MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

To powietrze nas zabija

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 30 listopada 2018, 6:17
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Angelika Grzywacz- Dudek
O tym, jaki jest obecnie poziom zanieczyszczenia powietrza w Jeleniej Górze i całej Kotlinie Jeleniogórskiej, a także jak poprawić jakość naszego życia, rozmawiamy z Grzegorzem Bogdańskim ze Stowarzyszenia Jeleniogórski Alarm Smogowy.

Angelika Grzywacz- Dudek: Czy w Jeleniej Górze i Kotlinie Jeleniogórskiej jest smog?

Grzegorz Bogdański: Tak, oczywiście że jest. Na jeleniogórskim Zabobrzu jest oficjalna stacja pomiarów jakości powietrza WIOŚ. Z tych badań wynika, że w zimie normy jakości powietrza są przekraczane notorycznie. Nierzadko jest to przekroczenie o tysiąc procent i więcej…

Angelika Grzywacz- Dudek: Jak możemy chronić siebie przed tak zanieczyszczonym powietrzem? Czy jeleniogórzanie powinni chodzić w maskach?

Grzegorz Bogdański: To nie jest problem, który da się rozwiązać chodzeniem w masce. Dziecko takiej maski nie założy. A to zanieczyszczone powietrza jest najbardziej niebezpieczne właśnie dla dzieci, osób starszych i schorowanych. W styczniu 2017 roku z powodu zanieczyszczonego powietrza zmarło o 30 procent więcej Polaków niż w tym samym miesiącu w latach minionych. Według badań zanieczyszczone powietrze zabija rocznie około 40 tysięcy rodaków. I to są oficjalne dane.

Angelika Grzywacz- Dudek: Jak zwykły mieszkaniec może zmieniać tą sytuację?

Grzegorz Bogdański: Zmienić trzeba przede wszystkim świadomość społeczeństwa. Żyjemy bowiem w kraju, w którym ludzie boją się wiatraków, a prawo zabrania ich stawiania w odległości 1-2 km od stref zamieszkania. Tymczasem zatruwanie powietrza jest jeszcze cały czas legalne i dozwolone. Dlatego to ludzie muszą sobie uświadomić, że głównym zanieczyszczeniem powietrza jest właśnie niska emisja, czyli to, czym palimy w piecu ma tu kluczowe znaczenie. Ludzie muszą zrozumieć, że jeśli będziemy ogrzewali swoje domy złym paliwem i piecami niespełniającymi żadnych norm jakości, to będziemy truli siebie, swoje dzieci, swoich najbliższych i sąsiadów.

Dziękuję za rozmowę.

Twoja reakcja na artykuł?

8
20%
Cieszy
0
0%
Dziwi
3
8%
Nudzi
2
5%
Smuci
1
3%
Złości
26
65%
Przeraża

Czytaj również

Misja seniorów 121

Miasto zapłaci o ponad 75 proc. więcej za prąd 3

Fajerwerki w sylwestra? Jerzy Łużniak na nie! 100

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~Ja Cieplice 30-11-2018 6:28
Tak myślę że ktoś organizuje sobie biznes na wiatraki.
~pikle 30-11-2018 9:20
do: ~Ja Cieplice (6:28)
Wolę wiatraki niż sadzę w płucach.
~ 30-11-2018 13:15
do: ~Ja Cieplice (6:28)
Niestety przecenia mnie Pan :) Bardzo bym chciał stawiać takie wiatraki ale niestety nie działam w tej branży :) Pozdrawiam Grzesiek Bogdański
~Niezalezny 3-12-2018 23:02
do: ~Ja Cieplice (6:28)
Problem ??? Zróbcie tańszy gaz i olej opałowy , a ludzie przestaną grzać koksem, weglopodobnym szajsem itd. Najbardziej eko-ogrzewanie jest najdroższe ! Całe Osiedle Robotnicze , Drzymały i całe stare budownictwo to w centrum miasta jeden wielki kocioł !!!
~Gosc 30-11-2018 6:31
A mi pani z recepcji w Cieplickim Agacie kazała zapłacić klimatyczne, mimo tego, że mieszkam w Piechowicach. Dostrzegają państwo jakąś różnice powietrza między tymi oddalonym o 5km od siebie miejscowościami bo ja nie.
~Stary Wyga 30-11-2018 8:57
do: ~Gosc (6:31)
Powinni zmienić nazwę na Smogowe a nie klimatyczne, he he
~Dikanda 30-11-2018 12:38
Jaki straszny tytuł?Większość z nas wie,że człowiek dąży do samounicestwienia.Palący kochają papierosy,pijący, alkohol,łakomczuszki jedzonko etc.Cieszmy się życiem tu i teraz.Mieszkam w Jeleniej Górze od wielu lat.Wiem o naszym złym mikroklimacie,i nic się na to nie poradzi.Mogłabym się wyprowadzić.Nie zrobię tego,bo tu realizuję swoje pasje wśród ludzi których kocham.Otwórzcie swoje serca, i kochajcie bezwarunkowo.Co ma być to będzie.Que sera sera.Time to see.
~Miejscowy 30-11-2018 13:28
do: ~Dikanda (12:38)
Ciekawy post... Ale narkotyki to ty lepiej odstaw. Maja na ciebie zły wpływ
~siwuszka 30-11-2018 13:22
RAZ spróbowałam dziecku swojemu założyć maskę na twarz przed wyjściem do lekarza.. graniczy to z cudem, naprawdę. Dane jednak, że współczynnik śmierci przez zanieczyszczone powietrze jest tak duży i coraz większy przeraża.. zastanawiam się czy naprawdę do ludzi nie dociera jak bardzo niszczą samych siebie i swoich bliskich paląc śmieciami? mam nadzieję, że program "czyste powietrze" coś w końcu ruszy i zmieni w narodzie. Ludzie lubią dostawać pieniądze, mam nadzieję, że to minimum pracy, które będą musieli włożyć w sporządzenie wniosku itp ich nie odstraszy! sama dużo informacji o dofinansowaniach uzyskałam ze strony www.czystepowietrze.eu , bardzo przejrzyście wszystko krok po kroku jest opisane.
~Miejscowy 30-11-2018 13:31
do: ~siwuszka (13:22)
Dopóki nie będzie mandatów po kilka tysięcy zł za palenie g...na to nic nie pomoże. Taki dziad który truje powietrze rozumie tylko metody siłowe. Ci ludzie nie maja żadnej świadomości i odpowiedzialności.
~Niezalezny 3-12-2018 23:06
do: ~Miejscowy (13:31)
Mandat ??? To państwo nakłada podatki na gaz i olej opałowy , emisja z takich pieców to mikro-emisja spalin. Tymczasem bycie eko w Polsce to znaczy trzeba być bogatym
~Boss 30-11-2018 17:37
Ludzi zabija chemia w jedzeniu i to że żyjemy zbyt sterylnie a nie powietrze ,za komuny był ciężki przemysł ludzie palili tylko węglem śnieg był czarny na nowotwory nie chorowało tylu ludzi co teraz mało kto miał alergię ,dzisiaj rak to epidemia a alergię ma 70 procent dzieci wszystko przez to czym karmią nas korporacje a nie przez to co wdychamy oczywiście jestem za alternatywnymi źródłami energii ale nie za wiatrakami promowanymi przez ludzi którzy robią wam wodę z mózgu w Niemczech wiatraki już się kończą bo okazały się niewypałem ze względu na wysokie koszty eksploatacji i brak możliwości magazynowania energii mają olbrzymie farmy a zobaczcie ile z wiatraków się kręci góra 20 procent ,poczytajcie również jakie macie dopuszczalne normy na konserwanty ,emulgatory ,spulchniacze ,polepszacze smaku w starej UE a jakie w Polsce połowa tych waszych g..wien w marketach które kupujecie tam ma status trucizny pojedź jeden z drugim do Goerlitz kup jogurt,mleko,kawę i to samo kup w Polsce porównaj skład i stężenia substancji szkodliwych tu tkwi problem TRUCIZNY w jedzeniu które spożywacie codziennie wasze organizmy walczą z nimi jak z toksynami układ odpornościowy jest nadwyrężany dzień w dzień to jest powoduje powolne umieranie a nie SMOG który był jest i będzie
~Stach 30-11-2018 18:42
Zamknąć powietrze i nie będzie problemu zadymionego powietrza i smogu.
~Teoretyk absurdu 30-11-2018 20:50
Pańskim mądrym zdaniem , czym ''karmią'' się np. drzewa i nie tylko od miliardów lat? Ile tego ''brzydkiego'' CO2 co napędza twórczość tlenu na planecie jaka masę gęstości w miliardach ton spożywają wraz z całą przyrodą ? Jaki i jakie cykle zachodziły i zachodzą z planetą Ziemia w tym też samym okresie egzystencji w kosmosie jako żywy organizm. Co to jest przebiegunowanie planety , topnienie lodowców? Należałoby wchłonąć wiedzę choćby tylko w kwarkach info. jako poważna organizacja''Jeleniogórski Atak Smokowy'' , o np: Wolna, darmowa energia , eter, napęd H2O , Nicola Tesla , Letadło Grubiennikowa, Phill Shneider , i wiele , wiele innych tajemniczych dla Pana wiadomości i cykli kosmicznych zachodzących w galaktykach, takich informacji nie uzyska się na śmiesznych uczelniach ponieważ jest zakaz takiej wiedzy . Lobbowanie ciemnej materii czyli biznes Bildenberg Group , swiatowy handel CO2 - to biznes i nowomoda kombinacji finansowych. Natomiast co nas zabija to wy nie wiecie bo nie chcecie wiedzieć gdyż taka koniunktura biznesów firm. Ale zawsze możecie zająć się tematyką: zawartością cukru w cukrze , jakie są banany lewoskrętne czy prawoskrętne, oraz dostosować myślenie do kołchozu junijnego , itd,itp.
~ 30-11-2018 23:03
No niestety do patologii nic nie dotrze i dalej będą truć wszystkich
~patologia 11-12-2018 8:18
do: ~ (23:03)
w czasach -kilka naście lat temu- był okres w Naszym kraju Taniego Gazu i wówczas mieszkańcy bez niczyjej zachęty zmieniali ogrzewanie na gazowe. Potem jeden z naszych polskich miliarderów wynegocjował nowe super seny za gaz i mieszkańcy masowo zaczęli zmieniać ogrzewanie gazowe na węglowe lub kominki. Pan jakiś czas temu zmarł a ceny gazu pozostały i będą z nami po wieki
~dziki kraj 1-12-2018 12:30
Ciemnoty nic nie przekona,ciemnota wytłumaczy sobie że jest truta bo biedaczki palą syf "z biedy" i jest ok.
~fakty i obrazy, liczby 2-12-2018 21:49
Śmierdzące lenie z sanepidu, od lat zaniedbywały zdrowie publiczne, za co biorą kasę – nasze pieniądze. Kiedyś SOPA badała i było ok, jak dziś z wodą, teraz oświata zdrowotna i promocja zdrowia p..rdzi w stołki i nie edukuje społeczeństwa, a może by tak te wszystkie zasiedziałe emerytki, wreszcie odkleić od stołków i dać młodym pole do popisu. Trzeba chcieć i potrafić – a nawyki trudno zmienić u emerytów – nieprawdaż – ponad 50% w wieku przed siedemdziesiątką? Chyba dużo się nie pomyliłem?
~Tomany 2-12-2018 22:20
Cena gazu 50% w dół,Energi w dół,i mamy problem prawie z głowy .Niestety Kawka nie wystarczy bo rachunki będą dalej wysokie ,no ale po co ?
~czesio 3-12-2018 10:33
do: ~Tomany (22:20)
...a węgla w górę. Proste jak budowa cepa.
~Niezalezny 3-12-2018 23:09
do: ~czesio (10:33)
Każą wymieniac piece , a nowe piece na węgiel kosztują już 8-10 tysięcy gdy kilka miesiecy temu było to 3-4 tys. To jest chore Panstwo liczy się kasa , kasa i jeszcze raz kasa
~wrazliwy 6-12-2018 16:58
Jak pozwala się na palenie w kominkach na osiedlach z założenia "ekologicznych". Kto wydaje takie pozwolenia? Jestem mieszkancem Cieplic i mogę stwierdzić , ze w sezonie grzewczym nie da się swobodnie oddychać, Nawet mój pies kicha kiedy wychodzi na spacer. Muszą być nakładane solidne kary. Powodzenia .
~tomek64 6-12-2018 23:08
Następni co mają Polaków za idiotów??? Każdy by wolał ustawić na programatorze temperaturę w domu niż szuflować węgiel i ścierać codziennie kurze.W stosunku do zarobków mamy bardzo drogi gaz.Kolega z Niemiec płaci troszkę mniej za ogrzewanie, a ile tam się zarabia??? On ok. 2000 euro na rękę.Czemu w Polsce zawsze musi być coś robione od d...y strony.Czemu pierwsze co....to karać, karać , karać.A może najpierw dać zarobić, potem uczyć i jeszcze raz uczyć....tak normalnie po ludzku.Eh....to zbyt skomplikowane....
~JATO 7-12-2018 20:20
Czy Pan Grzegorz Bogdański, ze Stowarzyszenia Jeleniogórski Alarm Smogowy, mógłby zainteresować się również smogiem elektromagnetycznym? Temat ważny i bardzo poważny dla życia i zdrowia ludzi. Ten rodzaj smogu jest niewidoczny dla naszych zmysłów, ale bardzo destrukcyjny dla naszych organizmów. Władze miasta są głuche i ślepe na ten problem, a mogą zrobić wiele dla mieszkańców JG, o ile naprawdę troszczą się o ich zdrowie.
~ 9-12-2018 22:52
przestańcie swoje d..y wozić samochodem gdzie popadnie i używajcie samochodu tylko jeśli macie gdzieś na prawdę daleko
~Jawers 11-12-2018 21:20
walnijcie sie w leb. trzeba wiecej wycinac drzew a powietrze bedzie czystrze .popatrzcie wokol siebie ile drzew wycieliscie ? a teraz tylko narzekacie .....
~jeżozwierz1 12-12-2018 11:14
To gdzie leży prawda? Niestety, nie pośrodku. Władze utrzymują, że nad Jelenią Górą jest czyste powietrze, w każdym bądź razie nie tak smogowate, jak widzą to obserwatorzy wyników pomiarów. Na tablicach informacyjnych MZK pod godzinami odjazdów/przyjazdów autobusów można zobaczyć najczęściej radosne: "Czystość powietrza BARDZO DOBRA".
~Jol 12-12-2018 11:28
Czy pan Grzegorz Bogdański już rozmawiał z prezydentem Jeleniej Góry, dlaczego nie ogrzewa miasta i okolicy wodą termalną?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Chodniki są oblodzone! 615

P. Marzena pilnie potrzebuje pomocy! 578

Uciążliwy pasażer 14

Prezydent Jerzy Łużniak przedstawił swoich zastępców 498

Powrót dyrektora Zawiły 129

Sonda

Jeśli oboje rodzice nie pracują, należy im zabrać świadczenie 500+?

Oddanych
głosów
2396
Tak
72%
Nie
24%
Nie mam zdania
4%