MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

T–Mobile na cenzurowanym

Wiadomości: Polska
Środa, 7 września 2016, 7:57
Aktualizacja: 7:59
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Użyczone
Prezes Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji wszczął postępowanie przeciwko T–Mobile Polska w związku ze świadczeniem serwisu „Granie na Czekanie”/„Szafa Gra” oraz usługi dodatkowej „Prenumerata”.

Wątpliwości budzi brak uzyskania wyraźnej zgody konsumenta na uruchomienie dodatkowo płatnych usług
Granie na Czekanie”/„Szafa Gra” to usługa świadczona przez T-Mobile Polska polegająca na odtwarzaniu utworów muzycznych podczas oczekiwania na połączenie. Spółka oferuje także serwis pn. „Prenumerata”, w ramach którego konsument otrzymuje dostęp do informacji oraz serwisów rozrywkowych. Przez okres promocyjny korzystanie z tych usług jest nieodpłatne.

We wszczętym postępowaniu przeciwko T-Mobile Polska Prezes Urzędu zakwestionował praktykę przedsiębiorcy polegającą na braku wyraźnej zgody konsumentów na dodatkowo płatne usługi. Może to być sprzeczne z przepisami ustawy o prawach konsumenta. Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 tej ustawy – najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową przedsiębiorca ma obowiązek uzyskać wyraźną zgodę konsumenta na każdą dodatkową płatność wykraczającą poza uzgodnione wynagrodzenie za główne obowiązki umowne przedsiębiorcy.

Z informacji zebranych przez UOKiK wynika, że spółka domyślnie aktywuje serwisy przy zawarciu umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych lub na skutek doładowania konta. Konsument, który sam nie zrezygnuje z serwisów (np. poprzez wysłanie SMS lub kontakt z Biurem Obsługi Abonenta) zobowiązany jest do ponoszenia dodatkowych kosztów, pomimo że podczas zawierania umowy nie był proszony o zgodę na dodatkowe płatności.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów w efekcie prowadzonego postępowania administracyjnego Prezes Urzędu może wydać decyzję zakazującą stosowania praktyki naruszającej prawa słabszych uczestników rynku oraz nałożyć karę pieniężną w wysokości do 10 proc. obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok nałożenia kary. W wydawanych decyzjach Prezes UOKiK może również określić środki usunięcia trwających skutków bezprawnej praktyki przedsiębiorcy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Country pod Śnieżką

Utrudnienia drogowe w gminie Podgórzyn

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 7-09-2016 10:54
wszyscy operatorzy do jednego wora
~............. 7-09-2016 11:54
Kiedyś próbowałem założyć firmę świadczącą odpłatne porady przez telefon. Miały to być usługi informacyjne dla turystów, porady prawne, i inne. Pomysł był ciekawy, byli też chętni do pracy. Zacząłem od analizy: w jaki sposób podpisać umowy o świadczenie usług PREMIUM. Szybko zorientowałem się że za wszystkim usługami telefonicznymi PREMIUM (czyli 0700) stoi ... MAFIA. Urząd Telekomunikacji ogłosił kiedyś przetarg na ... KONCESJĘ na pośrednictwo w tego rodzaju usługach. Oficjalnie jest w Polsce 7 firm które posiadają taką koncesję, pobierają marżę ok. 80%!!!,każdy może łatwo sobie sprawdzić że wszystkie należą do JEDNEJ OSOBY, nawet serwisy internetowe zrobiła im ta sama firma "z szablonu". Przeciętny Kowalski, jest zbyt leniwy i niedouczony aby zdać sobie sprawę z tego że jest oszukiwany.
~zxzxzx 7-09-2016 13:17
usługi premium powinny być domyślnie wyłączone. Klient mógłby sobie włączać kodem. W t-mobile jest na odwrót dlatego zrezygnowałem z ich usług.
~ 7-09-2016 14:25
Bo to złodzieje są, o...!
~zxzxzx 7-09-2016 16:26
tak to jest złodziejstwo. Ofiarom numerów premium padło wielu ludzi, szczególnie starsze osoby. Nawet w mojej rodzinie nacieli babcie na kilkaset złotych. Trzeba powiedzieć tym kur i złodziejom dość.
~ 7-09-2016 18:32
Mojemu znajomemu tmobile ustawił bez jego wiedzy i zgody granie na czekanie - piosenkę "wiem, że mnie podglądasz". Brzmi to śmiesznie, ale gdyby ustawiono takie granie komuś, kto pełni jakąś ważną funkcję? albo np. firmie pogrzebowej? W głowie się nie mieści!
~miras 9-09-2016 22:46
hmmm... dużo hejtów, a ja np. od kilkunastu lat przedłużam u nich umowy i nigdy problemu nie miałem, ostatnio podpisałem umowę na abonament bez dodatkowych kosztów i jest si ;p

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rusza budowa kanalizacji deszczowej

Odbudują zbiorniki

Mniej barier dla niepełnosprawnych

Pociągiem do Pragi

PiS ujawnił listy kandydatów

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
494
Tak
86%
Nie
10%
Nie mam zdania
5%