MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 sierpnia
im. Klary, Juliana

Towarzystwo na ratunek fundacji ekologów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 28 maja 2010, 8:42
Aktualizacja: 10:09
Autor: Angela
Fot. Angela
W środę odbyło się pierwsze zebranie założycielskie Międzynarodowego Towarzystwa Przyjaciół Dworu Czarne. Dzięki niemu Fundacja Kultury Ekologicznej będzie miała szansę dalszego działania i realizowania swoich celów. Wszystko z inicjatywy Niemców, którzy znaleźli się wśród członków nowego gremium obok znanych postaci z życia naszego miasta oraz Czechów

Pierwsze spotkanie zgromadziło wielu miłośników i działaczy Fundacji Kultury Ekologicznej — Dworu Czarne, która w tym roku w lipcu będzie obchodziła swoje 20-lecie. Założenie Międzynarodowego Towarzystwa Przyjaciół Dworu Czarne ma umożliwić fundacji płynność finansową. Członkowie towarzystwa będą bowiem wpłacać około 50 euro rocznie czyli 20 zł, a pieniądze zostaną przeznaczone na bieżące utrzymanie fundacji. Wśród jeleniogórskich działaczy pojawili się m.in. Alina Obidniak, Zofia Czernow, Ryszard Wach i wielu innych. Przybył na krótko Miłosz Sajnog, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

– Nasza fundacja ma ogromny potencjał intelektualny, wspaniałe pomysły, wyjątkowe miejsce i siedzibę, ale do tej pory nie byliśmy w stanie pokonać największego problemu, jakim jest brak pieniędzy na podstawowe potrzeby, takie jak: prąd, telefon czy koszty administracji. Spotkanie założycielskie Międzynarodowego Towarzystwa Przyjaciół Dworu Czarne zostało zorganizowane z inicjatywy naszych niemieckich przyjaciół, u których przy podobnych problemach fundacji, tworzone są właśnie takie stowarzyszenia, które z czasem mają po kilka tysięcy członków – mówi Jacek Jakubiec, prezes Fundacji Kultury Ekologicznej Dworu Czarne.

– Członkowie co roku wpłacają niewielkie kwoty, przy czym decydują o wielu sprawach fundacji i są w nią zaangażowani. Propozycja jest taka, by członkowie naszego towarzystwa wpłacali rocznie około 50 euro. Takie towarzystwo będzie eksperymentem na skalę krajową. Jest już przygotowany statut w dwóch językach. Chęć włączenia się do towarzystwa zdeklarowało około sześćdziesięciu osób.

Głównymi celami fundacji jest natomiast troska i skuteczna aktywność na rzecz środowiska zarówno naturalnego, kulturowego, jak i społecznego. Fundacja uczestniczy również w międzynarodowej sieci organizacji zapobiegających degradacji i niszczeniu dziedzictwa kulturowego w Europie Centralnej.
Każdy, kto chciałby dołączyć do członków nowo powstającego stowarzyszenia, może się zgłosić do Dworu Czarne i wpisać się na listę członków.

Przez najbliższy czas ustalane będą szczegóły dotyczące funkcjonowania towarzystwa, a proces jego legalizacji członkowie i pomysłodawcy mają nadzieję zamknąć za około dwa miesiące.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Kolski kręci film w Pilchowicach – utrudniena

W czwartek spotkanie z Elżbietą Jaworowicz

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Aaa 28-05-2010 10:03
Od kiedy 50 euro to 20 zł ? PS. Zablokujcie budowe obwodnicy Jelonki, zawieście sie na drzewach tak jak w Rozpudzie i kasa sama popłynie.
~wr-zka 28-05-2010 17:06
wynocha z taką ekologią co niszczy wszystko wokół za co się nie weźmie!! Jaka praca taka płaca? A gdzie te obiecane złote jajka? złote krowy?, złote świnie? .Przecież kasiorkę dostaniecie z UE na swoją reklamę łacznie 610 tysiączków do podziału na 6 zamków . Może 2,5 zł na osobę dziennie wystarczy; to tyle ile dostają podopieczni Pomocy społecznej na dzienne wyżywienie. Utopia ekologiczna w poniemieckich stawach na Czarnym. Zrobiliście bagno do wylęgu komarzyc i końskich muszek które tną niemiłosiernie tubylców. Naprawcie to co spieprzyliście Panowie ekolodzy Natury 2000.Następnie paciorek i do grobu. Dziekujemy.
~Mar_cin 29-05-2010 21:54
Zupełnie nie rozumiem wypowiedzi czytelników. I zapewniam nie wynika to z braku umiejętności czytania ze zrozumieniem. Co Wam przeszkadza istnienie fundacji, ekologów, czy chęć renowacji \"Dworu Czarne\"? Nikt Wam nie każe być członkami czy odwiedzać to miejsce. Załóżcie własne stowarzyszenie jak nie pasuje Wam okolica. W czym tkwi problem?! Ach przepraszam, problem istnieje i to ogromny: w mentalności jeleniogórskiego społeczeństwa. Zadbajcie o własny ogródek, własnymi rękami, a później bedziecie mieli prawo głosu i oceny. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Odpust na Śnieżce

Bezmyślne palikowanie

Powrót Bitwy o Basztę

Bus dla strażaków

SOS dla stawu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
651
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%