MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Trujące powietrze w stolicy Karkonoszy?

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 19 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 19 kwietnia 2007, 12:37
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
Przekroczone standardy jakości środowiska w Jeleniej Górze.

– Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze poinformował, że teren Miasta Jeleniej Góry został zakwalifikowany do obszarów, na których występują przekroczone standardy jakości środowiska – poinformował urząd miejski na oficjalnej stronie.

To powód, dla którego fundusz może dofinansować ze swoich środków profilaktykę zdrowotną najmłodszych mieszkańców Jeleniej Góry. Dotyczy to wyjazdów dzieci z podstawówek i uczniów gimnazjów do miejscowości, gdzie powietrze jest czystsze.
Jak to określono, do miejscowości, które zapewniają warunki do naturalnej regeneracji zdrowia dzieci.
Oferta dotyczy wakacji, czyli okresu od 20 czerwca do 31 sierpnia 2007 roku.

Regulamin dofinansowania i wnioski, które należy składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Oddział w Jeleniej Górze, Pl. Ratuszowy 31/32, do dnia 20 maja 2007 r., dostępne są na stronie internetowej
www.fos.wroc.pl

Informacje można uzyskać również pod tel. nr (075) 75 32 869.

Ogłoszenia

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Był "Krok do sukcesu"

Nowa trasa przyrodnicza

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~REH-MED 19-04-2007 16:01
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie odkrył nic nowego. Wystarczy umyć samochód a w następnym dniu jest już brudny. Jak tak dalej będzie to Centrum Pulmunologii w Karpaczu będzie pękać w szwach.
~klarenz 19-04-2007 16:14
standardy jakości środowiska CO MAM PRZEZ TO SFORMUŁOWANIE ROZUMIEĆ ???
~Ekolog 19-04-2007 16:24
No i mamy, miasto polozone u podnoza Karkonoszy ma zanieczyszczone powietrze. Dlaczego? Cala komunikacja miejsca i smrod z rur wydechowych autobusow zatyka nas. Na jeleniogorskich ulicach czuc doslownie olow. Jezdza stare auta, sprowadzone z zagranicy, stare autobusy, ludzie pala trawy, robia ogniska, w ktorych pala szmaty, plastiki, opony. Powrot tramwajow. leüiej rozwnieta komunikacja kolejowy, np kolej aglomeracyjna w kierunku Cieplic, Lwowka Slaskiego i innych miast zmienilaby ten stan. Postawienie na odnawialne zrodla energi, baterie sloneczne, wody termalne, autobusy na gaz itp i itd zmienily by ten stan. Niech samorzadowcy sie wykaza!
~do Ekologa 19-04-2007 16:39
ołowiu juz nie ma w benzynach, na gaz w autobusach nie długo sie doczekamy, co do kolei i tramwajów jestem za.
~Maciek 19-04-2007 17:05
Czy do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska można zwracać się za odszkodowania lub renty chorobowe? Od pół roku jestem leczony przez specjalistów, ostatnio dowiedziałem się, że jest to astma. Jestem załatwiony do końca życia.Duszę się - autentycznie - jak poczuję dymy lecące z kominów -bardzo często jest palona jakaś guma i plastiki. Nie mam gdzie się wtedy podziać, bo dymy są wszechobecne.Jest to dla mnie prawdziwa tragedia.
~fiflak 19-04-2007 18:36
Jak sie tyle pali gandzi to musi tak byc. nie dziwcie sie. hehehe
~zajec 19-04-2007 22:00
a w którym miejscu były prowadzone te pomiary?
~duszący się z musu 19-04-2007 22:37
Moi sąsiedzi, czy latem czy zima ciągle coś palą .Gdyby to był dymek z drewna nie byłoby w tym nic złego ale to jest zapach jakby palili w bakutilu lub spalali zwłoki.Najgorzej jest wieczorami w dni pochmurne .Monitoring wskazany na ul.Borówkowej lub Poziomkowej. Ciekawe, ze Pan Kasztelan tak blisko mieszka i nie czuje takiego smrodu, jako szef oczyszczania miasta powinien sie zna na smrodach?
~Emeryt 20-04-2007 1:49
Wbrew temu co na Onecie parę dni temu przeczytałem, że w Polsce idzie "TSUNAMI PŁACOWE" to bida w kraju i ludzie palą czym popadnie. Nie tylko zresztą prywatnie - w Hotelu Europa regularnie od soboty jak Sanepid zamknięty, walą z koksem równo - w poniedziałek wszystkie auta żółte w okolicy. Na prąd za drogo, na gaz też więc z ekologii nici. Wystarczy w ładny chłodny dzień z gór w kotlinę spojrzeć i ...nie chce się wracać. No ale idzie "TSUNAMI PŁACOWE" i będzie napewno czyściej He He!
~Do zajec 20-04-2007 9:09
Aktualne dane z dolnośląskiej sieci monitoringu powietrza są tutaj: http://air.wroclaw.pios.gov.pl/
~BB 20-04-2007 10:13
Niemiec wiedział co robi,wymieniając ludność na naszych terenach co siedem lat.
~WOSR 20-04-2007 14:09
Odpowiedź na informację z dnia 19 kwietnia 2007 r. „Trujące powietrze w stolicy Karkonoszy?” W związku z pojawieniem się na stronie www. jelonka.com komunikatu zatytułowanego „Trujące powietrze w stolicy Karkonoszy?” informujemy, że istotnie w roku 2006 stwierdzono w obszarze miasta Jelenia Góra, przekroczenia dopuszczalnych stężeń w powietrzu pyłu lotnego - drobnego o frakcjach ziaren poniżej 10 ľm, tlenku węgla i ozonu. Taka sytuacja ma charakter wyłącznie lokalny, nieodnoszący się do całego miasta i okresowy, wiążący się z podwyższeniem stężeń w sezonie grzewczym. Przyczyną wystąpienia przekroczeń dopuszczalnych stężeń w głównej mierze jest emisja z indywidualnego ogrzewania budynków i lokali mieszkalnych w wyniku spalania coraz gorszego jakościowo paliwa, mimo że wielu mieszkańców miasta zmo-dernizowało ogrzewanie własnych lokali ze stałego na proekologiczne (przeważnie gazowe), a liczba takich inwestycji w mieście wciąż rośnie. Nie bez znaczenia jest także położenie Jeleniej Góry w kotlinie górskiej, co przy niekorzystnych warunkach meteorologicznych nie sprzyja jej przewietrzaniu. Ponadto niekorzystny wpływ na stan zanieczyszczenia powietrza w mieście mają niestety częste inwersje temperatur prowadzące do kumulacji substancji w dolnych warstwach atmosfery. Zwracamy uwagę że przekroczenia dopuszczalnych norm zanotowano także na terenach innych miast województwa dolnośląskiego, m.in. Legnicy, Dzierżoniowa, Głogowa, Nowej Ru-dy, Lubinia, Świdnicy, co w świetle kwalifikacji Jeleniej Góry do obszarów ochrony uzdrowi-skowej o bardzo rygorystycznych normach w stosunku do norm dla w/w miejscowości (obszar kraju) nie przedstawia się tak, jak w tytule notatki. W związku z tym określenie „trujące powie-trze”, w odniesieniu do naszego miasta, jest nieprawdziwe i rażące. Ewa Tomera Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Jelenia Góra
~do ekologa 10-03-2015 8:57
Z Ciebie taki ekolog... Obecnie największe zanieczyszczenia powodują komuny domów i fabryk. Samochody na gaz wytwarzają dużo NOx więc wcale to nie jest dużo bardziej ekologiczne. Tramwaje czerpią prąd z elektrowni najczęściej węglowych, wmniejszym stopniu wodnych.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
934
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%