pieski" czy drzewa) czy od historii, męczy mnie brak myślenia trochę bardziej perspektywicznego i patrzenie tylko na doraźne korzyści - tak, jak wybudowanie tego czegoś naprzeciwko poczty...jeżeli to zbudują, to będzie tam stało...:(
~sensei68 12-02-2014 11:45
Na Cieplickiej właśnie zostało jedno egzotyczne po tym parku, rośnie blisko domu, przy drodze do zdewastowanego niestety garażu z niebyłą już wieżyczką. Reszta rzeczywiście dawno została zniszczona albo popada w ruinę. Chodziło mi o podejście niektórych wpisywaczy do drzew - drzewo to tylko drzewo, stare - to wyciąć, posadzić nowe. Podobnie można podejść do ludzi, prawda? Nie zawsze nowe jest lepsze, teraz nawet często nie jest. Coraz bardziej męczy mnie niefrasobliwe podejście ludzi do tego, co dostaliśmy czy to od natury (te np. wyśmiewane "kotki" i "pieski" czy drzewa) czy od historii, męczy mnie brak myślenia trochę bardziej perspektywicznego i patrzenie tylko na doraźne korzyści - tak, jak wybudowanie tego czegoś naprzeciwko poczty...jeżeli to zbudują, to będzie tam stało...:(
~ 12-02-2014 18:20
Jeśli ta kamienica zasłoni okna ludziom mieszkającym w pobliskim budynku, to nie ma sensu jej budowanie, bo to pogorszy warunki mieszkaniowe tych ludzi. No i jak dowieść tam węgiel do piwnicy? Prezydent niepotrzebnie miesza do tego politykę. Tutaj chodzi o warunki mieszkaniowe tych kobiet, które znacząco się pogorszą w wyniku postawienia tego nowego budynku. No i lipy też szkoda, jeśli nie sypią się z niej żadne gałęzie w czasie wichury, to jest zdrowym drzewem.
~alinka2103 12-02-2014 20:57
w Polsce tylko się buduje, sprzedaje lub daje łapówki aby coś mieć. tylko nikt się nie zastanowił.... panie Prezydencie Jeleniej Góry że już i tak dużo wybudowano domów i galerii, które stoją puste...... Może władze trochę zaczną myśleć a nie tylko sprzedawać.... Bo pracy u prywaciarzy za marne 1000 zł jest pełno i nie trzeba nowej....
~abc 13-02-2014 19:27
"Zgodę na wycięcie zmurszałej lipy wydał konserwator zabytków na podstawie opinii uprawnionego dendrologa" Jeden drobny uwaga "Ekspertyza" została wykonana za pieniądze i na wniosek inwestora !! Wynik tej ekspertyzy z góry był do przewidzenia !! A to , że ten dom i jego otoczenie jest wpisane do rejestru zabytków to "zbędny" szczegół.
~bm 14-02-2014 13:06
lepiej żeby pozostał widok obskurnego budynku i niszczejącego kiosku. kpina
~ 14-02-2014 19:07
Typowe zawistne polaczki , jęczą że źle , płaczą ,że było lepiej - żenada. Zacznijcie się jeszcze przypinać do tej lipy , chętnie popatrzę .
~Mieszkaniec 15-02-2014 8:20
Zawiść, głupota ciemnota oto co sie rzuca w komentarzach. Za duży budynek, za brzydki, po co kolejny budynek ? Bedzie praca ale za 1000, to na pewno przekręt i to za łapówkę A wszystkiemu jest winna władza nawet temu ze Lipa sprochniala. A inwestor to na pewno przestępca i złodziej bo chce coś robić i komuś ukradł pieniądze i musi je wyprać !!! LUDZIE co wy robicie ?! Gdzie ja żyje ...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Obieżyświat w Lwówku

Dachowanie w Radomierzu

Lokator celowo podpalił mieszkanie

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Śmierć na żwirowni

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
80
Tak
39%
Nie
54%
Nie wiem
8%