MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Towarzystwo Gest pomaga osobom głuchym

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 26 lipca 2013, 6:54
Aktualizacja: 6:55
Autor: KSON
Towarzystwo Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego „GEST” w Jeleniej Górze mieści się przy Os. Robotniczym 47A (Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych). Specjalizuje się w zakresie upowszechniania języka migowego.

- Zaczynaliśmy od małych grup tłumaczy języka migowego, wspomagających osoby niesłyszące w kontaktach np. z urzędami. Potem przyszedł czas na prowadzenie kursów dla wszystkich grup zawodowych, a największą grupą naszych kursantów byli pracownicy oświaty i urzędów. Nasze działania mają charakter ogólnopolski - mówi Agnieszka, zastępca prezesa.

- Tłumaczyliśmy wiele ważnych wydarzeń państwowych transmitowanych z opcją tłumaczenia na język migowy. Współtworzyliśmy różne wydawnictwa wspomagające język migowy i inwalidów słuchu z Leksykonem języka migowego, wydanym przez Silentium włącznie. Na kilkuset stronach tej pozycji, zaprezentowanych zostało ponad 2 800 znaków języka migowego. Szeroka akcja edukacyjna jest głównym celem działania Towarzystwa „GEST”. W samym tylko roku 2012 przeprowadziliśmy 20 kursów, a w 2013 przeszkoliliśmy już ponad 150 osób - opowiada.

Od 1 kwietnia 2012 roku język migowy jest zrównany w swych prawach z językiem polskim i jest traktowany na równi jak język ojczysty. - Coraz więcej firm, urzędów i instytucji prosi nas o tłumaczenie różnego rodzaju ofert i komunikatów. Coraz częściej odwiedzają nas także nasi „głusi przyjaciele”, którym bezpłatnie i z życzliwością towarzyszymy w różnych spotkaniach, takich jak: wizyty lekarskie, negocjacje bankowe, współdziałanie przy notariuszach, a także w czasie sądowych i prokuratorskich postępowań prawnych – mówi zastępca prezesa.

Biuro Towarzystwa w Jeleniej Górze czynne jest od poniedziałku do piątku od godz. 7:00 do 11:00. Można kontaktować się telefonicznie/sms pod numerem 0-531-652-599 oraz dzwonić na bezpłatną infolinię 800-700-025.

Ogłoszenia

Czytaj również

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Wreszcie roboty na ulicy Dworcowej

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~@ 26-07-2013 15:40
proszę w artykule dopisać, że kursy są płatne a cennik można sprawdzić na stronie Towarzystwa Gest

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Informacja wojewody ws koronawirusa (aktualizacja)

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Synoptycy: spodziewane ulewy

Co z szubienicą?

Spotkanie z A. Banieckim

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
944
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%