MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Tragedia przez skróty

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 4 kwietnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 4 kwietnia 2006, 8:53
Autor: TEJO
Fot. Krzysiek, Archiwum
Po tym, jak w miniony piątek pod kołami lokomotywy zginął na torowisku dwunastoletni chłopiec, ludzie wciąż przechodzą w niedozwolonych miejscach przez tory. Ryzykują życiem, ale wolą iść na skróty.

Adrian L., mieszkaniec Kamiennej Góry i wychowanek jeleniogórskiego Pogotowia Opiekuńczego, wpadł pod pociąg między ulicami ks. Kubsza i Drzymały. Najpewniej spieszył się i nie zauważył sunącego składu. Maszynista, choć jechał wolno, nie zdążył zahamować. Tragedia.
Kilka lat temu w ten sam sposób życie stracił inny jeleniogórzanin.

Ale te przykłady nie działają na wyobraźnię wielu jeleniogórzan, którzy chcą oszczędzić pięć minut i – zamiast przejść bezpiecznie pod wiaduktem – pędzą na oślep przez tory.

Podobnie jest pod estakadą obwodnicy na Zabobrzu. Tam tłumy mieszkańców największego osiedla w mieście skracają sobie drogę przechodząc przez torowisko.
– Pociągi jeżdżą tu rzadko, a przecież nie będę się wspinać na wiadukt – mówi nam jedna z kobiet, która codziennie chodzi na zakupy do hipermarketu Tesco.

Przez tory przechodzą także uczniowie Gimnazjum nr 3 oraz działkowicze, którzy właśnie zaczynają wiosenne prace na ogródkach.
– Powinni wybudować kładkę dla pieszych. Przejście estakadą jest naprawdę bardzo niewygodne – twierdzi pan Wiesław, jeden z okolicznych działkowców.

– Przechodzenie przez tory to nie tylko wykroczenie, ale ryzykowanie życiem! – przestrzega tymczasem Roman Najwer ze Służby Ochrony Kolei.
Fakt. Od soboty na tym torowisku jeździ mniej pociągów. Ubyło połączeń do Szklarskiej Poręby i Węglińca. – Ale wciąż są przejazdy manewrowe lokomotyw i jeżdżą pociągi towarowe – mówią kolejarze.

Jednak ludzie nie zamierzają zmienić przyzwyczajeń, choć na torowiskach dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~czarek 4-04-2006 9:59
jeszcze tak raz i dojdzie do poważnej tragedii na torach z udziałem ludzi
~juby 4-04-2006 10:04
to szok co tacy guwniarze robia
~f-1 4-04-2006 11:05
DLA MNIE TO NIE BYL PRZYPADEK,mysle ,ze [predzej to bylo samobojstwo...przeciez w jeleniej gorze nie jezdzi niewiadomo ile pociagow i dla mnie nie jest zrozumiale to ze mozna nie zauwazyc pociagu-przeciez to nie jest rower...
~hohoł 4-04-2006 11:42
jaterz tak robie
~joł 4-04-2006 11:50
gdyby rodzice bardzij za interesowali by siędziećmi to takie żeczy by niemialy miejsca
~Niestety 4-04-2006 12:37
Nie sposób zwiększać ilości zakazów różnego rodzaju!!! Zamiast tego należałoby pomysleć o zaprojektowaniu niedrogiego, acz skutecznego przejścia dla pieszych np. pod estakadą koło Tesco. Wystarczy wybudować odpowiednie barie3rki, które w jednym miejscu zwężałyby się i minimum dwukrotnie wymusszały na pieszym zmianę kierunku chodu wzdłuż torów. Tym sposobem nikt nie mógłby przebiegać, czy przejeżdżać na rowerze, a jednocześnie musiałby chcąc-niechcąc spojrzeć w oba kierunki torów. Takie rozwiązania stosuje się już na Zachodzie. Ale po co coś wymyśleć??? Lepiej zakazywać!!! - co jak pokazuje życie, jest nieskuteczne
~KUBUŚ 4-04-2006 13:22
tak dlamnie jest bliżej do szkoly.
~Przeczytaj-bo warto!!!dlaczego ludzie nie myślą w tym mieści 4-04-2006 13:23
Fakt to tragedia.Tragedia wiekszą jest to,ze nasze władze nie myślą.lepiej postawić sokistów,policjantów,niech pilnują i łapią przechodzących.Dniówka leci-jak tym w urzedach bo za myslenie im się nie płaci.A wystarczy zamontować schodki przed i schodki za torami na estakadę i jest po sprawie.Kilka metrów dalej ludzie giną na pasach bo trudno jest pomysleć i zainstalować włącznik przy przejściu dla pieszych zmieniający swiatła?za to wyrzucono pieniadze w bloto i zainstalowano nie wiadomo z czyjej inicjatywy błyskajace światełka i nic nie warte spowalniacze....a moze lepiej wysłać panów w białych czapeczkach...?a dnióweczka leci...prawda panie Prezydencie?kto więc ponosi odpowiedzialność za tą smierć?czy tylko winny jest juz nie żyjący człowiek?Strach pomysleć w jakim mieście szacownych dostojników żyjemy,którym brzuszki przysłoniły oczy i uszy !!! nic dodać nic ująć-a nasza telewizja niech dalej filmuje uśmiechnięte buzie urzedasów przechwalających się w swoich poczynaniach,albo moze lepiej te psie odchody na trawnikach-szkoda ze nie emituje jeszcze zapachu....żałosne to i tyle !!!
~roman1964 4-04-2006 13:54
Przeczytajcie bar....ny komentarz kolejarza do artykułu "Tragedia na torowisku" z dnia 31.03.2006. Tejo! Czy zdarza Ci się czytać to co napisałeś wcześniej na ten sam temat? Chyba nie. Bez urazy. Ogólnie Ok.
~guine 4-04-2006 14:19
"– Powinni wybudować kładkę dla pieszych. Przejście estakadą jest naprawdę bardzo niewygodne – twierdzi pan Wiesław" to chyba najgłupsze stwierdzenie jakie słyszałem- to panu łaskawemu nie chce się "wspinać" na estakadę ale jak kładka dla pieszych to juz co innego. Głupota ludzka nie zna granic
~JA 4-04-2006 15:58
ja uwarzm,że powinni tam coś zrobić przecierz tamtę dy tyle ludzi chodzi. niech ktoś na to zareaguje!!!!!!!!!!
~TEJO 4-04-2006 18:46
do romana 1964 - miły Czytelniku, czasem o niektórych sprawach trzeba powtarzać nie raz, ale kilka razy! zwłaszcza w tym przypadku - pozdrawiam
~Aron Pałkin 4-04-2006 19:03
Głupoty opowiadacie, co władza ma zrobić, odgrodzic całe tory kolejowe, postawic szpaler policjantów wzdłuż torowiska? Jak odgrodzić to ile? Tylko w mieście, czy całe linie kolejowe? Kto za to zapłaci? Moim zdaniem wystarczy mieć olej w głowie, jak chcę przechodzić przez niebezpieczne miejsce to muszę bardzo uważać. Nie jest rozwiązaniem traktowac ludzi jak malutkie dzieci i prowadzić przez życia za rączkę.
~roman1964 do Arona Pałkina 4-04-2006 20:58
Brawo szanowny Pałkinie! Krótko i na temat!
~Niestety 5-04-2006 13:09
Do Pałkina i romana 1964: Bardzo słusznie, tyle, że nie chcielibyście, aby tam zginęły, np. wasze dzieci. Ciekawe ilu winnych byście wtedy wskazali? Cały świat byłby winien, tylko nie wy, w końcu... nie trzeba ludzi prowadzić za rączkę...
~nero 14-04-2006 13:28
to bezmysnosc
~badi 26-04-2006 2:18
przechodzenie przez tory to wykroczenie?? od kiedy? a jak nie bylo etakady .. to ludzi niby przechodzi pod torami?
~GWIZDY 26-04-2006 2:32
kolejny przyklad dzialania sluzb wladzy. Pod etakadą sokiści wlepiają mandaty. Tak na pewno to poprawi bezpieczeństwo w tamtym miejscu :-))))) hahaha.
~muminek 30-04-2006 9:41
mieszkam na osiedlu tuz przytorach i od wiekow piszemy do kolei o odgrodzenie nas od torow ale to nieskutkuje nawet potej tragedji nic sie niezmienilo!!!!!
~Karolina 5-05-2006 8:34
Tory są do przejazdu pociągów a nie żeby nimi chodzić na skróty , bo wtrty człowiek umiera kiedy pociąg go potrąci

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Szansa na remont "zameczku"

"Piękna i bestia" w sobotni wieczór pod Ratuszem

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

To teren zapuszczony

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
383
Tak
48%
Nie
39%
Nie wiem
13%