MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Trwa dogaszanie magazynu z fajerwerkami

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 30 grudnia 2010, 8:09
Aktualizacja: 14:23
Autor: Angela
Fot. Tomasz Raczyński
Akcja gaszenia hurtowni fajerwerków przy ul. Sobieskiego 23 trwa już osiemnastą godzinę i potrwa co najmniej kolejne dwie. Wybuchy materiałów pirotechnicznych raniły czterech strażaków, którzy trafili do szpitala, ale po badaniach ponownie wrócili na miejsce akcji. Z żywiołem walczyło łącznie 30 zastępów, w tym z powiatu oraz z Wrocławia. Działania utrudniał 20 stopniowy mróz. Po godz. 9 przywrócono ruch na ulicy Sobieskiego.

Magazyn z ogromną ilością materiałów pirotechnicznych zapalił się wczoraj około godziny 14.00. Najprawdopodobniej był to samozapłon, ale po zakończeniu akcji sprawdzi to policja.

Obecnie na miejscu pozostawiono dwa zastępy strażaków z Jeleniej Góry. Trwa dogaszanie budynku, i rozbieranie tlących się elementów drewnianych. W nocy z ogniem walczyło około 80 strażaków, w tym z jednostek: jeleniogórskiej, kamiennogórskiej, złotoryjskiej, wałbrzyskiej oraz lwóweckiej i wrocławskiej, z której przyjechali komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej wraz z zastępcą. Akcja była bardzo niebezpieczna i niezwykle trudna.

– Podczas akcji zawaleniu uległa ściana pomiędzy magazynem fajerwerków, a stolarnią, która znajdowała się w tym samym budynku. Powstała dziura, przez którą ten pożar mógł się przedostać na stolarnię i znajdujące się w niej drewno i narzędzia. By do tego nie dopuścić, strażacy zabezpieczali to miejsce. Przy kolejnym większym wybuchu fajerwerków czterech strażaków ochotników siłą wybuchu zostało odrzuconych na pewną odległość i trafiło do szpitala. Lekarz stwierdził, że poza potłuczeniami nic im się poważnego nie stało, i jeżeli chcą mogą wrócić do działań. Strażacy to twardzi ludzie, i cała czwórka wróciła do akcji. Działania utrudniał nam również mróz, zamarzały nie tylko hydranty, ale i nasz sprzęt oraz ubrania. Działamy z wodą, co przy takiej temperaturze jest naprawdę trudne – mówi kpt. Andrzej Ciosk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

Do akcji włączyło się około 30 samochodów strażackich, blisko 80 strażaków. Strażacy przyznają, że była to jedna z największych akcji gaśniczych w ostatnich latach.
– Bywały pożary dużych budynków mieszkalnych, ale w tym przypadku dodatkowym zagrożeniem były znajdujące się w środku materiały pirotechniczne – przyznaje kpt. Andrzej Ciosk.

Mieszkańcy z sąsiednich domów mogli wrócić do siebie około północy. W budynku, który uległ zapaleniu, runął dach i jedna ze ścian działowych. Wstępne straty szacowane są na kilkaset tys. zł. Nie wiadomo dokładnie, ile w środku było fajerwerków. Wstępnie mówiono o 1,5 tony, później pojawiła się informacja, że było ich znacznie więcej. Obecnie wiadomo, że niemal wszystkie uległy zniszczeniu.

Do godziny 7.30 ulice Poznańska i Sobieskiego były wyłączone z ruchu. Na każdej z nich ustawione były policyjne radiowozy. W akcji ofiarnie pomagali także funkcjonariusze Straży Miejskiej.

Strażacy już zapowiedzieli kontrolę wszystkich magazynów fajerwerków w okolicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Finał na lawecie

Groził żonie i dzieciom – musi opuścić mieszkanie

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Komentarze (41) Dodaj komentarz

~ 30-12-2010 8:28
we wcześniejszych komentarzach pisano że szkoda właściciela ja jestem innego zdania właściciel od 15 lat był w interesie więc mysle że na ładną kwotę było ubezpieczenie. a jak wiadomo obok PZU :)
~marek1 30-12-2010 8:28
wielkie brawa dla strażaków
~mim 30-12-2010 8:42
Do komentarza z 8:28 Jeśli masz coś ubezpieczonego i poniesiesz stratę,małym pocieszeniem będzie odszkodowanie.Nigdy nie da się odzyskać wartości straconego mienia.W przeciwieństwie do Ciebie,zawsze współczuję tym,którzy ponieśli jakąś stratę... Komentarz głupi,nie na miejscu.. Jakś bezinteresowna zawiść,czy totalna głupota piszącego? Nie życzę Ci sytuacji,w której byłbyś człeku poszkodowany.I tyle na ten temat.
~TOKSYNY 30-12-2010 8:44
ile toksyn w powietrzu szok.wszystko opada na nas.Słowenia ma całkowity zakaz sprzedaży i pokazów tego syfu.Pare chwil patrzenia w niebo a ile szkód to już się nie mówi.
~ 30-12-2010 8:54
No w końcu mogą sypać solą! Hurrra!!! Pługi będą jeździć a w MPGK i MZDiM już nie mogą usiedzieć na miejscu z radości że wreszcie będą mogli sypać solą na wszystko co popadnie...
~@ilok 30-12-2010 9:01
ciekawe jaka była faktyczna ilość fajerwerków , bo informacje sa sprzeczne.Kto odpowiadał tam za bezpieczeństwo składowanych materiałow jak i ludzi?kto pokryje koszty akcji bo zapewne sa to ilości rzędu setek tysiecy złotych?
~ 30-12-2010 9:21
Ciekawe, która ubezpieczalnia zgodziła się ubezpieczyć Hurtownię Fajerwerków i za ile....
Darth Asarath 30-12-2010 9:22
Bardzo profesjonalnie przeprowadzona akcja gaśnicza i zabezpieczania okolicy, miło zobaczyć jak sprawnie Straż Pożarna i Policja współpracowały,i nieźle im to wychodziło.
~hymek 30-12-2010 9:23
30-12-2010 09:01 | ~@ilok | Od tego jest właśnie ubezpieczenie by pokrywać tego typu zdarzenia, łącznie z akcjami z tym związanymi. To tak jak przed wyjściem w góry można się ubezpieczyć aby w przypadku jakiegoś zagrożenia mogli po nas polecieć| helikopterkiem i nie pociągnie to z naszej kieszeni a z ubezpieczyciela, oczywiście o ile taka akcja ratunkowa jest uzasadniona. W tym przypadku taka akcja była uzasadniona co widać na załączonych obrazkach. Co jak co, ale strażakom należy się wielkie brawa za wysiłek, gdyż biegać w taki mróz z sikawką to nie lada wyzwanie. Pozdrawiam
~do mim 30-12-2010 9:29
no marnym bedzie pocieszeniem dla normalnego czlowieka ale nikt nie wie jak tam bylo naprawde... jak wiadomo dyskoteka mu nie szla takze na pewno sie ucieszy... teraz kryzys i chyba coraz czesciej bedziemy juz widzieli "pozary" hehe
~Szok!!! 30-12-2010 9:30
Ja jestem z szokowany tym co się stało to jest nie do pomyślenia . Wielkie brawa strażakom!!!!!!!!
~zewsi 30-12-2010 9:34
Kapitalna sytuacja! Skład materiałów wybuchowych przez ścianę sąsiadujący ze stolarnią. Ktoś powinien za to beknąć. I nie właściciel stolarni.
~Tutejszy 30-12-2010 9:37
Brawa dla strażaków i dla Jelonki z relację z akcji gaśniczej! Prośba do Pani Angeli: Pani Angelo! wiemy wszyscy ,że zdjęcia robi pani dla jelonki i dlatego logo mogło by być trochę mniejsze i nie na środku zdjęcia ,ale gdzieś w kąciku.
~mieszk_jel 30-12-2010 9:37
Dodam jedno, na skrzyżowaniach z ulicą Sobieskiego oprócz policji ruchem kierowała oraz informowała o objazdach straż miejska. Trzeba przyznać, że tym razem ta formacja pokazała ze potrafi sprawnie działac. Dzieki informacji od strażnika szybko dostałem się objazdem do domu. Niestety w artykule o tej formacji ani słowa ale gdyby chodziło o nieprawidłowe parkowanie i blokady to byłby temat rzeka.
~pawel-zabobrzanin 30-12-2010 9:52
http://www.youtube.com/watch?v=OZvKBkeml1w filmik z pożaru z godziny 18-19 :)
~xearo 30-12-2010 10:41
nie widzialem ani jednego strazaka, ktory by cos robil, wszyscy stoja i czekaja na zmilowanie, co to za pozar:/ przyjechali pogadali popatrzyli i nara
~Ania 77 30-12-2010 10:43
Zdjęcia to żenada.... Tam wogóle widać pożar czy prowadzących rozmowy strażaków?
~123widz 30-12-2010 11:05
PZU nic nie wypłaci bo była Heavy Weather;)
~xyz 30-12-2010 11:20
Oprócz strażaków z Jeleniej Góry oraz Wrocławia i okolicznych OSP w akcji brały udział strażacy z Lwówka Śląskiego, Kamiennej Góry, Wałbrzycha oraz Złotoryi.
~verysorry 30-12-2010 11:21
Bzdury o samozapłonie to koniowi mówcie. Szczególnie w temperaturze rzędu minus kilkunastu. Ktoś ma w tym interes, żeby taka wersję pojechać. Samozapłon to zjawisko polegające na naturalnie występującym procesie chemicznym, w wyniku którego powstające ciepło może doprowadzić do niekontrolowanego zapłonu. Przypadek znany np. z magazynowania siana niedosuszonego. Tutaj zaś po prostu powstała jakaś iskra, która zrobiła co zrobiła. To co fanzoli ta kobita-włąścicielka, że "mógł ktoś butem iskrę krzesać", to jeden wielki skandal. 9 gaśnic które można sobie w d... wsadzić i wybuchowe materiały porozwalane tak, że butem można je zapalić. No i te ilości. Najpierw, że było jakieś półtorej tony, a potem oficjalnie telewizja ogłasza, że to kilkadziesiąt. Jedzie tu szwindlem na sto kilometrów. No i komputer spalony do cna. Oczywiście ŻADNYCH KOPII ZAPASOWYCH. Tak w ogóle to przekręty, nieudolność służb pożarniczych, obwołani na całą Polskę czterej "ranni", którzy po prostu potłukli sobie
~haahha 30-12-2010 11:35
Do xearo. Może nie wszyscy stali i czekali na zmiłowanie. Paru latało i liczyli na zmiłowanie. Jak nie masz nic mądrego do powiedzenia to milcz.
~Krycha12 30-12-2010 11:40
http://jeleniagora.naszemiasto.pl/artykul/717618,jelenia-gora-pozar-w-hurtowni-fajerwerkow-film,id,t.html tu można znaleźć coś o przyczynach pożaru
~aga_ola_nata 30-12-2010 11:55
No brawa..!!!!Szkoda że tyle fajerwerek się zmarnowało..!!
pluszak 30-12-2010 12:37
wielkie brawa i podziękowania za akcję dla strażaków
~rowinn 30-12-2010 12:47
http://www.youtube.com/watch?v=S-QM-PKAihU&feature=fvwk zobaczcie jak by tam nie było grubych murow co by sie stalo z okolica dobrze ze to byłol w tym pomieszczeniu
~rowinn 30-12-2010 12:51
ja proponuje w ratuszu zrobic hurtownie fajerwerek bylo by meeegaaa
Tauruz 30-12-2010 13:07
Znam wlascicieli to normalni ludzie a ze czasami mieli swoje klimaty kto ich nie ma,teraz kazdy sie smieje i narzeka a jak robili imprezy dla chorych dzieci i pokazy sztucznych ogni za darmoche to bylo oki.Nik te nie dokladnie jak to sie stalo jedni widzieli samochod na w-wa rejstracjach inni talibów , wiem ze ludzie ci mieli doświadczenie w tych sprawach i napewno nie było to z ich winy ponieważ pracowalem kiedys w tej hurtowni i wiem jakie tam panowały reguły bhp .Fajerwerki były przywożone na paletach jechaly tutaj kawałek drogi z zielonej gory .Towar mogł byc zle spakowany przed przewiezieniem z chin YORGE to dobra firma moze cos juz bylo uszkodzone nie wierze ze ktos upuscil cos na podloge podloga byla tam z gumy taka jaka jest w szpitalach poprostu cos poszlo nie tak moze biegli to ustalą .to jest okropny szok dla ich bliskich i rodziny wiec dajcie spokuj pozdrawiam
~Kubicusss 30-12-2010 13:20
Dziś Zawiła stwierdził że w sylwestra na ratuszu nie będzie fajerwerów :D w tym mieście już chyba nic nie będzie :D wigilia zabrana, ozdoby świąteczne na ratuszu zabrane postawiony namiot góralski i sklep miesny i muzyka disco polo, teraz fajerwerki to może na rynku zróbmy Flore lub market
~KasiuniaZab 30-12-2010 13:50
Zawiła nam wszystko zabierze nazwisko mówi samo za siebie
~Edek 30-12-2010 13:58
Głosowałem na Zawiłę mój kolega mnie przekonywał głosuj na Obrębalskiego nie dałem się przekonać i powiedział mi jedno będziesz jeszcze żałował tej decyzji i wspominał ile dla miasta było robione. I niestety nie musiałem długo czekać nie cały miesiąc rządzenia i już żałuję. Przepraszam Państwa że popełniłem ten błąd i oddałem głos na nie odpowiednią osobę. OBRĘBALSKI WRÓĆ !!!!
~ 30-12-2010 14:02
Nie będzie pokazu fajerwerków podczas nocy sylwestrowej na placu Ratuszowym. Taką informację podjął dziś rano prezydent Marcin Zawiła.
~ciotka 30-12-2010 14:05
tam był moj strażak i bardzo się o niego bałam,bo ogień to potworny żywioł.Zastanówcie się co czasem piszecie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 30-12-2010 14:13
Szkoda mi tych którzy wypowiadają się na temat pracy strażaków! Sami nie mają pojęcia o ich pracy!
~verysorry 30-12-2010 14:21
Rozmawiałem dziś ze znajomymi z Gdańska i Kołobrzegu. Oczywiście bardzo przepytywali mnie o ten pożar. Z opisu mediów wywnioskowali, że to tragedia prawie jak katastrofa Tu-tka, SAM PREZYDENT - jak w Smoleńsku premier - był na miejscu. A tu w rzeczywistości spaliła się buda rozmiarów małego kurnika z chińskim szajsem, a ci rzekomo ranni strażacy, po prostu du.py sobie potłukli jak spierniczali ze strachu. Jeśli tak zawsze wyglądają relacje między faktami i ich opisem który dociera do przeciętnego Polaka, to nie wolno wierzyć w nic, czego się samemu nie widziało. Bo teraz widzę jakie są jaja medialne.
~luk 30-12-2010 14:26
http://www.newspix.pl/?n=2,c:3tNdp7sUSqY1,2
~despo 30-12-2010 14:33
jak zazdrościsz to się tez ubezpiecz!!! mądralo!!!!
~czarekkk 30-12-2010 15:13
Kto zezwolił na hurtownię fajerwerków w centrum miasta i jeszcze na tak dużą ilość magazynowania prochu niech sobie zobaczy film z tragedii www.wykop.pl/link/63629/wybuch-fabryki-fajerwerkow/ polecam władzom miasta ,strażakom,gapiom,zespołowi reagowania kryzysowego.To wszystko nadaje się do prokuratury,łatwo można sprawdzić o ile hurtownia miała przekroczone ilości do zezwoleń ,czy pracownicy mieli specjalistyczne przeszkolenia z Instytutu w Zielonce i wiele innych uwag
~Durnie 31-12-2010 12:01
To nie pierwszy przypadek intelektualnych i myślowych popisów prywatnych właścicieli. Nigdy nie myślałem, ze jest wśród nich tylu durni. A Solidarność wciska nam, że tylko prywatne jest dobre. Myślę, że wszystkie formy własności są dobre o ile mają mądrych zarządzających. A tego spryciarza od magazynowania materiałów wybuchowych niemal w środku miasta powinni obciążyć kosztami odbudowy i odseparować przez pewien czas od społeczeństwa.
~ARCHI-TEKT 31-12-2010 23:30
Kto zezwolił na to by w takim zabytku była hurtownia śmierci kończyn i oczu. WŁAŚCICIEL powinien ponieść koszty odbudowy tego historycznego miejsca. Inna sprawa czy akurat tyle było towaru jak się twierdzi.Zapewne spaliły się dokumenty-faktury.Część się zapewne zniczyła ale, ale, ale,???? Oddziału Policji Skarbowej już nie będzie w Jeleniej by wyjaśnić --DLACZEGO???? Ciekawe to jest.
~dynamit 1-01-2011 0:08
To był zamach al-kaidy, korei północnej, bezdomnych, O!!sama - Już go miałem , zgarnąłbym za niego kapuchę, ale dał mi dyla do Afganu, rowerem uciekł, muszę spowrotem tam jechać . Tym razem mi nie da dyla, capnę go za turban lub za brodę i do jelonki przywiodę, beknie za to!!!!! Takie nieszczęście nas Towarzysze spotkało. Proletariusze łączta się, ja na kącie już nic nie mam- kurde.
~~molek 4-01-2011 11:49
Przechwalał się zawsze że oszukał kilka razy ubezpieczalnie i że nic nie można mu zrobić jak by coś bo ma papiery wariata to sobie podpalił

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Kolizja na Lubańskiej

Mobilizacja przed II turą

Trwa budowa punktu widokowego

Wakacje „pod lupą” policjantów

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2202
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%