MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Tragedie przez nieodpowiedzialność

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 1 października 2009, 14:40
Aktualizacja: 14:41
Autor: Angela
Fot. Angela
Tylko w tym roku przy pracy na budowie na Dolnym Śląsku życie straciło aż sześć osób a 13 innych doznało ciężkiego uszkodzenia zdrowia. Ponad pięćdziesiąt procent tych zdarzeń dotyczyło upadków z wysokości, 33 procent przysypania pracowników ziemią w wykopach. Jak mówili dzisiaj inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy, tych tragedii można było uniknąć.

Statystyki podane podczas konferencji zorganizowanej przez Oddział Inspekcji Pracy w Jeleniej Górze w temacie wypadków na budowach, szokują. Okazuje się bowiem, że przez niedopatrzenia, wygodę, brak odpowiedzialności i wyobraźni, a także niechlujność czy oszczędność kierowników budowy lub samych przedsiębiorców giną ludzie.

Od stycznia do sierpnia w okręgu jeleniogórskim życie straciła jedna osoba. Do wypadku doszło sierpniu w Szklarskiej Porębie, kiedy składowana, niezabezpieczona na brzegu wykopu ziemia zsunęła się na pracownika i przysypała go powodując liczne obrażenia ciała, które doprowadziły do jego śmierci.

Na tej samej budowie do takiego przysypania doszło też dwa miesiące wcześniej, wówczas skończyło się na złamaniu miednicy pracownika i nikt nie wyciągnął z tego żadnych wniosków. W wyniku upadku z wysokości sześć osób straciło też życie we Wrocławiu, po jednej osobie w Legnicy i Kłodzku. Ciężkimi uszkodzeniami ciała pracę na budowie przepłaciły natomiast cztery osoby z Jeleniej Góry, sześć z Wrocławia, trzy z Wałbrzycha i jedna z Legnicy.

W jakich okolicznościach? Skrajnej nieodpowiedzialności lub nieostrożności. Przykłady to upadek z wysokości w trakcie przechodzenia bez zabezpieczenia pomostem przy wykonywaniu prac rozbiórkowych hali produkcyjnej, obcięcie palców pilarką, poranienie twarzy przez piłę tarczową, która odbiła się od ściany, najechanie na pracownika samochodem pełnym piasku, upadek z niezabezpieczonego rusztowania „warszawskiego”, uderzenie pracownika w wykopie bryłą ziemi czy upadek z III kondygnacji budynku przy kładzeniu posadzek na niezabezpieczonym balkonie.

Z przeprowadzonej analizy przez Okręgową Inspekcję Pracy wynika, że najczęściej do zaistnienia wypadków dochodziło w małych firmach i na małych budowach czyli zatrudniających do 10 osób – mówił Mirosław Kocuba, p.o. kierownik Oddziału Inspekcji Pracy w Jeleniej Górze.

By do takich sytuacji nie dopuścić inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy jeleniogórskiego oddziału w okresie od stycznia do sierpnia wykonali 285 kontroli, przy czym wydano 2091 decyzji. W 198 przypadkach wstrzymano pracę, 234 osoby zostały skierowane do innego zajęcia, w 88 przypadkach wstrzymano eksploatację maszyn, a w 16 przypadkach zakazano wykonywania prac. Do sądu wpłynęły też dwa wnioski o ukaranie przedsiębiorców i nałożono 111 mandatów na kwotę 133.300zł.
Jednak jak podkreślają inspektorzy pracy, chcą oni nie tylko kontrolować, ścigać i karać, ale również pomagać i wspierać przedsiębiorców.

Inspektorzy pracy od lat prowadzą bezpłatne szkolenia dla kierowników i pracowników budowy. Ostatnie w ramach akcji pt. „Bezpieczna budowa” odbyło się w lipcu. – W dalszym ciągu pokutuje jeszcze przekonanie, że nie warto mieć jakichkolwiek kontaktów z inspekcją pracy. Ta niechęć czy obawa wynika z niewiedzy. Tymczasem u nas porady udzielane są przez naszych pracowników codziennie od godziny 10.00 do 14.00. Każdy może zadzwonić anonimowo i nie podając nazwy przedsiębiorstwa zapytać o wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem na budowie. Wystarczy nam podać problem, który jest przez nas rozwiązywany – usłyszeliśmy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Pomnik Nepomucena odrestaurowany

Ciepło bardziej eko

Podgórzyn chce wyjść z KSWiK

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~nadinspektor 1-10-2009 20:34
Pan ponoc też spadł z dachu próbujac naprawy w swoim domku...,a poza tym jak inspektorzy wchodzą do swojej pracy czy oni naprawdę nie widzą i słyszą jak drzwi z powodu uszkodzonego samozamykacza trzaskają ??- tak jest juz od ponad roku...tak tak kontrolować łatwiej niz wziąć sie za pracę w polskich warunkach będąc pod pręgierzem tysięcy norm i przepisów, ciekawe jak ci inspektorzy by się zachowywali mając działalność- pewnie byliby czyści jak łza....heheheh bardzo imponującą pracę jak na faceta przystało macie panowie z pip, gratulacje
~ZABOBRZANIN 1-10-2009 22:00
Takie czasy nastały ze trzeba zabłysnąć czymś, a w szczególności miedzy kolegami. Najlepiej jak by naprawde ci madrale co kontrolują staneli po tej stronie co wygrywa i zaniża przetargi aby dac zajecie ludziom (przy okazji też utzymać firmy lub zamknąć i wysłać wszystkich na szczaw). Ceny, koszty biorą się z tego że jak się da za dużo to się siedzi i nic nie robi gdyż człowiek nie jest w stanie zejść z kosztów poniżej jakiegos poziomu aby godnie utrzymać firmę i dać odpowiednie wynagrodzenie pracownikom, a w szczególności doposażyć miejsca pracy. Dlaczego nie wprowadzi się (nawet nakarze) logicznej jak w sporcie rekrutacji na przetargach. Wygrywa ten co dał wyśrodkowana cenę odżucając dwie skrajne najwyższa i najniższą. Wtedy wrecz można karać za niedopilnowanie tego czy owego. Niebyło by sie zmiłuj ! Niestety u nas jest wygrywa ten co dał najtańszą ! Czyli CCC -cena czyni cuda. Nieoszukujmy sie że odbija sie to na jakości materiałów, wykonania, zadbania o pracowników itp... Na czyms trzeba oszwabić kogoś lub cos oszukać. Z kosmosu się to nie bierze, a płaci się takimi samymi pieniędzmi.
~Ania z bLondynu 1-10-2009 23:00
No właśnie, oni wszyscy dobrzy tylko do sprawdzania innych. W budynku przy ul. Wojska Polskiego, gdzie siedzibę ma Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego od lat przy wejściu do budynku funkcjonują drzwi przesuwne jak w kabinie prysznicowej - hi hi hi.
~ 2-10-2009 3:33
A wy bujacie się tylko na pieniądzach "budżetówki"? Nie budujecie dla osób prywatnych? U osób prywatnych nie ma przetargów! Zamiast obrażać kontrolujących może budujcie dla FIRM albo dla osób fizycznych! Po co "poświęcać" się dla jakichś instytucji państwowych, w których obowiązuje ustawa o zamówieniach publicznych? Wysysacie pieniądze z budżetu, a potem wieszacie na nim psy. Przy tym oszukujecie swoich pracowników. "Na kimś trzeba oszwabić" - jak pisze "ZABOBRZANIN". SAMI WYZNACZACIE TAKIE CENY ABY BYŁY NAJNIŻSZE.
~ 2-10-2009 3:39
Właściciele kopalni Wujek też chcieli zabłysnąć wynikami. Ilu zabitych, a właściwie ZAMORDOWANYCH przez niewłaściwe warunki pracy stworzone przez kierownictwo tej kopalni... Pewnie dlatego tyle kontroli. Wystąpcie z petycją do jakiegoś posła o zmianę ustawy Prawo zamówień publicznych. Kilku ich tutaj mamy na naszym terenie.
Cień 2-10-2009 16:50
Jak budowali wieżę Eiffla, to nikt nie zginął, nie licząc samobójcy który był ofiarą kobiety. ;-)
~do - 03:30 2-10-2009 19:24
może bys otworzyl firme i stanoł po tej stronie gdzie masz kodeksy i masz mieć czy w kodeksie jest napisane z kad masz wziąść ?
~?. 3-10-2009 21:54
. "Ciężkimi uszkodzeniami ciała pracę na budowie przepłaciły natomiast cztery osoby z Jeleniej Góry, sześć z Wrocławia, trzy z Wałbrzycha i jedna z Legnicy". To znaczy że w Legnicy mało budują.
~03:30 4-10-2009 9:47
Widać że mało jesteś zorietowany w tych przetargach czy państwowych czy prywatnych więc idź się pierw wyszkolić, poczytaj troszkę, zostan przedsiebiorcą nastepnie zabieraj głos bo nie masz o tym jak na razie zielonego pojęcia !
~ 5-10-2009 17:21
Orientuję się w przetargach na tyle, aby wiedzieć, że jak się buduje dla prywatnego to nie obowiązuje Prawo zamówień PUBLICZNYCH. Budujcie dla prywatnych, a nie dla budżetu. Tam zapłacą cenę, jakiej zażądacie. Są firmy, które nigdy nie stają do żadnych przetargów i żyją.
~ 6-10-2009 6:17
W Legnicy budują bezpiecznie, a w Jeleniej Górze poświęcają dla kasy życie ludzkie, życie swoich pracowników, nie swoje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W cieniu wygasłych wulkanów

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Moja Mała Ojczyzna – konkurs

Bałaganiarz zapłaci

Czyżby Andrzej Duda?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
889
Tak
45%
Nie
41%
Nie wiem
13%