MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 5 czerwca
im. Walerii, Waltera

Teatry uliczne: najlepsze na koniec

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 9 sierpnia 2010, 9:08
Aktualizacja: Niedziela, 3 lipca 2011, 9:18
Autor: Natasza
Fot. Natasza
Wczorajszy wieczór ostatniego dnia XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych wypełniły występy katalońskiej grupy Circus Delirium z Hiszpani, ponownie La Complet’ Mandingue z Francji oraz najbardziej wyczekiwany holenderski Theater Gajes.

„Bambola” grana przez Katalończyków to opowieść o człowieku pragnącym mieć przepiękną baletnicę z plakatu. Za pomocą katarynki, do której włożył poszczególne części ciała, wykreował swą ulubienicę, a następnie próbował nią złożyć. Uzależniona od muzyki i pewnego widza ślicznotka tańczyła na szarfie i kole oraz nieustannie myślała o swym ukochanym z publiczności. Mimo przeszkody, jaką był jej twórca, w końcu uwalniła się od zależności i nasyciła się miłością. Przedstawienie barwne i ładne wizualnie. Tancerka oczarowywała wszystkich swym plastycznym ruchem, a aktor - grą na wiolonczeli.

Francuzi z La Complet’ Mandingue – tak jak wcześniej – pokazali swoje zdolności muzyczne w formie performance – koncertu. Wielu widzów przyłączało się do śpiewów i tańców przy okazji świetnie się bawiąc.

„Don Quixote” grany przez Theater Gajes na placu blisko Hotelu Mercure, został nagrodzony największymi brawami spośród wszystkich ulicznych spektakli tej edycji MFTU. Cała historia została "zbudowana" kilka metrów nad publicznością. Aktorzy chodzili na szczudłach przy dużej scenografii składającej się z wielu jeżdżących i statycznych maszyn. Do pokazu zaproszono dziewięciu statystów z Jeleniej Góry, którzy podczas spektaklu pomagali w technicznych rzeczach. – Jestem zadowolony, że mogę pracować z tymi ludźmi. Choć trwało to krótko, trochę od nich się nauczyłem – powiedział jeden z młodych ludzi.

Dzieło Cervantesa „Don Quijote de la Mancha” jest powszechnie znane. W przedstawieniu używano angielskich zwrotów bądź pojedynczych polskich słówek. W ustach Holendrów brzmiały one nieco dziwnie, więc widownia od razu się śmiała. Cały czas unosiła się nastrojowa muzyka grana przez trio, a momentami śpiewała spektaklowa diva lub kapłan.

Widownia nie stała w miejscu. W momencie nadjeżdżania konia bądź zbliżających się aktorów na szczudłach od razu wszyscy się odsuwali. Do czynnego śledzenia widowiska zmuszali także aktorzy, którzy zmieniali miejsce akcji na obszernym placu przy ulicy Sudeckiej. Theater Gajes z całą pewnością tak jak w tamtym roku zagórował nad wszystkimi innymi teatrami. I znów sprawdza się powiedzenie: najlepsze zawsze na koniec.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zapraszają na noc w muzeum

Kosić czy nie kosić?

Kowary będą miały plażę

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Albert 9-08-2010 9:28
Superancko!!! Dzięki Panie Tejo!!!
~jg 9-08-2010 10:48
Kolejny festiwal za nami. Tym razem dużo słabszy niż rok temu. Bardzo podobał mi się teatr GAJES (choć uważam, że Alicja w Krainie Czarów była trochę lepsza). Bdb wypadł też TEATR A z przedstawieniem Genesis. Trochę zawiedziony jestem teatrem WOSKRESINNIA - rok temu było ciekawsze, barwniejsze przedstawienie (choć i w tym roku było naprawdę niezłe). Natomiast teatry pokroju Samira i Kimo czy ten co grał "Szalone Mandingo"... jak dla mnie b. słabe. Podsumowując In + - Teatr Gajes (który mam nadzieję przyjedzie i za rok (prośba do dyr. Kocy o ten teatr gorąca:) - Teatr A z Gliwic - bdb zrealizowany i zagrany spektakl! - magia teatrów obecna w JG (nie licząc ludzi w ogródkach piwnych;) In - - za mało dobrych teatrów i za krótko (na szczęście za rok ma być inaczej) - reporterzy i ochrona - pierwsi zasłaniaj widzom spektakl, jakby ludzie chcieli co najmniej aktorów zlinczować. Drudzy przychodzą na ostatnią chwilę i oczywiście "pakują się" z całym sprzętem przed widzów, bo
~ 9-08-2010 10:49
Drudzy przychodzą na ostatnią chwilę i oczywiście "pakują się" z całym sprzętem przed widzów, bo przecież "on musi zrobić zdjęcia, czy nakręcić film";/ - MZK - brak dodatkowych kursów autobusów, które kursowałyby po zakończeniu teatrów to skandal - zresztą MZK opanowało to do perfekcji - rok temu również było narzekania na brak autobusów i co zrobiło nasze ukochane MZK? Znowu wypięło się na ludzi (widzę, że przekroczyłem ilość znaków-przepraszam:)
strwag 9-08-2010 11:15
10:49, jeden tak się pchał, że muzycy musieli go zepchnąć ze schodków (0:35) tinyurl.com/2vuqpdr
~mattfinish 9-08-2010 11:55
Francuzi z La Complet’ Mandingue byli genialni!świetnie się bawiłam ;)
~bwc 9-08-2010 13:04
Don Quixote był fajny, szkoda że na zakończenie nie było żadnego pokazu fajerwerków.
~j.g 9-08-2010 16:13
widać jeleniogórzanie! najważniejsze by był bar z piwem kiełbasami i obowiązkowo fajerwerki na koniec... szkoda słów do takich ludzi...
~ble 9-08-2010 18:22
"święto" teatrów średnie, a Natasza dała znowu tekst z błedami językowymi. Skąd wy ją wzieliście?
~ten 10-08-2010 9:18
Występ końcowy był super. Szkoda tylko , że Pan dyrektor teatru po zakończeniu nie był łaskawy powiedzieć choć parę zdań o zespole i aktorach. Przed występem się przedstawił a po zupełna cisza.A szkoda. Tylko tego mi brakowało.
~Gajes 10-08-2010 15:34
Join Theater Gajes at Facebook! And please send pictures, always nice to have. We loved our stay in Jelenia
~Asica 4-08-2012 22:33
Dlaczego te teatry nie były należycie nagłośnione ? Mieszkam w samym centrum a dopiero dzisiaj dowiedziałam się ze takie przedsięwzięcie ma miejsce. To jest problem w naszym mieście. Jest kilka ciekawych pomysłów od czasu do czasu, możliwości miłego i ciekawszego, rozwojowego spedzania czasu... Ale nikt tego nie nagłaśnia i mało kto o tym wie. Zajmijcie się tym ludzie, bo to miasto usycha...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pełna mobilizacja zwolenników Rafała Trzaskowskiego

Kino Lot po liftingu  

W Podgórzynie za wodę jak za złoto!

Sprawcy "złapani" przez fotopułapkę

Zagrali utwór Verdiego  

Sonda

Pojawiają się głosy, że w związku z zaległościami w nauce, spowodowanymi pandemią, wszyscy uczniowie powinni powtarzać rok. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
577
Tak
24%
Nie
73%
Nie wiem
3%