MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Tor przeszkód do remontu

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 4 kwietnia 2009, 7:11
Aktualizacja: Niedziela, 5 kwietnia 2009, 8:36
Autor: Mar
Fot. Mar
Szewska, Daszyńskiego i Powstania Styczniowego, Głowackiego oraz Żwirki i Wigury. Te ulice będą wkrótce niemal jednocześnie modernizowane. Remont nawierzchni oraz położenie brakujących odcinków kanalizacji deszczowej i połączenie istniejących ciągów w jeden system, kosztować będzie ponad 5 milionów złotych.

Rozpoczęta zostanie też budowa ulicy Żabiej w dzielnicy Sobieszów, przy której powstanie nowe osiedle domków jednorodzinnych. Tutaj inwestycja została zaplanowana na dwa lata.

– W końcu zostanie odbudowana zapomniana kiedyś część ulicy Daszyńskiego, która została pominięta podczas remontu kilkanaście lat temu – mówi zastępca prezydenta Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak – Sam nie wiem, dlaczego zrobiono nawierzchnię i chodniki na części ulicy, a drugą jej część pominięto.

Zupełnie innego wyglądu nabierze ulica Szewska, która do dzisiaj pokryta jest kostką brukową pamiętającą czasy Hitlera a niewykluczone, że cesarza Wilhelma. Straci urok miejsca gdzie zatrzymał się czas, natomiast stanie się w pełni przejezdnym szlakiem komunikacyjnym, bo teraz, mimo, że jest drogą dojazdową do całej dzielnicy nad rzeką Kamienną, jest też torem przeszkód i twardą szkołą dla samochodowych amortyzatorów.

– Na wszystkie ulice rozpisaliśmy już przetargi i jak liczymy, podpisanie umów i rozpoczęcie prac to miesiąc maj – wyjaśnia dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, Czesław Wandzel – chcemy też położyć brakujący odcinek kanalizacji deszczowej na ulicy Kasprowicza, od ulicy Powstańców Wielkopolskich do Pijawnika. Po zakończeniu, o ile wysoka rada się zgodzi, również ten odcinek zostanie pokryty nowym asfaltem.

– Kolejny już rok z planu remontów wypada ulica Wyczółkowskiego – mówi radna Anna Ragiel – czwarty rok słyszę, że to już w roku następnym zostanie wyremontowana. Tymczasem sytuacja tam jest dramatyczna. Brakuje kanalizacji burzowej, lub jest niesprawna. Podczas większych opadów woda wpływa ludziom do korytarzy, piwnic i garaży. Budynki podmakają i ulegają coraz szybszej degradacji. Najpierw miasto sprzedało im te stare budynki, a teraz lekceważy ich wielki kłopot. Kiedy to się skończy?

– Ulica Wyczółkowskiego wypadła z tzw. Schetynówek, czyli funduszu rządowego na remonty dróg gminnych – wyjaśnia Jerzy Łużniak – w jej miejsce remontujemy w tym roku ulicę Głowackiego, a Wyczółkowskiego na pewno znajdzie się w planie remontów w roku przyszłym. Tam potrzeba dużo więcej pieniędzy, niż mieliśmy do dyspozycji w tym roku.

Jak zapewnia prezydent Łużniak, kostka brukowa z ulicy Szewskiej zostanie starannie zebrana, pomierzona i złożona ma placu składowym w MPGK. – Używamy jej potem do uzupełniania brakujących fragmentów nawierzchni, na przykład wokół studzienek. Nadaje się do tego idealnie – wyjaśnia

Ogłoszenia

Czytaj również

Szybko zapomniany staw?

Tramwaj wróci pod Zajezdnię?

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~Maślana 4-04-2009 8:58
proponuję przejechać się drogą z Wojcieszyc do Starej Kamienicy, tor przeszkód jest właśnie w Kromnowie. Zimą nie odśnieżają a teraz takie dziury że koła można pourywać
wiola 4-04-2009 9:14
Szewska przejeżdżam kilka razy dziennie, dla mojego auta to niezły wyczyn nie rozpaść się na tych kocich łbach powybijanych do granic możliwości. Płynięcie statkiem w czasie sztormu to mniejsze bujanie jak przejazd Szewską. Gratuluję decyzji!
~kizior 4-04-2009 9:24
A może kostkę na ulicy Szewskiej wystarczy tylko odświeżyć kostkę, a nie zalewać ją asfaltem?? Wtedy poleży następne 50 lat
~Gandy 4-04-2009 9:49
A co do ulicy Wyczółkowskiego to co do konieczności remontu sie zgadzam, ale może ktoś zajął się tymi samochodami stojącymi na poboczu. To jest dopiero koszmar. Niby wszystko z prawem zgodne ale przez to że one tam stoją to człowiek spokojnie przejechać nie może, nie mówiąc już o autobusach MZK. Czekac tylko jakw koncu skończy się to tragedią... Niech ktoś się tym zajmie!!!!!!
~mm 4-04-2009 10:00
Kostka z ul. Szewskiej może i chwilę polezy w MPGK, a po jakims czasie zniknie niby na uzupełnienie studzienek a pojawi sie ułożona na czyimś podwórku czy podjeździe, jak to dawniej bywalo.
~Hekla 4-04-2009 10:33
Ludzie - przeciez Polak potrafi ! - gdzie sie nie wejdzie czy wjedzie to wszedzie brud, okropne dziury , zdewastowane oszarpane domy , kupy smieci , smród - jak przystalo na coroczne Swietama Wielkiejnocy . Mamy za to dobrze rozbudowanych radnych ponoc odpowiedzialnych za miasto , uczonych prezydentow z licznymi wykladami filozoficznymi a w sumi zyjemy gorzej jak trzoda chlewna w Danii. Czy nie czas juz sprowadzic i osiedlic Niemcow - oni doprowadza to miasto do ladu w krotkim czasie - a potem Niemcow należy ponownie wygonić - do nastepnej dewastacji miasta i gospodarki . Tylo jest jeden problem , za co biora pieniadze te watachy rozmaitych urzedasow odpowiedzialnych za ten stan rzeczy ! dlaczego oni pobieraja pobory?
Wojciech Leszczyk 4-04-2009 10:49
Szkoda, że Redakcja nie zainteresowała się tym kto złożył wniosek na remont ulicy Wyczółkowskiego. Otóż ja złożyłem taki wniosek i staram się o remont tej ulicy. Zawsze można zadzwonić do radnego i zapytać dane kontaktowe w Biurze Rady. Wojciech Leszczyk
Wojciech Leszczyk 4-04-2009 10:51
Ulica Wyczółkowskiego wypadła z planu remontów ponieważ uzasadnienie zostało źle przygotowane, ale tego już nikt nie napisał.
19KochaS83 4-04-2009 11:12
Niech redakcja nie wprowadza ludzi w błąd, jeśli chodzi o ulicę Żabią, ponieważ domki jednorodzinne tam są od ładnych paru lat, wiec osiedle nie "powstanie", jak to napisaliście, a już powstaje, bo tam są domki jednorodzinne.
~Driver69 4-04-2009 11:14
Jak znam życie, to i tak coś zknocą.
~kaja 2 4-04-2009 11:44
Oczywiście że pan Leszczyk to zrobił. Zastanawiam się co brakuje pani Ragiel.
~mieszkaniec_jg 4-04-2009 11:53
Panie Wojciechu, niech Pan zadziała coś w sprawie parkowania na ulicy Wyczółkowskiego o czym napisał wyżej kolega \"Gandy\". To rzeczywiście jest masakra, trzeba jeździć slalomem między autami, a jak jedzie coś z przeciwka o trzeba stawać i przepus...ć. Dawno chciałem na ten temat napisać i teraz się nadarzyła okazja. Może ktoś coś z tym zrobi.
~Autochton 4-04-2009 12:43
Mieszkałem przy ulicy Szewskiej od 1952 roku. Ulica wówczas nie była wybrukowana i nie posiadała chodników. Były natomiast po dwóch stronach krawężniki oddzielające bite dróżki od klepiska jakim była ulica.W 1957 roku ulicę wybrukowano kostką granitową i ułożono płyty chodnikowe po obu stronach ulicy.Również wykonano studzienki ściekowe. Nie jest to więc poniemiecka nawierzchnia jak autor sugeruje. Po obu stronach ulicy posadzono drzewa /klony/ które to pięknie wyrosły. Po około 15 latach któryś z decydentów wpadł na pomysł aby ul. Szewską poszerzyć /zlikwidowano wówczas ogródki przydomowe ogrodzone bardzo ciekawymi i różnorodnymi płotkami/ i przedłużyć do ul.Kasprowicza. Wycięto część co dorodniejszch klonów tzn. prawie wszystkie. Zostawiono tylko cztery, które chyba jeszcze się zachowały. Ulicy nie poszerzono i nie przedłużono a od lat siedemdziesiątych dzięki takim planom postępowała dewastacja ulicy i znajdujących się tam domów. Jak poprzednicy napisali, kostka brukowa jest dobra zdrowa i po pewnych remontowych zabiegach może i 100 lat tam poleżeć. No chyba że już pod pretekstem remontu ulicy kostka ta zagości u jakiegoś miejscowego notabla na jego prywatnej posesji. Co nie wiem dlaczego ale czuję przez skórę.
~xcd 4-04-2009 12:59
A ciekawe kiedy ktos zrobi cokolwiek z tymi wyrwami pod rosmane w centrum!!!
~ 4-04-2009 14:52
Ulica Wyczółkowskiego wypadła z planu remontów ponieważ uzasadnienie zostało źle przygotowane, ale tego już nikt nie napisał.
~ 4-04-2009 14:52
Szkoda, że Redakcja nie zainteresowała się tym kto złożył wniosek na remont ulicy Wyczółkowskiego. Otóż ja złożyłem taki wniosek i staram się o remont tej ulicy. Zawsze można zadzwonić do radnego i zapytać dane kontaktowe w Biurze Rady. Wojciech Leszczyk
rymcycymcy 4-04-2009 15:37
Wyczółkowskiego powinna być jednokierunkowa w górę, a Morcinka w dół :) Jakie to proste, logiczne i niewykonalne :)
~mm 4-04-2009 15:43
Kostka z ul. Szewskiej może i chwilę polezy w MPGK, a po jakims czasie zniknie niby na uzupełnienie studzienek a pojawi sie ułożona na czyimś podwórku czy podjeździe, jak to dawniej bywalo.
~Łowca byków 4-04-2009 16:46
Do 19KochaS83 - jakbyś kolego zajrzał do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to byś wiedział, że przy Żabiej ktoś chce robić biznes i jest tam spodro działek wydzielonych, więc bez dróg się nie da, bo cena sprzedaży nieruchomości będzie niższa. Sprawdzić też wypada kto tam ten interes ma zamiar kręcić, bo coś mi się wydaje, że są jakieś powiązania (innego wyjścia nie ma). Bez dróg to są tylko te osiedla, które powstają sukcesywnie latami dom po domu, które stawiają statystyczni "Kowalscy" czy też "Nowakowie".
~do ~Gandy 4-04-2009 18:44
Nie wiem co jest takiego strasznego w zaparkowanych na Wyczółkowskiego autach???? Jakie tutaj jest zagrożenie ???? Jest wąsko ale nie lepiej jest na wielu innych ulicach w mieście. Przejeżdżam tędy wielokrotnie w ciągu dnia, często też parkuję i nie widzę problemu. Może też zabronić przejazdu tą ulicą autobusów i innych ciężkich pojazdów, tak profilaktycznie zawsze to będzie "bezpieczniej".
~z tym parkowaniem 4-04-2009 22:55
to w Jeleniej Górze jest katastrofa!!! Wszędzie na świecie, w każdej pipidówce jezdnie umożliwiają swobodne parkowanie przynajmniej po jednej stronie, np. w takim Dziwnówku-to wiocha ale gdyby tam nie było parkingów nikt nie przyjechałby się kąpać w Bałtyku, a tu u nas tylko zakazy zatrzymywania, na których czatują bezmyślni specjaliści prezydenta od zakładania blokad na koła!!! Kto tu przyjedzie i zobaczy to dziadostwo na każdym kroku to więcej nie wraca i idzie w Polskę opinia o tej niby metropolii Karkonoszy. Tu nic się nie dzieje, o godz. 18 miasto zamiera ...
~blondas51 4-04-2009 22:58
Ludzie! Te zdjęcia to centrum miasta!! Rozpacz!!! Ręce opadają, gdzie my mieszkamy, toż to gorzej jak trzeci świat!!!
~islandczyk 4-04-2009 23:44
ja tu widze ze odpowiedzialnym za stan nawierzchni jest ten przeladowany escort spojrzcie jak on ma przeladowany tyl on jest temu winie i naprawic to powinien
~BAJKA 5-04-2009 0:30
Zgadzam się z 04-04-2009 11:44 | ~kaja 2 | RAGLAOWA JEST TYLKO PO TO żEBY SIę NACHAPAć... TAK GłOSOWALIśCIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!! WIęC ZASTANóWCIE SIE CO PPISZECIE DURNE
~abade3 5-04-2009 0:30
i poco te remonty jak po roku te ulice wyglądają tak samo przyklad ul.Karkonoska i Lubańska ktoś za to bierze gruby szmal za taką fuszere
~~Emeryt 6-04-2009 21:39
Jak to "ZAPOMNIANO" o kawałku ulicy Daszyńskiego - i to mówi Prezydent? To może tak jak "WYBUDOWANO" ul. Nadbrzeżną przez naszego "doświadczonego samorządowca" - na co był dowód w postaci setek mapek wydanych przed wyborami na koszt mieszkańców Jelonki... Może to ten sam budował, który zapomniał, o wtedy rozumiem :)
~Ted 7-04-2009 18:41
A ostatnio na Debacie w Sobieszowie,pan v-ce Prezydent Łużniak pytany dlaczego inne w Sobieszowie ulice nie są robione ,a czekają już na remonty ponad 30 lat,a ulica Żabia się dopiero rozbudowuję. Powiedział większy nacisk był ze strony tych mieszkańców ,aby to ich ulica była pierwsza remontowana.Można by pomyśleć ,że ulice są robione według schematu , jaka prominentna osoba mieszka to w pierwszej kolejności jest robiona.Prawda też jest taka ,że nie ma żadnego kompetentnego nadzoru nad wykonywaniem remontów ulic.Efekt jest taki ,że po kilku latach te ulice się sypią i na nowo trzeba je remontować.Ponadto Jelenia Góra jest miastem bardzo bogatym dlatego,że pozwala robić drogi z 6 letnią tylko gwarancją.W innych miastach drogi mają gwarancję 10 lub więcej lat. A jak są robione drogi w innych państwach to nie ma co nawet wspominać.
~Uprzejmy 7-04-2009 22:14
Żwirki i Wigury jest remontowana dlatego że radny Józef Z. tam mieszka i głosuje za PO.
~ulyssenardin 9-04-2009 10:04
radny PO to zmora tego miasta...........
~ago 9-04-2009 10:40
do ~ulyssenardin - Którego radnego PO masz na myśli?
~still 9-04-2009 11:29
Przecież ten radny jest z pisu ?
~Bolko z Piastowiczów. 22-04-2009 10:05
Proponuję Jelonce udać się z aparatem fotograficznym na skrzyżowanie ulic Groszowej i Kasprowicza. Otóż tam w ub. roku, pieniądze podatników wyrzucono w błoto (dosłownie) tworząc niczemu nie służący pseudo-klomb, który należy nazwać im. dyr. Wandzla. Od czasów przedwojennych zbieg tych ulic tworzył placyk i wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Groszowej nie musiało skutkować jego likwidacją. NIGDY na tym klombie nie urośnie trawa, ani żaden kwiatek, a jedynie jest i będzie rozjeżdżanym przez samochody, błotnistym bajzlem zanieczyszczanym dodatkowo przez czworonogów. Decydenci, kiedy Wy wreszcie zaczniecie przymierzać Wasze biurkowe plany do rzeczywistości!? Jednocześnie proponuję przestać już sadzić po raz "n-ty", młode kasztanowce przy ul. P. Skargi, na przeciwko S.P. nr 13 i bezsensownie naprawiać ławki na tym skwerku nad Pijawnikiem. To są co rok marnotrawione nasze podatnicze pieniądze i uciecha dla chuliganów notorycznie wszystko tam dewastujących. Tuż obok nad Pijawnikiem rosną od wielu lat duże wierzby, które skutecznie opierają się tępym osiłkom, a z trawników na miejskich skwerach można już legalnie korzystać bezpośrednio na nich siadając (uwaga na psie miny) i nie wydawać miejskiej kasy na niszczone ławki. Myśleć, myśleć i jeszcze raz myśleć - zwłaszcza jak się wydaje budżetowe pieniądze. P.S. Całkowitą rację ma "Autochton" z ul. Szewskiej.
~miejscowy 12-05-2009 16:34
Jak na razie wycięli 50 letnie klony rosnące na Szewskiej. Zdemontowane płyty chodnikowe rozkradli miejscowi aborygeni a kostkę granitową wywożą od razu tam gdzie jej miejsce.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Referendum coraz bliżej

Zderzenie w Radomierzu

Budowa łącznika rozpoczęta

Msza odpustowa na Śnieżce

Politycy komentują wynik wyborów

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
791
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%