MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Tramwaj pod zajezdnią MZK niszczeje

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 14 listopada 2011, 9:57
Aktualizacja: 9:57
Autor: RED
Fot. K.C.
Rdza zżera ustawiony w stulecie uruchomienia w Jeleniej Górze elektrycznej komunikacji szynowej tramwaj pamiątkę.

Mowa o wagonie motorowym, który od 1997 roku stoi przez zajezdnią Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze przy ulicy Wolności. Trafił tu staraniem miłośników tramwajów, którzy – między innymi – w ten sposób uczcili setną rocznicę uruchomienia elektrycznej linii tramwajowej w naszym mieście.

Wąskotorowy wagon motorowy marki Konstal N pochodzi z Elbląga. Podobne pojazdy jeździły do kwietnia 1969 roku ulicami naszego miasta. Kiedy tramwaj ustawiono przed zajezdnią, nie brakowało zapewnień, że nie będzie jedynie „martwą” pamiątką. Mówiono nawet o urządzeniu w nim kawiarenki lub kiosku. Tak się jednak nie stało. Wagon jeszcze przez kilka lat był poddawany konserwacji, jednak z czasem zupełnie o nim zapomniano. Blachy zżera rdza, a całość wygląda przykro.

Pojazd przed zajezdnią to jeden z trzech tramwajów w Jeleniej Górze i okolicach, które – jako pamiątki – świadczą o istnieniu tego typu komunikacji. W pochodzącym z Poznania wagonie przed ratuszem działa kiosk z pamiątkami i pocztówkami. Tramwaj stoi też w Podgórzynie, nieopodal dawnej pętli „Pod skałką”. Ten pojazd pochodzi z Bydgoszczy. Oryginalny tramwaj, który niegdyś kursował ulicami naszego miasta, uchował się do dziś w Toruniu: jeździ tam jako sezonowo jako wagon retro.

Ogłoszenia

Czytaj również

Udany Piknik Strzelecki

Remont tarasu Karczmy Sądowej

Tu też świętowali

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~s. 14-11-2011 10:56
Gościem, który podjął decyzję o likwidacji tramwajów w JG powinna zainteresować się prokuratura. Jeżeli zszedł - wykopać i napiętnować. Widok tramwaju jest pewnie odbiciem sytuacji finansowej w MZK i stanu autobusów.
~J@ck 14-11-2011 10:58
Ten tramwaj najlepiej przedstawia kondycje jeleniogórskiego MZK pod kierunkiem p.o prezesa Marka Woźniaka
~złomiarz 14-11-2011 11:23
Taki tramwaj to prawdziwy skarb!
~ 14-11-2011 12:08
Co na to Zofia Czernow, wszak ten tramwaj to jej "dziecko"???????
~Gość 14-11-2011 12:10
Nie tylko ten tramwaj ,ale i wiele innych rzeczy składa się na wizerunek i MZK i MPGK jak też i naszego całego rozpadającego się miasta a zasługą tego wizerunku trzeba obarczyć nasze szanowne władze od Zawiły i Czernow bo rządzili już kiedyś a skończywszy znowu na Zawile i Czernow gdyż zaczęli znowu rządzić w tym mieście ponownie i skutki są jak do tej pory niezbyt imponujące ,Zawiła wszędzie jest obecny na każdym otwarciu fontanny czy też ścieżki rowerowej ,choć to nie jego zasługa ,ale cudzym najlepiej się chwali ,chcę i myślę że doczekam się jakiegokolwiek pomysłu autorstwa p. Zawiły w tej kadencji.
~sewwe 14-11-2011 12:22
da się do niego wejść??
~sqandal 14-11-2011 12:41
oj tam Nasz Pan Prezydent chodzi na wszelkiego rodzaju otwarcia bo tam zadarmo mozna i pojeśc i popic , tez bym chodził
~d.i.a 14-11-2011 13:00
... całość wygląda przykro ... ot i esensja Jeleniej Dziury ...
~zawstydzony 14-11-2011 13:06
za kilka lat, postawia tam plastikowa atrape..i bedzie fajnie...niestety:(
~z_pdg 14-11-2011 13:16
Jak zwykle nie do końca prawdziwe informacje. W Podgórzynie "Pod Skałką" nigdy nie było pętli tramwajowej, lecz była mijanka. Czepiam się bo takie niedomówienia są początkiem plotek, właśnie typu pętli w Podgórzynie.
~hihi 14-11-2011 13:40
NA ZŁOM GO
~widać 14-11-2011 13:47
A jak ma wyglądać? Jak już 40 lat stoi, a przedtem może z 10 lub 15 lat jeździł. Wiadomo ,że rdza po 50 czy 60 latach zeżre nawet mercedesa. RED jak zwykle się czepia.
~ 14-11-2011 14:06
Wszystko w Polsce niszczeje. Jak już coś postawią to zapominają o tym.
~ 14-11-2011 14:31
do 12:08 a kto jest ojcem?
~hihi 14-11-2011 14:33
to wszystko przez Hondy, BMW, I Golfy:) bo jeżdżą zbyt blisko
~Niggers 14-11-2011 15:06
Jestem za odremontowaniem ! MZK Ruszcie dupy bo wstyd ! ! ! Siarrrra
~do zawstydzo 14-11-2011 15:27
Za kilka lat to już nic nie będzie w tym mieście . Ludzi ubywa z dnia na dzień , wszyscy uciekają z " miasta " , brud , smród i ubóstwo . Pensja 1200 PLN , puste sklepy ( klienci) , galeria ,przyszłe galerie też będą puste , aż dziw ,że ktoś chce tu coś inwestować , MIASTO UMIERA !!!.
~Oj widać 14-11-2011 18:17
Do "widać"z godz.13:47- przyjacielu "czepiaj się tramwaju,a nie mnie". Tak mówi przysłowie. Jak wynika z treści artykułu,RED ma podwójny powód aby się czepiać tramwaju.
~po stronie X 14-11-2011 18:50
Gdzie jest SKM ?!
~bebe 14-11-2011 19:44
A ja sie dziwie ze tak dlugo stoi i jeszcze nikt go nie rozwalił
~LX 14-11-2011 21:28
A radni Jeleniej Góry czy przewidzieli w budżecie środki finansowe na konserwację tramwaju i komu zlecić wykonawstw/tramwaj nie jest własnością MZK/
~Gość 14-11-2011 21:55
Pociotki zrobią-normalka !!!
~stasiu 14-11-2011 22:34
Wstyd,wstyd,wstyd - tak zaniedbać ale to wizytówka MZK....
~hektor 14-11-2011 22:35
a można w nim posiedzieć choć chwileczkę.....................jeżdziłem ostatnim tramwajem po jelonce.
~DamianDM 14-11-2011 23:21
Jeśli Państwo radni...wykombinują trochę grosza bo nie jest to trudne(...na pierdoły mają), to sam z chęcią pomogę przy odrestaurowaniu. ALE!!!!!!! Po drugie mamy piękną szkołę ZST Mechanik...warsztaty zostały zlikwidowane. Technicy tak naprawdę nic nie potrafią bo nie mieli praktyki a szkoła zawodowa tylko przyuczenia "liznęła". Czy Uczniowie profilu LAKIERNIK, MECHANIK, ELEKTRYK, MECHATRONIK, ITP. nie mogą przyjść w ramach nauki szkolnej pomóc? I oceny ładne się posypią... RESZTĘ zostawiam naszym Szanownym Władzom do namysłu Również Panu Preeeeprezzesowi Woźniak'owi i mieszkańcom Naszej wspaniałej CZerwoneJ DolinY
~xyzII 15-11-2011 7:19
Kto się zainteresuje starą wagą kolejową na przejeździe kolejowym w Cieplicach ,to też eksponat muzeanny.
~Rex 15-11-2011 8:00
Na remont potrzeba drobne pieniądze. Wstyd dla miasta że olewają to z góry dotyczy to się też gminy Podgórzyn która jest taka biedna że nie stać ją na puszkę farby , pędzel by ten tramwaj pod skałką też wyremontować... Oj biedne te nasze miasto jak i gmina.
~x 15-11-2011 17:12
braklo na 3 puszki farby? napisac - oddamy za darmo!!! bankowo przez noc problem zlomu by zniknal no i problem szpetnego widoku. taki obiekt winien byc poddany gruntownej odnowie skorodowanych blach. ale w tym zasranym III prywatnym PRLu jak za komuny zalepiono kitem i myslano ze bedzie nowka na wieki. ktos stawiajac takie landary nie mysli ze to wymaga opieki i konserwacji, a nie lejacych psow i zeba czasu. to kosztuje, no na to juz nie dadza do kapelusza. niech dadza stacje paliw, te akurat rzna nas na potege.
~x 15-11-2011 17:18
do Rex- miasto biedne ale wladza ma grube portfele. miasto biedne.... konia to.. tu kolego zloby sie licza nie majetnosc miasta, akurat to zwisa wlodaza. oni przetrwaja i zabezpiecza swoje zycie poki jeszcze jest z czego! miasto takie biedne... dobre i takie bajkowe!
~DamianieDM, 16-11-2011 10:35
tacy teoretycy tam nic nie zrobia. samo malowanie to juz za pozny zabieg. tam trzeba wycinac przekorodowane poszycia. kit juz byl dlatego to padlo. te dzieciaki co niektore nawet blachy nie widzieli w swoim zyciu. pomysl fajny ale nie dla teoretykow. to robota na grubsza skale bo za dwa lata stan bedzie taki jak dzisiaj.
~ 17-02-2012 22:33
Madra wypowiedz ale dobrze...czy naprawde nie da sie tego zrobic? Chociaz zeby miasto udzielilo srodkow jedynie co na remont...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oszust pod kluczem

Radni KO przeciw kupcom?

Studium na początek

Finał remontu

Nowe zasady kontroli drogowej  

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
832
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%