MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Tłumy drugiego dnia MFTU

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 21 lipca 2019, 12:13
Aktualizacja: Wtorek, 23 lipca 2019, 6:57
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W sobotę (20.07) jeleniogórska publiczność mogła doświadczyć uroków Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. Bogaty program drugiego dnia, skierowany zarówno do dorosłych, jak i dziec sprawił, że spektaklom przyglądały się tłumy!

Sobotnie doznania teatralne rozpoczął Teatr Nikoli ze spektaklem pt. "Różowy Punk":

Sztuka ma wielką siłę, dzięki której można zmieniać świat wokół siebie na lepsze. W takim przekonaniu żyje i do tego dąży Różowy Punk. Buduje swój własny świat, w którym ważne miejsce zajmuje suche drzewko. Dba o nie i starannie pielęgnuje, ale, mimo codziennego podlewania i troski, drzewko nie kwitnie. Punk swoje poranki i wieczory dzieli z jedynym przyjacielem. Jest on powiernikiem jego muzycznych uniesień, płynących z własnoręcznie stworzonej gitary. Bohater tworzy z nadzieją, że dzięki mocy muzyki uratuje świat. Struny instrumentu naprężają się znacznie mocniej, kiedy pojawia się Wujek Sim – Prowokator. Efekty jego wpływu na głównego bohatera są zadziwiające. „Różowy Punk” to opowieść o przyjaźni i walce ze złem - opisują organizatorzy.

Następnie przyszedł czas na duet fińsko-izraelski - Sari Mäkelä (Finlandia), Gilad Shabtay (Izrael), a więc Donkey Duo ze sztuką pt. "Donkey Business":

Dwie osoby przeciskające się przez małą obręcz, latające kurczę, różowa bielizna, twerking, kobieta-wąż, ogień i wybuchy. Wszystko to i nie tylko pojawia się w tym cyrkowym show. Mieszanka lodowatych, nordyckich umiejętności i ognistego, śródziemnomorskiego temperamentu - czytamy w opisie.

Kolejnymi artystami na Placu Ratuszowym byli członkowie zespołu Teatr Pantomimy Mimo, który powstał w roku 2002.

Założony przez Bartłomieja Ostapczuka jako teatr jednego aktora, szybko przekształcił się w zespół. Poszukiwania artystyczne aktorów zaowocowały wypracowaniem własnego języka teatralnego, w którym artyści starają się łączyć elementy sztuki najważniejszych twórców współczesnej pantomimy. Członkowie grupy poprzez ruch i gest próbują wyrazić esencję uczuć i emocji, nie stroniąc przy tym od odrobiny absurdu. Pragną by, przy zachowaniu zasad sztuki pantomimy, jedynymi granicami były granice ich wyobraźni - informują organizatorzy.

Ostatnim wydarzeniem za dnia był "From Heaven To Hell" – performance w wykonaniu uczestników 24. Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych Młodzieży - to cykliczne, interdyscyplinarne warsztaty artystyczne, odbywające się od 1996 w Polsce, Niemczech i Francji (na początku zamiast Francji były Czechy). Warsztaty wspierają międzykulturową komunikację. Organizowane są animacje i gry językowe, wycieczki krajoznawcze, wieczory o charakterze kulturalnym, koła dyskusyjne na tematy kulturowe i polityczne.

W sesji wieczornej wystąpił Mr Pejos Wandering Dolls, czyli rosyjska grupa, która otworzyła w piątek 37. MFTU. Tym razem był to spektakl pt. "Moonsters:

Rodzina dziwnych stworów przybywa na Ziemię, przynosząc ze sobą swój specjalny porządek snów. Spacerują, poszukując spadających gwiazd oraz próbując poznać miasto i jego mieszkańców. Sprawiają, że publiczność zapada w sen i przenosi się do świata marzeń. To liryczne, zabawne i interaktywne przedstawienie wykonywane jest przez aktorów w maskach. Nawiązuje do dzieciństwa, chcąc uruchomić w widzach nowe obszary wyobraźni - opisują organizatorzy.

Na koniec drugiego dnia zobaczyliśmy spektakl "Poza czasem" w wykonaniu Teatru AKT.

To metafora kolejnej podróży w głąb własnej wyobraźni, tym razem w czasie i przestrzeni. Podejmujemy ją zawsze, gdy poszukujemy wartości i dociekamy sensu istnienia. Podróżując pokonujemy słabości i nie pozostajemy już tacy sami. Wędrówka poza czasem pozwala spełnić swe marzenia, stać się na chwilę kimś innym. To moment, w którym możemy się zatrzymać i dostrzec drugiego człowieka obok nas. „Poza czasem” jest opowieścią, utrzymaną w stylistyce steampunk, łączącej styl retro z fantastyką naukową. Teatrem ruchu, pantomimy, tańca i nowego cyrku w połączeniu z graną na żywo muzyką - czytamy.
Bardzo nam się podobało. Ostatni spektakl był najbardziej widowiskowy, ale wszystkie są naprawdę niezłe. Jesteśmy na festiwalu po raz trzeci, bo mieszkamy tu od czterech lat, ale bardzo nam się podoba - wyznała pani Maria wraz panem Markiem z Cieplic.

Program na niedzielę, 21 lipca (spektakle na Placu Ratuszowym, z wyjątkiem ostatniego):
13:00 – KIEV STREET THEATRE HIGHLIGHTS – Ukraina „Wesoła bajka o smutnej królewnie”
18:00 – TEATR NIKOLI - Polska „Impresario”
18:45 – GILAD SHABTAY - Izrael „Kirkas Gilgamesh“
19:30 – TEATR AKT - Polska „In Blue”
20:30 – KIEV STREET THEATRE HIGHLIGHTS – Ukraina „Korowód tańca”
22:00 – TEATR KTO – Polska „Zapach czasu” Parking przy ul. Sudeckiej (za hotelem „Mercure”).

Twoja reakcja na artykuł?

7
58%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
33%
Nudzi
1
8%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Artystyczny Flowland

Debata o szlaku "Dolina Bobru"

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ 21-07-2019 13:28
Czy władzę miasta mogłyby jakoś pomóc żeby Plac Ratuszowy wizytówka miasta na takich jak ta imprezach nie miała odrapanych obskornych kamienic.Bardzo o to proszę.
~ 21-07-2019 13:46
Poczekaj teraz jest remont ratusza
~ 21-07-2019 14:19
Wspaniała impreza! Brawo!
~ 21-07-2019 15:10
Wspaniałe spektakle. Super. Błagam tylko o stworzenie możliwości oglądania spektakli przez większą ilość widzów. Niestety musiałam.odejść od niektórych widowisk ze względu na brak miejsc.
~mieszkaniec_JELGORA 21-07-2019 22:36
"Moonsters" fajne było, ale na YT ich występ dokładnie ten sam można oglądać od 2016 roku, więc to w sumie stare wystawienie wszędzie indziej już znane....
~bailando 22-07-2019 10:25
Występ o 21:15 zniszczyli widzowie ( a raczej część pustaków) . Zaraz po tym jak z publiczności wyszedł starszy pan żeby się przytulić do aktorów to za nim zaczęły biec tłumy i zamiast przedstawienie toczy się dalej to stanęło w miejscu bo porypani widzowie zapragnęli się przytulać. Było to dziecinne i spieprzyło reszcie możliwość oglądania , a aktorom odegranie spektaklu. Buractwo totalne. Część widzów zaczęłą odchodzić stamtąd nie widząc sensu dalszego oglądania, ja również odszedłem ze znajomymi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Liczyrzepa w teledysku

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Powrót "domowej" orkiestry symfonicznej  

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

To było bezpieczne?

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
754
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%