MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Termalna woda na sprzedaż

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 18 kwietnia 2008, 8:21
Aktualizacja: 11:44
Autor: TEJO
Cieplickie wały: powstanie w tym rejonie hotelu jest coraz bardziej realne.
Fot. TEJO
Otwarta droga do powstania na cieplickich wałach hotelu i centrum spa. Uzdrowisko może sprzedawać wodę z termalnych źródeł. Najbardziej wydajne wciąż czeka na eksploatację.

Uzdrowisko Cieplice leży na prawdziwej żyle „złota”, z której korzysta jedynie w 10 procentach. Do tej pory zdrój nie udostępniał wody, bo jego kierownictwo nie wiedziało, czy może uczynić to bez zgody Ministerstwa Skarbu. Po złożeniu zapytania, po roku oczekiwania, nadeszła odpowiedź, że wody termalne mogą być udostępnione bez zgody resortu. Poinformowała o tym Polska Gazeta Wrocławska.

Kolejka do termalnych źródeł jest spora. Oprócz inwestora, który zainteresowany był budową hotelu w rejonie cieplickich wałów, z pokładów wód termalnych chciałoby skorzystać także miasto Jeleniej Góra, które planuje budowę aquaparku w jednej z hal fabrycznych PM Poland. Plany związane z wykorzystaniem pokładów gorącej wody ma także sam zdrój, który zamierza zbudować zespół basenów przy ulicy Leśniczej.

Specjaliści dają cieplickiej wodzie bardzo wysokie noty. Choć nie brak i minusów. – Mineralizacja może powodować korozję i zanieczyszczenie instalacji – czytamy w Polsce Gazecie Wrocławskiej.

Dziennik nadmienia, że cieplicki zdrój korzysta z czterech odwiertów. Piąty, który jest najbardziej wydajny, wciąż nie jest eksploatowany.

Ogłoszenia

Czytaj również

Radni miejscy zdecydowali o podatku

Ruszył proces sprawców tragedii drogowej

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~cdi 18-04-2008 9:14
planuje, bedzie, zamierza, wybuduje - i tak juz od wielu wielu lat!
~lukas 18-04-2008 9:21
w planach jest również wykorzystanie źródła do ogrzania domów i przedsiębiorstw. W przyszłości również będziemy zamieniali ciepło wody na energię elektryczną. Jelenia Góra ma plany - plany planów i plany planów planów. bla bla bla 8 lat ni nic nima...
~_rymcycymcy___ 18-04-2008 9:28
Oglądaliście film "Jądro Ziemi" ? ...no właśnie ...czy to aby dobrze tak głęboko wiercić w tych Cieplicach ? ...lepiej to przemyślcie ;)
zloty666 18-04-2008 9:32
kolejne: planowanie, zamierzenia, tataratatata i ble ble bleeeeeeeeee ! ! !
jgajewski 18-04-2008 11:02
Podzielam zdanie internautów. Od lat temat wód termalnych i akwa parku, to dyżurny temat przedwyborczy. W koncówce ubiegłej kadencji, powstała nawet w Radzie Miejskiej specjalna komisja pod przewodnictwem Radnego Łdzińskiego, która miała sprawę ruszyć z kopyta. Zapisała się do niej prawie cała Rada. Było komicznie, bo raz komisja była komisją, a potem ta sama komisja /jako rada/, przyjmowała i sprawozdawała /sobie/, co zrobiła. No i co zrobiła ? Nic - dosłownie nic. I można powiedzieć jak w piosence, że tutaj jest jak jest i każdy dobrze o tym wie. Moim zdaniem, ten obiekt już nigdy w Cieplicach nie powstanie, bowiem obecnie jako samodzielny byt nie jest już atrakcyjny i możliwy do samodzielnego ekonomicznie uzasadnionego działania. Dość powiedzieć, że energia uzyskiwana z wód termalnych jest w Polsce najdroższa. Przykład Zakopanego, gdzie gmina zafundowała sobie termalne ogrzewanie domów i obecnie uzytkownicy masowa rezygnują, bo to się nie opłaci. Ponadto powstało w Polsce kilkadziesiąt takich obiektów /na samym wybrzeżu ok. 36-ciu/ i ledwo się przy pomocy gmin utrzymują. tak więc drodzy mieszkańcy, poczekajcie na wybory, to znów usłyszycie jaką wspaniałą wizję w przyszłości mają Cieplice i okolice.
~TI 18-04-2008 11:13
Hotel na wałach :) HeHe. Bzdura. I po większych opadach ewakuacja przestraszonych gości hotelowych... jak deszcz popada i za tamą zacznie się woda rozlewać... Dla nas takie widoki to już chyba żadna nowość... Ale dla ludzi z innych miast - no cóż... Albo atrakcji albo powód do "ucieczki".
~Teo 18-04-2008 11:39
Po co miasto chce inwestować w budowę aquparku w hali fabrycznej ! W Sobieszowie jest piękny teren na ten cel po byłym basenie i też są duże pokłady wody termalnej.Czy Sobieszów musi być tylko sypialnią domków jednorodzinnych !!! .Czy Radni i Włodarze miasta wreszcie zobaczą ,że w granicach miasta też jest takie osiedle jak Sobieszów. My też mamy dzieci i chcielibyśmy ,aby miały gdzie pójść w czasie wolnym.Wiemy ,że miasto ogłosiło przetarg na dzierżawę basenu ,ale jak się zorientowaliśmy , to żaden myślący inwestor nie będzie inwestował swoich pieniędzy w niepewny interes.Jeśli miasto terenu nie chce sprzedać to niech samo w nim zainwestuję.Niech w Cieplicach powstają hotele i sanatoria ,a w Sobieszowie aqupark dla wszystkich mieszkańców miasta i turystów.
~Rozczarowany 18-04-2008 12:10
Drodzy mieszkańcy Sobieszowa i Jagniątkowa chcę wam uświadomić ,że w tej kadencji Rodnych nic u nas się nie będzie działo.Na pewno żaden inwestor oraz miasto w dzielnicę nie będzie inwestować a to dlatego ,że nie mamy niestety żadnego Radnego z naszego okręgu.Wyborcy z Sobieszowa i Jagniątkowa oddali swoje głosy na kandydatów z Cieplic ,a wiadomo Ci będą chwalić i ciągnąć do siebie.O Was przypomną sobie przed nowymi wyborami . A wam pozostanie siedzieć w domku i spoglądać od czasu do czasu na zamek .O basenie tylko możecie sobie pomarzyć !!! I tylko patrzeć jak w niedługim czasie na miejscu basenu powstanie osiedle domków jednorodzinnych,a wam pozostanie oglądać stare widokówki z widokiem pięknego basenu.
~Maruda 18-04-2008 14:43
Heeej!! KaziumierzuP obudź sie i rzeknij jakowes mondre słowa bo i za Twych czasów króloania na stolcu w na Świerczewskiego na ten temat dużo gledzono, smezono - a co wyszło? I wychodzi? Poprostu wiejski wychodek!!!!
~kia 18-04-2008 15:33
cos jest z ta korozja bo zezarla fontanne w cieplicach a to byl taki piekny zabytek
~ala 18-04-2008 16:14
opłacalność budowy basenów jest dzisiaj żadna (w bliskim sąsiedztwie "Gołębiewskiego" czy "rozbudowywanego Jana"); ewentualny hotel "pod wałami" dla "dewizowców" czy duży sklep na "kilińskiego" to są kupony odcinane po Kusiaku (dziasiaj P.Łużniak przeszedł na drugą stronę barykady, roztając się z R.Prystomem, i łaknie hipermarketu jak kania dżdżu); po dwóch latach rządów, wszyscy, nawet dobrzy znajomi P.Obrębalskiego wiedzą już, że teoria nie ma tu nic wspólnego z praktyką
jgajewski 18-04-2008 17:30
do ali - zgadzam się z tobą. Baseny termalne to żadna atrakcja i konkurencja dla pięknego regionu Karkonoszy, gdzie można wybudować wiele obiektów przyciągających turystów z całej Europy.Myślę o szerokiej infrastruktórze sportów zimowych tj, tras i wyciągów narciarskich. W obrębie Jeleniej Góry / Jagniatków/, leży 1640 ha Karkonoskiego Parku Narodowego. To jest dopiero niewykorzystany potencjał rozwoju turystyki. Czy tym ktoś się na poważnie przejmuje ?! Tam nie ma nawet porządnych śćieżek rowerowych, nie mówiąc o trasach turystyki pieszej.Jeżeli ktoś z Europy zechciałby tu przyjechać /i wydać pieniądze/, to nie po to żeby umoczyć P..pę w basenie. On to ma najczęściej przy swoim domu. Ale przyjechałby podziwiać naszą przyrodę, kulturę regionu i poprostu się zabawić. A co Jelenia Góra mu oferuje ?! Las Vedas to my nie jesteśmy i długo nie będziemy !!!
HankaOdRumcajsa 18-04-2008 19:19
Ten Hotelik na wałach to chyba jakiś bezmózg wymyslił. Woda coraz częściej przybiera. A może ewakuacja ma być jakąś atrakcją turystyczną (z widokiem na góry). Proponuje tam organizować szkolenia dla Straży Pożarnej, Policji i Ośrodka Zarządzania Kryzysowego. Będziemy jedynymi z takim zapleczem szkoleniowym w PL. Powodzenia w realizacji projektu.
~Anna 18-04-2008 20:51
Kochani my chcemy basenu dla mieszkańców miasta ,abyśmy nie musieli jeździć do Czech, i przy tych basenach powinny powstać jeszcze inne sportowe obiekty .Tak ,aby nasza młodzież i nie tylko młodzież, miała gdzie spędzać wolny czas. Teren po byłym basenie w Sobieszowie jest bardzo duży i można tu zbudować naprawdę fajny obiekt sportowy.A turyści do zwiedzania gór mogą dołożyć jeszcze jedną atrakcję - baseny.
~wyborca 18-04-2008 21:22
Wszystko co jest obecnie realizowane przez ekipę Obrębalskiego , to realizacja tego co rozpoczęła bądż zaplanowała ekipa Kusiaka. Gdzie te obiecanki PO i Obrębalskiego - nowe zakłady , pieniądze europejskie, szacunek do obywatela itd.
~halama 18-04-2008 22:57
Zgoda na sprzedaz wody to juz cos. Mamy nadzieje na dalsze pozytywne zmiany. A na baseny termalne i nie tylko czekamy, czekamy i czekamy. A moze macocha przypomni sobie rowniez o Sobieszowie??????????
piipi 19-04-2008 0:15
...Nasz Rymcycymcy...ma racje !!.~Takie wiercenia moga doprowadzic do globalnej zmiany klimatu....a na pewno ~ZMIAN w Ratuszu.
~Cieplczanin 19-04-2008 11:36
Jak to jest że to poseł Zawiła załatwił zgodę na sprzedasz wody przez Uzdrowisko. Czy wszystko w tym kraju trzeba załatwiać. A gdzie procedury , tym bardziej że to dotyczy tak naprawdę przszłej inwestycji na prywatnym gruncie pod wałami w Cieplicach /mieszkańcy tego rejonu szykują się do blokady i protestów dotyczącej zabudowy tego rejonu widokowego/. Nie tak dawno wspierał włascicieli tego gruntu /kupionego też niedawno od Uzdrowiska/ Prystrom R. a teraz kto ich wspiera ........ ????????. ZALATWIACZE.
~lo 19-04-2008 14:17
Hotel pod wałami powstanie obcy,,inwestor" wykupuje co sie da w Cieplicach moze juz u niego napic sie drogiej-kawy
~do ciepliczanina 20-04-2008 21:05
Święta racja wszystko w tym kraju trzeba załatwiać.A prawda też jest to ,że miasto nie posiada jednolitego planu zagospodarowania i albo wszystko ładuje się w Zabobrze ,a inne dzielnice nie maja ,żadnej perspektywy rozwoju.Czy nie można całościowo potraktować Jeleniej i zaplanować np: Cieplice słyną z wód to kładziemy nakłady na hotele i sanatoria oraz promocję .Sobieszów ma na tyle miejsca ,aby powstały tu obiekty sportowe itd...Przedstawić to mieszkańcom i po zatwierdzeniu realizować.O ile mniej było by protestów ,a i można poznać przy tym jakie mają oczekiwania sami mieszkańcy.A w takiej sytuacji jak mieszkańcy są zaskakiwani co rusz nie do końca trafnymi decyzjami to nie ma co się dziwić ,że ludzie będą protestować.Popieram mieszkańców Cieplic w 100 %.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nie będzie spalarni

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Jazda z Mikołajem

To grozi tragedią  

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
548
Tak
21%
Nie
69%
Nie wiem
9%