MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

To były koszary hrabiego von Waldersee

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 14 lipca 2009, 19:30
Aktualizacja: Środa, 15 lipca 2009, 7:24
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Takie jest prawidłowe rozwiązanie dzisiejszej Fotozagadki z wydawnictwem AD REM. Celności odpowiedzi i szczęścia w losowaniu gratulujemy panu Aleksandrowi Orłowskiemu z Jeleniej Góry.Miejsce znane, więc odpowiedzi przysłali Państwo bardzo dużo. Większość z nich częściowo prawidłowych, ale tylko niewielu Czytelników uwzględniło część pytania o patrona koszar. A był nim Alfred hrabia von Waldersee – jak napisał pan Aleksander.

Postać hrabiego, która uwieczniona na pomniku charakteryzowała ten zakątek aż do lat 20. XX wieku, jest dziś zupełnie zapomniana. A na przełomie XIX i XX stulecia graf był u szczytu sławy. Bohater wojny francusko-pruskiej, w glorii zwycięzcy został odznaczony najcenniejszymi orderami, w tym Krzyżem Żelaznym I klasy. Był szefem sztabu armii niemieckiej. Wsławił się także dowodzeniem korpusem ekspedycyjnym, który tłumił tzw. powstanie bokserów w Chinach, a w 1900 roku zobył Pekin. Na fali tej popularności imię hrabiego przybierały różne jednostki wojskowe, w tym jeleniogórska… Pomnik przeniesiono w latach 20. na Promenadę (dziś Bankowa), gdzie dotrwał do 1945 roku….

Powróćmy jednak do miejsca naszej zagadki. – Budynki, w których mieści się obecnie Zespół Szkół Technicznych „ Mechanik ” pochodzą z 1788 roku. Początkowo znajdowały się tu rafineria cukru oraz mieszkania dla przybyłych aż z Hamburga pracowników. To właśnie tu po raz pierwszy na świecie chemik Franz Achard wyprodukował cukier z buraka cukrowego (a nie, jak dotychczas z trzciny cukrowej). Mamy więc się czym pochwalić! – pisze do nas pan Jacek Kudosz, który w ciekawy sposób opisał ten fragment Jeleniej Góry.

– Słodycz wyprodukowana przy dzisiejszej ulicy Obrońców Pokoju była dwa razy tańsza od tej pochodzącej z trzciny cukrowej, co oznaczało swoistą rewolucję cukrową na skalę światową. W 1800 roku podczas podróży dyplomatycznej przyszły prezydent USA, John Quincy Adams odwiedził również ową rafinerię. Obserwując proces powstawania cukru oraz degustując go, stwierdził, że ten pochodzący z buraka nie jest tak słodki, jak trzcinowy – czytamy.

– Wiek XIX przyniósł pewne zmiany. Na ulicy Hospitalstrasse (czyli Szpitalnej), dzisiaj Obrońców Pokoju, w budynkach dawnej cukrowni zorganizowano magazyn prochu. Powstał także lazaret (szpital dla rannych i chorych żołnierzy) oraz dom opieki – opisuje nasz Czytelnik.

W 1858 roku budynki zaadaptowano na koszary wojskowe V Pułku Jegrów (strzelców) Neumanna. Do koszar wchodziło się przez Bramę Wojanowską, która została tam przeniesiona po rozebraniu murów miejskich okalających miasto (obecnie kartusze z owej bramy wróciły już na swoje miejsce, czyli na ulicę Konopnickiej) – kończy Jacek Kudosz.

Na starym zdjęciu jest jeszcze jeden element, o którym warto wspomnieć: tory tramwajowe. Fotografia powstała jeszcze przed 1914 rokiem, kiedy to zlikwidowano najstarsze w mieście połączenie tramwajowe Koszar Neumanna z dworcem kolejowym. Linia wiodła od dzisiejszego placu Niepodległości, pl. Wyszyńskiego (wtedy Promenada) oraz Podwalem (wówczas Aussere Burgstr.) i Obrońców Pokoju (Hospitastr.) aż pod Bramę Wojanowską. Linię zamknięto po wybuchu I Wojny Światowej. A w pierwszych jej dniach na tyłach koszar i w innych częściach miasta odprawiono imponujące nabożeństwa polowe. Zachowały się zdjęcia, które publikujemy.

Wszystkim Państwu gratulujemy znajomości naszej lokalnej historii, a pana Aleksandra zapraszamy do nas, do redakcji przy ulicy Skłodowskiej-Curie 12/2 po odbiór nagrody od Wydawnictwa AD REM, lidera na lokalnym rynku edytorskim. Kolejna fotozagadka – za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

To było bezpieczne?

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Jan 14-07-2009 20:36
Zdjęcie numer 5 przedstawia budynki znajdujące się na obecnej ul.Szewskiej a widziane os obecnej ul.Piotra Skargi - na widocznym terenie znajduje się aktualnie Szkoła Podstawowa na 13
~mo 14-07-2009 21:15
Z oryginalną bramą wojanowską?
~ 14-07-2009 22:23
Zdjęcie nr 5 bardziej przypomina Plac Kościuszki?!
~Konopnicką ???? 15-07-2009 6:49
Jeżeli już to "Konopnickiej" - Panie TEJO nawet gdy czytelnik pisze błędnie, obowiązkiem redakcji jest błąd poprawić a nie powielać.
d3m0l 15-07-2009 10:43
zdjęcie nr 3 pokazuje jak piękna była Jelenia, pomimo szarości tamtych czasów urok porządku był niezaprzeczalny. Widzimy piękne zdobione latarnie, równiutką kostkę brukową zarówno na ulicy jak i na chodniku. Plac bez chwastów i pomnik, oraz nie odrapane mury. Dziś widzimy śmierdzący, dziurawy asfalt, drzewa-chwasty rosnące bez składu i ładu jakby wydziału ochr. środowiska oraz zieleni miejskiej w jeleniej nie było od kilkudziesięciu lat.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

"W Góry Serca" z Leszkiem na Śnieżkę

Minister z wizytą w KPSW

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w KPSW  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
789
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%