MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Teatry uliczne: będą gwiazdy, czy gwizdy?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 13 kwietnia 2008, 8:16
Aktualizacja: 8:17
Autor: AGA
Ubiegłoroczny festiwal teatrów ulicznych podobał się publiczności.
Fot. TEJO
Prawie pół miliona złotych dofinansowania uzyskały łącznie Jeleniogórskie Centrum Kultury, Teatr Jeleniogórski i Grodzka Biblioteka Publiczna w ramach ministerialnego programu Mecenat 2008. 30 tys. zł więcej dostaną organizatorzy XXVI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. Czy sztandarowa impreza lata w roku jubileuszowym nie rozczaruje?

– Oprócz tego dysponujemy kwotą 230 tys. zł, w tym 200 tys. z budżetu miasta. Ubiegamy się również o dofinansowanie z programu Interreg – mówi Bogdan Nauka, dyrektor Teatru Jeleniogórskiego. Dodaje, że trwają jeszcze negocjacje z grupami teatralnymi, które miałyby wystąpić podczas tegorocznego festiwalu teatrów ulicznych. – Bardzo bym chciał, żeby program odpowiadał randze jubileuszu 900-lecia miasta. Zależy mi, aby to historyczne wydarzenie zostało odpowiednio zaakcentowane przez występy zespołów. Wszystko zależne jest jednak od tego, jakimi środkami będziemy dysponować – wyjaśnia.

Aby festiwal był niezapomniany, powinno wystąpić przynajmniej dziewięć zespołów, w tym trzy gwiazdy na miarę Malabaru, który uświetnił rozpoczęcie obchodów 900-lecia. – Od paru lat negocjujemy z nimi i nigdy nie chcą zejść poniżej 20 tys. euro za występ. Łatwo więc obliczyć, jakimi środkami powinniśmy dysponować, aby ściągnąć trzy takie zespoły. Nie mówiąc już o reszcie – dodaje dyrektor Nauka. Żałuje, że w tym roku teatr nie dostał ani złotówki dofinansowania ze środków urzędu marszałkowskiego.

– Jest to tym bardziej dziwne, że w poprzednim roku otrzymaliśmy taką pomoc, a kontrola oceniła festiwal bardzo wysoko, używając m.in. sformułowania, że jest to “fantastyczna” i “sztandarowa impreza na Dolnym Śląsku”. Nie było też żadnych zastrzeżeń co do rozdysponowania środków. Tymczasem w tym roku nie przyznano nam ani złotówki na teatry uliczne – mówi. Dyrektor zapewnia jednak, że postara się zrobić wszystko, aby nie rozczarować jeleniogórzan.

Ministerstwo przyznało także 178,5 tys. dla JCK na zakup sprzętu elektroakustycznego oraz prawie 240 tys. dla Grodzkiej Biblioteki Publicznej na dalszy rozwój Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej. Szefowie placówek cieszą się z zastrzyku złotówek i planują już pierwsze wydatki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ogólnopolski Rajd Granica 2019 trwa w najlepsze!

Uczniowie dla janowickich Sybiraków

Pożar auta przy rondzie  

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~. 13-04-2008 11:44
dlaczego jelonka ma taki charakter anty dla teatru?
~? 13-04-2008 13:41
"Ubiegłoroczny festiwal teatrów ulicznych podobał się publiczności", "(...)używając m.in. sformułowania, że jest to >fantastyczna< i >sztandarowa impreza na Dolnym Śląsku
~Panie Nauka 13-04-2008 14:17
dobrze Pan wie, dlaczego nie dostał Pan pieniędzy od marszałka na teatry uliczne. Powiedział to Panu osobiście Pan Henryk D., pracownik marszałka, powiedział Panu przy świadkach, że złożył Pan wnioski "żenujące i złe i że na żadne pieniądze nie może Pan liczyć". Więc do kogo ma Pan pretensję?
kazimierzp 13-04-2008 16:23
A co to za autorytet jest pan Henryk D... To ktoś kto skończył etnografie, ale podaje się jako etnolog, ktoś kto podaje się jako rzecznika zespołów ludowych, ale... To, że ktoś pracuje w Urzędzie Wojewodzkim, czy Marszałkowskim to nie znaczy, że jest już autorytetem!!! Jak bardzo che to mozna ten temat roziwinąć! Proponuje Heryka D. Nie podawać za autorytet w sprawach sztuki i zjawisk artystycznych! Nie lubię megalomanów!!!! Może ktos tak, ja nie!!!
~Panie Kazimierzu, 13-04-2008 16:50
Pan sie uspokoi, bo Panu zylka strzeli i po co tak na stare lata po lekarzach chodzic? Proponuje jeszcze raz przeczytac powyzszy post i zrozumiec. Zwlaszcza zdanie, "żenujące i złe" dotyczace subiektywnej oceny wnioskow zlozonych przez teatr przez byc moze pracownikow Urzedu Marszalkowskiego. A panu juz pieczateczke zabrano? Bo zle jezyki po ratuszu mowia, ze tak...
~Do ? 13-04-2008 18:43
Mów i pisz za siebie !!!
kazimierzp 13-04-2008 20:36
Niestety! jeszcze mi piecząteczki nie zabrano!;-) Choć o to prosiłem już miesiąc temu! Jak mi już zabiorą to pozwolę sobie ten temat rozwinąć! Ale to już temat na zupełnie inną dyskusję!;-)
pysia 14-04-2008 13:18
Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze nie jest juz Festowalem od paru lat.Kiedy za organizację tego przedsięwzięcia pokusił sie pan Nauka,stał sie to lokalny festyn teatralny,bez udziału znanych zespołów!! Fantazjowanie na temat zaproszenia w tym roku gwiazd teatralnych na miarę Teatru '"MALABAR"-to po prostu kompletna bzdura.Pan dyrektor nie wie,kto wezmie udział w tegorocznych teatrach a mamy połowę kwietnia.To swiadczy o jego kompletnej amatorszczyżnie.Program Festiwalu powinien byc znany w grudniu 2007r.Wtedy mozna pozyskiwać fundusze od duzych przedsiębiorstw regionalnych(KGHM,Energia Pro,Elektrownia Turów),albowiem wtedy firmy przygotowuja budżet na następny rok. Wracając do Festivalu-będzie jak co rok.Plakaty pojawią sie na 4 dni przed imprezą, wielką kampanie reklamową zrobi Telewizja DAMI,i Nowiny Jeleniogórskie.Mam nadzieję,iż to ostatni Festiwal po rządami dyr.Nauki,a władza zleci to komus kto będzie chciał,ale przede wszystkim umiał sprawić,by Festival Teatrów Ulicznych stał sie ponownie największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem artystycznych w Polsce i Europie.Na zakończenie!!Pan Nauka nie umie i chyba juz mu sie nie chce,by podołac takimu wyzwaniu. Pysia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wizyta gości z Chin i... wpadka

Leśna edukacja

Rozbudowa SOSW rozpoczęta

Władze Term Cieplickich o konflikcie  

Tak w szpitalu zachował się lekarz?

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
521
Tak
81%
Nie
15%
Nie mam zdania
4%