MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Torfowisko magnesem dla Jagniątkowa

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 19 października 2011, 9:43
Aktualizacja: 9:44
Autor: RED
Jedną z nadzwyczaj oryginalnych atrakcji turystyczno–przyrodniczych Jeleniej Góry będzie… fragment torfowiska. Powstanie w Jagniątkowie dzięki wysiłkom Karkonoskiego Parku Narodowego.

To jeden z elementów promocji najwyżej położonej części Jeleniej Góry. Torfowisko będzie miało wymiar ok. 30 x 10 m i nasadzimy tam rośliny charakterystyczne dla torfowisk w wyższych partiach gór – wyjaśnił Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. – Chcielibyśmy, by stało się ono miejscem dla ciekawych lekcji przyrodniczych, ale też celem wędrówek dla tych ludzi, którzy chcieliby zobaczyć rośliny Karkonoszy, a nie zawsze mogą wybrać się w wysokie góry.

– Zabiegamy o to, by Sobieszów, Jagniątków, a także Cieplice, to znaczy trzy części Jeleniej Góry, mające charakter kuracyjno-turystyczny oferowały potencjalnym gościom takie atrakcje, których nie można zobaczyć w innych miejscowościach – mówi prezydent miasta Marcin Zawiła. Cieplice zyskają w przyszłym roku termy, park (a potem, po Zdrojowym, także park Norweski), a przede wszystkim zespół pocysterski z freskami.

W Sobieszowie będzie łąka krokusów, przygotowujemy się do zagospodarowania dla turystyki zespołu b. folwarku pod pałacem Schaffgotschów, w którym dziś pracuje Zespół Szkół Przyrodniczo-Żywieniowych. Ponadto zarówno w Sobieszowie, jak i Jagniątkowie powstają trasy spacerowe i biegowe. Jagniątków zyska mini-amfiteatr przy Muzeum G. Hauptmanna i wspomniane torfowisko – podano w komunikacie jeleniogórskiego magistratu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Trwają prace na rzece

Komentarze (24) Dodaj komentarz

goscniedzielny 19-10-2011 10:18
~trew myśl Twoja słuszna i warta realizacji, jednak forma jej przekazania nie trzymająca przyjętych konwencji, a co za tym idzie Twój message szybko został wykasowany przez tutejszą cenzurę.
~haha 19-10-2011 10:58
W otulinie Parku powstanie sztuczny twór zamaskowany naturalnymi roślinkami, HA,HA chronimy naturę !!!!!!!!
~fkss 19-10-2011 11:21
Pozniej przesunie sie granice Parku na te nowe miejsca :)
~jagniątkow 19-10-2011 12:43
taaa... napewno ta śmierdząca łąka przyciągnie tłumy do Jagniątkowa... KPN niech lepiej wyremontuje szlaki prowadzące z Jagniątkowa w Karkonosze,bo to co jest to jest ruina. Jagniątków już dawno byłby prawdziwym kurortem, gdyby nie... KPN, którego obszar sięga tutaj aż po zabudowania miejscowości. W okoliach Jagniątkowa nie można wyznakować nawet tras rowerowych, juz nie mowiac o powazniejszych inwestycjach. Ta łąka krokusowa czy torfowisko to wyłącznie działanie pod publiczkę - duzo się bedzie mówic, ile to park narodowy robi dla lokalnej społeczności, a efekt żaden.
~Czytelnik 19-10-2011 12:56
Od kiedy dyrektorem parku został Raj, KPN wykazuje jakieś dziwne parcie na tereny leżące poza jego obszarem, podczas gdy tereny wewnątrz parku obracają się w ruinę. Czy ktoś pamięta jakąkolwiek poważniejszą inwestycję dla turystów, wykonaną w ostatnim czasie na terenie KPN? Nie rozumiem, co pan Raj ma do Jagniątkowa, Sobieszowa, Cieplic...? Zaraz pewnie zabierze się za samą Jelenią Górę. Może należałoby porządki zacząć od własnego gospodarstwa, panie Raj? Niech wreszcie władze miasta wykurzą stąd tego wszędzie panoszącego się człowieczka, bo jego nieokiełznana "miłość do przyrody" sprawi, że miasto opuszczą nawet najbardziej zatwardziali miłośnicy Jeleniej Góry. Swoje przyrodnicze "pasje" niech pan Raj realizuje na własnym podwórku!
~ 19-10-2011 13:20
Pan Raj po prostu lubi uszczęśliwiać innych na siłę. On doskonale wie, co jest dla innych dobre. Szkoda tylko, że robi w ten sposób tylko błazna z siebie, bo wszelkie jego "genialne" pomysły to przeważnie same niewypały.
~krzysiekM 19-10-2011 13:23
Nadzwyczaj oryginalną atrakcja turystyczną ma być torfowisko o wymiarach 30 x 10.Gratuluję Panie Prezydencie!(tak na marginesie , mogę wiedzieć co Pan pali?Czy to jest może na bazie torfu?)Może,żeby przyciągnąć turystów należałoby posadzić na Placu Ratuszowym słodkie ziemniaki a wtedy będą tłumy ich!Żeby ozywić turystycznie np.Jagniatków należy wybodować wyciagi narciarskie!Tor saneczkowy!Odsłonić Kotliska!
~krzysiekM 19-10-2011 13:30
Nie ma Pan kompletnie żadnego pomysłu na zarządzanie miastem.Zabawianie się w Naczelnego Botanika Kotliny Jeleniogórskiej nie przyniesie żadnego rezultatu.W żaden sposób nie przyciągnie turystów.Nasadzeniami mogą się zająć jakieś towarzystwa, organizacje a nie Prezydent Miasta!Przed wyborami intensywnie spotykał się Pan z wyborcami, doskonale wie Pan czego oczekują!Na pewno nie są to krokusy, torfowiska i SKM !
~do 12:56 19-10-2011 13:42
Ostatni raz byłem w górach z trzy lata temu i jakie było moje zdziwienie, gdy w tamtym tygodniu wybrałem się na Śnieżkę. Nie trudno było zauważyć, że przez ten okres zastały wyremontowane szlaki , ba nawet niektóre przystosowano dla osób niepełnosprawnych. Myślę, że nie do końca słuszna jest twoja krytyka. Ponadto na terytorium Jagniątkowa czy Sobieszowa znajdują się obszary objęte naturą 2000. Jak się mówi... kij ma dwa końce. Jedni będą za ochroną przyrody i wykorzystaniem jej walorów a innym będzie to przeszkadzało.
~krzysiekM 19-10-2011 13:59
Do 13:42 W Czechach też jest Program Natura 2000 i nie przeszkadza to w tym ,żeby się rozwijali.Zapewne widziałeś czeskie kompleksy narciarskie, jak są zorganizowane.Ludzie z tego żyją i to na wysokim poziomie!Austria,Niemcy, Włosi,Francuzi mają Alpy,Jest też Szwarcwald i Wogezy.Tam wszędzie jest Natura 2000 ale też setki wyciągów narciarskich i miliony turystów a w konsekwencji miliardy euro.Szlaki wcale nie są zniszczone,ponieważ jest doskonała organizacja i oczywiście wysoka kultura osobista.
~turysta 19-10-2011 14:24
W polskich Karkonoszach są dwa szlaki dla niepełnosprawnych: do Wdsp. Szklarski (jakieś 0,5 km) i z Kopy pod Śnieżkę (niecałe 2 km). Więc nie są to oszałamiające ilości, po czeskiej stronie w ciągu jednego roku odnawia się więcej szlaków. Po pozostałych remontach szlaków KPN albo efektu nie widać (bo np. po pierwszych roztopach wszystko zmywa woda), albo pomysły są zupełnie do bani, jak np. na czerwonym szlaku z Równi pod Śnieżką do Słonecznika, gdzie wygodną gruntową ścieżkę wyłożono ostrymi głazami, które większość turystów i tak omija (wydeptując obok nową ścieżkę). Symptomatyczne, że obecnie "remontuje się" szlak w Kotle Łomniczki, który kilka lat temu był już "remontowany". Inny szlak, z Przeł. Karkonoskiej do Bażynowych Skał, nie chciało się KPN remontować więc go zwyczajnie zamknął.
~turystka 19-10-2011 16:09
Zauważam, że większość komentujących artykuł, chciałoby aby okolice Karkonoszy były wybetonowane i zaasfaltowane. A ja wołałabym aby w Karkonoszach były szlaki naturalne, dla prawdziwych turystów szanujących parki i góry. Nie możemy na każdym pagórku robić nartostrady, nasze góry są za małe. Niech tu będzie propagowana turystyka piesza.
~mieszkanka 19-10-2011 16:53
Jasssne, zróbmy w Karkonoszach drugie Karpaty Ukraińskie a na pewno turyści zwalą do nas drzwiami i oknami. Podziwiam brak wyobraźni osoby podpisującej się jako "turystka", która zamieniłaby góry w rezerwat, a los mieszkańców już ją nie obchodzi. Jak my nie zadbamy o turystów, to oni pojadą w Alpy albo przynajmniej czeskie Karkonosze. A "turystka" będzie mogła całymi dniami wędrować po swoich naturalnych (czyt.: zapuszczonych) szlakach dla "prawdziwych turystów", nie spotykając żywej duszy.
~góromaniak 19-10-2011 18:16
No cóż, niektórzy wciąż jeszcze żyją mentalnie w czasach głębokiej komuny, gdy brało się na plecy wałówę na cały tydzień i wyruszało się w góry. Spało się w namiocie, myło w strumyku, a jadło mielonkę z konserwy. Świat idzie do przodu i kto nie idzie razem z nim, ten się cofa. Porządne szlaki turystyczne wcale nie muszą być asfaltowe czy betonowe, wystarczy popatrzeć, jak odtwarzają ścieżki górskie Czesi. "Turystka" pewnie nie ma o tym bladego pojęcia, bo wtedy nie pisała by takich bzdur.
~romek 19-10-2011 19:00
Szlak dla niepełnosprawnych z Kopy pod Śnieżkę jest, ale na Kopę to inwalidę na wózku chyba z helikoptera na spadochronie zrzucają. Ile kosztuje bilet ? Wystarczy pokazać że nie mam nogi czy jeszcze trzeba kwit ?
~trew 19-10-2011 19:06
Gospodarka Parkami Narodowymi w Zachodniej Europie jest zupełnie inna. Polega na tym że faktycznie kładzie się asfaltową drogę na szczyt góry i tam darmowy parking. Po co? Po to aby pseudo turyści nie deptali i nie śmiecili w lesie! Lasy w okół takiej góry są idealnie czyste, przechodzi przez nie tysiące razy mniej pseudo taterników ... bo Ci wolą wjechać na górę samochodem, pstryknąć fotkę i zjechać do miasteczka poniżej na piwo. Zobaczcie jak wygląda szlak na Chojnik! Katastrofa! To śmietnisko maksymalne! Gdyby na szczyt była normalna droga lub kolejka to Ci pseudo taternicy wjeżdżaliby tam samochodem i śmiecili tylko na parkingu a nie po całym REZERWACIE GÓRY CHOJNIK. Aby uratować Karkonosze trzeba je udostępnić samochodom! Do czeskich schronisk są ASFALTOWE DROGI!!!!
~KPN 19-10-2011 19:58
Ten "szlak dla niepełnosprawnych" z Kopy to nic innego, jak droga dojazdowa od stacji wyciągu do Śląskiego Domu. W identycznym celu powstały inne "szlaki dla niepełnosprawnych" w Karkonoszach: do Kochanówki oraz do Schr. pod Łabskim Szczytem. KPN wyłudza kasę pod pretekstem budowy szlaków dla niepełnosprawnych, które dziwnym trafem powstają dokładnie tam, gdzie remontu wymaga droga dojazdowa do schroniska. Zastanawiam się, ile dyrektor KPN dostaje przy okazji "w łapę" od dzierżawcy takiego schroniska. Z własnej inicjatywy i swoich środków KPN nie wyłożyłby nawet złotówki na budowę szlaków dla niepełnosprawnych, podobnie zresztą ma się sprawa z remontem szlaków dla pieszych, na które kasa idzie z różnych funduszy (w tym europejskich), mimo że opłaty za wstęp trafiają do kiesy parku.
~ds 19-10-2011 20:14
przecież szybko przyjadą tam idioci w kapturach i puszczający sobie swoją 'muzykę' głośno na ulicach na komórkach i to wszystko powyrywają i zadepczą...
~ 19-10-2011 23:08
Trew masz rację nie da się zatrzymać czasu...nie ma takiej możliwości.Trzeba mieć świadomość,że przyszły turysta połączy przyjemne z pożytecznym.Na całym świecie oferty turystyczne dostosowuje się do biegnącej cywilizacji a co za tym idzie do,,konsumenta,,który czy nam się to podoba czy nie, zmienia się tak jak zmienia się świat.Ile lat uda nam się jeszcze wmawiać,że natura to rzecz święta?Za dziesięć lat dzisiejsze nastolatki czy nam się to podoba czy nie, wybiorą opcję drogi asfaltowej i nawet zagorzały obrońca dzisiejszej turystyki nic nie będzie w stanie zrobić. Taka jest naturalna kolej rzeczy, jakkolwiekby jej nie nazwać.Może przykre ale prawdziwe i niestety konieczne.Góry są dla wszystkich,tak jak zabytkowa uliczka w mieście.Dla niedzielnych turystów, jak i pasjonatów.
Piipi Jelonkowa 20-10-2011 0:18
~Jagniątków ? .. biedne krowy i kozy będą teraz na łancuchach,bo .. spacer dla nich po łące jest ograniczony !
~af 20-10-2011 1:38
Zwolennikiem Dyrektora KPN'u nie jestem i paru rzeczy które sp...szył wybaczyć mu i zapomnieć nie można. Ale uważam że jak czytać ze zrozumieniem nie umiemy to nie powinnyśmy czytać i komentować (Raj do Cieplic i Sobieszowa nic niema to prezydent jeleniej góry który powinien jednak coś innego robić jak kończyć chore pomysły przedniej władzy na zamykane parki, zmniejszanie autobusów szczególnie tych nocą i pozwalania otwierać dużych sklepów-miasto na handlu niepociąganie za długo, już teraz umiera po 16) i jak czegoś nie wiemy to radził bym się nie wypowiadać, bo do 1.01.12 pieniądze z wejść do KPN przejmuje państwo. Torfowisko pewnie powstanie na terenie byłego gosp. przy KPN-i nie jest to głupie ale są ważniejsze rzeczy w parku do zrobienia i centru edukacji w Karpaczu tez nim nie jest.
~ 20-10-2011 8:42
Powiem tak.Nie tylko nie da się czytać ze zrozumieniem ale zrozumieć w ogóle o co w tym wszystkim chodzi, jest coraz trudniej.Najpierw trzeba określić czego tak naprawdę chcemy a potem marzyć,mówić,pisać i działać.Wystarczy tylko przekroczyć granice naszego kraju i więcej NIC nie trzeba mówić.Każdy kto doświadczył tylko tego, wie o czym piszę.A Ci co mają możliwość zwiedzać,jadać,bywać- po powrocie tutaj milkną na długo.Dlaczego? Każdy niech odpowie sobie sam na pytanie -Co to jest turystyka i co znaczy dla turysty przyjazny, kraj,miasto,podwórko?Pan Prezydent też.
~emmy 20-10-2011 12:39
O tym torfowisku pewnie nikt nie będzie wiedział, tak jak o innych projektach KPN zupełnie nierozreklamowanych (żeby wymienić choćby ścieżki dydaktyczne). Po dwóch latach tablice zniszczą wandale, oznakowanie zostanie zatarte, niepielęgnowane torfowisko porośnie chwastami i tyle z niego zostanie. a pieniądze pójdą w błoto. Jak juz cos robić, to porządnie, a nie 5 minut sławy pana Raja, gdy się otwiera taki obiekt, a później nikt z twórców się już tym nie interesuje.
~ramones 15-11-2012 11:52
Idźmy na całość! Przenieśmy tu torfowisko spod Zieleńca!!! Po co się rozdrabniać?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie taniej za wodę i ścieki

Trwa "Davos" w Karpaczu

Wkrótce święto kolorów

Zygzakiem po ulicy

Wizyta profesora

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
593
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%