MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

To były koszary hrabiego von Waldersee

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 14 lipca 2009, 19:30
Aktualizacja: Środa, 15 lipca 2009, 7:24
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Takie jest prawidłowe rozwiązanie dzisiejszej Fotozagadki z wydawnictwem AD REM. Celności odpowiedzi i szczęścia w losowaniu gratulujemy panu Aleksandrowi Orłowskiemu z Jeleniej Góry.Miejsce znane, więc odpowiedzi przysłali Państwo bardzo dużo. Większość z nich częściowo prawidłowych, ale tylko niewielu Czytelników uwzględniło część pytania o patrona koszar. A był nim Alfred hrabia von Waldersee – jak napisał pan Aleksander.

Postać hrabiego, która uwieczniona na pomniku charakteryzowała ten zakątek aż do lat 20. XX wieku, jest dziś zupełnie zapomniana. A na przełomie XIX i XX stulecia graf był u szczytu sławy. Bohater wojny francusko-pruskiej, w glorii zwycięzcy został odznaczony najcenniejszymi orderami, w tym Krzyżem Żelaznym I klasy. Był szefem sztabu armii niemieckiej. Wsławił się także dowodzeniem korpusem ekspedycyjnym, który tłumił tzw. powstanie bokserów w Chinach, a w 1900 roku zobył Pekin. Na fali tej popularności imię hrabiego przybierały różne jednostki wojskowe, w tym jeleniogórska… Pomnik przeniesiono w latach 20. na Promenadę (dziś Bankowa), gdzie dotrwał do 1945 roku….

Powróćmy jednak do miejsca naszej zagadki. – Budynki, w których mieści się obecnie Zespół Szkół Technicznych „ Mechanik ” pochodzą z 1788 roku. Początkowo znajdowały się tu rafineria cukru oraz mieszkania dla przybyłych aż z Hamburga pracowników. To właśnie tu po raz pierwszy na świecie chemik Franz Achard wyprodukował cukier z buraka cukrowego (a nie, jak dotychczas z trzciny cukrowej). Mamy więc się czym pochwalić! – pisze do nas pan Jacek Kudosz, który w ciekawy sposób opisał ten fragment Jeleniej Góry.

– Słodycz wyprodukowana przy dzisiejszej ulicy Obrońców Pokoju była dwa razy tańsza od tej pochodzącej z trzciny cukrowej, co oznaczało swoistą rewolucję cukrową na skalę światową. W 1800 roku podczas podróży dyplomatycznej przyszły prezydent USA, John Quincy Adams odwiedził również ową rafinerię. Obserwując proces powstawania cukru oraz degustując go, stwierdził, że ten pochodzący z buraka nie jest tak słodki, jak trzcinowy – czytamy.

– Wiek XIX przyniósł pewne zmiany. Na ulicy Hospitalstrasse (czyli Szpitalnej), dzisiaj Obrońców Pokoju, w budynkach dawnej cukrowni zorganizowano magazyn prochu. Powstał także lazaret (szpital dla rannych i chorych żołnierzy) oraz dom opieki – opisuje nasz Czytelnik.

W 1858 roku budynki zaadaptowano na koszary wojskowe V Pułku Jegrów (strzelców) Neumanna. Do koszar wchodziło się przez Bramę Wojanowską, która została tam przeniesiona po rozebraniu murów miejskich okalających miasto (obecnie kartusze z owej bramy wróciły już na swoje miejsce, czyli na ulicę Konopnickiej) – kończy Jacek Kudosz.

Na starym zdjęciu jest jeszcze jeden element, o którym warto wspomnieć: tory tramwajowe. Fotografia powstała jeszcze przed 1914 rokiem, kiedy to zlikwidowano najstarsze w mieście połączenie tramwajowe Koszar Neumanna z dworcem kolejowym. Linia wiodła od dzisiejszego placu Niepodległości, pl. Wyszyńskiego (wtedy Promenada) oraz Podwalem (wówczas Aussere Burgstr.) i Obrońców Pokoju (Hospitastr.) aż pod Bramę Wojanowską. Linię zamknięto po wybuchu I Wojny Światowej. A w pierwszych jej dniach na tyłach koszar i w innych częściach miasta odprawiono imponujące nabożeństwa polowe. Zachowały się zdjęcia, które publikujemy.

Wszystkim Państwu gratulujemy znajomości naszej lokalnej historii, a pana Aleksandra zapraszamy do nas, do redakcji przy ulicy Skłodowskiej-Curie 12/2 po odbiór nagrody od Wydawnictwa AD REM, lidera na lokalnym rynku edytorskim. Kolejna fotozagadka – za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dzień Patrona w Lemie

Radni KO przeciw kupcom?

Wypadek przy baniakach  

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Jan 14-07-2009 20:36
Zdjęcie numer 5 przedstawia budynki znajdujące się na obecnej ul.Szewskiej a widziane os obecnej ul.Piotra Skargi - na widocznym terenie znajduje się aktualnie Szkoła Podstawowa na 13
~mo 14-07-2009 21:15
Z oryginalną bramą wojanowską?
~ 14-07-2009 22:23
Zdjęcie nr 5 bardziej przypomina Plac Kościuszki?!
~Konopnicką ???? 15-07-2009 6:49
Jeżeli już to "Konopnickiej" - Panie TEJO nawet gdy czytelnik pisze błędnie, obowiązkiem redakcji jest błąd poprawić a nie powielać.
d3m0l 15-07-2009 10:43
zdjęcie nr 3 pokazuje jak piękna była Jelenia, pomimo szarości tamtych czasów urok porządku był niezaprzeczalny. Widzimy piękne zdobione latarnie, równiutką kostkę brukową zarówno na ulicy jak i na chodniku. Plac bez chwastów i pomnik, oraz nie odrapane mury. Dziś widzimy śmierdzący, dziurawy asfalt, drzewa-chwasty rosnące bez składu i ładu jakby wydziału ochr. środowiska oraz zieleni miejskiej w jeleniej nie było od kilkudziesięciu lat.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Marcin Wyrostek patriotycznie

Hymn dla Niepodległej

Być jak Rami Malek

Udany Piknik Strzelecki

Krokusowe lekcje jazzu

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
826
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%