MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Toyota już na placu budowy

Wiadomości: REGION
Piątek, 17 kwietnia 2009, 8:07
Aktualizacja: 8:08
Autor: TEJO
– TBAI Poland będzie nie tylko naszą wizytówką, ale i magnesem dla kolejnych inwestorów – uważa prezes kamiennogórskiej strefy Szymon Madera, który już dziś przygotowuje kolejne działki pod inwestycje.
Fot. Mo–Ja Multimedia
Lada dzień na terenie Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości w Nowogrodźcu rozpoczną się prace przy budowie nowego zakładu grupy Toyota. To kolejna strategiczna firma po drukarni wydawnictwa Bauer (BDN), Takata Petri Parts Polska i Dr. Schneider Automotive Polska. Tymczasem zmiana rozporządzenia w sprawie granic strefy prognozuje już kolejne inwestycje.

- Nowa firma zamierza produkować ramy oraz pokrycia siedzeń samochodowych. Będzie je dostarczać do montowni należących do grupy Toyota Boshoku w Europie. Docelowo zamierza zatrudnić w zakładzie w Wykrotach, w powiecie bolesławieckim ponad 400 osób – mówi prezes kamiennogórskiej strefy, Szymon Madera.

Produkcja ruszy z początkiem 2011 roku. Nowoczesny zakład zostanie zbudowany na ponad 7 ha działce. Toyota zapowiada inwestycję o wartości około 100 mln zł. Powstająca firma jest już trzecim wspólnym joint-venture- wspólny biznes jest prowadzony w Chinach, w Guangzhou oraz Tianjin. Toyota Boshoku Corporation (główna siedziba: Kariya, Aichi) oraz Aisin Seiki Co. Ltd. (główna siedziba: Kariya, Aichi) wspólnie utworzyły firmę TBAI Poland sp. z o.o. Powstałe joint-venture jest wynikiem współpracy europejskich przedstawicielstw tych firm- Toyota Boshoku Europe N.V. (Zaventem, Belgia) oraz Aisin Europe S.A. (Braine-l’Alleud, Belgia).

Wydane zezwolenie umożliwiające rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej w strefie ma już numer 79. Kolejni inwestorzy czekają na rozpoczęcie procedur zmierzających do uzyskania zezwoleń, co nastąpi po 31 maja, kiedy to planowane jest wejście w życie rozporządzenia zmieniającego granice kamiennogórskiej strefy.
Powstaną kolejne podstrefy– w Gryfowie Śląskim i Dobroszycach. Co ważne, zostaną wyłączone ze strefy tereny, które nie spotkały się do dzisiaj z zainteresowaniem potencjalnych inwestorów. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie jest już gotowy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Pamięci poległych

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Jeleniogórski obserwator 17-04-2009 10:38
Nowogrodziec, Gryfów, Dobroszyce... A co z podstrefą w Jeleniej Górze i obiecankami prezydenta Obrębalskiego o inwestorach czekajacych u bram miasta?
~stella 17-04-2009 16:53
tak zwane, g***o.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Mercedesem rozbił kilka aut

Nie ma rady na wandali?

Planowali zamach na prokuratora krajowego

Czytelniczka: drogo i brudno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
129
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%