MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

To już pół wieku „Rocznika Jeleniogórskiego”

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 29 stycznia 2014, 7:58
Aktualizacja: Czwartek, 30 stycznia 2014, 7:10
Autor: Mea
Fot. Muzeum Przyrodnicze
– Studnia wiedzy o regionie jeleniogórskim – tak mówił o „Roczniku Jeleniogórskim” Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach, gdzie odbyły się obchody jubileuszu Rocznika. Kolejną okazją do uczczenia było wydanie 45 numeru „Pisma Regionu Karkonoszy”, którym zajmuje się Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry.

Miejscem jubileuszu był zespół pocysterski, ponieważ w „Roczniku” znalazł się artykuł na jego temat, a budynek poklasztorny został zamieszczony na okładce.

Przybyło ponad 70 osób m.in. Czesław Margas, jeden z redaktorów „Rocznika”, Irena Kempisty, naczelniczka Wydziału Kultury i Turystyki Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, Henryk Gradkowski, rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, a jednocześnie prezes Karkonoskiego Towarzystwa Naukowego, Witold Szczudłowski, dyrektor Związku Gmin Karkonoski, burmistrz Kowar Mirosław Górecki, Marek Obrębalski, były prezydent Jeleniej Góry, Andrzej Mateusiak, prezes PTTK oraz archiwiści i muzealnicy.

- Najpierw wystąpił prezes Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry Ivo Łaborewicz, który opowiedział historię wydawnictwa. Został zaprezentowany film o Kazimierzu Wagnerze, który był pomysłodawcą Rocznika. Odbył się też koncert duetu skrzypcowego małżeństwa Gniewków. Na koniec uczestnicy imprezy zwiedzili muzeum – mówił Stanisław Firszt.

„Rocznik Jeleniogórski - Pismo Regionu Karkonoszy”, bo taka jest jego pełna nazwa, zaczęto wydawać w 1963 r. - Działo się to w czasach tzw. odwilży w Polsce, czyli po okresie stalinizmu. Po 1956 r. zaczęły powstawać różne towarzystwa. W Jeleniej Górze w 1958 r. powstały „Tezy jeleniogórskie”, w których opisano, co trzeba zmienić w naszym mieście, a już w 1959 r. powstało Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry, które postanowiło stworzyć czasopismo regionalne, czyli „Rocznik Jeleniogórski” – opowiadał Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach.

Łącznie przez 50 lat pisało do „Rocznika” kilkuset autorów. W zależności od wydania, posiadał od 100 do 500 stron. Artykuły poruszały różne tematy, oczywiście dotyczące regionu: od przyrody nieożywionej, przez ekonomię, historię, przyrodę aż po sprawy bieżące, które były opisywane w rozdziale z kroniką i są do dziś zbierane przez Czesława Margasa, byłego dyrektora Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze. Wydawnictwo robione jest społecznie, a jego druk finansuje Urząd Miasta w Jeleniej Górze.

Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry współpracuje z Książnicą Karkonoską. Na jej stronie internetowej można znaleźć wszystkie wydania „Rocznika” w formie elektronicznej. Wydawnictwo można też kupić m.in. w Archiwum Państwowym w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Noa 29-01-2014 17:51
Wspaniała publikacja.Żałuję , że nie mam dostępu do wszystkich wydań. :-( Tak- wiem- można je np. poczytać w Bibliotekach, ale w czytelniach. Na to- niestety brak mi czasu. Kochani- nic nie dorówna "Rocznikom"- ale życzyłabym sobie, aby było jak najwięcej takich wydań jak one, "Sudety" , czy "Karkonosze" Najbardziej fascynują mnie fragmenty dawnych kronik. Gdyby ktoś miał wydania archiwalne Rocznika, lub pozostałych- i mógłby je podarować, lub chociaż pożyczyć- byłabym wdzięczna.
~ 29-01-2014 20:03
Gratulacje!!!
~bibliotekark 29-01-2014 20:39
http://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/collectiondescription?dirids=154
~ 29-01-2014 21:53
Okazja do popitki zawsze się znajdzie. Same znane twarze na zdjęciach, te same jak na wszystkich imprezach. Ciekawe co dostali autorzy, którzy piszą do "Rocznika..." za darmo, a bez których - nie oszukujmy się - pisma by nie było. Ale jak to zwykle bywa w naszym kraju - na sukces pracują szaraczki, a śmietankę spijają grube ryby.
~ 29-01-2014 22:22
Niebywałe różne imprezy a te same facjaty dobrze wynagradzane, klaka jest klaką łobuzy nie róbcie szopek kosztem społeczeństwa !!!
~ 29-01-2014 23:22
Na kij biednemu kwiatek jak mu chleb potrzebny !!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Zamknięte szlaki w Michałowicach

Informacja wojewody ws koronawirusa (aktualizacja)

DIOZ: To zarzuty wyssane z palca

Nietypowy finał Ligi Rocka

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
683
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%