MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Teatr światłem malowany w „Muflonie”

Wiadomości: Jelenia Góra/Sobieszów
Czwartek, 9 sierpnia 2012, 11:14
Aktualizacja: 11:17
Autor: mestra
Fot. mestra
Wczorajszy spektakl (08.08) w wykonaniu młodzieży z łomżańskiego Teatru „Maskarnia” zaczarował widzów zgromadzonych w sali widowiskowej MDK „Muflon”.

W dwóch krótkich przedstawieniach wykonanych techniką czarnego teatru: „Z wizytą u Platona” oraz „Jak śmierć potężna jest miłość”, młodzi aktorzy przedstawili niezwykle plastyczną interpretację piękna, prawdy i dobra oraz odrzucenia, samotności i miłości.

Aktorzy niewidzialni dla widzów „ożywili” postacie, anioły i gwiazdy, które unosiły się nad sceną sali widowiskowej, wprowadzając w niezwykły świat magii i iluzji. W pierwszym przedstawieniu młodzi aktorzy pokazali, że jesteśmy spadkobiercami starożytności, a trzy idee – dobro, prawda i piękno wciąż są najważniejszymi wartościami w naszym życiu. Druga opowieść, zainspirowana „Małym księciem” przeniosła widzów na pogranicze rzeczywistości i marzeń, aby w niezwykle plastyczny sposób opisać historię odrzucenia, samotności, tęsknoty, cierpienia i pięknej miłości, którą można odnaleźć wśród aniołów i gwiazd.

Aktorami Teatru „Maskarnia” są uczniowie z łomżańskiego gimnazjum i liceum. Opiekunem grupy jest Magdalena Szyszko. Spektakl „Z wizytą u Platona”, realizowany w technice czarnego teatru zajął III miejsce podczas X Przeglądu Małych Form Teatralnych w białostockim Teatrze Dramatycznym. Z kolei przedstawienie „Jak śmierć potężna jest miłość” zdobyło I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie "Młode Talenty" w Bydgoszczy w kategorii: teatr.

Ideę czarnego teatru, wywodzącego się z Dalekiego Wschodu, stworzył bułgarski twórca teatru lalek Ivan Sivinow. W 1987r w Łomży powstał pierwszy w Polsce – Czarny Teatr Sivina II Tomasza Brzezińskiego. Dawniej czarny teatr był rodzajem sztuki, w której aktorzy odziani w czarne stroje nosili przed sobą duże, kolorowe lalki. Nowoczesna technika zmieniła środki i obecnie jest on połączeniem efektów wizualnych białych lub bardzo barwnych tkanin, białych kul, czarnego tła oraz światła ultrafioletowych lamp na tle muzyki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Popłynęli dla dzieci  

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Krakowska w budowie

Skatepark za frekwencję?

Podgórna zarośnięta!

Mały Strażak dla jednostek OSP

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
175
Tak
45%
Nie
41%
Nie wiem
14%