MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Teatr Zdrojowy choć stary, a nowy. Finisz prac

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 17 maja 2011, 9:20
Aktualizacja: Środa, 18 maja 2011, 7:34
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Jeszcze około półtora miesiąca zajmą prace wykończeniowe w Teatrze Zdrojowym w Cieplicach. Unikalny zabytek dzięki robotom konserwacyjnym i modernizacji odzyskał wygląd sprzed ponad 150 lat zyskując jednocześnie najnowocześniejsze usprzętowienie i niemal nieograniczone możliwości.

Roboty związane z projektem o wartości 2. 739. 828 euro współfinansowanym z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (1.918.357 euro) zamknięto w końcówce kwietnia. Zakończono wówczas, między innymi, rekonstrukcję i konserwację dawnego wyglądu sali z odsłoniętymi polichromiami oraz welarium na plafonie, które od lat 30. minionego stulecia zakryte było malowidłami. Zakończył się także montaż technologii sceny.

Teraz przyszedł czas na wykończeniówkę. W teatrze trwają jeszcze roboty malarskie a do położenia pozostała podłoga w sali, gdzie zostaną zainstalowane specjalnie wykonane krzesła. Połączą stylowy wygląd z wygodą i bezpieczeństwem, zwłaszcza najmłodszych widzów, którzy są głównymi, acz nie jedynymi, adresatami Zdrojowego Teatru Animacji. Sprowadzono już meble na wyposażenie szatni. Prawie gotowe jest zaplecze techniczne oraz pomieszczenia gospodarcze. Wygospodarowano także niewielki barek. – Odbiory techniczne całości przewidziano pod koniec czerwca – mówi Bogdan Nauka, dyrektor ZTA.

Placówka już teraz robi wrażenie, zwłaszcza potężna – w porównaniu do poprzedniego stanu – przestrzeń sceniczna z wieloma możliwościami: zapadnią i orkiestrionem. Imponujące jest także wyposażenie techniczne w zakresie elektryki (światło) i akustyki (dźwięk). Już teraz można podziwiać turkusowy wystrój sali scenicznej kontrastujący z bordowym welarium. Po odbiorach technicznych przyjdzie czas na szkolenie personelu technicznego. Pierwsze próby mają zacząć się we wrześniu. Główne – kilkudniowe - uroczystości związane z jubileuszem teatru animacji w Jeleniej Górze oraz otwarciem Teatru Zdrojowego odbędą się w październiku. O szczegółach będziemy informowali na bieżąco.

Neoklasycystyczny gmach budowano w latach1835-36 wg projektu Alberta Tollberga. Kilkukrotnie był przebudowany, ostatnio – w latach 60. XX wieku. Na przełomie stuleci – opuszczony – popadł w poważne zaniedbanie. Zyskał na znaczeniu po przejęciu przez ówczesny Jeleniogórski Teatr Animacji, dziś Zdrojowy Teatr Animacji, który gospodarzy w budynku do dziś.
Wczoraj zabytkowy budynek wraz z zapleczem i wyposażeniem zwiedzał Grzegorz Schetyna, marszałek Sejmu RP.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nietypowy finał Ligi Rocka

Solidarność samorządowców w zakresie turystyki

Webinarium w bibliotece

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~remigiusz 17-05-2011 12:24
Remontem jak widzę zajęła się porządna firma, to szansa na powodzenie przedsięwzięcia i spokojną wygodna eksploatację. Dobrze :)
~Marcin73 17-05-2011 14:14
Miałem okazję poznać dyrektora Bogdana Naukę podczas konferencji podsumowującej remont Teatru Zdrojowego. Ogromne wrażenie wywarło na mnie zaangażowanie i pasja z jakimi p.Nauka mówił o teatrze, procesie pozyskiwania środków, planowaniu i wreszcie remoncie. Cieplice pięknieją i zyskują na atrakcyjności dzięki takim ludziom jak Bogdan Nauka. Brawo Dyrektorze!!! Pozdrawiam. Miłośnicy Cieplic
~obcy 17-05-2011 17:38
pieknie pieknie ale co z tym wrzodem obok tj kawiarnia zdrojowa przeciez to teraz ruina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~............ 17-05-2011 17:55
Proste pytanie: ilu widzów pomieści widownia? Chodzi o miejsca siedzące, a nie stojące. Czy ten remont był opłacalny...
~jeicam 17-05-2011 21:00
a faflik to kazdemu wchodzi w cztery litery i to bez mydła obaj po jednych pieniadzach sto
~ 18-05-2011 0:33
Pięknie!!! nareszcie coś się dzieje w naszej dziurze:) widać to na każdym kroku. Szczególnie w Cieplicach! Tak trzymać dalej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~wyborca1 18-05-2011 7:33
Szkoda tylko,że również neoklasyczna Kawiarnia Zdrojowa dzięki uprzejmości miasta ( dziwna i oburzająca sprzedaż części kompleksu osobie prywatnej ) popada w ruinę. Chociaż może będzie fajnie - brzydkie prywatne wysepki na terenie wspaniałego parku ( cieplicka egzotyka).

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Zagra "Bądź Ciszą"

47. edycja Spotkań Teatralnych zaanonsowana

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
855
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%