MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Tor przeszkód

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 8 września 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 8 września 2006, 11:29
Autor: TEJO
Fot. Skirmisch, Instytut Rozwoju i Promocji Kolei
Szybki tramwaj mógłby połączyć Jelenią Górę ze Szklarską Porębą oraz Czechami. To nie utopia. Jednak, aby stało się to rzeczywistością, trzeba dużo pieniędzy i dobrych chęci.

Szybki tramwaj w Jeleniej Górze poruszałby się coraz rzadziej uczęszczanymi torami linii kolejowej w kierunku Szklarskiej Poręby i dalej, przez granicę, do Republiki Czeskiej. Taki pomysł powstał kilka lat temu.

Bardziej realna jest wizja szybkiej kolei miejskiej łączącej Jelenią Górę z uzdrowiskiem Cieplice i dalej – z Sobieszowem. Przy okazji powstałyby przystanki przystanki, na przykład przy ulicy Kubsza oraz pod estakadą na Zabobrzu.
Takim składem znacznie szybciej można dojechać do Cieplic niż autobusem.

– To wizja daleka, ale nie pozbawiona realizmu – wyjaśnia Józef Sarzyński, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.
Zdaniem samorządowców jest możliwe wyłonienie operatora, który zająłby się uruchomieniem szybkiego tramwaju.
Trzeba tylko pomysłu i walki o pieniądze, choćby z funduszy unijnych. Tymczasem, choć o takim rozwiązaniu komunikacyjnym mówi się od wielu lat, żadnego wniosku dotyczącego problemu nie złożono. – Są ważniejsze inwestycje, choćby budowa obwodnicy północnej – podkreślają władze miasta.

Poza tym w finansowaniu szybkiego tramwaju miałyby uczestniczyć gminy, przez które taki pojazd by przejeżdżał. Chodzi o to, by było ich jak najwięcej. Nie chodzi tylko o Piechowice, czy Szklarską Porębę, lecz także o gminy czeskie. Wszak linia kolejowa prowadzi aż do Liberca.

Ewentualnym operatorem, który w przyszłości zająłby się uruchomieniem nowego transportu, mógłby być Miejski Zakład Komunikacyjny.
Czy linia tramwajowa będzie użyteczna dla mieszkańców Jeleniej Góry. Położenie torów nie jest zbyt szczęśliwe. Szybki tramwaj raczej nie rozładuje tłoku między Jelenią Górą a Cieplicami.

Zakłady pracy, które kiedyś istniały wzdłuż linii, prawie zlikwidowano. Kłopot z dotarciem do przystanku tramwaju, zlokalizowanego pod estakadą obwodnicy północnej, mieliby mieszkańcy odległych części osiedla Zabobrze. Trzeba zorganizować dodatkową komunikację dojazdową. Stąd autobusów raczej nie ubędzie.

– Potrzebne są duże pieniądze. Inaczej ten pomysł to czysta utopia – komentuje tymczasem Edmund Pomieczyński, naczelnik jeleniogórskiej sekcji przewozów pasażerskich Polskich Kolei Państwowych. Brak środków oraz nieskończenie długa procedura przekazywania przez PKP samorządom torowisk oddala powstanie linii szybkiego tramwaju w bliżej nieokreśloną przyszłość.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

Senator zachęca do głosowania na maszty

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Grzegorz 8-09-2006 11:14
A może kolej gondolowa ?
~M_ek 8-09-2006 12:03
Pomysł nie jest nowy, jak zauważono w artykule, moze doczeka sie realizacji w szóstej RP
~gość 8-09-2006 12:06
Furmanki będą najbardziej realnym rozwiązaniem. Po pierwsze już są. Po drugie rozwiążą problem bezrobocia w wioskach. Po trzecie ekologiczne. Smieszne są te plany jw. Są tory kolejowe ,jakieś szynobusy i wszystko śmiga. Ale tu zacznie się zaraz: zestawy super duper za miliardy,zaraz nowa firma i 15 prezesów. Nowe budynki stacji i przystanków itd. I skończy się jak teraz dwa pociągi na dobę przewożące w porywach 5 osób ,wliczająć obsługę. Beznadzieja i tyle.
~Bob 8-09-2006 14:25
Taka kolej ma sens gdy dowiezie do miejsc gdzie jeździmy na narty, rowery czyli Szklarska Poręba, Jakuszyce Karpacz. Jak wynika z artykuł, z-ca Prezydenta nawet nie wie po co miała by być ta kolej. Pierwszy etap budowy do Ciplic, Piechowic, po co- by jeździć koleją na zakupy , do szkoły czy pracy skoro i tak będzie trzeba jeszcze śmignąć przez pół miasta????
~:) 8-09-2006 15:35
pomysł ok a co do przystanku pod obwodnica ucieszyliby sie napewno dojezdzajacy do ZSOiT :) Bob ma racje w koncu bylby fajny dojazd na narty:) no i ogolnie fajny pomysl tylko pod warunkiem ze bylby dobrze zrealizowany:) a jak widac narazie chyba sie nikomu nie spieszy:( a szkoda;(
~:) 8-09-2006 15:36
a jeszcze jedno piekna fotka pociągu:P
~Chemist 8-09-2006 16:14
Grzegorz dobrze mówi - zamiast pakować pieniądze w kolej i rozsypujące się autobusy z drogimi biletami możnaby spróbować wprowadzić komunikację gondolową. Czytałem o tym, pomysł jest do zrealizowania, lecz także potrzebne są pieniądze i dobra wola.
~ZwiAsTuN 8-09-2006 16:49
Ta jak zwykle w tym mieście pomysłów to jest od cholery tylko nikomu się nie chce tyłka ruszyćżeby cokolwiek zacząć realizowac :( przecież samo się nic nie zrobi !
~mmm 8-09-2006 20:04
tak kolejna kiełbasa wyborcza?co juz nie słyszelismy i nie czytalismy!miało byc połaczenie do Gorlitz, Aquapark w cieplicach(juz w dwóch miejscach, juz milei zacząc budować, juz był inwestor). Drodz(oj za bardzo drodzy w utzrymaniu) włodarze skoncze ten bajer.
~TechnoT 8-09-2006 21:49
Hmmmm , chyba za mało dziurawe drogi mamy ... Gratukuje głupoty.
~Wolin 9-09-2006 1:35
Dlaczego tak jest??? Co się dzieje z naszą lokalną koleją??? Czy my jesteśmy na jakimś końcu świata??? Dlaczego ktoś tą całą infrastrukturę doprowadza do ruiny??? Przecież nasze miasto jest rozpoznawalne i cenione przez turystów (wliczam w to Karpacz i Szklarską Porębę). Podróż pociągiem jest nieporównywalnie wygodniejsza od jazdy autobusem. Nie warto tego niszczyć. Gdyby znalazły się pieniądze na naprawę torowisk i sprowadzenie nowego taboru wszyscy by na tym skorzystali. My jeleniogórzanie mielibyśmy komfortowe połączenie z Wrocławiem a dalej resztą Polski, a do nas trafiłoby więcej turystów nie mających ochoty podróżować rozbujanymi autobusami po naszych dziurowaych traktach:P
~Klakier 9-09-2006 1:46
Ale stary temat. Czesi już ponad dziesięć lat temu uroczyście, w galowych mundurach z okolicznościowymi biletami przyjechali z Harahova do Szklarskiej.Już wtedy były plany stałego połączenia jeleniej z czechami. Oczywiście pierwsi byli niemcy,którzy jeszcze przed wojną jeżdzili z jeleniej przez jakuszyce do czech. Polecam czeską kolejkę (Izerska Draha, czy jakoś tam), wagoniki mniejsze od autobusów - przegubowców. Kursuje bez problemu po górskich wioskach (oczywiście po czeskiej stronie). A nasza PKP uparcie wysyła do Szklarskiej długie składy "żółtków" i dziwi się, że są nieekonomiczne.
~daaaa 9-09-2006 22:22
kolej? - może być. Tramwaj? może być. elektryczny kulik? - też ujdzie, ale błagam to tylko 30 - 40 km niech bilet nie kosztuje jakbym wybierał się na Hawaje. Posłużny, przyjaciel zło.. polityków. DAWIDEK
~Obserwator 10-09-2006 13:07
Linia kolejowa do Szklarskiej Poręby nie wymaga wielkiego nakładu finansowego,o ile będzie lekki tabor,od Szkl.Poręby do Harahowa torowisko nie nadaje się do użytku,w co można śmiało zainwestować,to było najkrótsze połączenie z Wiedniem.Otwarcie tego połączenia rozładowało by przejście wJakuszycach.Większość turystów i miejscowych wolałaby przejechać się tak widokową trasą jak jest linia z Jeleniej do Szklarskiej P.i dalej do Harahowa i Jablonca.Tam prawie w każdej mieścinie jest aquapark i inne atrakcje,no i dobre piwo,co pod uwage powinni brać kierowcy.I choćby z tych powodów powinni otworzyć to połączenie.
~autoidea@wp.pl 15-03-2007 5:09
No i wlasnie polaczenia do Czech z poparciem (samo)rzadu NIE BEDZIE. Przeciez kazdy by jechal na piwo, zamiast je kupic w Polsce. To musza zrobic prywatni ludzie jak Ty i ja, uzywajac skradzionych przez PKP samorzadom torowisk kolejowych.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Porządki przy cmentarzu

Finał projektów

Harcerze z nową siedzibą

Są kolejne 52 zakażenia (aktualizacja)

Wracają dopłaty do wody i ścieków

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
959
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%