MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Toną w długach

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Poniedziałek, 4 czerwca 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 czerwca 2007, 9:31
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
Mimo umorzeń zaległości czynszowych administratorzy wciąż nie mogą się uporać z lokatorami, którzy nie płacą za mieszkanie.

12.641 złotych: taką kwotę w okresie od 17 kwietnia do 15 maja umorzył prezydent Marek Obrębalski zakładom gospodarki lokalowej za nieściągalne zaległości czynszowe. Najwięcej zaległości z darowanej sumy nazbierało się w ZGL „Południe”: 9.223 złote.
Ale i to i tak kropla w morzu złotówek, jakie z tytułu zadłużenia mieszkańców dają ujemny bilans administratorom większości kamienic i bloków w mieście.

Dyrekcje zakładów gospodarki lokalowej podkreślają, że na niektórych dłużników nie ma siły. Od skrajnych przypadków patologii: w domach, w których większość środków – najczęściej zasiłków – przeznacza się na alkohol, po dość częste sytuacje, kiedy lokatorzy pieniądze mają, ale czynszu nie płacą.

Do 2005 roku straszakiem była eksmisja na bruk, która – zgodnie ze znowelizowanym kodeksem postępowania cywilnego – jest od dwóch lat zakazana. Administrator lub komornik musi znaleźć dla zadłużonego lokatora lokal zastępczy. Dopiero wtedy może go wyrzucić z zajmowanego mieszkania.

Z lokalami zastępczymi jest spory kłopot. – Po prostu w mieście ich brakuje, a jeśli coś się znajdzie, „zainteresowany” wynajduje dziesiątki powodów, aby tam nie zamieszkać – usłyszeliśmy w ZGL „Południe”.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami tymczasowe pomieszczenie musi znajdować się w tej samej lub pobliskiej miejscowości. Na każdego domownika i samego eksmitowanego powinno przypadać co najmniej 5 m kwadratowych powierzchni mieszkalnej.
W lokalu zastępczym musi być dostęp do wody, toalety, światła, prądu, ogrzewania oraz kuchni.
– Przede wszystkim nie może być wilgoci, a to właśnie najczęstsza usterka jeleniogórskich „ofert” w tym zakresie – mówią urzędnicy. Zawilgocona jest większość lokali w starych kamienicach.

Na niewiele zdają się też dobrotliwe metody postępowania z dłużnikami. Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa zaproponowała lokatorom, którzy mają kłopot z płaceniem czynszu, odpracowanie zaległości przy rozmaitych robotach. Zainteresowanie było znikome.

– Najgorsze w tym, że to my musimy płacić za dłużników – denerwuje się Halina Potocka z centrum Jeleniej Góry. – Za sąsiadów mam dwie rodziny prawie z marginesu: libacje są na porządku dziennym, ale pieniędzy na inne cele, oczywiście brakuje. Rodziny są po uszy zadłużone, mają małe dzieci i nie mają zamiaru opuszczać zajmowanych mieszkań. Doskonale zdają sobie sprawę, że nic im, tak naprawdę, nie grozi – dodaje pani Halina.

Fakt, że wielu rodzinom uznawanym za ubogie i patologiczne, źle się nie powodzi, stwierdzają często pracownicy socjalni. – Mają w domach nowoczesny sprzęt: kolorowe telewizory, nagrywarki DVD – usłyszeliśmy. Zdarza się także, iż zapomogi udzielane przez pomoc społeczną niekoniecznie trafią na zbożne cele. Tak było w przypadku kobiety, która w Świerzawie wychowuje samotnie kilkoro dzieci. Przyznane jej pieniądze po prostu przepiła, a zostawione w domu dzieci omal nie zalały sąsiadów: z nudów bawiły się i zatkały zlew, z którego przez kilka godzin lała się woda.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

W lwóweckim magistracie z ograniczeniami

Trwa nabór do Straży Granicznej

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Pytanie 4-06-2007 13:15
Czy w panstwie prawa jakim jest podobno Polska , podobno , dopuszczalne jest mieszkanie za darmo ? Czy naprawde nie ma sluzb do eksmisji tych ludzi , czy nie ma sluzb do egzekucji dlugow , czy nie ma komornikow ? Dyrekcje Zakladow Gospodarki Lokalowej maja pieniadze na rozne wydatki pewnie na prawnikow tez. W normalnych krajach jest taka sytuacja niewyobrazalna . Ale w IV RP –innymi slowy w IV swiecie pewnie jest ! Powodzenia zycze .
~buzka 4-06-2007 14:01
Mam sasiadow za sciana ktorych mieszkanie smierdzi z wilgoci nie placa czynszu maja bardzo duze zaleglosci ale na alkochol maja malucha tez i nowy telewizor Do koszar na Sudecka z nimi niech tam dewastuja brudasy i nieroby
~lokatorka 4-06-2007 14:09
Mieszka nas piec rodzin dwie wykupily mieszkania a trzy rodziny pija alkochol i nie placa za czynsze lecz dewastuja budynek co z nimi zrobic eksmisja na Sudecka do Koszar do jednego pokoju niech sie naucza porzadku brudasy przeciez oni nigdy nie wykupia mieszkan I jak tu mozna Zyc czy cokolwiek robic w budynku
~mona 4-06-2007 14:44
Czytając ten tekst nachodzi mnie refleksja iz nie opłaca sie być uczciwym lokatorem ani obywatelem tego kraju. Najlepiej maja nieroby, darmozjady i kombinatorzy. Wystarczy aby lokator dbający o mieszkanie i budynek w którym zamieszkuje zwrócili sie o cokolwiek do ZGL ( w tym przypadku "Północ")a jest potraktowany jak śmieć. Dla tamtych są mili i skorzy do pomocy – bo się ich boją! A może tak zmienić tych urzędników? Albo nie – mam genialny pomysł przekwaterować ich do budynku w którym zamieszkują nasi kochani urzędnicy! Co wy na to?
~Jeleniogórzanin 4-06-2007 18:31
Prowadziłem remont niedaleko opieki społecznej prawie dwa miesiące. Przez ten okres – AŻ DWIE OSOBY zapytały się czy jest jakaś praca, ale po pieniądze do opieki to kolejki są codziennie. Ja wiem, że są osoby, którym jest ciężko, ale większość to CWANIAKI, którzy tylko żerują na naiwności opieki społecznej i uważają, że im się po prostu NALEŻY. A te pieniądze i tak w większości przepijają.
~niutka 4-06-2007 18:43
Od paru lat staram się o mieszkanie i nic bo uczciwie płacę czynsze ale jakbym przestała płacić i zaniedbała to mieszkanie to dostałabym odrazu eksmisje na inne nawet lepsze tzw.socjalne.Czy napewno warto płacić?
~do mona 4-06-2007 19:45
napisalem tu cos do ciebie ale mnie znow ocenzurowano.masz w 100% racje .
~mona 5-06-2007 8:23
Wszyscy tutaj mamy jedno zdanie. Rozumiem mojego "w spół rozmówcę" sama miałam problem z użyciem odpowiednich słów aby wypowiedzieć swoje zdanie – dzięki! Mam nadzieje ze coś z tej naszej wymiany zdań dotrze do osób od których zależymy. Inaczej będzie to tylko bicie piany. Ale milo jest "pogadać"!
~ebe 5-06-2007 8:38
DO .mona, niutka, jeleniogórzanin ! Święta prawda. W 100 % zgadzam się z Wami. Ubolewam nad tym że nasze Państwo obejmuje pełną ochroną każdego nieroba ,pijaka, narkomana itp.Znam gościa, który w ubiegłym roku 6 razy podejmował tzw odwyk, 6 razy go przerywał– oczywiście dalej pije, a Państwo dalej funduje mu zapomogi, darmowe leczenie itp. Śmiem twierdzić ,ze za komuny nierobom żyło się trudniej. Ale czy jest na to lekarstwo? Wątpię, zawsze bowiem znajdzie się dyżurny temat... A ci uczciwi ? Cóż jeszcze dają radę !
~Emeryt 6-06-2007 8:59
Będą slumsy to kwestia czasu – tylko pytanie gdzie? Wczoraj miałem niemądry pomysł wybrać się na spacer po okolicy małej poczty, Powstańców Wlkp. do ul Warszawskiej po godz 20, no i nie będę się rozpisywał, ale na ulicach same żule, kobiety tak brzydkie jak noc październikowa i upite, rozwydrzone bandy wyrostków kucające i plujące pod sklepami, porozwalane śmietniki, a przez tzw. "park" to już prawie biegłem do domu (policja łapała oczywiście na radar, a tym co tam się dzieje w ogóle nie interesowała się). A tam na Warszawskiej to film z Powstania Warszawskiego można kręcić bez scenografii !! Chciałem zobaczyć te bloki co na Warszawskiej ktoś budować ma, ale wątpię czy aby to dobry pomysł był – tam nic nie ma! Nie chodźcie tam – no chyba tylko po to, żeby naocznie przekonać się o jakości ul. Nadbrzeżnej, którą to Kusiak na mapce wyborczej się chwalił, że ją odnowił.... Wstydu nie masz Kusiak ani rozumu!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Podgórzyn chce wyjść z KSWiK

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

W obiektach Sudeckiego Gwarka Walońskiego

Izba Tradycji Pożarniczych w Lubomierzu

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
820
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%