MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Teatry uliczne w tym roku pełne niezwykłości

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 2 lipca 2013, 6:03
Aktualizacja: Środa, 3 lipca 2013, 7:46
Autor: Angela
Fot. Angela
To będą cztery dni niezapomnianych wrażeń, pełnych aktorskich sław, cyrkowych pokazów połączonych z festiwalem światła i dźwięku – tak o tegorocznym, 31. Festiwalu Teatrów Ulicznych, który odbędzie się na początku sierpnia, mówią organizatorzy. Co się kryje za tymi słowami i kto w tym roku wystąpi w roli organizatorów?

- Tegoroczny festiwal będzie niezwykły z dwóch powodów – mówił na wczorajszej konferencji prasowej Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. - Po pierwsze ze względu na repertuar, a po drugie z racji tego, że został on przygotowany przez dwóch organizatorów: Teatr im. C. Kamila Norwida oraz Agencję Koncertowo-Wydawniczą SOLO, którym to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało pieniądze uznając te dwa projekty za naprawdę bardzo dobre. Niezwykłe jest to, że te dwa podmioty się ze sobą porozumiały, podzieliły rolami i stworzyły dla mieszkańców niesamowitą ofertę. Miasto do obu tych przedsięwzięć zagwarantowało wkład własny. Tym samym będzie o wiele więcej atrakcji, niż w latach poprzednich, bo festiwal potrwa dłużej, a oprócz teatrów ulicznych będzie wiele imprez towarzyszących, jak np. wystawa pokazująca 30 lat festiwalów ulicznych, którego kuratorem jest Jacek Jaśko. Mam nadzieję, że udział w tym wydarzeniu wezmą nie tylko mieszkańcy, ale i turyści odwiedzający Jelenią Górę i Karkonosze – dodał prezydent.

Każdy z organizatorów otrzymał po około 100 tys. zł, z których opłacone zostaną grupy aktorów, które przyjadą do Jeleniej Góry specjalnie na nasz Festiwal. Wiele z nich to aktorzy światowej sławy.
Pierwsze dni festiwalu (1-2.08.2013r.) będą w tym roku należały do Agencji Solo.

- Podczas tegorocznego festiwalu chcemy zaprezentować różnorodność, dlatego pierwszego dnia wystąpią teatry z Polski, a drugiego z Hiszpanii, gdzie trzy lata wcześniej przed Jelenią Górą, zrodziły się teatry uliczne. Chcemy też by przedstawienia były wystawiane nie tylko na Placu Ratuszowym, ale i w różnych miejscach Jeleniej Góry, stąd występy odbędą się m.in. na ul. 1 Maja, Konopnickiej, Pocztowej czy Długiej – mówił Mirosław Salecki z Agencji Solo.

Przed inauguracją (30- 31.07 i 01.07) odbędą się warsztaty improwizacji teatralnej Migrar prowadzone przez CIA. Kamczatka.

01.sierpnia Festiwal o godz. 16.00 zainauguruje wykład: „Teatr Uliczny w Polsce ” Jerzego Zonia, który odbędzie się w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze, a o godz. 17.00, A3 Teatr paradując ul. 1 Maja, Konopnickiej, aż na pl. Ratuszowy wystawi spektakl „Zmysły ”. O godz. 18.00 Kamchatka na ul. Długiej, pl. Ratuszowym i ul. Konopnickiej zaprezentuje powarsztatową prezentację spektaklu uczestników warsztatów z aktorami z CIA. Kamchatka.

O godz. 19.00 natomiast na Placu Ratuszowym Teatr Snów przedstawi spektakl „Pokój ”, a pierwszy dzień zakończy od godz. 20.45 Teatr Biuro Podroży spektaklem „Carmen Funebre ” wystawionym na pl. Ratuszowym.

W drugim dniu (02.08.2013r.) odbędzie się wykład: „Historia Teatrów Ulicznych w Hiszpanii”, który w BWA poprowadzi Jordi Bertran. Wystąpią też Factoria Circular (Hiszpania) ze spektaklem „Rodafonio”, która przejdzie ulicami: Pocztową, 1 Maja, Konopnickiej na pl. Ratuszowy, Teatr ERTZA (Kraj Basków) - urban dance show: „4 X 4 „Transeduca” (Hiszpania) w spektaklu „ Caballos de Menorca ” („Konie z Minorki”) oraz CIA. Kamchatka ze spektaklem Kamchatka (ul. Długa, pl. Ratuszowy, ul. Krótka, ul. Konopnickiej).

W dwa kolejne, niezwykłe dni (3-4.08) na teatry uliczne zabierze nas Teatr im. C. Kamila Norwida, który podzielił swój program według pory dnia i widzów.

- Przed południem będą występy dla dzieci z różnymi atrakcjami, które zachęcą do zabawy z teatrem, a potem będą teatry dla dorosłych z wieczorną odsłoną ognia, światła i dźwięku – mówiła Urszula Liksztet, kierownik literacki Teatru im. K. C. Norwida w Jeleniej Górze, która omawiała zaproszone grupy teatralne.

Wśród nich 3. sierpnia pojawią się: Krakowski Teatr Uliczny „Scena Kalejdoskop”, najpierw w działaniach parateatralnych dla dzieci, a później w przedstawieniu „Serce Don Juana”. Będzie też Teatr Formy z Wrocławia i Miejski Teatr Miniatura z Gdańska.

4. sierpnia wystąpi Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry ze spektaklem „Wyspa Piratów”, Bash Street Theatre Company z Wielkiej Brytanii, InZhest z Białorusi oraz Teatr Woskresinnia z Ukrainy z przedstawieniu „Hiob”. Wszystkie te spektakle odbędą się na Placu Ratuszowym.

Takich atrakcji nie można pominąć, dlatego już dziś warto sobie zarezerwować czas na pierwsze cztery dni sierpnia. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

Urszula Liksztet z Teatru C. K. Norwida oraz Aleksandra Głownia z Agencji Solo dodały, że festiwal promować będzie tysiące folderów i ulotek oraz plakat zaprojektowany przez młodego artystę z Wrocławia Wojciecha Kołaczka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Spotkali się z Beatą Kempą

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ość portalu 2-07-2013 9:28
Cytat z Wikipedii: "A character-based street theatre which developed in the 1960s and 1970s". Teatry uliczne nie zrodziły się więc w Hiszpanii dwa lata przed Jelenią Górą.
~ość portalu 2-07-2013 9:47
Tytułem uzupełnienia: Bash Street Theatre Company wystąpi ze spektaklem "THE STRONGMAN"
~ość portalu 2-07-2013 9:50
THE STRONGMAN Technical requirements: •Level performing area of 12m x 8m, with a height of at least 6m •Access to performing area for unloading and parking of company vehicle •Close access to 240-volt electricity power supply •Length of performance: 50 mins •Set-up time: three hours
~caballos 2-07-2013 16:02
„ Caballos de Menorca ” - ten sam spektakl, który był w 2012 w Bolesławcu i Żaganiu????? Ale to był teatr TUTATIS! Świetne widowisko, aż dziwne, że dotąd nie byli w Jeleniej, zobaczcie: http://www.youtube.com/watch?v=c3um7IwS9sw
~Marcin3 2-07-2013 16:52
Kiedy w końcu skończą z tym festiwalem dla ...?
~ktoś27 2-07-2013 20:00
\"Przed inauguracją (30- 31.07 i 01.07)...\" ? Ciekawe :D
~ 2-07-2013 21:59
Przedstawienia "w różnych miejscach Jeleniej Góry"? Ulice: 1 Maja, Konopnickiej, Pocztowa i Długa - to okolice ratusza. Szkoda, że taka mała jest ta Jelenia Góra!
~Meg 3-07-2013 7:55
Przed inauguracją (30- 31.07 i 01.07) odbędą ... - chyba błędna data

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Piątki i soboty wakacji z imprezami przy Ratuszu

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Maseczki od osadzonych

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1421
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%