MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Tornistry cięższe od książek

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 26 października 2009, 8:02
Aktualizacja: 16:26
Autor: Angela
Fot. .....
Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Jeleniej Górze w minionym tygodniu sprawdziła czy plecaki i tornistry, jakie targają do jeleniogórskich szkół uczniowie nie są przeciążone. Wyniki zaskakują, bowiem zgodnie z nimi zawartość plecaków nie przekracza 10 procent wagi ucznia, natomiast sam plecak często ważny od jednego do półtora kilograma.

Niezapowiedziana kontrola została przeprowadzona z zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w trzech losowo wybranych szkołach w powiecie: w jednej szkole wiejskiej, jednej miejskiej państwowej i jednej prywatnej. Badaniom poddane zostały klasy 1- 3 oraz 6 – te.

Jak wynika z badań, problemem nie są nadmiernie ciężkie książki czy zeszyty, ale same plecaki oraz pozostałe wyposażenie. W klasach 1-3 waga tornistrów z wyposażeniem wynosiła średnio 3 kg, więc nie przekraczała 10 procent wagi dziecka, z czego kilogram ważył plecak, kilogram książki i zeszyty a pozostałe kilo to wyposażenie – mówi Lilianna Ślawska, zastępca dyrektora Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Jeleniej Górze.

W klasach szóstych waga pełnego plecaka wynosiła około 5 kilogramów, z czego 3 kg to książki i zeszyty, kilogram ważył plecak i pozostały kilogram to wyposażenie. Nie stwierdzono różnic między szkołami publicznymi, wiejskimi czy prywatnymi.

Lilianna Ślawska apeluje do rodziców by zwracali większą uwagę na to, co kupują dzieciom do szkoły i ile to waży. Powinni też poważnie podejść do wagi samych plecaków i tornistrów. Kontrole wykazały też, że nie wszystkie szkoły oferują swoim uczniom specjalne miejsca do przechowywania podręczników, jednak w każda z kontrolowanych szkół poczyniła już jakieś kroki, by tę sytuację zmienić.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Rozpoczęły się egzaminy maturalne

Wsparcie dla zdalnej nauki

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~_Łowca byków 26-10-2009 9:03
Najlepiej gdyby dzieci nosilły książki i zeszyty w reklamówkach, albo spięte paskiem. Co za niemądre a...lizy nowoczesnych wykształciuchów.
~kmam 26-10-2009 9:48
Niezapowiedziana :) Ha, ha.... Cały czas była zapowiadana.... wystarczyło, że nauczyciele z wszystkich szkół, na dni kontroli, nie kazali nosić wszystkich dodatkowych książek :)
~ 26-10-2009 10:00
Co za głupota!Plecaki są ciężkie?To książki i zeszyty dużo ważą!Nauczyciele jeszcze każą przynosić dodatkowe rzeczy w sumie plecak ucznia szóstej klasy waży z 10kg.Pani Lilianna mówi,że sam plecak waży kilogram,PLECAK TO NIE KARTKA PAPIERU!!!!!!!!!!!Z dzieci robią kulturystów,a póżniej kręgosłupy krzywe!!!!!!!!!
~ 26-10-2009 10:31
co mój syn ma zostawić w szkole,jak codziennie ma matmę i j.polski?historię,przyrodę,angielski przynosi bo musi poczytać.są w szkole szafki,ale gdy zostawi w niej książki,to nie będzie miał z czego się nauczyć.komplet książek,ćwiczeń zeszytów,które mój syn zabrał dziś do 6klasy ważył 5 kilo.osobno pojemnik ze śniadanie,napój.strój na w-f niósł w worku.te panie z sanepidu coś kiepsko ważyły.plecak ma lekki 0.5kg.pozdrawiam
~um 26-10-2009 10:51
do pani Lilianny;a jaki wplyw maja rodzice co kupic a co nie -nauczyciele podaja liste i po dyskusji,nadal jestesmy 30-lat za murzynami w czechach dzieci nie nosza trampek na wych.fizyczne,ksiazek i innych przedmiotow ktore mozna zostawic w szkole
~capricciosa 26-10-2009 14:49
Pewnie, tornister nie ma znaczenia.. i Autor artykułu nie zadał sobie trudu aby sprawdzić jak powinna wyglądać (czyt. także ważyć) dobra dla maluchów teczka... to tak jak zabronić w szkole uzywania komórek i nie zamontować automatu telefonicznego... same mądrości.
~_Łowca byków 26-10-2009 15:39
No i sprawa prosta - to rodzice są winni, że dzieci są przeciążone. Jak będzie zimniej na dworze, to poważcie jeszcze ubrania razem z butami. Okaże się, że książki i zeszyty to w ogóle ważą tylko jakiś tam ułamek całego tego ciężaru jaki dzieci przenoszą do szkoły.
~nwc 26-10-2009 16:12
No dobra tornister może ważyć 1kg ale od kiedy kredki i długopisy ważą kilogram?? robią je z metalu?
~~obserwatorka 26-10-2009 17:36
mój syn jest uczniem 6 klasy, jego plecak waży od 7 do 11 kg; trzeba jeszcze doliczyć wagę stroju oraz obuwia na w-f oraz śniadanie i picie. nijak nie wychodzi średnia 5kg !!!
~onklock 26-10-2009 17:46
mogliby zważyć plecaki/torby uczniów szkół ponadgimnazjalnych. mnie po każdym dniu zajęć okropnie bolą plecy. ale jak się ma po 8 lekcji i na każdy przedmiot trzeba mieć zeszyt, podręcznik i czasami ćwiczeni to się nie dziwię, że bolą. i nie da rady nie nosić, bo się 1 dostaje. a książki niektóre grube, bo na 4 lata...
~antymason 26-10-2009 18:49
a co wstyd dzieciom ciagnąć specjalne tornistry na kołkach na wzór torby podróżnej? są takie i niektóre dzieci mają [NIEKTÓRE]
teessi 26-10-2009 18:55
Książki do szkoły się zawsze nosiło, nosi i nosić będzie. Teraz nosi się przynajmniej plecaki, kiedyś były torby na ramię, które powodowały deformację kręgosłupa. Te to dopiero były ciężkie. Było kiedyś na to przysłowie: "Nie chciałeś nosić teczki, będziesz dźwigać woreczki." Może gdyby kiedyś wymyśli się jakieś niewiele ważące laptopy dla maluchów...
~@ 27-10-2009 11:00
Tak książki się nosiło,ale po jednej do każdego przedmiotu.Teraz noszą po dwie ksiązki,ćwiczenia,zeszyt i jeszcze dodatkowo słownik lubatlasy.KPINA!!!Żal mi TYCH DZIECI.!!!!!!!!!!!!!!
~abz 27-10-2009 21:10
eeetam. ja od podstawowki stosowalem prosta metode- ze 2 zeszyty, a ksiazke sie od kogos pozyczy.
~@@@ 31-10-2009 22:43
Teraz jak nie masz książki,czy zeszytu na lekcji to pała!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Drastyczne billboardy

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Maturalny maraton  

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1333
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%