MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Trasa nartorolkowa w Sobieszowie w remoncie

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 12 maja 2015, 7:27
Aktualizacja: Środa, 13 maja 2015, 6:39
Autor: Angela
Fot. Czytelnik
– Przynajmniej raz w miesiącu górna część trasy Transgranicznego Centrum Turystyki Aktywnej w Sobieszowie jest remontowana i zamykana – skarży się jeden z użytkowników, który pyta o przyczynę usterek nawierzchni. – Są to naprawy, które zleciliśmy po kontroli gwarancyjnej – mówi opiekun obiektu Zbigniew Stępień i dodaje: trasa została zniszczona podczas wichury, która powaliła drzewa na tym odcinku.

Chodzi o około 300-metrowy fragment dwukilometrowej wielofunkcyjnej trasy biegowej dla rolkarzy, nartorolkarzy i biegaczy narciarskich położonej w lesie na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.
- Trasa jest ciągle zamknięta na tym odcinku, a to moim zdaniem jest przesada - skarży się użytkownik. - Ile razy można remontować tą samą nawierzchnię , która ma dopiero około 1,5 roku? – pyta.

Zbigniew Stępień, dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej nr 15 i Gimnazjum nr 5 opiekującej się obiektem, zaprzecza że trasa jest tak często zamykana. – To nieprawda, że remontujemy ją co miesiąc – mówi Z. Stępień. – W minionym roku jej remont był prowadzony jeden raz. W tym roku natomiast – po dwuletnim okresie użytkowania wraz z pracownikami urzędu dokonaliśmy przeglądu gwarancyjnego trasy i w protokole wyznaczyliśmy miejsca, gdzie została ona zniszczona przez powalone drzewa podczas ostatniej wichury. Wykonawcy obiektu zleciliśmy naprawę trasy, a Karkonoski Park Narodowy wyciął suche drzewa wzdłuż drogi, które stanowiły zagrożenie dla użytkowników. Tydzień temu zamknęliśmy remontowany fragment i wykonawca przystąpił do prac. Na ich zakończenie ma czas 15 maja br. Wówczas ponownie komisja przeprowadzi kontrolę – dodaje Zbigniew Stępień.

Opiekun obiektu przekonuje, że wyłączony fragment można bezpiecznie ominąć jadąc dolną drogą i tzw. skrótem. – Prosimy więc o cierpliwość i odrobinę wyrozumiałości, bo takie remonty trzeba kiedyś zrobić. Apeluję do użytkowników, by nie wjeżdżali na zagrodzony teren i nie zrywali taśm założonych na czas remontu – dodaje Z. Stępień.

To jednak nie jedyny zarzut Czytelnika, który twierdzi, że Transgraniczne Centrum Turystyki w Sobieszowie nie ma odpowiedniej promocji.

– Obiekt, który kosztował miliony z Unii Europejskiej posiada darmową wypożyczalnię kompletnego sprzętu do uprawiania sportów biegowych, o czym nikt nie wie – dodaje Czytelnik. - Nie posiada on żadnej reklamy ani w mediach lokalnych, ani na tak zwanych bilbordów na terenie obiektu. Jadąc autem obok, tak naprawdę nie wiadomo co to jest, a na pewno wiele osób korzystałoby z darmowej wypożyczalni. W czasach, w których propaguje się sportowy tryb życia, zdrowe odżywianie, odciągniecie dzieci od telewizorów czy komputerów - coś jest nie tak. Jestem sportowcem i szlag mnie trafia, kiedy widzę jak marnuje się takie fajne miejsce. Za każdym razem kiedy tam jestem widzę, że nikt z tego obiektu nie korzysta, a chyba nie o to chodziło – dodaje Czytelnik.

Zbigniew Stępień dementuje i ten zarzut: - Mamy tablice informujące o darmowej wypożyczalni, a Miasto wydało foldery z tą informacją – mówi dyrektor.

Okres gwarancyjny obiektu to pięć lat. Taki sam jest czas bezpłatnego użytkowania sprzętu zakupionego do wypożyczalni Transgranicznego Centrum Turystyki w Sobieszowie. Chętni mogą więc skorzystać z tej atrakcji do 2018 roku. Do ich dyspozycji jest: 10 par nartorolek do biegu klasycznego, 10 par do techniki łyżwowej, 15 par łyżworolek, 50 kompletów kijków do turystyki pieszej oraz 20 kompletów nart (ale nie we wszystkich rozmiarach).

Obiekt został wybudowany w ramach programu unijnego, realizowanego wspólnego z miastem Boxberg (Niemcy) i oddany do użytku we wrześniu 2013 roku. Całkowity koszt inwestycji to 4 mln złotych, z czego 3,37 mln – stanowiło dofinansowanie unijne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czy tramwaj wróci pod Zajezdnię?

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Odpust na Śnieżce

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~humel 12-05-2015 7:42
Co kogo obchodzi jakaś trasa nartorolkowa...... Na Wyczółkowskiego nie działa oświetlenie uliczne .... patologii tam jest niemało ,Strach wieczorem z pracy wracać ,o na to władzunia ..Bigus ,Zawiła i ta cała PO..?
~kokospoko 12-05-2015 7:55
czemu mnie to jakoś to nie dziwi, typowe polskie dziadostwo. Pouczamy ruskich i wszystkich wokoło jak maja zyć a nie potrafimy zrobić kawałka chodnika. ps. w parku norweskim też już pęka nowa nawierzchnia syntetyczna, nie wspomnę o zdrojowym za jakieś miliony a po deszczu zalane alejki, jakiś k...n powyrywał dreny. Rozpacz panie, rozpacz.
~po raz kolejny 12-05-2015 8:28
zasłużone wyrazy ....... dla wydziału inwestycji UM :)))) Czy jest chociaż jedna inwestycja której te panie nie zdołały sp..... rzyć??
~racja 12-05-2015 9:41
Tu macie racje jak UM cos robi to porażka za grubą kasę
~lord smiec 12-05-2015 10:27
Ej ty stepien wskaz mi miejsce chociaz jednej tablicy informujacej o darmowej wypozyczalni a co do remontow to non stop to latacie i mi tu bez klamstewek
~Gość 12-05-2015 10:29
No to sa wlasnie rzady pana Czerwonego sweterka ,wszystko co za jego kadencji zrobiono to do poprawy lub remontu gratulacje p.Zawila
~@ 12-05-2015 12:34
Odczepcie się od Czerwonego Sweterka! Ale brakorobów (używano kiedyś takiego terminu) należy konsekwentnie ścigać, i tyle!
~ 12-05-2015 14:11
Jestem na tej trasie często. Moje obserwacje: trasa jest niebezpieczna, źle wykonana i do tego faktycznie mało kto wie o wypożyczalni. Niebezpieczna, bo 1. za wąska (minąć się trudno, jeśli jadą osoby w przeciwnych kierunkach i się spotkają na zakręcie przy dużej prędkości to masakra) 2. bez "pobocza" - w wielu miejscach 10 cm od końca trasy jest kilka metrów w dół. Żle wykonana - wieczne dziury mniejsze i większe. Nikt z moich znajomych o wypożyczalnie nie wiedział - mało tego ja też nie, a mieszkam w Sobieszowie. Uroku dodają trasie materace na drzewach/ lampach ;-) Tam można pospacerować z wózkiem - do tego jest ok, ale jeździć na czymkolwiek szybszym niż hulajnoga dla 3-latka to chyba jak się jest samemu i ma trasę na wyłączność.
~AS 12-05-2015 21:04
Problem tej trasy jest taki, że kawałek jest poprowadzony na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego gdzie musiał być ekologiczny asfalt i właśnie ten kawałek ciągle jest uszkadzany. Gdyby był tam normalny asfalt jak na większości trasy, to problemu by nie było, ale ekologia niestety ponad wszystko
~XXX 12-05-2015 21:33
Z tego co jest mi znane, to większość wymienionych przez "~" wad, to wynik niedbalstwa w projekcie, który nie uwzględniał rzeczywistego ukształtowania terenu i trudności z nieprzewidzianą wycinką kolidujących drzew. Zgadzam się z wcześniejszymi komentarzami, że brak jest informacji i reklam dot. obiektu i wypożyczalni sprzętu.
~j 12-05-2015 22:37
poważnie? problem? wąska trasa? to ja nie wiem którędy ty jeździsz. Jestem tam codziennie, trasa nie jest wąska, mozna spokojnie przejechać, przejść bez przeciskania się, poza tym trasa faktycznie jest pierwszy raz zamknięta od ponad roku. Żałośni ludzie, wiecznie jęczący, jakby tych dziur nie zakleili to byście jęczeli, że dziurawa droga. Ogarnijcie się i zacznijcie się cieszyc, że coś wgl jest
~janek do 22:37 12-05-2015 23:59
Dobre nawet bardzo dobre chyba tam pracujesz ze tak namazales moze cos o marketingu czyli zareklamowaiu tego miejsca w okolicy mediach napiszesz
~Ach... 13-05-2015 2:29
Korzystam z tras niemal codziennie i z wypożyczalni też , bardzo miła obsługa. O tych trasach dowiedziałem się z prasy i tą drogą dowiaduję się o organizowanych tu imprezach, z których chętnie korzystamy całą rodziną. Sama trasa jest wyśmienita, pięknie położona. Rzeczywiście po wichurze powalone drzewa porobiły dziury na fragmencie trasy tzw ekologicznej. Drzewa zostały szybko usunięte, zagrożone miejsca były oznaczone i ostatnio widzę przystąpiono do remontu uszkodzonych odcinków. Jedyną rzeczą, którą rzeczywiście miasto powinno zrobić, to umieszczenie dużych tablic informacyjnych przy drodze prowadzącej z Karpacza do Szklarskiej Poręby i od strony ulicy Zamkowej. Turyści idący na Chojnik nie wiedzą, że znajduje się tu obiekt z wypożyczalnią. Chętnie by z niego może skorzystali.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Opieka nad seniorem – darmowe szkolenie

Oznakowanie poziome (prawie) odnowione  

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Będzie skwer przy Kamieniu Walońskim

Parking na... przejściu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
562
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%