MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

„Tkacze” z koncertem i debatą w Pałacu Staniszów

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 20 października 2013, 7:12
Aktualizacja: 7:22
Autor: Org
Fot. Organizator
Koło Gospodyń Wiejskich, Aleka Polis, Świetlica Środowiskowa, Targanescu i Fundacja Forum Staniszów zapraszają 26. października do o godz. 18.00 do Centrum Sztuki w Pałacu Staniszów na wernisaż interdyscyplinarnej wystawy „Tkacze.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert grupy Targanescu w składzie:
Katarzyna Klebba - skrzypce, altówka, tambura i Paweł Paluch - fagot, gitara, zurny.

Zaplanowano też dyskusję z udziałem historyków sztuki: prof. Anny Markowskiej, prof. Izy Kowalczyk oraz artystów, gospodyń wiejskich, wychowawców i dzieci.

Od początku września 2013 r. Fundacja Forum Staniszów realizuje projekt artystyczno-społeczny Aleki Polis pt. „Tkacze“. W cyklu spotkań i warsztatów twórczych, odbywających się także w Świetlicy Środowiskowej w Staniszowie, z udziałem jej podopiecznych, wychowawców oraz członkiń Koła Gospodyń Wiejskich i Biblioteki w Staniszowie, powstaje haftowany kilim z symboliczną panoramą Karkonoszy. Wspólnej pracy nad tym dziełem towarzyszą zajęcia integracyjne, służące spontanicznej międzypokoleniowej wymianie doświadczeń i integracji, a także poznawaniu lokalnej historii i refleksji nad współczesną problematyką społeczno-ekonomiczną regionu.

Inspiracją dla działań twórczych stały się zainicjowane przez artystkę rozmowy dotyczące lokalnej identyfikacji i legendy o Duchu Gór –„odbierającego bogatym i dającego biednym”. W projekcie „Tkacze“ staje się on wcieleniem Prometeusza – Trickstera, przewrotnego ducha naprawiającego świat i niwelującego nierówności społeczne, który od 2010 r. jest bohaterem jej prac.

Realizacja wpisuje się w nurt sztuki krytycznej, zaangażowanej w aktualną rzeczywistość społeczno-polityczną, stymulując debatę nad sytuacjami kryzysowymi i pomagając je zrozumieć poprzez odniesienia do mitów i historii. Materialnym efektem wspólnych przemyśleń i „czasu przemiany” jest odnoszący się do legendy o Duchu Gór kilim. Jego barwy – błękit i czerń – oznaczające dobro i zło, sacrum i profanum – niebo i ziemię, zostaną we wspólnym symbolicznym geście „zeszyte” czerwoną nicią w nową, „szczęśliwszą i sprawiedliwszą” całość podczas wernisażu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Warsztaty muzyków  

Giną woreczki na psie odchody

Zaczytaj się z Jelonką.com

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ja 20-10-2013 18:54
A czego ma dotyczyć dyskusja?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bus był zepsuty?

Bilety MZK też podrożeją?

Świetne półkolonie

Promesa dla powiatu

"Zielono mi" wakacyjnie

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
600
Tak
21%
Nie
76%
Nie mam zdania
3%