MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Trwa śledztwo ws śmierci 3–letniej Karolinki

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 13:10
Aktualizacja: Wtorek, 29 sierpnia 2017, 6:10
Autor: T–Cz (komunikat)
Fot. Grzegorz Kędziora
– Trwa śledztwo w sprawie narażenia małoletniej Karoliny W. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, poprzez utrzymanie w niewłaściwym stanie technicznym trzepaka przy ulicy Powstańców Śląskich w Jeleniej Górze, w wyniku czego dziecko zmarło – informuje prokurator rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, prokurator Tomasz Czułowski.

Do zdarzenia doszło w 18 sierpnia, kiedy 3,5 letnia Karolina W., przebywając pod opieką swojej 15-letniej siostry, bawiła się przy swoim domu wraz z innymi dziećmi obok metalowego trzepaka. W pewnym momencie trzepak przechylił się, a następnie upadł. Dziewczynka nie zdążyła od niego odejść i trzepak przygniótł ją uderzając w głowę. Karolinka została przeniesiona przez siostrę do domu. Rodzice wezwali pogotowie ratunkowe, jednakże wskutek tego, że karetka nie przyjechała, sami zawieźli córkę do Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej, skąd bezpośrednio – wraz z ojcem – karetką pogotowia została przewieziona do Szpitala Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, gdzie stwierdzono u niej obrażenia w postaci obrzęku prawego oczodołu, wycieku z uszu krwi i płynu mózgowo–rdzeniowego, rozlanie wewnątrzczaszkowe mózgu oraz złamanie podstawy czaszki. Pomimo opieki lekarskiej, 21 sierpnia dziewczynka zmarła.

- W toku dotychczasowego śledztwa, między innymi przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia, w trakcie których zabezpieczono konstrukcję trzepaka oraz przesłuchano
w charakterze świadka matkę dziewczynki. Ustalono także zarządcę nieruchomości, na której doszło do zdarzenia, którym jest Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jeleniej Górze. Wykonywane są również czynności zmierzające do zgromadzenia wszelkiej istotnej dokumentacji i informacji dotyczącej trzepaka który przygniótł pokrzywdzoną i nadzoru nad jego stanem technicznym. Wystąpiono także do pogotowia ratunkowego o przekazanie całości dokumentacji i danych z rejestratora związanych z wezwaniem do Karoliny W. karetki pogotowia – informuje prokurator Tomasz Czułowski.

- W śledztwie powołano biegłego z zakresu medycyny sądowej, celem przeprowadzenia sekcji zwłok Karoliny W. oraz wydania pisemnej opinii sądowo-lekarskiej dotyczącej obrażeń odniesionych przez małoletnią pokrzywdzoną, mechanizmu ich powstania, a także przyczyn zgonu dziecka. Sekcja zwłok zostanie przeprowadzona w dniu dzisiejszym (28.08). Zabezpieczony trzepak zostanie poddany badaniom przez biegłego z zakresu mechanoskopii – dodaje rzecznik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Odpust Krzeszowski

Czytelniczka: drogo i brudno

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Kon.Testator 28-08-2017 15:00
"czynności zmierzające do zgromadzenia wszelkiej istotnej dokumentacji i informacji dotyczącej trzepaka"...>>> Rzeczywistość jest szokująca. Trzepak budowano na podstawie dokumentacji. Zapewne podobnej to tej na jakiej stawiano w Dubaju najwyższy budynek świata (ponad 800 m). Trzeba ją ustalać i zbierać, co będzie trudne, bo większość projektantów trzepaka zapewne już mało żyje.Albo nawet wcale. Trzepak jako niebezpieczny został zabezpieczony i w tej sytuacji już zapewne nie jest niebezpieczny, a o to w końcu chodziło. Biegły sądowy powie nam co było przyczyną zgonu małej. Bo może się zdarzyć, że akurat spadł meteoryt, uderzając w dziecko w trakcie walenia się trzepaka. Albo sam meteoryt go zwalił. Zaiste, ciekawy jest język naszych pismaków, choć jeszcze ciekawszy urzędników i policjantów
~dfghj 28-08-2017 15:30
Czy trzepak jest urządzeniem rekreacyjnym ? Nie ! Więc jeśli bawiły się na nim dzieci to był użytkowany nie zgodnie z przeznaczeniem. Więc kto ponosi odpowiedzialność za feralne zdarzanie : Opiekunowie prawni gówniarza co szarpał trzepakiem i opiekunowie prawni zmarłej dziewczynki.
~` 28-08-2017 15:33
Trzepak przegnił bo go stawiał Gomułka. A wszystkie dzieciaki przez 40 lat wisiały na nim jak afrykański rząd.
~dsfss 28-08-2017 17:41
a) Kto odpowiada za bezpieczeństwo dzieci - rodzice, czy zarządca? b) Kto może dopilnować, żeby na trzepaku nie wieszała się dzieciarnia z całej okolicy? Urzędnicy miejscy? c) W czyim interesie jest, aby zawiadomić, że na podwórku stoi niebezpieczne urządzenie - mieszkańców, czy urzędników? d) Chcieliście wolności - wolność to odpowiedzialność!. Mój czterolatek nie wychodzi beze mnie, albo swojej matki (ew. babki ) gdziekolwiek - a wszyscy pracujemy. Czy aby na pewno jest to szukanie winnego?. Dlaczego rodzice największe łzy leją wtedy, gdy dojdzie do takiej tragedii-której można było uniknąć. Wystarczyło pilnować!
~do 15.33 28-08-2017 17:57
Trzepak nie przegnił,bo to substancja nieorganiczna,skorodował do czego miał prawo bo od czasów Gomułki nikt go prawdopodobnie nie konserwowal.Stał aż 40 lat bo za komuny go stawiali. Był krzywy,brzydki i koślawy pewnie od nowośc ale solidny ,tylko użytkownicy do śmierci technicznej go doprowadzili... Zapewne niejedno spotkanie na trzepakowym szczycie było rozpędzane przez namolnych sąsiadów. I pewnie niejedno "wal się" namolniacy usłyszeli Gdyby to był "niekomunistyczny?" dzisiejszy wyrób mejdinczajna to stałby pewnie 100 lat!
~A jednak 28-08-2017 18:17
Obrażenia jakie doznała dziewczynka, wskazują na to,że najlepsze co można było zrobić oprócz wezwania pomocy, to dopilnować aby nikt jej nie ruszał,do czasu przybycia pomocy,utrzymywać kontakt z dysp. pogotowia i postępować wg zaleceń dysp.I to jest niestety, tragiczny dowód na to,że nastoletnie osóbki nie są oodpowiednimi osobami do opieki nad takim maluchem. Uważam,że zamiast tzw. godz. wych. powinno się wprowadzac relatywnie wcześnie zajęcia z pomocy przedmedycznej.Być może opieka małolatów nad mł. rodz. jest koniecznością coraz bardziej powszechną, to niech młodzi przynajmniej wiedzą co i kiedy mogą zrobić w razie nagłej potrzeby. Swoją drogą wspólczuję 15-latce. Taki ciężar jaki na nią spadł, mocno zaważy na jej życiu...Nastolaty do robót w domu a rodzice do pilnowania dzieci
~pff 28-08-2017 18:30
Biegły z zakresu mechanoskopii ? Przecież to gałąź kryminalistyki zajmująca się śladami pozostawianymi przez narzędzia używane przez sprawców przestępstw. Prokurator Czułowski próbuje nam wmówić, że ktoś podpiłował trzepak ? Czy jest na sali lekarz ? Już widzę poszukiwania dokumentacji trzepaka i efekty tych poszukiwań. To będą pewnie całe opasłe tomiska , dziennik budowy, księga pamiątkowa z wmurowania kamienia węgielnego, listy obecności robotników budowlanych w znoju wznoszących skomplikowaną konstrukcję. Jaja z pogrzebu -dosłownie. Całą dzielnica jest zaniedbana, przestrzenie między budynkami pełne gratów i nierówności, a dzieci nie są pilnowane mimo pułapek, w które obfituje okolica. W "lepszych" dzielnicach wcale nie jest lepiej ze względu na często trwające w ich okolicach budowy.
~ 28-08-2017 21:08
trzepak był obsikiwany przez okoliczne psy to i przerdzewiał...
~Mix 1-09-2017 4:45
Nie mieszkacie to sie nie wypowiadajcie. Mieszkam tu 22 lata, i jeszcze do tej pory nie postawili zadnego placu zabaw, dlaczego:ponieważ ta ulica ma zą opinie.Teraz to jest bardzo spokojna dzielnica, a jedyny plac zabaw znajduje sie na ruinach starych zakładów optycznych

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Remont Wojska Polskiego – jaka organizacja ruchu?

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Minka na sobotni wieczór

Stalowe rumaki w Karpaczu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
282
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%