MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Tolerancja a dialog międzykulturowy

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 30 czerwca 2017, 6:56
Aktualizacja: 7:02
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Użyczone/K. Tęcza
W Jeleniej Górze odbyło się „Międzynarodowe seminarium naukowe: Tolerancja a dialog międzykulturowy”. Spotkanie wpisało się w 500–lecie Reformacji, ale także 180–lecie przybycia do Kotliny Jeleniogórskiej Tyrolczyków oraz 280–lecie zakończenia exodusu dolnośląskich schwenkfeldystów (protestanckiej grupy wyznaniowej) do Pensylwanii.

Do udziału w spotkaniu zaproszono naukowców ze Stanów Zjednoczonych oraz Niemiec. Przybyli także przedstawiciele Kościoła schwenkfeldystów z USA.

Organizatorem seminarium była Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa a partnerami: Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”, Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, Związek Gmin Karkonoskich (Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy), Schwenkfelder Heritage Center, Pennsburg PA. W skład komitetu naukowego weszli: prof. Lucjan Puchalski, dr Józef Zaprucki i dr Beata Telążek, a komitetu organizacyjnego: dr Daria Jaremen i mgr Julita Izabela Zaprucka.

Wykład otwierający pt. „Zillertalczycy i Schwenkfeldyści na Śląsku – aspekty historyczne i literackie” wygłosił dr Józef Zaprucki, przedstawiciel KPSW w Jeleniej Górze. Prof. Lucjan Puchalski reprezentujący KPSW w Jeleniej Górze oraz Uniwersytet Wrocławski przygotował referat pt. „Tolerancja religijna i kulturowy pluralizm w Austrii okresu oświecenia”. Dr Daria Jaremen reprezentująca UE we Wrocławiu oraz WEZiT w Jeleniej Górze omówiła „Turystykę pielgrzymkową” a Margrit Kempgen (Stiftung Evangelisches Schlesien) przygotowała wystąpienie pt. „Od ignorancji do tolerancji – kultura małych kroków”. Ostatnim mówcą w części jeleniogórskiej seminarium był dr Allen Viehmeyer (Schwenkfelder Library & Heritage Center, Pennsburg PA), który wygłosił wykład pt. „Martin John Junior: Śląski pisarz, lekarz i filantrop”.

W części jagniątkowskiej miała miejsce prelekcja „Zillertalczycy na Śląsku” zaprezentowana przez Zbigniewa Kulika z Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu oraz prezentacja i koncert w wykonaniu Aloisa i Petry Eberharterów z Zillertalu.

Podczas przerwy zaproponowano obecnym spacer krajoznawczy po Jeleniej Górze. Goście z USA mieli okazję zobaczyć Jelenią Górę jako miasto posiadające liczne zabytki architektury, ale także poznać Jelenią Górę jako miasto tętniące życiem. Obejrzeli kościół pw. św. Erazma i Pankracego, kaplicę św. Anny, Bramę Wojanowską, zabudowania ulicy 1-go Maja, cerkiew oraz kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wraz z zachowanymi wokół niego kaplicami grobowymi. Dowiedzieli się o wielu ważnych wydarzeniach z historii miasta oraz o tym jak żyli jego mieszkańcy w dawnych czasach i jak żyją dzisiaj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Akcja Segregacja

W Karpaczu działo się!

Rozdano kwiaty za elektroodpady  

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~DJ 30-06-2017 12:07
Cyt.: "poznać Jelenią Górę jako miasto tętniące życiem" - no, to się chyba nie udało.
~DJ 30-06-2017 12:29
Cyt.: "poznać Jelenią Górę jako miasto tętniące życiem" - no, to się chyba nie udało.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W obronie zwierząt

Odpust na szczycie

Mistrzowie na otwarciu stadionu

Kto strzelał do konia?

Odbudują zbiorniki

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
526
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
5%