MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

To był piękny festiwal!

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 18 lipca 2016, 8:33
Aktualizacja: Wtorek, 19 lipca 2016, 7:15
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomasz Raczyński
Za nami 34. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. Trzeciego dnia pogoda starała się pokrzyżować plany organizatorom, ale i tak zwyciężyła więź pomiędzy aktorami a mieszkańcami i turystami, którzy w dniach 15–17 lipca br. zdecydowali się być częścią ulicznej sztuki.

Jako pierwsi ostatniego dnia festiwalu, zaprezentowali się aktorzy Akademii Wyobraźni, którzy do pomocy – podobnie jak w sobotę – zaprosili dzieci sprawiając im niesłychaną radość. „Baśń o dwóch braciach” to scena oparta na baśni Gustawa Morcinka „O szewcu i chciwym Młynarzu”, gdzie dobro zwycięża, a zło jest piętnowane.

Chwilę po zakończeniu spektaklu nad Jelenią Górę napłynęły chmury, z których spadł obfity deszcz, opóźniając nieco kolejną sztukę. Jednak gdy pojawili się artyści z Clap Clap Circo, nawet ponowne opady nie wystraszyły aktorów z Urugwaju i Argentyny oraz jeleniogórskiej publiczności, a była to okazja, by obejrzeć sztuczki kuglarskie i cyrkowe prezentowane dzień wcześniej. - Ogromne brawa dla nich, bo nie każdy artysta decyduje się wyjść w taką ulewę. To pokazuje wartość tych artystów, ich siłę i moc, ale też ogromne brawa dla publiczności jeleniogórskiej. To było piękne jak zrobił się wianuszek ludzi, którzy siedzieli pod parasolami i chcieli oglądać ten spektakl – mówił Łukasz Duda z JCK.

Kolejny występ należał do Teatru Circus Ferus z pokazem „Freak Show”. Tu należy przyznać, że artyści z Poznania nie zachwycili, a wymagająca publiczność, która od wielu lat ma do czynienia z teatrem ulicznym, dopiero pod koniec spektaklu odżyła i pojawiły się uśmiechy.

Na zakończenie festiwalu zagrał dobrze znany widzom festiwalu PESTKA, rosyjsko-czeski Teatr Novogo Fronta. Artyści wzbudzili podziw jeleniogórzan żywiołowym tańcem, wątkami humorystycznymi, a także efektownym zakończeniem z nutką grozy.

Tym samym 34. MFTU dobiegł końca, a więc jest to czas na podsumowanie „na gorąco”. - Uważam, że dopełniło się do końca to, co zaplanowaliśmy. Wyciągnęliśmy ogromną naukę, ale mamy doświadczenie w organizacji festiwali m.in. dzięki ośmiu latom festiwalu PESTKA. Uważam, że podołaliśmy całkiem nieźle i dla mnie najważniejsze jest to, że powstała cała ta „rodzina”, był świetny kontakt pomiędzy całą załogą a artystami – stwierdził Łukasz Duda.

W podziękowaniach organizatorzy podkreślali rolę Aliny Obidniak. - Cesarzowa teatrów jest tylko jedna, a ja się bardzo cieszę, że Alina Obidniak brała udział w festiwalu i sprawiało jej to radość. Przede wszystkim chcę podziękować całemu zespołowi – bez względu na to, czy to byli ludzie związani z Jeleniogórskim Centrum Kultury, wolontariusze, czy osoby, które zatrudnialiśmy dodatkowo – stanowiliśmy team – powiedział Łukasz Duda.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Dusze słowiańskie. Teraz" – piękna baśń taneczna

Karkonoska opowieść kulinarna – już wkrótce

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~teatromaniak 18-07-2016 10:06
Niestety moim zdaniem było niezbyt ciekawie... brakowało naprawdę konkretnych widowiskowych spektakli. Może z wyjątkiem piątkowego. Pewnie jak zwykle chodzi o kasę. Szkoda... pamiętam stare festiwale sprzed lat... wtedy to działo się konkretnie !
~gs 18-07-2016 10:08
JCK, mimo mniejszych pieniędzy, pobił Teatr Norwida na łeb na szyję. Lepszy, bardziej profesjonalny, lepiej zorganizowany - tak mógłbym długo. Mimo to mam 3 ale... 1) ale... mało realne - apel do miasta - nie traktujcie tego festiwalu po macoszemu! Sfinansujcie ten festiwal tak, jak na to zasługuje! Dajcie po prostu więcej pieniędzy! 2) ale... mało istotne, no ale :) na przyszłość nie puszczajcie kilka razy tych samych filmów w strefach filmowych. Były animacje - trzeba było się ich trzymać do końca ;-) 3) ale... zmieńcie termin na sierpień! Od kiedy MFTU przeniesiono na lipiec to już bodaj 3 raz pogoda go przerywa! Przychodzi mało osób, bo pada/padało/jest mega mokro. Ze 3 lata temu to dopiero było oberwanie chmury (kto pamięta Panią siedzącą w deszczu w amfiteatrze ten wie o czym mówię)
~kity 18-07-2016 10:45
było mało ludzi, to już nie chwyta, turyści też nie mają na to ochoty, szkoda kasy na ten festiwal, co roku wygląda tak samo
~ 18-07-2016 10:45
No nie pobił, bo co mnie obchodzą animacje- spektakle były takie sobie, a te długie przerwy pomiędzy tylko denerwowały. I nie było ani jednego spektaklu tak widowiskowego, jak te które zapraszał teatr. Ja wiem, dostali mniej pieniędzy... Efekt jednak nie zachwycił.
~lato lato 18-07-2016 10:53
Naprawdę ekstra wydarzenie - potwierdziły to tłumy na każdym spektaklu! Malkontenci niech przeżuwają swoją żółć, a my już niecierpliwie czekamy do 35 MFTU - może Teatr i JCK razem go zorganizują?! Tymczasem - BRAWO!!!!
~łeee 18-07-2016 11:35
I tak coś mało malkontentów. Faktycznie chłopaki co tu pisać??? Przecież nie ma się co ośmieszać. Wystarczy popatrzeć na zdjęcia i wiadomo, ze było zawodowo.
~ 18-07-2016 11:48
Przesadzasz gościu z tą żółcią. Sami organizatorzy wiedzą, że ciężko za taką kasę zaprosić spektakularne widowiska. Czasy się zmieniły, fajnie jak miasto to zrozumie. I dobrze o tym napisać, bo jak będziemy klaskać uszami, to pomyślą, że my- bieda kupujemy taki po taniości festiwal.
~ 18-07-2016 11:52
I nie rozumiem tej rywalizacji, teatr, czy jck. Dlaczego nie robią tego razem? Kiedyś ten miejski festiwal z tego, co pamiętam Alina Obidniak organizowała i z teatrem i z jck( który jakoś inaczej się nazywał) i było super
~fds 18-07-2016 12:06
Myślę, że tu nie chodzi o rywalizację tylko o to, że w ostatnich latach był monopol na organizowanie przez teatr. O ile za Kocy były naprawdę niezłe festiwale to później, wg. mnie, poszło to w dół. Główną przyczyną tego, że festiwale są słabe/słabsze jest brak funduszy. No i termin też nie jest fartowny - zawsze z czymś koliduje
~ 18-07-2016 12:22
organizatorzy gratuluja sobie organizacji festiwalu i sa z siebie zadowoleni maja prawo.Ale stali milosnicy MFTU maja mozliwosc porownania tegorocznej edycji z poprzednimi latami i tutaj Jck wypada fatalnie. W tym roku w festiwalu wzielo udzial 7 grup teatralnych i Pan Zabek.W 2015 roku ogladalismy 11 grup teatralnych miedzy innymi z Francji,Polski,Czech,Holandii,Meksyku,Hiszpanii.W 2013 festiwal skladal sie z 2 czesci i trwal 4 dni i pojawilo sie na nim 14 grup tetralnych z Polski,Hiszpanii Kolumbi.Wielkiej Brytanii,Ukrainy,Bialorusi, odbyly sie rowniez wyklady oraz warsztaty a na placu ratuszowym pojawila sie rzezba szczudlarza.Tlumaczenie Jck ze otrzymali z miasta malo pieniedzy jest nie zrozumiale poniewaz profesionalnie dzialajaca instytucja powinna umie pozyskac srodki .
~do 12.22 18-07-2016 12:34
jesteś idiotą! a wypisywanie takich opinii świadczy tyko o tym, że zjada cie zazdrość! mów o konkretach a nie wypisujesz banialuki wprowadzając ludzi w błąd populistycznymi gadkami! widać, że cie nie było na festiwalu bo grup było 9 a nie 7! najlepiej pisać o tym jakim się jest wspaniałym na przestrzeni różnic finansowych! ja byłam na festiwalu przez 3 dni! jestem zachwycona! świeżość, polot, energia, atmosfera o to chodzi w festiwalu!!! a nie wypisywanie tego, że było nie tak... widać tez że organizatorzy radzili sobie z pozyskiwaniem dodatkowych pieniędzy po samych reklamach! szczekaj dalej! Brawo JCK! brawo młodzież! Brawo organizatorzy! PS szczudlarz ? wow! spuchłam z zachwytu!
~do ~do 12.22 18-07-2016 13:09
... to chyba był dziecko Twój pierwszy festiwal bo szczekasz z radości jak mały kundelek. Ale wyobraź sobie, że są ludzie co pamiętają znacznie lepsze festiwale... tzn. każdy poprzedni był lepszy. Tym razem jedynym plusem było to, że nie było obsuwy czasowej.... ale to za mało aby zachwycać się takim festiwalem, którego głównymi odbiorcami byli najmłodsi. Ciekawe gdzie widziałaś świeżość ? W Panu Ząbku czy w deszczu ? A może w lemoniadzie ?
~Bodzio Bodo 18-07-2016 15:02
te długie przerwy pomiędzy spektaklami to była kompletna porażka ...
~czujny widz 18-07-2016 16:13
Oj chwalą siebie organizatorzy, ale i tak nie zatupią faktu, że było słabiutko- oprócz wieczornego spektaklu w piątek- coś tam buczało na placu, ale o jakiej atmosferze mówią organizatorzy - to nie wiadomo! Snuł się naród smętnie po placu bo przy filmach dla dzieci nie było gdzie przysiąść na dłużej, przerwy miedzy pokazami teatralnymi (bo przedstawienia to za szumna nazwa) długie. Same pokazy - jak w Wólce Dolnej - kogo miały omamić, że fajne ??? Albo miasto z tym skończy, albo pracownicy JCK- co się dyrektorami mianują, postarają się o jakieś pieniądze- bo jak na razie to zajmują się samouwielbiającymi wpisami i grzaniem stołków. Widza nie obchodzi biadolenie, że trudności a jakość. A jaka to wartość dla widza, że się ekipa- mówi Duda- stworzyła? Adoracyjna dla niego?
~Jeleniogór 18-07-2016 16:38
festiwal, kiedyś wydarzenie to trwało 2 tyg. teraz to jakaś podpierdułka
~lato lato 18-07-2016 17:09
~Jeleniogór, Festiwal trwał 2 tygodnie jak byłeś młody, teraz jesteś stary i organizatorzy dbają o możliwości twojej percepcji! Trzy dni wystarczy!!! ;) :) :) :)
~gluś 18-07-2016 18:40
dla mnie osobiście było super, tylko szkoda, że JCK nie zadbało o swoją reklamę przy okazji a reklamowało Termy Cieplickie, no chyba ze to był sponsor tej imprezy to OK
~aaaaaaad 19-07-2016 7:44
A ja się nie wybrałam, bo wg programu cały dzień były klauny i atrakcje dla dzieci. Jedyne propozycje dla dorosłych zaczynały się o 21:30! A do tej godziny co robić? O tej porze na jedno przedstawienie to mi się już nie chciało lecieć do miasta. Takiej nędzy jeszcze nie było. A te animacje i filmy to co mają do teatrów ulicznych? Najlepiej zwalić winę na miasto i brak kasy. Kasę to się zdobywa! Sponsorów się szuka!
~do czujnego widza 19-07-2016 9:07
Nie jesteś obiektywna i jak zwykle wszystko Ci przeszkadza. A to pomieszczenia "Przystani" za małe a to festiwal słaby. Trochę więcej życzliwości dla świata i ludzi. Będzie Ci lżej żyć. naprawdę. Nawet z posłanką.
~ 19-07-2016 9:50
rozne opinie na temat tegorocznego festiwalu wynikaja z tego ze mlodsi mieszkancy naszego miasta wsrod ktorych sa pewnie Ci ktorzy pracowali w tym roku przy festiwalu nie pamietaja wielkiego fantastycznego swieta teatru ulicznego nie pamieta tego rowniez Lukasz Duda ktory przyjechal kilkanascie lat temu do Jeleniej Gory z malej miejscowosci. Kontrast miedzy tym co bylo kiedys a dzisiejsza mizeria jest szalony.Starsi mieszkancy do dzisiaj wspominaja takie teatry jak Malabar,Plasticiens Volants,KTO.Teatr Biuro Podrozy.Antagon.
~ 19-07-2016 15:18
Chwalą siebie nawzajem aby dostać kase na następny rok, ale logicznie rzecz biorąc, czy dla tradycji, bo już tyle się odbywają te teatry, należy płacić na to? I tu nie chodzi o organizatorów starych czy nowych, tylko o wysilenie imprezy. Ile jeszcze ten sam kotlet będzie podawany na talerz 20 lat???
~ 19-07-2016 15:20
Festiwal cyrków ulicznych już czas skończyć, tylko czy macie pomysł na coś nowego? Pewnie nie i dlatego to dalej robicie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bobry na Zabobrzu

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Otwarcie Galerii Przechodniej już w piątek

Plakaty Lugigiego Castiglioniego w Karpaczu

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2054
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%