MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

T–Mobile na cenzurowanym

Wiadomości: Polska
Środa, 7 września 2016, 7:57
Aktualizacja: 7:59
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Użyczone
Prezes Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji wszczął postępowanie przeciwko T–Mobile Polska w związku ze świadczeniem serwisu „Granie na Czekanie”/„Szafa Gra” oraz usługi dodatkowej „Prenumerata”.

Wątpliwości budzi brak uzyskania wyraźnej zgody konsumenta na uruchomienie dodatkowo płatnych usług
Granie na Czekanie”/„Szafa Gra” to usługa świadczona przez T-Mobile Polska polegająca na odtwarzaniu utworów muzycznych podczas oczekiwania na połączenie. Spółka oferuje także serwis pn. „Prenumerata”, w ramach którego konsument otrzymuje dostęp do informacji oraz serwisów rozrywkowych. Przez okres promocyjny korzystanie z tych usług jest nieodpłatne.

We wszczętym postępowaniu przeciwko T-Mobile Polska Prezes Urzędu zakwestionował praktykę przedsiębiorcy polegającą na braku wyraźnej zgody konsumentów na dodatkowo płatne usługi. Może to być sprzeczne z przepisami ustawy o prawach konsumenta. Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 tej ustawy – najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową przedsiębiorca ma obowiązek uzyskać wyraźną zgodę konsumenta na każdą dodatkową płatność wykraczającą poza uzgodnione wynagrodzenie za główne obowiązki umowne przedsiębiorcy.

Z informacji zebranych przez UOKiK wynika, że spółka domyślnie aktywuje serwisy przy zawarciu umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych lub na skutek doładowania konta. Konsument, który sam nie zrezygnuje z serwisów (np. poprzez wysłanie SMS lub kontakt z Biurem Obsługi Abonenta) zobowiązany jest do ponoszenia dodatkowych kosztów, pomimo że podczas zawierania umowy nie był proszony o zgodę na dodatkowe płatności.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów w efekcie prowadzonego postępowania administracyjnego Prezes Urzędu może wydać decyzję zakazującą stosowania praktyki naruszającej prawa słabszych uczestników rynku oraz nałożyć karę pieniężną w wysokości do 10 proc. obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok nałożenia kary. W wydawanych decyzjach Prezes UOKiK może również określić środki usunięcia trwających skutków bezprawnej praktyki przedsiębiorcy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Klasyki zjechały do Kowar

Chodnik na Krośnieńskiej  

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 7-09-2016 10:54
wszyscy operatorzy do jednego wora
~............. 7-09-2016 11:54
Kiedyś próbowałem założyć firmę świadczącą odpłatne porady przez telefon. Miały to być usługi informacyjne dla turystów, porady prawne, i inne. Pomysł był ciekawy, byli też chętni do pracy. Zacząłem od a...lizy: w jaki sposób podpisać umowy o świadczenie usług PREMIUM. Szybko zorientowałem się że za wszystkim usługami telefonicznymi PREMIUM (czyli 0700) stoi ... MAFIA. Urząd Telekomunikacji ogłosił kiedyś przetarg na ... KONCESJĘ na pośrednictwo w tego rodzaju usługach. Oficjalnie jest w Polsce 7 firm które posiadają taką koncesję, pobierają marżę ok. 80%!!!,każdy może łatwo sobie sprawdzić że wszystkie należą do JEDNEJ OSOBY, nawet serwisy internetowe zrobiła im ta sama firma "z szablonu". Przeciętny Kowalski, jest zbyt leniwy i niedouczony aby zdać sobie sprawę z tego że jest oszukiwany.
~zxzxzx 7-09-2016 13:17
usługi premium powinny być domyślnie wyłączone. Klient mógłby sobie włączać kodem. W t-mobile jest na odwrót dlatego zrezygnowałem z ich usług.
~ 7-09-2016 14:25
Bo to złodzieje są, o...!
~zxzxzx 7-09-2016 16:26
tak to jest złodziejstwo. Ofiarom numerów premium padło wielu ludzi, szczególnie starsze osoby. Nawet w mojej rodzinie nacieli babcie na kilkaset złotych. Trzeba powiedzieć tym kur i złodziejom dość.
~ 7-09-2016 18:32
Mojemu znajomemu tmobile ustawił bez jego wiedzy i zgody granie na czekanie - piosenkę "wiem, że mnie podglądasz". Brzmi to śmiesznie, ale gdyby ustawiono takie granie komuś, kto pełni jakąś ważną funkcję? albo np. firmie pogrzebowej? W głowie się nie mieści!
~miras 9-09-2016 22:46
hmmm... dużo hejtów, a ja np. od kilkunastu lat przedłużam u nich umowy i nigdy problemu nie miałem, ostatnio podpisałem umowę na abonament bez dodatkowych kosztów i jest si ;p

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Parking na... przejściu

Stalowe rumaki w Karpaczu

Przebudowa chodnika

Zatrzymany za narkotyki

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
529
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%