MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 4 czerwca
im. Franciszka, Karola

Trwa remont dworca

Wiadomości: Szklarska Poręba
Niedziela, 22 marca 2020, 8:41
Aktualizacja: Wtorek, 24 marca 2020, 7:06
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Szklarska Poręba Górna za około rok zyska nowy, piękny dworzec. Trwają prace remontowe na terenie zabytkowego obiektu, który powstał na początku XX wieku.

Renowację przejdzie elewacja budynku, której detale architektoniczne podkreśli nowa iluminacja. Oprócz tego wymianie ulegną poszycie dachowe oraz stolarka okienna i drzwiowa. Budynek stanie się łatwiej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. poprzez usunięcie barier architektonicznych, wprowadzenie ścieżek prowadzących oraz specjalnej dotykowej mapy dworca. Do potrzeb wszystkich pasażerów, w tym osób o ograniczonej mobilności czy rodziców z dziećmi, dostosowane zostaną również ogólnodostępne toalety. Dworzec będzie wyposażony w system dynamicznej informacji podróżnych z elektronicznymi tablicami wyświetlającymi rozkład jazdy pociągów oraz nowy system informacji głosowej. Budynek zyska również inne nowoczesne systemy: monitoringu i antywłamaniowy. W ramach inwestycji zostaną wymienione także pozostałe instalacje, których praca będzie nadzorowana przy pomocy systemu zarządzania obiektem BMS (Building Management System).

Zmieni się zagospodarowanie przestrzeni dworca, który składa się z trzykondygnacyjnej części głównej oraz dwóch parterowych bocznych. Na parterze budynku głównego zlokalizowane będą poczekalnia z nowymi, wygodnymi ławkami, kasy biletowe oraz toalety, a także pomieszczenie na działalność komercyjną, w którym znajdzie się lokal gastronomiczny. Na pierwszym i drugim piętrze przewidziano pomieszczenia przeznaczone dla hostelu. Parterowe części dworca zagospodaruje samorząd lokalny. W segmencie o konstrukcji szachulcowej będzie mieścić się sala projekcyjna, natomiast w parterowej części, położonej bliżej przejazdu kolejowego – informacja turystyczna wraz z salą wielofunkcyjną o charakterze wystawowym.

Metamorfozę przejdzie bezpośrednie otoczenie budynku, gdzie na nowo zostaną ułożone chodniki oraz wyznaczone, od frontu budynku, miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz miejsca typu Kiss&Ride. W sąsiedztwie budynku przewidziano również wiatę rowerową.

Budynek dworca w Szklarskiej Porębie jest wpisany do ewidencji zabytków i jest w obszarze chronionym. Był on budowany w dwóch etapach. W 1902 roku powstała poczekalnia wraz z barem, następnie w 1919 roku budynek został przebudowany zyskując dzisiejszy kształt.

Przebudowa dworca w Szklarskiej Porębie Górnej rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku, a jej wykonawcą jest firma Castellum. Wartość inwestycji to 17,5 mln złotych. Jest ona dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Planowany termin udostępnienia dworca podróżnym to pierwsza połowa 2021 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

50
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
3
5%
Złości
3
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Karkonosze – tak blisko, tak bezpiecznie

Urząd Marszałkowski przejmuje linię kolejową do Świeradowa Zdroju

Koniec połączenia między kurortami już za miesiąc

Komentarze (13) Dodaj komentarz

komentarz usunięty
komentarz usunięty
komentarz usunięty
~Turysta 22-03-2020 16:52
Jeszcze wywalić Koleje Dolnośląskie ze Szklarskiej Poręby i wpuścić Czechów na całą linię Jelenia - Liberec. To by było pięknie. Czesi: Bilet ZVON 160 koron (ca. 24 zł), u nas 40 zł. Przy bilecie grupowym za nasz bilet trzeba już zapłacić 2-krotnie więcej niż w Czechach. Pasożyty z KD muszą się nachapać. A ludzie niestety z powrotem jeżdżą autami na Polanę i do Czech.
~plecak 22-03-2020 19:39
do: ~Turysta (16:52)
Nie sprzedają już w Polsce tych biletów. Każą brać do Jakuszyc i wtedy pozwalają kupić tą tanią euronysę. Młody czeski konduktor powiedział mi, że to po interwencji KD.
~torba 23-03-2020 1:38
do: ~plecak (19:39)
Jak to nie sprzedają? Niedawno kupowałem w kasie w Jeleniej. Wejdź na stronę Kolei Dolnośląskich - tam nic się nie zmieniło w tej ofercie. Może tylko na linii do Szklarskiej już dali sobie spokój ze sprzedawaniem tych biletów bo i tak nie nie zarabiali, bo wszyscy kupowali u Czechów. Sami w KD podcięli gałąź na której siedzieli.
~podróżnik 23-03-2020 7:47
do: ~torba (1:38)
Ty nic nigdy nie kupiłeś trollu.Siedzisz tylko w domu przed kompem i wiesz tyle ile znajdziesz w necie.A może głupku dalej kupujesz bilety ZVON w kiosku na małej za 25zł???? :))))))))))))) Jak łatwo cię zrobić w konia :))))))))
komentarz usunięty
~ 23-03-2020 12:17
odpowiedź na usunięty komentarz
kowary dworeca glowny ziczsionie pis ietescie zlodzie przetrgow ziczsionie zlym stanie polladty drewanie pekaiom remoty nie na torwsakia pkp budnek dworeca glowny kowary walch sie dach remoty nie na torwsakia pkp sa plk tlk pierdzenie boki smierdzi zasarany pis grozy mafa baczory remoty nie na torwsakia pkp sceklie gace sceklie byk sceklie pis szatani diabel nmie pis zlodzie kradion ietesecie pis prezetrgow nie na torwsakia pkp komedzie som pracie swiete krowy donei nie nalieszie polica zmowe pis na lkiwadcia torwsakia pkp sa plk tlk weekend drezynowy na 3 stacie w karkononszacw kolei karkonskia mosty mosty konrad peron
~torba 23-03-2020 13:55
do: ~podróżnik (7:47)
O, jesteś wsiocławski trollu! Tam myślałem że to ty. Biletu ZVON to ty na oczy nie widziałeś, d..ilu! Możesz sobie tylko pomarzyć o takiej ofercie. Zresztą i tak cię na niego nie stać. Siedź w swojej norze i pluj hejtem ze 100 nicków, wszyscy i tak doskonale cię znają.
~ 22-03-2020 20:07
d...o
~soclib 23-03-2020 17:43
Piślacy zdemolowali radiową Trójkę to trzeba zmienić nazwę Skweru w Szklarskiej .
~Max 26-03-2020 0:24
do: ~soclib (17:43)
Dobrze przynajmniej, że żadnej kolejki do Sobótki nie będzie. Mieszkańcy Dolnego Śląska nie będą finansować kolejnych bieda promocji dla kmiotów z Wsiocławia, których nie stać na bilety kolejowe. Natomiast zostanie wyremontowana linia kolejowa do Lwówka Śląskiego, bo potrzebują jej mieszkańcy i jest dużo atrakcyjniejsza turystycznie niż jakaś linia do Wsiobudki po krzakach.
~ 24-03-2020 10:04
MYSA
~Max 25-03-2020 22:20
Tymczasem na Linii do Lwówka miejscowi nie tylko rozkradają szyny ale i demolują dworce.
~wasabiWKS 26-03-2020 0:25
do: ~Max (22:20)
Nie miejscowi tylko z Wsiocławia przyjeżdża hоłota i rozkrada szyny. Ta sama, która rozkrada też linię do Sobótki (tę akurat słusznie, bo w przeciwieństwie do lwóweckiej nikt jej nie chce).
~wasabiWKS 26-03-2020 0:25
Nie miejscowi, tylko z Wsiocławia przyjeżdża hоłota i rozkrada szyny. Ta sama, która rozkrada też linię do Sobótki (tę akurat słusznie, bo w przeciwieństwie do lwóweckiej nikt jej nie chce).
komentarz usunięty
komentarz usunięty
komentarz usunięty
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kowary będą miały plażę

W Podgórzynie za wodę jak za złoto!

Kapitalna wiadomość ws. linii do Karpacza i Kowar!

Pojadą kolejne pociągi

Kosić czy nie kosić?

Sonda

Pojawiają się głosy, że w związku z zaległościami w nauce, spowodowanymi pandemią, wszyscy uczniowie powinni powtarzać rok. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
396
Tak
22%
Nie
75%
Nie wiem
3%