MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Teatry uliczne już za trzy tygodnie

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 28 czerwca 2019, 7:01
Aktualizacja: Sobota, 29 czerwca 2019, 10:23
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Organizator
Zbliża się termin 37. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych, czyli najstarszej w Polsce tego typu imprezy. Tym razem oprócz zespołów z Polski będziemy mogli zobaczyć artystów z Finlandii, Rosji, Izraela i Ukrainy. Wydarzenie odbędzie się w dniach 19–21 lipca 2019 r.
Będą wszystkie atrakcje, jakie zapewnia teatr uliczny - żonglerki, akrobacje, klauni, ogień, woda, będzie komediowo i refleksyjnie - zapowiada Piotr Bogusław Jędrzejczak, który podkreśla, że artyści bardzo często mówią coś o współczesnym świecie. - Oni jeżdżą po festiwalach na całym świecie - coś się przywozi z jednego miejsca, coś zawozi w inne miejsce. Stąd możemy oglądać przedstawienia, które pokazują ludzkie tragedie (jak Biuro Podróży w ubiegłym roku), ale też możemy pokazywać teatry, które odwołują się do miejscowych tradycji karnawałowych - tak będzie w wypadku teatru z Sankt Petersburga. To zbliża ludzi w sensie kultur - dodał P. Jędrzejczak, kierownik artystyczny Teatru Norwida, czyli placówki, która jest organizatorem festiwalu.
Nie może być roku bez teatrów ulicznych. Mam nadzieję, że zadowolą one mieszkańców i turystów - mówił Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.
Bez tego festiwalu Jelenia Góra nie ma prawa się obejść. Przyjedzie do nas 7 zespołów - łącznie zobaczymy 13 przedstawień (plus rozpoczęcie) - podkreśla Tadeusz Wnuk, dyrektor Teatru Norwida. - Teatr uliczny to jest przesłanie - im mniej słów, więcej symboliki i działania - tym te teatry są bardziej widowiskowe - dodał Tadeusz Wnuk.

Niemal wszystkie spektakle odbędą się w przestrzeni Placu Ratuszowego - jedynie finałowe przedstawienie zaplanowano na placu przy Hotelu Mercure.

Harmonogram 37. MFTU:

19 lipca - PIĄTEK:
21:45 – UROCZYSTE OTWARCIE 37. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TEATRÓW ULICZNYCH
22:00 – MR PEJOS WANDERING DOLLS" – Rosja „Bestiary”

20 lipca - SOBOTA:
17:30 – TEATR NIKOLI – Polska „Różowy Punk”
18:15 – DONKEY DUO – Finlandia, Izrael „Donkey Business”
19:30 – TEATR PANTOMIMY MIMO – Polska „Komedianci”
20:30 – FROM HEAVEN TO HELL – performance w wykonaniu uczestników 24. MIĘDZYNARODOWYCH WARSZTATÓW ARTYSTYCZNYCH MŁODZIEŻY - Jelenia Góra 2019
21:15 – MR PEJOS WANDERING DOLLS" – Rosja „Moonsters”
22:00 –TEATR AKT – Polska „Poza czasem”

21 lipca - NIEDZIELA:
13:00 – KIEV STREET THEATRE HIGHLIGHTS – Ukraina „Wesoła bajka o smutnej królewnie”
18:00 –TEATR NIKOLI - Polska „Impresario”
18:45 – GILAD SHABTAY - Izrael „Kirkas Gilgamesh“
19:30 – TEATR AKT - Polska „In Blue”
20:30 – KIEV STREET THEATRE HIGHLIGHTS – Ukraina „Korowód tańca”
22:00 – TEATR KTO – Polska „Zapach czasu” Parking przy ul. Sudeckiej (za hotelem „Mercure”)

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Jelenia Góra.

Twoja reakcja na artykuł?

5
83%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Jeleniogórska PO wspiera Siemoniaka

Wandalizm czy profanacja?

KOD pod sądem

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Bast 28-06-2019 9:51
Chodzę od 10 lat. Coraz gorzej to wygląda. Nie ma dobrych teatrów, które sprawdziły się w JG (Woskresinnia, Gajes). Jak sobie ktoś wygoogluje te teatry, które są w programie, to zobaczy, że przedstawień dla widzów dorosłych będzie b. mało. W dalszym ciągu nie ma przedstawień (nie mogę zrozumieć dlaczego) wystawianych przez: Teatr Norwida, Teatr Animacji. Zresztą nawet Filharmonia mogłaby zrobić coś a'la kabaret jak grupa MoCarta. Nad formułą teatrów również można popracować, stworzyć coś dla ludzi, którzy oczekują na przedstawienia. Nie rozumiem też monopolu teatru. Dlaczego nie ma oferty przetargowej na zorganizowanie teatrów ulicznych? Wówczas wybieramy najlepszą ofertę (tak było kilka lat temu, jak bodaj wygrało JCK (żółty festiwal). Należy popracować nad atrakcyjnością teatrów, nową formułą. Coś się musi zmienić - Plac Ratuszowy tętni życiem w okresie tych dni. Nie można pozwolić na to, aby festiwal stracił na atrakcyjności. Jedynym dyrektorem (moim zdaniem), który zadbał o teatry uliczne, był Koca (zresztą bdb dyrektor). Mam nadzieję, że obecny dyrektor teatru zrobi coś z tym festiwalem. Nie można pozwolić na obniżenie lotów, bo wtedy prosta droga do zamknięcia festiwalu.
~ 28-06-2019 19:10
Co roku słyszymy i czytamy te same opinie że festiwal słaby krótki tylko 3 dni kiedyś to było 2 tygodnie.Może mają racje Ci którzy twierdza że trzeba coś zmienić może konkurs na organizacje byłby jakimś wyjsciem.Ostatni festiwal który trwał dłuzej niż 3 dni to było parę lat temu jak teatr połączył siły z jakąs prywatna firmą chyba Solo i trwało to w sumie 5 dni, może to też jest jakiś pomysł.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Napisz wiersz i wygraj nagrodę

Unikatowa wystawa zdjęć karkonoskich roślin

Ogromne zainteresowanie

Piękne widoki już wkrótce

Kolędowanie z Marcinem Wyrostkiem  

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
744
Tak
19%
Nie
77%
Nie wiem
5%