MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Tropem muz na jeleniogórski Helikon

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 17 czerwca 2015, 7:00
Aktualizacja: Czwartek, 18 czerwca 2015, 8:28
Autor: Mea
Fot. Mea
– Helikon to bardzo ciekawe i tajemnicze miejsce, do którego szlaki warto odnawiać i promować – mówili uczestnicy wycieczki, zorganizowanej przez Eugeniusza Gronostaja pod patronatem Jelonki.com. Wykładowca KPSW już planuje kolejną wyprawę, tym razem śladami kopalni złota.

Przypomnijmy. Helikon nawiązuje swą nazwą do greckiego pasma górskiego, na którym mieszkały mitologiczne muzy. Znajduje się na górze Siodło, gdzie turystyka rozkwitła w XVIII w. O jeleniogórskim Helikonie, który również pod względem ukształtowania terenu przypomina grecką siedzibę muz pisał miejscowy drukarz Immanuel Krahm w przewodniku „Vom Helikon und den Elisaischen Feldern bei Hirschberg“ z 1796 r. Znajduje się w nim pełen opis dawnego jeleniogórskiego Helikonu, tj. obszaru obejmującego górną część wzgórza Siodło.

W wycieczce na jeleniogórski Helikon wzięło udział czternaście osób, w tym m.in. dzieci i osoby starsze. Trasę pokonali w cztery godziny.

– Pan Eugeniusz bardzo fajnie zaplanował trasę i przeprowadził wyprawę. Szlaki wymagają jeszcze wielu remontów. Trzeba zabezpieczyć punkty widokowe, ustawić ławki, powkopywać nowe oraz stare słupy informacyjne o trasie, których część leży w okolicy. Ścieżka poetów wymaga uregulowania, bo zarosła. Trzeba przyciąć gałęzie, zrobić barierki na szlakach, ułatwić dojście np. do interesującej skały Gibraltar i odsłonić z niej piękny widok na okolice. Dobrym pomysłem jest też ustawienie tabliczek pamiątkowych informujących np. o wielkim i starym Dębie Cesarskim – powiedział pan Sławomir z Jeleniej Góry, który wziął udział w wyprawie.

Pogoda dopisała i wycieczka udała się. – Już są chętni na kolejną wyprawę, którą tym razem poprowadzę szlakiem kopalni złota. Przejdziemy po trasie od Jeżowa Sudeckiego, przez górę Stromiec i Szybowcową aż po lasy na Zabobrzu, gdzie kryją się prawdziwe kopalnie złota z dawnych lat – zachęca Eugeniusz Gronostaj.
Więcej informacji na temat historii szlaku kopalń złota oraz termin wyprawy podamy wkrótce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nowy man dla OSP

Spór o edukację seksualną

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Mako 17-06-2015 14:15
Może biegowo Panie Gienku:)
~genek 17-06-2015 15:33
Do Mako :):) Na trasie najlepsza do podbiegania jest G. Stromiec. Jak sama nazwa mówi, bardzo stroma góra, ale dla wytrawnych biegaczy to drobiazg.... przecież testowaliśmy :) A swoją drogą w artykule jest błąd. Zamiast Dąb Carski powinno być Dąb Cesarski.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Suplementacja witaminą D

Mazolewski show!

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Trudny dojazd do SP 3

Seniorzy na scenie

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
21
Tak
62%
Nie
29%
Nie wiem
10%