MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Trwa akcja „Łyse opony to śmierć”

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 7 listopada 2016, 13:03
Aktualizacja: Wtorek, 8 listopada 2016, 8:13
Autor: Robert Czepielewski
Fot. Robert Czepielewski
Dzisiaj (7.11) o godzinie 9.00 rozpoczęła się akcja „Łyse opony to śmierć” zorganizowana wspólnie przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. Podczas akcji, która potrwa do 10 listopada prowadzone będą kontrole stanu ogumienia pojazdów, a także ich stanu technicznego.

- W trakcie kontroli wręczamy kierowcom mierniki bieżnika, żeby przypomnieć im jak istotny, szczególnie w okresie zimowym, jest ich stan- mówi dyrektor WORD w Jeleniej Górze Robert Tarsa. -
Chcę dodać, że minimalna wysokość bieżnika to 1,6 mm, ale wszyscy fachowcy zalecają, żeby przy oponach letnich wysokość bieżnika wynosiła 3 mm, a przy oponach zimowych 4 mm.

Jak zaznaczył Robert Tarsa kierowcy powinni w miarę możliwości często sprawdzać ciśnienie w oponach, a idealnie byłoby, gdyby robili to codziennie, bo tylko odpowiednie ciśnienie pozwala na to, żeby takie systemy, jak ESP czy ABS zamontowane w pojazdach sprawnie działały.

W ciągu godziny funkcjonariusze drogówki skontrolowali kilkanaście pojazdów. W tym czasie zatrzymany został jeden dowód rejestracyjny z uwagi na różną rzeźbę bieżnika w przednich oponach

- Po pierwsze, różna rzeźba bieżnika w oponach ma wpływ na skuteczność hamowania, sposób odprowadzania wody, błota czy śniegu spod kół podczas jazdy. To wszystko wpływa na bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników drogi – powiedział st. sierż. Wojciech Daukszewicz z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Jeleniej Górze.

- Popieram takie akcje. Czasami obserwuję kierowców, którzy z powodu złego stanu opon stwarzają zagrożenia na drodze – mówił Mirosław Dźwigała, kierowca jednego z pojazdów zatrzymanych do kontroli.

- Ponawiamy naszą akcję sprzed kilku lat – stwierdził naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Jeleniej Górze podinsp. Maciej Dyjach. - Dzisiaj działamy wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. Akcję „Łyse opony to śmierć” prowadzimy na terenie powiatu jeleniogórskiego, bo bardzo istotnym dla nas jest, żeby pojazdy poruszające się po naszym specyficznym terenie już od listopada posiadały właściwe ogumienie. Przypomnę tylko, że na suchej nawierzchni droga hamowania pojazdu przy prędkości 50 km/h wynosi 25 metrów. W przypadku trudniejszych warunków i złym stanie ogumienia, ta droga wydłuża się, co wpływa na nasze bezpieczeństwo - podkreślał.

Kierowcy często czekają z wymianą opon do ostatniej chwili, często argumentując, że nie ma jeszcze temperatury ujemnej. Tymczasem Robert Tarsa zaznacza, że jest to błędne rozumowanie. - Skład mieszanki w oponach zimowych sprawia, że już w temperaturze 10 stopni sprawdzsię, do tego dochodzi szybka zmienność pogody w naszym rejonie, może pojawić się śnieg, wtedy opony letnie nie spełniają swoich funkcji, dlatego ponawiam apel, żeby nie czekać do ostatniej chwili na zmianę opon tylko robić to wcześniej – mówił.

Ogłoszenia

Czytaj również

Złote Gody w Janowicach

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Nie taka bestia straszna (recenzja)

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 7-11-2016 14:00
Dlaczego łapali tylko na wadzę a na mieście nie było żadnego patrolu dopiero by nałapali na łyse opony
~kierowca 7-11-2016 15:37
Kiedys nie bylo zimowych opon i jakos sie jezdzili i zimy byly konkretne. Na lodzie zadna opona nie pomoze
~ 7-11-2016 15:39
Dokładnie, na mieście powyłapywać pseudo tuningowców i zajechane złomy, Nie trzeba oka specjalisty, aby wytypować samochody z załatwionym przeglądem pod stołem. Niech auta mają i 30 lat, ale niech będą w dobrym stanie technicznym.
~--.. 7-11-2016 16:21
Częściej takie akcje.Dla tych co jeżdżą na łysych,albo mistrzów kierownicy na letnim ogumieniu w zimie od razu zabierać dowód rejestracyjny.Nasze życie jest bezcenne.
~pff 7-11-2016 18:16
~kierowco z 15:39 wskaż mi w tekście akapit, w którym ktoś mówi, że opony zimowe pomagają na lodzie. Uwielbiam dyskutantów, którzy obalają tezy, których nikt nie stawiał.
~pff 7-11-2016 18:17
err z 15:37, sorry :)
~zabobrzanin 7-11-2016 23:08
Bez zbędnej otoczki mogą stać w mieście i takich zwłok i wraków jest oporowo. Na obwodnicę takie strychniny nie pojawiają się bo nie dojadą, a jak wszyscy o tym trąbią to i po co się tam pokazywać bo do odstrzału będą ? Takie łapanki reklamowane to żenada komu to ma pomagać ? Chodzi o to aby się nie narobić, a zarobić ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Doczekają się ronda

Świętowali złote gody

Patrolowali jezioro

Wraca pomysł łączenia muzeów

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
724
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%